חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כוח לעובדים – אסיפה מעוררת תקווה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 13.04.08 6:08

בתאריך 17 מרץ 2008 נערכה אסיפה כללית של "כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי". מערכת "עבודה שחורה" מביאה לכם תמצית מן הדברים שנאמרו באסיפה, הנותנים תחושה מעודדת של מהפכה בתחום יחסי העבודה במשק, הנובטת לנגד עינינו ממש

שי גלי מצוות ארגון ומטה חיפה מנה את המטרות העיקריות שלשמן הוקם ארגון "כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי"

 1. להגדיל את משקלה של העבודה המאורגנת בישראל ולשפר את הזכויות של העובדות והעובדים.
 2. לארגן את העובדים ולסייע לעובדים בחתימה על הסכמים ובמיוחד על הסכמים קיבוציים, לנוכח העובדה שכוחם של ההסכמים הקיבוציים יורד.
 3. להיאבק במגמות הפוגעות בעבודה מאורגנת ובזכויות של עובדים. מכאן נגזר גם הצורך להיאבק בהפרטה גם אם זה לא נוגע ישירות לעובדים שם. לדוגמה, פגיעה בעובדים במערכת הבריאות במסגרת הפרטה פוגעת בעובדים כולם.
 4. ברמת החזון הרחב – "כוח לעובדים" שותף במאבק לצדק כלכלי וחברתי ולביסוס מדינת רווחה אוניברסאלית
 5. "כוח לעובדים" שואף לבנות את היחסים בין עובד לאיגוד המייצג אותו על בסיס ערכי דמוקרטיה תקינה

כדוגמה לסוגיה האחרונה ציין שי את מאבקם של מורים חברי הסתדרות המורים בתכנית "אופק חדש" אותה כופה משרד החינוך. כאשר מורים מנסים להיאבק בכך הם נתקלים בהתנגדות מצד האיגוד המתנהג כמעסיק ותובע את העובדים. היו נציגים של כוח לעובדים בהפגנה של חברי הסתדרות המורים נגד "אופק חדש". להפגנה היה ניצחון זמני שכן נמנעו פיטוריה של ענת שניידר, מובילת ההתנגדות להסכם. לא לחינם "כוח לעובדים" נקרא אירגון עובדים דמוקרטי, שכן הדמוקרטיה בעולם העבודה היא קריטית.

שי ציין כי בתקופה האחרונה אנו עדים לתחילה של התארגנויות עובדים שלא קשורות ל"כוח לעובדים", שמארגנת ההסתדרות (הדוגמה הידועה ביותר היא של עובדי הקופי-בין). ארגון "כוח לעובדים" מברך על תחילת מגמה זו בהסתדרות וקורא להסתדרות להמשיך בדרך זו.

שי גם הקריא דברי ברכה מראשי נציגות עובדים שנבצר מהם מליטול חלק באספה: דייגו שירטה נציג העובדים במרכז הלוגיסטי של "קסטרו מודל" בצריפין, אריאל גוטליב יו"ר ועד העיתונאים בעיתון "הארץ" וקובי קרטה, יו"ר וועד השומרים בפקולטה לחקלאות ברחובות; אסף מנור מצוות ארגון ומטה תל אביב והמרכז הסביר כי ארגון "כוח לעובדים" מציע מודל חדש של התארגנות המבוסס על איגוד עובדים גם במקומות קטנים תוך העצמה של העובדים וקיום קשר רציף עימם. "כוח לעובדים" הוא לא רק ארגון שעובד עבורך אלא גם ארגון שכל עובד הוא חלק ממנו – השאיפה היא ליצור תנועה של עובדים, שמטרתה לא רק תנאי עבודה חשובים אלא גם השינוי חברתי.

עו"ד איתי סבירסקי הסביר כי הארגון שואף ליצור אלטרנטיבה שאינה רק מקצועית אלא גם בסיס כוח לעובדים ולכן יש חשיבות רבה למספר המצטרפים לארגון. מעורבותו בהתארגנות צמחה מתוך העבודה בקליניקה למשפט ורווחה באוניברסיטת תל-אביב. בשנים האחרונות. קמו בסיוע הקליניקה וועדי מאבטחים רבים, בהם וועד בית חולים קפלן-הרצלפד בראשות יואב לוי, הוועדים בפקולטה לחקלאות ברחובות ובאוניברסיטה העברית ויש עוד כמה ועדים בהתארגנות. הוועדים לא הגיעו באף מקום לסכסוך עבודה אבל הצליחו להגיע להישגים יפים מאוד. בכל וועד מדובר על בין 60 ל 90 עובדים. מדובר בעובדים שזכויותיהם מופרות באופן שיטתי. הוועדים הצליחו להשיב את רוב הזכויות – פנסיה, דמי הבראה וכד' וכן שיפור בתנאים הפיזיים במקום העבודה.

עדויות מן השטח – נציגי הוועדים

לימור אלמגור, יו"ר נציגות העובדים בקופי טו גו כיכר אנטין בתל אביב, סיפרה על משמעות התארגנות העובדים במקום עבודתה: "ידענו שצריך לעשות משהו, כל דרישה מההנהלה נתפשה על ידה בעבר כחזירות. הבנתי שהתארגנות עובדים היא הדרך המוגנת לשנות את המצב. הקמנו את הנציגות, השגנו את התמיכה של כל העובדים ובחרנו שלוש נציגות. התחלנו לרוץ בגיבוי של [עו"ד] איתי סבירסקי. הרגשנו שזה מוגן. חשוב להבין שהארגון היא הדרך המוגנת. יצאתי מהמאבק קצת חבולה אבל שלמה. עברנו תהליך העצמה ויש לנו כוח מול ההנהלה. היום אני בצוות ארגון של כוח לעובדים. אנו מנסים לאגד עובדים לא רק בבתי קפה אלא בעוד עסקים קטנים. ככל שיהיו יותר מאבקים מוצלחים כמו אצלנו כך ייטב – כל מה שדרשנו קיבלנו – אני מקווה שיותר עובדים יבינו שיש להם כוח. מאחלת בהצלחה."

רואי ירדני, עובד במה, סיפר כי היו כבר הרבה שנים ניסיונות להקים איגוד של עובדי הבמה אבל זה נכשל עד עכשיו. לפני כחודשיים התחיל ניסיון נוסף, הכולל הצטרפות ל"כוח לעובדים" כדי לעשות את זה מאורגן. התחום בעייתי כיוון שיש בו הרבה פרילנסרים וחצי פרילנסרים וזה מקשה על המאבק. ההתארגנות עדיין בתחילת הדרך.

שרון לוזון, מנחה באוניברסיטה הפתוחה: "המנחים באוניברסיטה הפתוחה לא נחשבים כמרצים כדי שלא יהיו להם תנאים של מרצים, למרות שזה מה שהם עושים בפועל. כמה מאות המנחים ברחבי הארץ מחזיקים את האוניברסיטה. העסקתם היא לא רצופה, אין ותק, אין תנאים. הסדרי פנסיה מוזרים – ההפרשה על חשבון העובד. כל זכות נשללת ואין ביטחון סוציאלי. אין שום תנאים סוציאליים – לא חופשת מחלה ולא חופשת הריון גם לא דמי פיטורין. לפני שבועיים עשינו כנס של המנחים אליו הגיעו מאה מנחים. נבחרה נציגות ועכשיו אנחנו אוספים חתימות. המטרה היא להגיע למסה קריטית ולפתוח במשא ומתן קיבוצי."

סניפי כוח לעובדים (רשימה ראשונה)

כפי שמסביר ד"ר עמי וטורי כאן, המבנה הארגוני המיושן של ההסתדרות מונע ממנה למלא את תפקידה העיקרי – להיות איגוד מקצועי מייצג ודמוקרטי, בו לעובד יש השפעה אמיתית על התנהלות נבחריו, ולהם יש אינטרס אמיתי לעבוד קשה עבור בוחריהם. ב"כוח לעובדים" מבקשים לאמץ מודל המשלב מיקום גיאוגרפי ותחום עיסוק, בדומה לנהוג במדינות אירופה. כמתחייב משמו כארגון דמוקרטי, הוחלט באסיפה כי כל הסניפים החדשים יקיימו בתוך שלושה חודשים לכל היותר ממועד ההכרזה על הקמתם בחירות לנציגי הסניף לאספת הנציגים. קבלו אותם:

סניף השומרים בתחומי העיר רחובות

סניף העובדים בבתי הקפה והמסעדות במתחם אוניברסיטת תל-אביב.

סניף עובדי הבמה בישראל.

סניף העובדים במסגרת או בתחומי "האוניברסיטה הפתוחה" בישראל.

סניף העובדים בבתי הקפה והמסעדות בחיפה.

סניף העובדים בעמותות בחיפה.

לסניף האחרון, הסניף הכללי הארצי, ישויכו כל חברי "כוח לעובדים ארגון עובדים דמוקרטי" שאינם שייכים לסניף המוגדר לפי הגדרה תעסוקתית.

לקריאה נוספת – כתבה מקיפה של יהונתן ונדר, "מקור ראשון" (אל תרימו גבה, זהו אולי אתר החדשות הכי סוציאליסטי ברשת כיום)

אתר "כוח לעובדים"

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. ינון :

  עדיין לא הבנתי מה טיב הקשר של הארגון להסתדרות? המטרות (אידיאלית לפחות) זהות, להסתדרות יש כוח ואפילו כמה, לא הרבה, פעילים שיכולים להיות חוליה מחברת. אז מדוע זה לא מהלך של יד-ביד?

 2. שונית :

  כל הכבוד ומעודד מאוד.
  כוח לעובדים מאתגרים את ההסתדרות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.