חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"המשקיעים הקטנים" הם משת"פים גדולים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 30.12.10 5:50

גם אם מישהם מ"המשקיעים הקטנים", המרבים להופיע בתקשורת, הם אכן משקיעים קטנים אוטנטיים, הרי המערכה התקשורתית שהם מנהלים משרתת בעיקר את העשירים הגדולים.  האם הם תמימים או משתפי פעולה
מאת: ק. טוכולסקי

"המשקיעים הקטנים", מיסוי הגז הוא לטובת כולנו

הקמפיין של המשקיעים הקטנים הוא חסר בסיס. הפגיעה בהם אינה שקולה לפגיעה שתהיה בכלל אזרחי ישראל  המיסוי על הגז יבוטל מאת: ק. טוכולסקי

לקריאה נוספת

לפני מספר שבועות פרסמתי כאן מאמר שניתח את חוסר ההיגיון בקמפיין המשקיעים הקטנים וגם פנה אליהם.  התגובות של טוקבקיסטים מטעם ומן הסתם גם של משקיעים קטנים אמיתיים היו מכוערות ולא ענייניות.  צפוי, זה השיח.  מה שלא צפיתי זה שהקמפיין שלהם, שהיה מראש דמגוגי ופופוליסטי, יהפוך לדמגוגי יותר ופופוליסטי יותר (בהערת אגב, יקר יותר).  למי שמתקראים משקיעים קטנים, העומדים לטענתם על סף חרפת רעב, יש כסף ליחצנים, פרסומאים ומודעות, ממש כמו לטייקונים ובטייקונים ודומיהם צריך להיאבק בלי כפפות.

אז בואו ונסיר את הכפפות.
הגיע הזמן להגיד את האמת, למי שמתקראים המשקיעים הקטנים, יהיו מי שיהיו, יש המון חוצפה ועזות מצח.
יש להם חוצפה שמשולה לבעל עבדים קטן שמבקש להגן על זכותו להחזיק עבדים בגלל שהוא חקלאי קטן בדרום ארצות הברית במאה ה-19 ולטענתו זכותו לעבד היא זכות יסוד.
יש להם את החוצפה של יהלומנים קטנים שסוחרים ביהלומי דמים וטוענים שאין להם כסף לקנות יהלומים חוקיים.
יש להם את החוצפה של מרוויחים קטנים מגזל וניצול ומבקשים הגנה כי הם קטנים.
אז מה אם אתם קטנים? עבירה קטנה על החוק או על ציווי מוסרי היא עדיין עבירה. כשם שרצח של אדם בודד אינו רצח עם ואינו טבח אבל הוא עדיין רצח, או הטרדה מינית אינה אונס אבל היא עדיין עבירת מין, וכן הלאה וכן הלאה. הניסיון הנואל להגיד אני קטן כל החסכונות שלי הושקעו בניסיון לגנוב את רכוש הציבור לכן צריך להגן עלי מפני הצדק, מקבל בזכות יכולת כלכלית משמעותית לקנות עמודי מודעות בעיתונים היומיים במה נרחבת ומשתמש בה בשביל להגן על האינטרסים של שלטון ההון.

לדוגמא ההתקפה המכוערת על שלי יחימוביץ.  איש לא חושד בי שאין לי ביקורת על יחימוביץ, בטח לא קוראי עבודה שחורה.  עם זאת גם לי אין ספק שחה"כ יחימוביץ היא אחת מחמשת חברי הכנסת הטובים ביותר, אישה ישרה, חרוצה, דעתנית שלומדת כל נושא ברצינות לפני שהיא ניגשת לעסוק בו.  בעבודתה למען חברה צודקת יותר, שיוויונית יותר ומקוטבת פחות, חברת הכנסת יחימוביץ פועלת תמיד למען האינטרסים של כל אזרחי ישראל מכל המעמדות והעדות, מתוך מטרה להפוך את החברה בישראל לחברה טובה יותר. בנושא הגז אני חולק על חה"כ יחימוביץ, לדעתי כתגובה לניסיונות הנואלים לבזוז נכס לאומי לטובת הכיס הפרטי של טייקונים ומשקיעים צריך לבצע הלאמה או לפחות גבייה של 80% תמלוגים ועוד מסי חברות ומס על הרווח על החלק הנותר, אבל אני מכבד את תמיכתה בפשרת ששינסקי.  מי שמתקראים המשקיעים הקטנים לעומת זאת מנסים להשחיר את פניה, בסך הכל הם לא בעד פשרות הם רוצים לקחת חלק בשוד נכסי הציבור ובפגיעה בקופה הציבורית.

הגיע הזמן שהמשקיעים הקטנים, אם אכן יש ביניהם כמה שהם באמת משקיעים קטנים, יבינו ביחד עם המשקיעים הגדולים, הבנקים, הטייקונים ושאר השותפים בניסיון לשדוד את הציבור מנכסיו כי התעמולה שלהם אם תצליח תגרום לפגיעה משמעותית בישראל.  לכולנו יש הזדמנות חד פעמית לחסל את החוב הלאומי באמצעות שימוש נכון והוגן ברוב ההון שיופק מהגז.  אחרי חיסול החוב בכסף שיתפנה ובכסף שימשיך לזרום מתמלוגים ומסים הוגנים אפשר יהיה להשקיע לטובת הציבור כולו בהשקעות שנדרשות בשביל לשמור על רמת החיים בישראל ולשפרה, בחינוך, בבריאות, ברווחה, בתשתיות, במעבר לאנרגיה מתחדשת, בדיור ציבורי, בביטוח לאומי ובפנסיות, בכל הדברים שטייקונים גדולים ומשקיעים קטנים פגעו בהם באצעות תמיכה פבלובית בהורדות מס בשוק ההון ועל חברות ורווחיהן.

תכלס אני חוזר על דברים כשכבר כתבתי כאן, אבל רק למען האפשרות שמי שגורמים נזק אדיר לציבור בספין מכוער עושים זאת בתום לב שווה לומר זאת שוב.  למי שקוראים לעצמם המשקיעים הקטנים יש בחירה בין להמשיך ולהיות המשתפים הגדולים של שלטון ההון והתעשרות הטייקונים לבין בחירה בטובתה של החברה הישראלית.  תבינו שלחברה הישראלית לאחר לפחות 25 שנים של הורדות מסים, הרחבת פערים, התעשרות העשירים, השתוללו הבורסה ופגיעה משמעותית במנגנוני מדינת הרווחה שפעלו לטובת כלל האזרחים ולא לטובת העשירים בלבד, תבינו שלחברה הישראלית אין היום ברירה, אלא לעמוד על זכותה, זכותה להגן על זכויות הציבור ברכושו, לדוגמא במחצבים שלו.  לטובת כולנו, גם לטובתם של משקיעים קטנים ושל טייקונים גדולים.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

10 תגובות

 1. א. קוריאל :

  "המשקיעים הקטנים" הם הספין האחרון מבית מדרשו של יצחק תשובה ויועצי התקשורת שלו. כנראה שלתשובה ושאר ברוני הגז נגמרו הטיעונים, ועוד מעט הם יישארו עירומים ועריה מול הציבור כשבידם תביעה אחת: "אנחנו רוצים עוד כסף".
  אסור להישאר אדישים מול שוד הנכס הציבורי, וחייבים לתבוע: 80% לציבור, 20% לברוני הגז; הקמת קרן ייעודית לרווחים בשליטה ציבורית; השקעה ברווחה, בחינוך ובפיתוח בר קיימא.
  http://www.israel-restart.com/

 2. משקיעקטן בנפטוגז :

  גם אתם נפלתם בפח של הקמפיין השקרי נגד המשקיעים הקטנים אזרחים כמוכם

  פשוט בושה לכם, דמגוגיה זולה

 3. א. קוריאל :

  ל"משקיע קטן בנפט וגז":
  אם קמפיין "המשקיעים הקטנים" הוא אותנטי, למה אף אחד לא מתייצב מאחוריו בשמו?
  אם זה קמפיין אותנטי, למה אנחנו שומעים שוב ושוב את היח"צנים והלוביסטים של תשובה מדברים על "המשקיעים הקטנים"?
  אם זה קמפיין אותנטי, ועומדים מאחוריו אנשים פשוטים, מאיפה מקורות המימון האדירים?
  בקיצור – אתה לא משקיע קטן ולא בטיח, אלא עוד שכיר חרב של תשובה.

 4. ק. טוכולסקי :

  אין קמפיין נגד המשקיעים הקטנים הלוואי והיה, אין מספיק מאבק נגד כלי התעמולה הכבדים של שלטון ההון שכוללים את מי שמתקראים המשקיעים הקטנים, ושוב הלוואי והיה

 5. עמית-ה :

  אני מסכים שצריך לפצות את כל המשקיעים קטנים וגדולים על ההשקעה שלהם בתוספת הצמדה וריבית, אפשר אפילו להוסיף קצת רווח ולהחזיר לידי המדינה את ההפקה והניהול של משאבי הטבע.
  אני מציע שהפרוייקט הראשון בו יושקעו הכספים שיתקבלו יהיה בבניה מחדש של בתי הספר שאינם עומדים בתקני רעידות אדמה –
  http://www.themarker.com/ibo/misc/printFriendly.jhtml?ElementId=skira20060630_733293

 6. משקיעקטן בנפטוגז :

  דו"ח ששינסקי ילך לפח

  1.

  ניתוח הדו"ח הסופי: המיסוי בפועל על השותפויות כ74%

  א) המיסוי המשוקלל החל בפועל על השותפויות גבוה בהרבה ממה שמוצג לציבור ע"י הוועדה, ועומד על כ-74%. זאת, מכיוון שהחישוב אינו כולל את 12.5% תמלוג המדינה, 50% מס רווחי יתר ו- 45% מס שולי שמנוכה במקור החל על המשקיע הקטן המחזיק 70% מהסקטור ו-25% מס חברות המחזיקות את ה-30% הנותרים. לפי חוו"ד מקינזי מדובר בהלאמה בפועל.

  ב) בגלל כפל המס שמוטל על המשקיע הקטן, הפחתת היטל העל מ60% ל50% מורידה נטל המס באחוזים ספורים בלבד לעומת הטיוטא. כך שהמיסוי הדורסני על המשקיע הקטן משאיר לו פירורים של כ-18%-20% בלבד מהרווח. לגבי השותפות כאורגן אין הפחתת מיסוי ממשית וקבועה כתוצאה מההקלות, והשינוי העיקרי הוא שנטל המס הועבר בחלקו מהשותף המוגבל לשותף הכללי.

  ג) שיעור המס המקובל במדינות המערב (אודק) שבהן אין השתתפות המדינה בעלויות ובסיכונים הוא 44%, ואילו המיסוי החדש עומד על כ74%. הורדת רווחיות התעשיה לרמות כה נמוכות, הרבה מעבר למדינות אודק, פרושה אי כדאיות להשקיע ולייצר גז. פגיעה אנושה זו ברווחיות תעשיית הגז תשתק אותה כליל ותגרום לציבור כולו נזקי עתק עקב ייקור החשמל והקטנת התמלוגים והמיסים הישירים והעקיפים שהמדינה גובה מהענף.

  ד) בניגוד למה שהודלף, אין שום קולא והתחשבות בסיכון הגבוה בהרבה בקידוחים יבשתיים. הדו"ח הוא סכנה חמורה לקבורת ענף הקידוחים היבשתיים, שהושקעו בו עד כה מאות מליונים מכספי ציבור המשקיעים, וההמלצות הן אבסורדיות לגביו – ראה נספח.

  ה) ההקלות של פחת מואץ וניכוי בגין מימון מהוות הקלה זמנית בלבד (עד ל-2013), כך שנטל המס נשאר גבוה כשהיה פרט לכך שחלוקתו בין השותפים הוגנת יותר מהטיוטה הראשונית.

  ו) לדעתנו, המניע האמיתי מאחרי המיסים הכבדים הוא רצונו של האוצר לתת העדפה פסולה לסקטור ההייטק, שמשלם מיסים אפסיים למדינה, כפי שנחשף לאחרונה בגלובס. דוגמא מייצגת היא טבע, ששילמה 8% מס ב2009 (כנראה כדי שתוכל לקנות את רציופארם הגרמנית ולהשקיע בחו"ל השקעות עתק). מזכיר ועדת ששינסקי פלט אתמול בוועדה לביקורת המדינה הערה מוזרה שפרושה היה שמבחינת האוצר עדיף שהגז ישמר באדמה לטובת הציבור מאשר ילך לרווחי השותפויות. בנוסף, הוא הזכיר את החשש מהמחלה הולנדית – יסוף מואץ בשקל עקב הכנסות דולרים גבוהות מהגז. כידוע, ניתן לטפל בבעיה זו בדרכים רבות אחרות כגון סיבסוד היצוא (אגב, הגז הזול מוריד עלויות ייצור ומקל על היצוא של תעשיות עתירות אנרגיה ובכלל). אך האוצר מציע דרך קלה יותר לטיפול בסימפטום – להרוג את החולה. זוהי אפליית לרעה דרסטית של סקטור האנרגיה, שאין לה אח ורע במשק, כולל סקטור מחצבי הטבע.

  דוד ויינברגר

  נספח: רו"ח שלמה אלפיה מזהיר בראיון ל"גלובס": הקידוחים היבשתיים לחיפושי נפט וגז בישראל עלולים להיפסק אם ייושמו מסקנות ועדת ששינסקי במתכונתן הנוכחית

  – האם שותפויות כמו גבעות עולם, המשקיעות בקידוחים ביבשה, ייפגעו יותר משותפויות

  המשקיעות בקידוחים ימיים?

  "בקידוחים ימיים כמו תמר נדרשות עלויות משמעותיות מאוד להקמת פלטפורמה להפקת הגז ומערכת צינורות להולכתו ליבשה. העלויות האלה אינן קיימות בקידוחים היבשתיים, המבוססים על מודל עסקי השונה בתכלית מהמודלים של חיפוש גז או נפט בים. מנגנון המיסוי המוצע על ידי הועדה מבוסס על מודל פקטור לפיו מחילים את ההיטל רק לאחר שהיזמים החזירו לעצמם את ההשקעה בתוספת 50%. המשמעות של יישום המודל הזה ביבשה הוא ששיעור ההיטל יגיע לכדי 60% כבר לאחר שנים ספורות וילווה את הפרויקטים עד סופם. כתוצאה מכך, תיגרם ירידה חדה בערכי הערך הנוכחי הנקי של הפרויקטים והקטנה משמעותית בשיערי התשואה.

  "מעבר לכך, ניסיון העבר במדינת ישראל הוכיח שההסתברות למציאת נפט ביבשה הוא נמוך ביותר ולכן אימוץ מסקנות הוועדה ידכא פעילות של יזמים בתחום וירחיק את ישראל מהאפשרות לגוון את מקורות האנרגיה שלה. דומה שהוועדה לא הייתה ערה למציאות העסקית של תעשיית הנפט ביבשה ולא התכוונה בעבודתה לפגוע פגיעה כל כך קשה בתעשייה חשובה זו. לדעתי, יש בהחלט מקום לשנות את המלצות הוועדה בנושא הזה ואולי אפילו לשקול את החרגתה של הפעילות הזו.

 7. עמית-ה :

  אני בעד הסייפא של סעיף א' הלאמה.
  אני מציע לשלם למשקיעים כולל הקטנים ביותר את כל השקעתם בתוספת הצמדה ריבית ורווח סביר (2-10%) ולהעביר את הכל לידי המדינה.
  אני בטוח שמה שהחברה הלאומית לנפט של ברזיל יכולה לעשות גם אצלנו אפשר.

 8. ק. טוכולסקי :

  א. ההצעה של עמית נראת לי
  ב. גם אם החישוב המקושקש בתגובה שש היה שווה משהו הוא רק מוכיח שאנחנו לא מקתרבים ל-80% מס.
  ג. אני בעד 80% תמלוגים ועל שאר הרווחים המיסוי הרגיל.

 9. ק. טוכולסקי :

  גבעות עולם קרסה אתמול ב-50% ומשקיעיה הקטנים ספגו הפסד אדיר נוסף. משהו אומר לי שהפעם אף אחד לא יממן ל"משקיעים הקטנים" קמפיין בדרישה שכספם יוחזר בידי גבעות עולם, חברה שכבר שנים מתמחה בהרצת מניות באמצעות פזור שמועות בבורסה על קידוחים שאולי יש בהם משהו ובסוף אין בהם כלום. כי לא היו משקיעים קטנים בקמפיין הקודם, היו ספינולוגים גדולים וטוקבקיסטים בשכר. מי שהוא באמת משקיע קטן, ממנו לאף אחד, מאלו שיש להם כסף למודעות ענק, לא אכפת.

 10. לקסי :

  "המשקיעים הקטנים"

  אלה מהם שאינם מגיבים בשכר או שלוחי הספינולוגים מטעם הברונים השודדים (גרסת ישראל 2011), הם ספקולנטים קטנים שהלכו לשחות בבריכה עם הכרישים הגדולים. הם חשבו במונחים של: "אנחנו והכרישים שוחים יחד באותה בריכה, אז מה שיהיה טוב לכרישים הגדולים יהיה טוב גם לנו, הדגים הקטנים"
  הם רק לא למדו שהכרישים אוכלים את הדגים הקטנים.

  או כמו שאמר משה דיין(?): "מי שהולך לישון עם כלבים, שלא יתפלא אם יקום עם פרעושים".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.