חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לונדון וקירשנבאום משתלחים בח"כי העבודה, תלונה לרשות

נושאים חדשות, פוליטי ב 28.12.10 5:54

לפני שבועות אחדים, בעקבות ה"אהבל" ששילח יו"ר ההסתדרות עופר עיני ביו"ר מפלגתו, שר הבטחון ח"כ אהוד ברק, השתעשעו ירון לונדון ומוטי קירשנבאום, בתכניתם בערוץ 10, בהדבקת כינויים בוטים ומעליבים בחברי הכנסת של מפלגת העבודה.  איתמר כהן, האופנן – עמית "עבודה שחורה" – ראה בכך פגיעה לא מידתית והתלונן בפני הרשות השניה לרדיו וטלויזיה

בתכנית "לונדון וקירשנבאום" ששודרה לאחרונה כינו ירון לונדון ומוטי קירשנבאום את חברי הכנסת של מפלגת העבודה בשמות הבאים: "אידיוט", "בהמה", "הזוי", "צבוע", "חמור", וכיוצא בזה.

אינני נמנה על תומכי מפלגת העבודה, ולמען האמת בביתי הפרטי אני מגדף חלק מההח"כים שלה בגידופים גרועים אף יותר. אך לא כל מה שמותר לעשות בסלון ביתו הפרטי של אדם, מותר לעשות גם בשידור טלוויזיה, שצופים בו מאות אלפי אזרחים.

גיבורים על חלשים

העיתונאים הבכירים בישראל מודים: אנחנו מפחדים

מעבר לסלידה העולה מסגנון התבטאותם של המנחים לונדון וקירשנבאום, כדאי לציין כמה עובדות בנוגע למספר אישים אחרים, שהשפעתם על הנעשה במדינת ישראל גבוהה מזו של חברי הכנסת של מפלגת העבודה.

מר סמי עופר, שהוא הבעלים של מפעלים מזהמים רבים, שבמשך שנים סיכנו את בריאותם של מאות אלפי אזרחים, תורם מדי פעם לבתי חולים, שקרוב לוודאי, שלפחות חלק מהמאושפזים בהם חלו בשל זיהום האוויר הכבד מהמפעלים שבבעלותו.

גב' שרי אריסון סיפרה בראיון עיתונאי שהיא "שומעת קולות" ומסרים מלמעלה.

מר יצחק תשובה שהונו נאמד במיליארדי שקלים, שכר עשרות לוביסטים, יחצ"נים ועורכי דין, במטרה לטרפד את העלאת את המיסוי על אוצרות הטבע של ישראל לשיעור המקובל בשאר מדינות המערב, או – במלים אחרות – להגדיל את הונו של מר תשובה עוד יותר, על חשבון החינוך, הבריאות והרווחה של יתר אזרחי ישראל.

למרות כל זאת, למותר לציין, שלונדון וקירשנבאום מעולם לא היו מעזים לכנות את האישים הנ"ל וחבריהם, כפרטים או כקבוצה, בשמות כמו "הצבוע", "ההזוייה", "החמדן", וכיוצא בזה. למעשה, קשה להיזכר ולו בפעם אחת, שבה הושמעה בתכנית ביקורת רצינית ומשמעותית כלפי מי מהאישים הנ"ל, או משאר משפחות ההון בישראל.

כלומר, הגידופים המכוערים שהשמיעו לונדון וקירשנבאום לא היו מעידה חד פעמית, אלא חלק מתהליך מדאיג, של כרסום יסוד הדמוקרטיה: חלק ניכר מנבחרי הציבור הם אולי לא בדיוק "מציאה" גדולה (בלשון המעטה) – אבל הם נבחרים באופן דמוקרטי, וניתן לבקר אותם בחופשיות, ולהחליף אותם בבחירות הבאות. מאידך, קומץ משפחות ההון ובעלות אמצעי התקשורת, שכוחן גדול בהרבה מזה של כל ח"כ או שר בישראל, לא נבחרו מעולם. אותן אי אפשר להחליף בבחירות, ורק מעטים מעזים לבקר אותן.

חוק הרשות השנייה

סעיף5 בחוק הרשות השנייה לטלויזיה ורדיו קובע כי על הרשות השנייה לפעול לקיום "שידור מהימן, הוגן ומאוזן", "לטיפוח אזרחות טובה ולחיזוק ערכי הדמוקרטיה וההומניזם".

לפיכך, כתבתי לרשות השנייה, וביקשתי ממנה להפעיל את סמכותה, ולדרוש מהמנחים לונדון וקירשנבאום להתנצל; וכן לדרוש ממערכת התכנית הבהרות בנוגע לשאלה, האם יש אישים וגופים מסויימים בישראל, שהם חסינים מביקורת, ואם כן – מדוע.

לפנייה כיתבתי את האגודה לזכות הציבור לדעת.

אם וכאשר תתקבלנה תגובות, הן תפורסמנה כאן.

באותו עניין:

העיתונאים הבכירים בישראל מודים: אנחנו מפחדים

לבלוג של אופנן

לבלוג של איתמר כהן ב"קפה-דה-מרקר"

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. א. קוריאל :

  כל הכבוד לאופנן, שעושה מלאכה חשובה בשביל כולנו.
  לא מספיק לחשוף את שלטון בעלי ההון על הפוליטיקאים, צריך להמשיך ולחשוף את שלטון בעלי ההון בתקשורת, עד שאנשים יבינו שהמידע שהם מקבלים בערוצי הטלוויזיה המסחרית הוא רחוק מלהיות הגון ונטול פנים.
  כמובן, שהדרך הטובה ביותר להיאבק בזה היא להקים עיתון שמאלי רציני, שבו נוכל לשים בראש סדר היום את הנושאים החשובים באמת: זכויות עובדים, שירותים חברתיים, רגולציה על השוק הפרטי ויחסי החוץ של ישראל בהיבט אסטרטגי, ולא בהיבט הרכילותי, כמו שעושים את זה כיום.

 2. ל רפי :

  אני באמת חושב שצריך לשמור על כבודם של חברי הכנסת

  אצל חלק מהם זה הדבר היחיד שעוד נותר להם, וגם זה מתוך אינרציה.
  ברור שקירשנבאום ולונדון ביקשו להבליט את העובדה שכאשר עיני "ירום הודו" מתבטא כלפי ברק (עדיין יו"ר המפלגה עד שיוכח אחרת…) כפי שהתבטא, הדבר מזמין נורמות התנהגות חדשות. לא שמעתי שעיני התנצל לפני ברק, או שמישהו "בעל משקל" במפלגה קרא לו לעשות כן.
  למרות שסביר להניח שקירשנבאום ולונדון כשלו בהומור ירוד, הם עדיין נמצאים הרחק מאחורי חברי הכנסת בכינויים שהם עצמם משתמשים בהם קלפי הקולגות הפרלמנטריות שלהם.
  הבלגה חסרת יסוד (כמו, למשל מול טורקיה, כמו גם העמדת פנים הנראית כצביעות – שניהם לא במקום, אבל סדר הטיפול בדברים צריך להיות מההתחלה לסוף ולא להיפך.

 3. איתמר כהן :

  תגובה ל רפי (2)

  ידעתי שמישהו יאמר "הם התחילו". אבל בעיני זה לא תירוץ.
  יש גם עיתונאים שמקללים זה את זה. אבל העובדה שעיתונאי מסויים מקלל עיתונאי אחר בוודאי לא מצדיקה גידופים פרועים ולא מנומקים של כלל העיתונאים.
  בכלל – מעולם לא שמעתי את לונדון וקירשנבאום מדברים כך כלפי זמרים, נפחים, סנדלרים או רכיאלים. למותר לציין, שגם את ראשי משפחות הפשע מעולם לא מגדפים כך בתקשורת הישראלית – אף שכידוע האבוטבולים והאברג'ילים למיניהם דווקא כן מקללים זה את זה לעתים קרובות, ובקללות מעט יותר קיצוניות מ"אהבל".
  המצב שבו עיתונאים מגדפים רק את חברי הכנסת, ועוד חושבים שהם "גיבורים גדולים" כשהם עושים את זה הוא חמור ומסוכן.
  לונדון וקירשנבאום, כמו כמעט כמו כל שאר התקשורת הישראלית, לא טורחים לדווח באופן רציני על פעילותם של ח"כים מצויינים ופעילים כמו יחימוביץ', אורלב, אלדד, חנין ואחרים. מאידך, התקשורת כן יודעת להחמיא לבעלי הון, סלבריטאים בגרוש, כוכבי ריאליטי וכו'.
  ביקורת עניינית על פעילות נבחרי הציבור היא דבר רצוי ואף חשוב מאין כמוהו. אבל הסתה לא מנומקת היא סכנה גדולה לדמוקרטיה. מבחינות רבות, התקשורת בארץ הפכה מ"כלב השמירה של הדמוקרטיה", לדוברמן שנושך ומחריב את הדמוקרטיה.

 4. איציק יאפ :

  איתמר, אתה כל כך צודק.
  ודווקא משני אלה ציפיתי להרבה יותר, אולי בשל העבר שלהם בערוץ הראשון….

 5. דקל-דוד עוזר :

  כל מילה בסלע

  ללא מילים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.