חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התעוררות בירושלים לפתרון מצוקת הדיור בבירה

נושאים זכויות אדם, שיכון ושלטון מקומי ב 20.12.10 6:00

תנועת התעוררות בירושלים יוצאת למאבק במדיניות הדיור הממשלתית, ומציעה תכנית להקלת מצוקת הדיור של מעמד הביניים

במשך שנים נוקטים ממשלת ישראל, משרד השיכון ומנהל מקרקעי ישראל במדיניות עקבית המביאה לעליית מחירי הדיור בישראל, מרחיבה את הפערים החברתיים ויוצרת מצב בו מעמד הביניים וצעירי ישראל מורחקים מהערים הגדולות ומרכזי הכלכלה, החברה והתרבות.

בירושלים יוצרת מדיניותה של הממשלה בעיה חמורה במיוחד בכך שהיא מונעת מהאוכלוסיה הצעירה והיצרנית להכות שורש בעיר ובכך נפגעים אנושות חברתה וצביונה של העיר.

מינהל מקרקעי ישראל מחזיק ביותר מ- 90% מהקרקעות במדינה ומשווק אותן בקצב איטי ולכל המרבה במחיר. שיטת שיווק זו מובילה לעליית מחירים חדה ומהווה מדיניות לקויה ופסולה המעדיפה את טובתם של משקיעים בעלי הון והכנסות המדינה על פני צרכים חברתיים. מדיניות זו ממשיכה להחמיר את המצב שמקבל מצד הממשלה, אם בכלל, מענה קוסמטי בלבד שאינו באמת יעיל.

רגע לפני שמדיניותה של ממשלת ישראל ומצוקת הדיור שנוצרה כתוצאה ממנה מובילות את מדינת ישראל וירושלים למשבר חברתי חריף שלמעשה יכניס את מעמד הביניים המשכיל, עובד, משלם מיסים ומשרת במילואים אל מעגל העוני, יש צורך בפעולה מיידית בכדי לתקן את סדרי העדיפויות המשובשים בניהול קרקעות המדינה.

כתנועת צעירים חברתית הפועלת למען עתידה של ירושלים, פתחה היום "התעוררות בירושלים" במאבק למען הזכות לדיור של מעמד הביניים הנושא במרבית העול במדינה. פעולת המחאה היום בועידת ישראל לעסקים היא יריית הפתיחה של מאבק שמטרתו להביא לשינוי מדיניות המדינה בנושא הדיור בכדי למנוע את המשבר החברתי שכבר החל.

מה אנחנו דורשים?

1. גרסא נוספת לתכנית "מחיר למשתכן"- מחיר למשתכן היא תכנית שמפעיל משרד הבינוי והשיכון החל משנת 1994. במסגרת תכנית זו משרד הבינוי והשיכון קובע מחיר  לקרקע על פי הערכת שמאי ומציע לקבלנים להתחרות ביניהם על המחיר הסופי של יחידות הדיור. מי שמציע את המחיר הנמוך ביותר מנצח. בשיטה זו הצליחה הממשלה להפחית מחירים באופן משמעותי (לפעמים ביותר מ-20%) לטובת זכאים שהיא הגדירה.  מי זכאי?

30% 7 ילדים ומעלה

30% 4 ילדים ומעלה

20% 1-3 ילדים ומעלה

20% ללא ילדים

כלומר, 60% משוריינים לטובת משפחות עם 4 ילדים ומעלה, כאשר בירושלים לדוגמה הם מהווים רק 16% מתוך האוכלוסייה היהודית בעיר. יש לציין שקריטריונים אלו חדשים יחסית (מהשנה האחרונה) ובעבר ניתנה במסגרת תכנית זו העדפה גוברת למשפחות מרובות ילדים, כלומר: ככל שהיו לך יותר ילדים , כך גברו הסיכויים שיכולת לקחת חלק בתכנית. את הקריטריונים קובע שר הבינוי והשיכון. לאורך השנים תכנית "מחיר למשתכן" הוכיחה את עצמה והצליחה לסייע למשפחות רבות. אנו סבורים שהקריטריונים הנוכחיים מספקים מענה לקבוצת אוכלוסייה מסוימת בלבד. לשם ההמחשה ב"מחיר למשתכן" בהר חומה למשל 340 זוגות עם 1-3 ילדים התמודדו על 8 דירות . לזוגות עם 7 ילדים ומעלה היה פער קטן יותר משמעותית בין ההיצע לביקוש. זה לא סביר!!!

על כן אנו דורשים להפעיל גרסאות נוספות של תכנית "מחיר למשתכן", כך שינתן מענה לאוכלוסיות נוספות שתורמות לעיר  ירושלים וזקוקות לתמיכה ממשלתית. אנו מציעים יצירת מסלול נוסף של תכנית "מחיר למשתכן" במסגרתו תינתן העדפה לזוגות צעירים, הרוכשים את דירתם הראשונה ועובדים בעיר. ניתן אף להתמקד באלו שעובדים בתחומים שהוגדרו כמנועי הצמיחה היתרון של ירושלים, כגון: התעשייה החכמה, ההשכלה הגבוהה, האומנות, הרפואה והתיירות. באופן זה יינתנו תמריצים למשפחות שבתחילת דרכן ובמקביל ירושלים  תהנה מתרומתם בתחום התעסוקה.

2. הכרה בהוצאות משכנתא לצרכי מס. מנגנון זה מיושם בארה"ב שם הממשלה מקצה כ-60 מיליארד  דולרים מידי שנה לטובת יישומו. מנגנון זה מכיל תמריץ לאנשים עובדים שרוכשים את דירתם הראשונה.

חברי התנועה שלחו מכתב בעניין לנשיא המדינה:

לכבוד:

נשיא מדינת ישראל

מר שמעון פרס

הנדון: פניה דחופה לסיוע בקידום דיור בר-השגה בירושלים

כבוד הנשיא,

מצוקת הדיור בבירת ישראל הגיעה בעת האחרונה למצב קריטי המאיים על עתידה החברתי והכלכלי של העיר. צעירים שמעוניינים לגור בירושלים מתקשים לעשות זאת שכן מחירי הדיור למשפחות צעירות שמחפשות דירה אינם ברי-השגה. העלייה במחירי הדיור בירושלים, אינה מאפשרת עוד לציבור שאוהב ותורם לעיר הזו לגור בה וצעירים רבים נאלצים, בעל כרחם, לעזוב את העיר ולחפש את עתידם במקום אחר.

מצוקת הדיור היא בעיה לאומית רחבה שמקיפה חלק גדול מערי ישראל. עם זאת, ניכר כי המצוקה בירושלים תופסת מקום שונה, הן בנפח הבעיה והן בהשלכותיה. מצוקת הדיור הקשה בירושלים אינה גוררת רק פגיעה במעמד הביניים ואת נטישת הצעירים את העיר, אלא גם מעוררת מתחים בין-תרבותיים ופוגעת במרקם החיים המיוחד של ירושלים, לרבות המתח בין החרדים, לחילונים ולדתיים בעיר.

קיים קונצנזוס בין המגזרים השונים בעיר על גודל מצוקת הדיור. קיים קונצנזוס על כך שבעיית הדיור בירושלים מלבה מאבקים בין-תרבותיים, לרבות סכסוכים בין האוכלוסייה החרדית, החילונית והדתית בירושלים, שיכלו להימנע אם היו פתרונות ברי-יישום למצוקת הדיור בירושלים. ואף על פי כן, ניכר שהבעיה רחוקה מלהיפתר.

כתנועה חברתית שמייצגת את הצעירים הירושלמים המודאגים, אנחנו זקוקים לתמיכתך ועזרתך. נושא הדיור בירושלים – על כל השלכותיו החמורות – אינו זוכה להכרה ולתשומת הלב הראויה לו. תנועת 'התעוררות בירושלים' שקדה במשך שנתיים, בסיוע גורמים מקצועיים רבים כדי לגבש פתרונות אפשריים לבעיה.

כבוד הנשיא, מתוך ההערכה העצומה אנחנו רוכשים כלפיך, כולנו תקווה שתסייע לנו לקדם את דיור בר-ההשגה בירושלים. לשם כך, נשמח לשוחח ולהיפגש.

בברכה וכבוד רב,

מירב כהן                         אמנון רבינוביץ                                           עופר ברקוביץ

ראש תחום דיור                            מנכ"ל 'התעוררות בירושלים'             חבר מועצת העיר ירושלים    'התעוררות בירושלים'                                                                                    ויו"ר 'התעוררות בירושלים'

לפרטים נוספים:

מירב כהן

[email protected]

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.