חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שביתת פרקליטי המדינה ואיכות השירות הציבורי

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, עלו ברשת ב 28.12.10 5:35

התנהלות משרד האוצר והממונה על השכר בסכסוך האחרון עם פרקליטי המדינה היא בבואה למדיניות המצערת הננקטת מזה מספר עשורים – החלשת השירות הציבורי בישראל ולאחר מכן, הפרטתו. הנהגת המדינה בוחרת להאמין באל-ההפרטה, בניאו-הליברליזם הקיצוני ביותר תוצר אסכולת וושינגטון, הנזנחת כיום בכל העולם. היא מעדיפה אותם על-פני טיפול אמיתי ורציני בבעיות השירות הציבורי בישראל
מאת: יובל רויטמן

פקידי האוצר נשמעו מתבטאים בכלי התקשורת – ציבור הפרקליטים אינו החלש ביותר, ועל-כן אין לתגמלו יותר.
זוהי נקודת מוצא שגויה. הציבור זכאי לשירות ציבורי מתפקד ואפקטיבי, שעובדיו מתוגמלים כראוי, ולא לשירות ציבורי שעובדיו נהנים ממשכורות "שאינן הנמוכות ביותר במשק הישראלי".  שירות מדינה המורכב מעובדי ציבור המתוגמלים באופן הולם חיוני לתפקודה של המדינה, לשגשוגה ולהצלחתה.

טענה זו נכונה ביתר שאת בעידן "המדינה הרגולטורית". יותר  ויותר שירותים ציבוריים מועברים לידי תאגידים בעלי עוצמה אדירה. אלו תאגידים מתוחכמים, המעסיקים את טובי המומחים במשק. על-מנת להתמודד עימם, יש צורך בפקידי ציבור מוכשרים, בעלי ידע רב, מחוייבות לאינטרס הציבורי ונסיון ארוך שנים בשירות הציבורי. קשה להניח כי פקידות שכזו תימצא במציאות בה משולם שכר נמוך, שאינו קרוב לשכר המשולם בשוק הפרטי.

טענות אלו יפות ביתר שאת לפרקליטות המדינה. פרקליטי המדינה נמצאים בחזית המלחמה על האינטרס הציבורי מדי יום ביומו. הם עושים כן כאשר הם מגנים על האינטרס הציבורי במסגרת ההליך הפלילי. הם עושים כן כאשר הם מגנים על קופת המדינה בהליכים אזרחיים. הם עושים כן כאשר הם מגנים על עמדת המדינה בהליכים מינהליים. מה שנמצא על כפות המאזניים הוא עצום, גבוה בהרבה מתוספות השכר הנדרשות על-ידי פרקליטי המדינה. יתרה מכך, פרקליטי המדינה נאלצים להתמודד עם עו"ד פרטיים מהטובים בשוק הפרטי, המרוויחים משכורות העולות בהרבה על משכורותיהם.

לקריאת המאמר השלם…

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    נראה שהתנהלות אוצר מכוונת לבצע מה שלא הצליחו לעשות בניסיון לפצל את תפקידו של היועץ המשפטי. קיימת מגמה להחליש את המערכת המשפטית במגזר הציבורי. אולי במקום העסקה ישירה של פרקליטים, ישתמשו בשיטת מיקור חוץ לטיפול בעניינים משפטיים, שיטה שעלולה להוביל לניגוד עניינים.
    יש לשים לב לפסקה זו במאמר: "כבר היום, בתחומי ממשל רבים, המשכורות הנמוכות המשולמות לפקידי הציבור מביאה לבינוניות, לעייפות החומר האנושי, לחוסר תפקוד, וכפועל יוצא מכך, לפגיעה אנושה באינטרס הציבורי, ובציבור בכללותו. בשלב הבא, נטען כי השירות הציבורי אינו מתפקד, וכי על-כן, יש צורך להפריטו. השירותים מופרטים בסכומי עתק, שאינם מובאים לידיעת הציבור, ותוך יצירת ניגודי עניינים עצומים. דוגמא מובהקת לכך הוא מנהל התכנון במשרד הפנים, שהפריט חלק ניכר מפעולותיו לבעלי מקצוע פרטיים, כששאלת ניגוד העניינים והעלות הכוללת של ההפרטה כלל אינם נבחנים."

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.