חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אידיאולוגיה היא תנאי למנהיגות

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 22.12.10 6:02

ההתנהלות של מנהיגי מפלגת הליכוד ושל מפלגת העבודה היום, רחוקה שנות אור מההתנהלות האידיאולוגית של מנהיגי המפלגות הללו בראשית שנות המדינה. רק שיח ציבורי אידיאולוגי יוביל להקמת מנהיגות אמיתית

מאת: דניאל גיגי

המנהיגות בישראל נמצאת במשבר, כי הקרקע האידיאולוגית שעליה קמה מדינת ישראל נמצאת כבר תקופה ארוכה בנסיגה, מבלי שיש אידיאולוגיה חלופית שתנחה את פעילות המנהיגים. חוקרים, פרשנים, אנשי רוח, ואנשי ציבור רבים מנסים לפענח מדוע המנהיגות שלנו איבדה את הדרך והפכה למנהיגות חלשה, אבל אין התייחסות ברורה לעובדה שלאורך ההיסטוריה האידיאולוגיה קדמה למנהיגות, ושרק עקרונות אידיאולוגים חזקים הובילו למדיניות עקבית וברורה. ההתמקדות של כולנו היום בהתנהלות של המנהיגים עצמם או בשינוי לשיטת בחירות כזאת או אחרת היא לכן לא מועילה, והשינוי האמיתי בפוליטיקה הישראלית יבוא רק כתוצאה מהתחזקות אידיאולוגית, ולא מהופעתו של "מנהיג מושיעה" כזה או אחר. מנהיגות אמיתית תצמח בישראל רק אם נוכל לשחזר את התפיסות האידיאולוגיות שלקחו חלק בבניית המדינה, ונהפוך אותם לכלי שבאמצעותו אנו בוחרים ושופטים את המנהיגים ואת המוסדות שלנו.

במפלגות הגדולות, שקיימות מאז קום המדינה, האידיאולוגיה הזאת בלטה במיוחד והיא הייתה תוצר של אימוץ אידיאולוגיות חברתיות פילוסופיות שלא רק חלחלו לציבור, אלא גם הפכו להיות נר לרגלה של המנהיגות. דוגמה לעומק האידיאולוגי שהיה למפלגות היא צמיחת תנועת הליכוד שהתבססה על הפילוסופיה של ז'אב ז'בוטינסקי, שהיה בראש ובראשונה אידיאולוג והוגה דעות, בעל משנה פילוסופית ברורה. ז'בוטינסקי הושפע מאוד מג'וזפה מצ'יני, שהיה אחד מההוגים הבולטים של הרעיון הלאומי, והוא אימץ ממנו את תפיסת הלאום, ככלי הטוב ביותר למימוש של הפרט. הציונות עבור ז'בוטינסקי הייתה תוצר של תפיסת הלאומיות, ובאותו האופן שהפילוסוף מצ'יני פעל לאחד את העם האיטלקי, כך גם המטרה העליונה שלו הייתה לאחד את העם היהודי. ז'בוטינסקי אומנם חשב שסוציאליזם יכול היה להתנגש עם רעיון הלאומיות, אבל הוא דגל בסוציאליזם ייחודי המבוסס על עליונות של תפיסה לאומית יהודית. ברוח זו ז'בוטינסקי אימץ תפיסה רחבה של המדינה היהודית, שבאופן מפתיעה לא שונה בהרבה "ממדינת הרווחה".

באותו האופן שהמנהיגות של ז'בוטינסקי שילבה בצורה מרשימה בין פילוסופיה לאומית לחשיבה ציונית יהודית סוציאליסטית, כך גם מנהיגים רבים בתנועת העבודה, הציגו שילוב אידיאולוגי משלהם. בולטת מאוד ההגות הפילוסופית הייחודית של בן גוריון שהתבססה לא רק על הוגים ציוניים שקמו לפניו, אלא גם על שורה של פילוסופיים ואנשי רוח. בן גוריון כבר בשנותיו הראשונות כמנהיג הציג אידיאולוגיה מדינית ברורה, שכללה אלמנטים יהודיים, אלמנטים חברתיים ואלמנטים ציוניים. בניגוד ללאומיות שממנה הושפע מאוד ז'בוטינסקי תנועת העבודה באופן כללי הייתה מושפעת מאוד מהתנועה הסוציאליסטית, ולכן הגישה של בן גוריון הייתה להציב את הצדק החברתי, כערך עליון שקדם אפילו ללאומיות. בהקשר זה בן גוריון במקרים רבים טען שהתנאי היחידי לקיומה של מדינה יהודית הוא בניית מדינה שבה ערכי השוויון, הצדק החברתי מקבלים עליונות, על פני כל ערך אחר. האידיאולוגיה של בן גוריון התבססה לא רק על חשיבה סוציאליסטית, אלא גם על חשיבה יהודית, כאשר בן גוריון ראה חפיפה ברורה בין עקרונות יהודיים לעקרונות הצדק והשוויון, והדגיש את הצורך ביצירת מדינה יהודית שתהיה "אור לגויים". מפלגת העבודה אימצה אידיאולוגיה ציונית במהותה, אבל אותה אידיאולוגיה התנתה את החזון הציוני היהודי, ביצירת חברה צודקת שבה גם הערבים במדינה זוכים לתנאים שווים.

ההתנהלות של מנהיגי מפלגת הליכוד ושל מפלגת העבודה היום, רחוקה שנות אור מההתנהלות האידיאולוגית של אבות המדינה הללו, כי העושר האידיאולוגי הזה של מקימי המדינה למרבה הצער הלך ונשחק, ובחברה שלנו היום האידיאולוגיה הפכה למצרך נדיר. אף אחד בפוליטיקה או בציבוריות הישראלית לא מדבר על אידיאולוגיה, על דרך או על חשיבה פילוסופית, ומי שכן מדבר על זה עושה זאת רק בצורה מניפולטיבית, כדי להשיג תמיכה ציבורית. אידיאולוגיה אמורה להנחות את ההנהגה, ואפילו לכפות עליה התנהלות ערכית, והמחסור באידיאולוגיה מוביל לכך שהתנהלות המנהיגים היא התנהלות אינטרסנטית, שאין לה מטרות, מלבד מטרות אנוכיות.

מנהיגות אמיתית תקום בישראל רק כאשר הציבור ינטוש את השיח הרכילותי, ויחזור שוב לדבר ולדון במונחים פילוסופיים אידיאולוגיים.

ההגיגים של גיגי

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

10 תגובות

 1. א. קוריאל :

  מוזר שמי שהתפקד לקדימה מטיף מוסר לליכוד ולעבודה על אידיאולוגיה. קדימה היא התגלמות נטישת האידיאולוגיה בחברה הישראלית לטובת פרגמטיזם נטול כיוון, או: "הפרגמטיזם כאידיאולוגיה".
  אני מסכים מאוד שהשמאל צריך לחדד את המסרים האידיאולוגיים שלו ולהציב דרך כלכלית-חברתית ומדינית ברורה. אך את שידוד המערכות צריך לעשות מתוך המחנה, ולא מבחוץ.

 2. דקל-דוד עוזר :

  דווקא ביבי הוא אידיאולוג

  יש לו אידיאולוגיה ברורה של מכירת המדינה ומנגד בצד השני עומדת שלי יחימוביץ עם אידיאולוגיה ברורה של מדינת שירות.
  אידיאולוגיית האקזיט מול אידיאולוגיית הפיתוח

 3. דניאל גיגי :

  לדקל עוזר

  ביבי הוא לא אידיאולוג! קריאה מהירה של ז'בוטינסקי האב הרוחני של ביבי ותנועת בית"ר חושפת שדווקה ז'בוטינסקי היה סוציאל דמוקרטי בדעותיו למרות דעותיו הלאומיות. ממליץ לקוראי עבודה שחורה לקרוא את הספר:"פרקים בפילוסופיה הסוציאלית של התנ"ך.

 4. דקל-דוד עוזר :

  לדני - מה הקשר?

  אידיאולוגיה = אמונה שיש מצב "טוב" (אידיאלי) וחתירה אליו.

  היחיד במדינת ישראל שטען שאין צורך באידיאולוגיה אלא רק בניהול היה… אולמרט. לפי האופן שלבני מתנהלת היא שותפה לדעה הזאת.

  העובדה שהאידיאולוגיה של ביבי הזויה, בזויה ושונה מהאידיאולוגיה של ז'בוטינסקי, אינה מבטלת את מהותה כאידיאולוגיה.

 5. דניאל גיגי :

  דקל אני מסכים איתך

  דקל אני מסכים איתך, אבל ביבי מצטט כל הזמן שהוא ממשיך את דרכו של ז'בוטינסקי, ולדעתי הוא אפילו לא קרא אותו. אידיאולוגיה היא לא רק דרך היא דרך שמבוססת על תפיסות פילוסופיות.

  אני מבין שפה כל הזמן תוקפים אותי על הפוליטיקה, אבל אני רק יכול לומר לכם שאני מסכים איתכם הן לגבי אולמרט והן לגבי לבני והלוואי שהם היו מביעים עמדות שונות, אבל השאלה מה התחליף שלכם? לדעתי הוא רע יותר!

 6. איציק יאפ :

  דניאל, אני מסכים עם דקל, לביבי יש אידאולוגיה ברורה של שוק חופשי והפרטה.
  לא צריך להתבלבל עם כל מיני הצהרות לגבי ז'בוטינסקי ודומיו שנועדו כנראה כדי לקדם אותו ולזכות בתמיכה רחבה, כדי שיוכל יותר בקלות להוציא את האידאולוגיה שלו אל הפועל.

  מאחורי האידאולוגיה של ביבי עומדת פילוסופיה ורוח מאוד ברורה וחד משמעית ומלאת חזון, המאמינה שמינימום התערבות ממשלתית תעשה רק טוב ל(דבר האמורפי והלא מוגדר שחברים בו כל מיני אנשי עסקים אבל בהחלט לא רוב האזרחים שנקרא) שוק ולצמיחה. והצמיחה היא המדד האולטימטיבי של הכל. מספיק שתיכנס לבלוג של הקפיטליסט היומי או של דניאל דורון (שלזכותו אני יכול להגיד שהוא אידאולוג ולא סתם איזה אינטרסנט) כדי להבין עד כמה היא כזו.

  מפלגת העבודה, לעומת זאת, היא באמת נראית כנטולת אידאולוגיה לחלוטין (למעט כמה בודדים). בהשוואה הזו, מפלגת העבודה גרועה יותר מהליכוד.
  הי, היא גרועה יותר אפילו מישראל ביתנו מלאת האידאולוגיה!

  השאלה שעולה לי מהמאמר שלך היא – ומה אם הציבור, בעלי זכות ההצבעה, אלו שמשפיעים באופן ישיר מי ימלוך עלינו לשנתיים וחצי הקרובות, נהיה נטול אידאולוגיה?
  ומה קורה כאשר בחירותיו של הציבור נעשות מתוך אדישות, מיאוס, או פחד מפני הלא נודע (עוד 20 שנה יהיה פה רוב ערבי, לדוגמא)?

  נאשים את ביבי בזה?
  הרי הוא אידאולוג, והוא מנצל את המצב הציבורי שמעדיף להצביע בהמוניו לכוכב נולד ולבהות באח הגדול (ושתי התוכניות האלו – גם הן אידאולוגיות) מאשר להביע דעה פוליטית מבוססת, כדי להתקדם ולהנציח את האידאולוגיה שלו, שממש במקרה היא חותרת תחת כל ערך ציוני אפשרי.

  אם לעם לא אכפת, אז מה זה משנה?

 7. יובל כץ :

  אידיאולוגיה ותוכנית עבודה, תוכנית פרקטית שבה המנהיגים מסבירים איך הם הולכים לבצע את מה שהם מתכננים.

 8. דניאל גיגי :

  איציק אני מסכים

  איציק אני מסכים איתך שלביבי אכן יש אידיאולוגיה קפיטליסטית טהורה, אבל כשאני אומר שאין לו אידיאולוגיה אני מתכוון לכך שהוא לרוב לא מציג את האידיאולוגיה שלו או מדבר עליה. צריך להציף את האידיאולוגיה שלו ולהתווכח איתה.

  השאלה שאתה מעלה היא השאלה הבאמת חשובה, מה קרה לציבור? לדעתי הציבור פשוט התרגל למה שיש, והוא לא מנסה לייצר משהו אחר. צריך מישהו שיכנס לואקום הזה ויתחיל לכתוב הרבה, להציג את האידיאולוגיה שלו וכמו שאומר יובל יציג אידיאולוגיה ותוכנית עבודה ברורה. כך עשו בן גוריון וז'בוטינזסקי עוד לפני שהפכו למנהיגים.

  הויכוחים בינינו לבין האידיאולוגיה של ביבי, צריכים להיות ענייניים ופילוסופים, ולא ויכוחים סתמיים על מדיניות כזאת או אחרת. ברגע שהשיח ישתנה, אז הציבור גם הוא יתחיל לחפש שוב אידיאולוגיה.

 9. דקל-דוד עוזר :

  דווקא הציבור מוכיח שהוא מצביע לאידיאולוגים

  וזה לא מפתיע.
  הנעה לפעולה פוליטית היא סוציאלית (כלומר: מושפעת מלחץ חברתי) וללא אידיאלים לא נוצרות קהילות ומכאן שאין כח פוליטי, אלא כאשר יש "מנהיג כריזמטי".
  מפלגות שנשענות על מנהיג כריזמטי שמשדר מסרים ברורים לשאלות הנכונות מצליחות.(ליברמן ובזמנו שרון)
  מפלגות שנשענות על מנהיג סמכותי במסגרת אידיאולוגיה ברורה מצליחות(ש"ס).
  מפלגות שנשענות על אידיאולוגיה ומנהיג תואם אידיאולוגיה מצליחות (ביבי).
  מפלגות שמזגזגות ומשקרות לגבי האידיאולוגיה שלהן, או שהאידיאולוגיה שלהן לא בת קיימה יורדות וקורסות (העבודה, שינוי, מרצ, מפד"ל, הזקנים)

 10. חן כהן, דרום ת"א ניו ארלם שיקגו החדשה (תחנה מרכזית) :

  לפקידי האוצר יש אידיאולוגיה חזקה מאוד של השוק החופשי , לא משנה מה יעבירו בכנסת ימסמסו אותו וכל הזמן דוחפים להפרטה בכל מחיר ולהעשיר את העשירים ולפגוע בעניים. ומקפיאים חוקים חברתיים ומעשירים את העשירים ואחר כך הולכים לעבוד אצלם.
  וגם לפרקליטים יש אידיאולוגיה קיצונית שאין חפים מפשע כולם אשמים אז אשר הם יוכיחו את זכאותם ומבלי לתת להם את חומר החקירה. כידוע זכות החפות נמחקה לגמרי, וכן הזכות לעמוד למשפט לא קיימת בישראל , כאשר מאשימים אותך ואין ראיות ויודעים שאם יפנו לבית המשפט בית המשפט יזכה אז מצאו הפרקליטים מסלול עוקף דמוקטיה של הרשעה ב"חוסר עניין לציבור" שזה אומר שאין ראיות . כלומר הפרקליטות אומרת אתה אדוני אשם בגלל שאין ראיות כנגדך!!! ואז יש כ300 אלף ויותר תיקים כיום שהם חוסר עניין לציבור שזה אשם אבל בלי לבוא לבית המשפט ובלי לחשוף חומר וזה רישום פלילי.
  אלו שני גורמים עם אידיאוליה קיצונית ומטורפת והזוייה אשר שולטים בחיינו אידיאוליה המנוגדת לדמוקרטיה באופן מהותי ומנוגדת לחוקים עצמם בישראל אך כל הזמן מטרטרים בראש .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.