חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכנסת מתגייסת למלחמה בנגע הסמים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 26.12.10 5:30

היום הלאומי למלחמה בנגע הסמים צוין בכנסת בשבוע שעבר בישיבה מיוחדת של הועדה בראשות ח"כ מוחמד ברכה.  השתתפו בכנס, בנוסף לחברי הועדה, גם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שר החינוך ח"כ גדעון סער, מנכל הרשות למלחמה בסמים מר יאיר גלר וד"ר רחל שגיא מכללת לוינסקי שהציגה את תוצאות הניסוי שערכה לבחינת האפקטיביות של תוכנית "אופ"י"  (אימון פיתוח יכולות התמודדות)


הכנסת
הוועדה למאבק בנגע הסמים

ירושלים, י"ג בטבת, התשע"א
20 בדצמבר 2010

ח"כ מוחמד ברכה: המלחמה בסמים היא מלחמת קודש

הוועדה למלחמה בנגע הסמים קיימה היום כנס מיוחד לציון היום הלאומי למאבק בנגע הסמים והאלכוהול.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין אמר באירוע כי "הכנס מהווה פה עבור כל אותם מכורים שחיים במרדף יום יומי אחר הסם. מרדף שבו כול האמצעים כשרים, אין חוק ואין מוסר. ללא מעורבות של כלל המסגרות והמגורמים המקצועיים לא ניתן לנצח במלחמה זו ולכן גם ולא ניתן להסתפק רק בחקיקה או אכיפה". עוד הוסיף יו"ר הכנסת כי, "אין קבוצה בחברה הישראלית שפטורה ממאבק זה, שבו התוצאות הרסניות ביותר, מדובר במגפה המעצימה את הניוון החברתי. עם השנים המאבק הופך להיות קשה וגיל השימוש בסם הולך ויורד".

יו"ר הוועדה למאבק בנגע הסמים ח"כ מוחמד ברכה ציין כי "ההשקעה בדור הצעיר היא השקעה בעתיד. המלחמה בסמים היא מלחמת קודש.  בכדי לנצח במלחמה זו נידרש לפעול בשני מישורים: סגירת האפשרות להבריח את  הסמים לארץ ובמקביל למנוע מהצעירים להגיע למגע ראשוני עם הסמים.  ההשקעה במלחמה זו "משתלמת" גם בהיבטים החברתיים אבל גם בהיבטים הכלכליים. ח"כ ברכה התייחס לכך ש"צריך לעצור את המעגל שבו רשויות חלשות מתקשות להתמודד כלכלית במלחמה ולכן צריך לתמוך בהן. יש לחייב כל ביה"ס שיהיו בו כמה מורים שמוכשרים לטפל בבעיית הסמים. יום לימודים ארוך בביה"ס יכול לאפשר לשפר את הכלים באמצעותם ניתן להתמודד עם תופעת הסמים".

שר החינוך ח"כ גדעון סער התייחס בכנס לכך שהגברת האפקטיביות במאבק במלחמה בסמים אפשרית דרך בני הנוער והמנהיגות שלו. המעורבות של ההורים חייבת להיות מאוד אינטנסיבית, לא נכון להשאיר את האחריות רק למסגרות החינוך. שר החינוך הוסיף כי "נוצר מצב אצל בני הנוער שבכל בילוי יש  שילוב של שתיית אלכוהול.  חשוב לפעול דרך החקיקה אבל גם לפעול באופן פחות פורמאלי באמצעות מסגרות של פעילות פנאי, בעיקר למול החברות החלשות בהם ההורים מתקשים לתמוך. סער סיכם את דבריו כי "במו"מ המתנהל עם המורים הוא מבקש לעשות מהלך רחב שישנה את מבנה שבוע העבודה של בבתי הספר במקביל להעלאת שכר המורים.

מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול מר יאיר גלר אמר כי "מדובר במערכה בינלאומית כאשר הסמים הם מחולל האלימות הגדול ביותר בעולם המערבי. כאשר מדברים על שינוי מאפייני ההתנהגות, השחקן המרכזי בתחום  הוא משרד החינוך, בשילוב עם פעילות מצד ההורים. גלר הוסיף כי "יש בישראל למעלה מ 5,000 בני נוער שהשתמשו בסמים. ישנם נערים שמאושפזים בבתי חולים לאחר שהשתמשו בסמי פיצוציות. יש בסמי הפיצוציות  חומר פעיל שיכול להיות מסוכן יותר מהמריחואנה".

ד"ר רחל שגיא מכללת לוינסקי הציגה את תוצאות הניסוי שערכה לבחינת האפקטיביות של תוכנית "אופ"י"  (אימון פיתוח יכולות התמודדות). במחקר לקחו חלק 468 תלמידים מ 26 בתי ספר ברחבי הארץ. על פי הממצאים עולה כי התלמידים שלקחו חלק בתוכנית מעוניינים לעשות שינוי גם אם הדבר דורש מהם לעשות מאמץ משמעותי כולל פנייה לקבלת עזרה, זאת ביחס לתלמידים שלא לקחו חלק בתוכנית. כל התלמידים, גם אלו שלא השתתפו בתוכנית דיווחו כי פנייה לחבר לקבלת עזרה תהיה מבחינתם אופציה ראשונה. תלמידים שלקחו חלק בפרויקט דיווחו שיהיו מוכנים לפנות גם ליועצים ומורים כדי לקבל את העזרה. לאור תוצאות המחקר המליצה ד"ר שגיא כי תצא הנחייה ממשרד החינוך להפעיל את תוכנית אופ"י בכל בתי הספר, להפעיל קבוצת הורים ולתקצב את התוכנית. את הפירוט המלא על ממצאי התוכנית והמחקר ניתן לראות בקבצים המצורפים.

אסף דורון
דובר הוועדה למאבק בנגע הסמים

תקציר תכנית  אופ"י

מצגת תכנית אופ"י

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. זה הזמן לבעוט בפוליטיקת הזהויות :

    […] הוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת, ישיבה אחר ישיבה הוא נלחם למען נפגעי הסמים, למען דרי הרחוב הנרקומנים, למען בעלי התחלואה הכפולה, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.