חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין שלי יחימוביץ' למירי רגב, בין חברתיים לסוציאל-דמוקרטיים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית, פוליטי ב 28.12.10 6:00

ה"חברתיים" בכנסת משרתים בסופו של דבר את האינטרסים של בעלי ההון.  בכך נזקם כפול, הם "תופסים את המשבצת" ומפריעים לסוציאל דמוקרטיים לעשות את העבודה. ח"כ מירי רגב היא "חברתית" – למעשה רפובליקאית במושגים אמריקאיים. ח"כ שלי יחימוביץ' היא סוציאל דמוקרטית, עוד על ההבדלים בין אלה לאלה
מאת: ק. טוכולסקי

חברת הכנסת מירי רגב היא חברת כנסת חברתית.  רגב, מומחית לא קטנה לתקשורת, משתמשת הרבה ברטוריקה חברתית.  היא הגישה לא מזמן בקשה לדיון מהיר שנידונה בוועדת עובדים זרים לגבי המחסור בעובדים זרים בבניין ובחקלאות.  רגב טענה בדאגה חברתית אמיתית שצריך לספק עובדים זרים לחקלאים ולקבלנים, כי אחרת מחירי הירקות והדיור יוסיפו לעלות.  מתוך אותה דאגה חברתית נאבקה רגב נגד ביטול הטבות המס לכי"ל שכן טענה שביטול ההטבות יוביל לפיטורים המוניים. ככה זה כשאתה חברתי, מאחורי כל דאגה לאינטרס החברתי עומדת בעצם הדאגה לאינטרס של הטייקונים, התאגידים, קבלני כוח האדם והמעסיקים.  חברתי, מסתבר, זה בסך הכל תרגום לעברית של המילה רפובליקני מאנגלית אמריקאית.  מירי רגב דואגת לאינטרסים של הטייקונים, של תאגידים ושל קבלני עבדים זרים, לא חס וחלילה לאינטרס של העובד הישראלי או של הקופה הציבורית.

השר אריאל אטיאס, עוד חברתי ידוע, מנהל מאבק למען סבסוד המשכנתאות בפריפריה, סבסוד המשכנתאות לא יוריד את מחירי הדירות, גם לא ירחיב את ההיצע של הדירות.  סבסוד משכנתאות בסך הכל יגרום לכך שזוגות צעירים שישתעבדו לבנקים ל-25 שנה עבור נכס שמחירו גם כך מנופח, יקבלו עזרה מהמדינה בהעברת כסף לכיסי הקבלנים והבנקים.  אם השר אטיאס היה ס"ד ולא חברתי הוא היה דואג לבנייה ציבורית.  גם בנייה במכרזים ציבוריים של דיור פרטי וגם בנייה ציבורית שתועמד לרשות מי שמבקש לשכור דירה או אינו מסוגל לקנות דירה.  אבל גם השר אטיאס אינו ס"ד, הוא חברתי, עיקר דאגתו אינה לעובדים ולנזקקים, אלא לבנקים ולקבלנים.

אפשר להמשיך עם עוד חברתיים ידועים אבל אני מניח שהתמונה ברורה.  חברתיים הם משרתי הון "חברתיות" היא ספין.  ס"ד כמו שלי יחימוביץ וחיים אורון, סוציאליסטים כמו מוחמד ברכה ואילן גילאון, קומוניסטים כמו דב חנין, הם מי שרואים את האינטרס המעמדי של העובדים והנזקקים בישראל לנגד עיניהם.  בליכוד ובקדימה יש כמה נציגים אוטנטיים של המעמד הבינוני ההולך ודועך, אבל החברתיים, הנציגים ה"אוטנטיים" של המצוקה, אינם אלא משרתים של ההון שעושים  שימוש ציני במונח שהומצא בידי ספינולוגים.  חברתיים אינם תחליף למי שמאמינים בסוציאליזם/ס"ד.

כי הנציגים האוטנטיים של המצוקה בפוליטיקה הישראלית היום, הם משרתי שלטון ההון.  לא משנה אם מדובר בנציג הספרדים הדתיים המקופחים של ש"ס, נציג העולים הדפוקים מרוסיה או נציגת עיירות הפיתוח מהליכוד.  בסופו של יום כולם מריונטות שמשרתות את האינטרס של בעלי ההון בישראל, לכל אחד מהם יש קוים אדומים בדרך כלל פופוליסטיים זניחים או מאוד ממוקדים ולכל אחד יש גם מחיר, אבל עדיין אחרי הנאומים החברתיים חוצבי הלהבות הם מנציחים את שלטון האליטה הכלכלית השלטת לא פחות מעמיתיהם לקואליציות המרכז ימין שמייצגים בגלוי את האינטרסים של הבורגנות השבעה, התאגידים והטייקונים.  למעשה השירות שהחברתיים במפלגות הימין והמרכז נותנים לבעלי ההון טוב יותר מזה שנותנים להם נציגיהם הגלויים, החברתיים הם כלי לטרנספורמצית קולות של מעמד אחד לטובת שירות למעמד אחר.

ואלו אינם רק החברתיים, המרכז והימין מלאים קריקטורות, יש נציגים ל"התיישבות העובדת" בעבודה ובקדימה שכל דאגתם היא לאספקת עבדים מתאילנד לחוואים הגדולים שמחסלים את ההתיישבות העובדת, יש את מי שמתיימרים לייצג את המעמד הבינוני בעבודה, בקדימה בליכוד ובישראל ביתנו שכל דאגתם בדומה לחברתיים היא שירות לבעלי ההון.  אבל אלו אינם מתחרים עם הס"ד על קהל הבוחרים, כך שהם מעניינים פחות.

הס"ד נהנים מתקשורת עוינת שדואגת לא לסקר חלק ניכר מפועלם, מהסתה הולכת וגוברת נגד כל מה שאינו לאומני פנאטי או "חברתי רפובלקני", אבל גם אם מחר תהיה בישראל תקשורת "אובייקטיבית" והוגנת, וההסתה הגזענית-לאומנית-פטריוטית תפסק זה לא ישנה הרבה, הס"ד מעדיפים לריב ולהאבק אחד בשני על פירורי מנדטים מאשר להתאחד ולהלחם יחדו למען המעמד.  ס"ד זה מה שדרוש לרוב הציבור בישראל, אבל בתכלס נכון להיום אין מי שיציע לו את זה, במקום ללכת לשטח אחרי עוד דיון בכנסת שבו שרידי הס"ד ייצגו את החלשים בישראל, הס"ד מחכים שגם בלי להסביר את מעשיהם הבוחר יתעשת ויחזור אליהם.  זה משאיר הרבה מקום פעולה לחברתיים, שדופקים את החלשים והעובדים ואז הולכים אל מי שהם דפקו לגזור קופונים כי הם אוטנטיים.  אם באת מעיירת פיתוח אתה יכול לדפוק את תושביה, העיקר שאתה חוזר פעם בשבוע להפגין נוכחות אוטנטית.  כל עוד הס"ד רק יעבדו למען המעמד ולא יתערבבו במעמד, איש לא יעצור את החברתיים ואת אדוניהם הטייקונים והתאגידים.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , ,

10 תגובות

 1. א. קוריאל :

  כמה עצוב שיחימוביץ', אורון, חנין וחבריהם נאלצים ללקט פירורי תקשורת לאחר שה"חברתיים" זוכים לסיבוב שלהם אצל ברוני הערוצים המסחריים.
  במצב הקיים יש סיכוי יותר טוב שהמשיח יגיע מאשר שנראה כאן תקשורת הוגנת, מאוזנת ואחראית.
  עיתון שמאלי-סוציאליסטי/ס"ד הוא הכרח המציאות. עיתון כזה ייתן את הבמה הראויה לחברי הכנסת האלה והאחרים שדואגים באמת למעמדות הנמוכים.

 2. אורי אפלבוים :

  לקוריאל

  מהיום – הרשת מלאה בעיתונים כאלה:
  http://www.jpress.org.il/Default/Skins/TAUHe/Client.asp?Skin=TAUHe&enter=true&sPublication=DAV&Publication=DAV&Hs=advanced&AW=1293519461453&AppName=2

 3. נדב פרץ :

  הלוואי שהתמונה הייתה ברורה כמו שטוכולסקי מצייר אותה

  בפועל, המצב הרבה פחות פשוט, וההפרדה בין חברתיים לס"ד הייתה כל כך קלה ופשוטה.
  את חברי הכנסת בעלי הבסיס האידיאולוגי השמאלי (ס"ד או שמאלה ממנו) אפשר למנות על אצבעות שתי ידיים, וישאר עודף.
  אבל ביניהם לבין מירי רגב\גלעד ארדן, הדגם הקלאסי של הפופוליזם החברתיסטי, יש מנעד רחב של דעות.
  אפשר להתחיל מהחבר ג'ומס, שהוא בסך הכל בסדר אבל קשה להגיד שההתבטאויות שלו מעידות על תפיסה ס"ד עמוקה (ע"ע ביטוח לאומי פרוגרסיבי), ולהגיע לח"כים כמו חיים כץ ואורלי לוי, שהפעולות שלהם בוודאי לא משרתות את הטייקונים (ביטול ויסקונסין הוא דוגמא בולטת)

 4. חקלאי :

  לא נעים להלשין

  אבל ג'ומס (חיים אורון) הוא אחד המעסיקים הפחות שומרי חוק של עובדים זרים.

  בקיבוץ להב, קיבוצו של אורון, נוהגים להעסיק עובדים זרים שהגיעו לעבודה בחקלאות (ללהב שדות פלפל וחזירייה גדולה), בעבודות משק בית הן ברמה הפרטית, בבתי החברים והן ברמה המשקית בחדר האוכל ובמבני הציבור.

  חבר סיעתו לשעבר וחבר הנהלת מרצ בהווה אבשלום וילן (Abu Villain ) מכהן גם כיו"ר התאחדות החקלאים ואחראי באופן ישיר לעושק העובדים התאילנדים, להכשלת הסכם הפנסיה שלהם ולפגיעה נמשכת בהנחלת חוקי העבודה במגזר החקלאי.

 5. מערכת עבודה שחורה :

  חקלאי יקר, את התגובות קוראים מעטים, את המאמרים קוראים רבים יותר, ביניהם גם עיתונאים. אם אתה רוצה שהמידע שבידיך ישפיע, פרט במאמר מסודר.

 6. עמית ל :

  סתם מתוך סקרנות

  לפי מה קבעת את ההפרדה בין ח"כים ס"ד לח"כים סוציאליסטים?
  גם ס"ד וגם קומניזם הן תפיסות סוציאליסטיות. סוציאלים זה לא השם לכל הקטגוריה?

 7. עמית-ה :

  "Abu Villain"
  יפה לך

 8. ק. טוכולסקי :

  אף פעם לא הייתי איש של ג'ומס, אבל הקטנוניות של מניית חטאיו לאחר שנים של פעילות בצד הנכון מצביע שוב על בעיה של השמאל, קטן, מפוצל, צדקני נוקמני וקטנוני, ולכן בזמן יאיר לפיד קוטף את קולות המחאה בשביל לשרת איתם את ההון והשמאל הלאומי וקדימה חורשים את שרידי האלקטורט של השמאל בהצלחה, השמאל האמיתי ישאר חסר כוח וכל כרגיל.

 9. ק. טוכולסקי :

  עמית יש מי שמגדיר עצמו כס"ד ויש מי שמגדיר את עצמו כסוציאליסט, ככה קבעתי על פי שיטתם. הס"ד או הסוציאליזם הם שמות אב לכל השיטה מהקומוניזם ועד הס"ד של איתם כבל

 10. אלי סתוי :

  בשיטת הבחירות האזורית החדשה הבאה עלינו לטובה ולישועה,יוכלו כל הנציגים הס"ד החברתיים האמיתיים ,להפגין את כישוריהם האלקטוראליים ולהיכנס כחברי כנסת חדשים, או חדשים ישנים , אשר נבחרו כנציגי ציבור בבחירות ישירות,
  ויהיו מחוייבים אך ורק לציבור אשר בחר בהם .
  http://www.facebook.com/pages/bwhrym-lmn-hdmwqrtyh/122885814390906

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.