חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכוח ברשת – האם העצומה עצרה את קיצוץ הקצבאות

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 26.12.10 5:35

עד כה נהגנו לחתום ולא-כל-כך להעריך את כוחן של ‏עצומות ברשת האינטרנט.  שתי גזרות כלכליות שהממשלה רצתה לגזור עלינו, לא תיגזרנה.  נגד שתיהן היו עצומות רבות חותמים ברשת האינטרנט, קרוב לודאי שהן השפיעו
מאת: מנחם רבוי

מחאות נגד ממשלת ההפרטה – גם על ידי מאבקים באינטרנט

בציבור יש התנגדות להנהגה המפריטה הכול. חלק מהמחאה מתבטאת באינטרנט. למשל, בעצומות נגד קיצוץ בעדכון קצבאות הזקנה ונגד העלאת מחירי הדלק. המאבק נגד העלאת מחירי המים נשא פרי וההעלאה בוטלה. המחאות – השפעתן מוגבלת, אך הן מצטברות, ובנקודת זמן – מתפרצות בסערה.

לקריאה נוספת

הרשימה  "מחאות נגד ממשלת ההפרטה – גם על ידי מאבקים באינטרנט" שפורסמה כאן לפני כמה ימים [21.12.10] התייחסה בעיקר לאופן מחאת הציבור החש עצמו נפגע, מהחלטות/גזירות המוטלות עליו על ידי גורמי השלטון, ובעיקר בתחום הכלכלי. [החלטות שלטוניות בתחומים אחרים מצריכות דיון נפרד] .

הוזכרו העצומות השונות המתפרסמות ברשת, בעיקר אלה המתייחסות לנושאים נקודתיים. הן משמשות בימים אלה כאחד המרכיבים החשובים, במאבקים ציבורי לבלימת רוע הגזירות. יש המפקפקים בחשיבות עצומות שמספרן מגיע לאלפים, כמעט בכל נושא אפשרי, בכלל זה גם נושאים אזוטריים,או סתם שטויות. הקלות בה אפשר להעלות לרשת, מתוך הכורסא הביתית, עצומה/גילוי דעת  ולהפיץ לרשימת מכותבים קישור, הקורא להצטרף ולחתום, באמת מפתה אך כל זה אינו מספיק להגיע תוצאה כלשהי.

מול המפקפקים והמסתייגים עומדות באחרונה שתי עובדות שאפשר לקשור תוצאותיהן לעצומות הרשת: העצומה נגד הקיצוץ בקיצבאות הזיקנה מתגלגלת ברשת האינטרנט מאז נובמבר. עד כה חתמו עליה כמעט 68.000 איש.  יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת ח"כ חיים כץ [ליכוד] זיהה כבר  לפני מספר שבועות את הפוטנציאל החברתי והאלקטוראלי בנושא.  בדיון האחרון של הוועדה לא אפשר להצביע על סעיף הקיצוץ שנכלל בהצעת האוצר במסגרת חוק ההסדרים.  בשידור רדיו הסביר כץ, שאף הזכיר את העצומה בנושא באינטרנט, כי "מצא" לאוצר מקור כספי שיכסה את ביטול הקיצוץ.

כדאי לפרט מעט: כץ העביר בוועדה, בניגוד לעמדת האוצר, החלטה שלפיה לא תופחת תקרת ההכנסה, לצורך תשלומי הביטוח הלאומי. האוצר ביקש לקבוע תקרת תשלום מירבי עד לגובה שכר של 40.000 ש"ח לחודש, במקום תקרה מירבית של 80.000 ₪ כיום. התוצאה – חישוב דמי הביטוח הלאומי  ימשיך להיות עד לגובה שכר זה ולא עד לתקרה של 40.000 ₪ שמעליה השכר פטור, ותתקבל תוספת הכנסה לתקציב.

בהיעדר אישור הכנסת להפחתת תקרת  ההכנסה לצורך  חישוב דמי הביטוח הלאומי ובהיעדר האישור לקיצוץ בעידכון הקצבאות הושגה מטרת העצומה. אבל לא רק היא.  בוטל גם הקיצוץ הגורף  בעדכון כלל קצבאות הביטוח הלאומי ובכלל זה קצבה לניצולי השואה. כאמור, נציגי האוצר הודיעו כי הם מתנגדים להחלטה.  הם יכולים לערער ולדרוש דיון חוזר.  אבל נוכח המצב שנוצר יתקשו לשנות..

עובדה שנייה : באחרונה הודיע האוצר לוועדת הכספים כי הוא מושך הצעתו לייקור של 2.5% אחוזים במחיר המים לצריכה ביתית החל מינואר 2011. מה פתאום ? הודעת היו"ר ח"כ משה גפני [יהדות התורה], כי לא יאפשר הצבעות על סעיפי התקציב אם לא יבוטל הייקור. ברקע עצומות נגד הייקור ברשת ועל אחת מהן חתמו קרוב ל-350 אלף איש.

מסקנה זמנית:
לעצומות נגד גזירות הפוגעות בכיסו של האזרח יש היענות, אך נדרש מספר גדול של חתימות על מנת שנושא העצומה  יביא לשינוי המיוחל. לצורך זה דרושה פעילות נוספת ועירוב דמויות ציבוריות במאבק
.

עוד שאלה לסיום: איך זה שלא נשמע קולו ברמה של יצחק הרצוג שר העבודה והרווחה לביטול הקיצוץ בקצבאות?  איך זה שההסתדרות לא הרימה קול? הרי היא חולשת על הסתדרות הגמלאים הארצית? מדוע הייתה אגודת הגמלאים בחיפה זו שנאלצה להניף את נס המחאה? [תבורך על כך].

שאלה נוספת: מדוע לא נשמע ברמה קולם של שרי העבודה בנושא ייקור מחיר המים? ולמה הם לא משמיעים אפילו ציוץ נוכח ההחלטה להקפיץ את מחירי הדלק על ידי העלאת המיסוי?

לאתר של מנחם רבוי

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. נעצר קיצוץ הקצבאות – האם העצומה ברשת עזרה? « מנחם רבוי – הבלוג :

    […] פורסם גם באתר "עבודה שחורה" […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.