חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם הרפורמה החדשה במערכת החינוך טובה?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 17.12.10 6:03

דרך חוק ההסדרים, מועברת רפורמה משמעותית במערכת החינוך. א' מגיבה לעיקרי הרפורמה, ומציעה הצעות אחרות לשיפור

המהפכה המוצגת בכתבה אינה טובה או נכונה כלל ועיקר. ראשית, בחירת בית ספר לילדים נראית מאד קוסמת, אך מה הטוב בכך שילד יצא מאיזור מגוריו, ייפרד מחבריו וייאלץ להגיע בתחבורה ציבורית או שהוריו יצטרכו להסיעו בשעת בוקר מוקדמת וגם בצהריים ייקשה עליו הדבר.

מעבר לכך כבר ראינו כי האינטגרציה בין תלמידים למשפחות אמידות לתלמידים ממשפחות מעוטות יכולת, וגם בין תלמידים הגרים באיזורים שונים, לא בדיוק עובדת וזאת בלשון המעטה.

אוטונומיה לכל בית ספר נשמעת מודרנית מאד, אך גם היום אין אחידות בין בתי הספר ותראו למה הגענו, ילד שמשפחתו עוברת דירה באותה עיר והוא עובר לבית ספר אחר (באותה עיר) סביר להניח שהוריו יאלצו לקנות לו ספרי לימוד שונים והוא ילמד באופן די שונה מאשר בבית ספרו הקודם.

התערבות הורים בניהול בית הספר גם היא נראית מאד דמוקרטית אולם כבר היום רואים כי קיימת התערבות יתר של הורים אשר הפכה את בתי הספר לנטולי כח וסמכות בפני תלמידיהם. רצוי שהורים יהיו מעורבים אך לא יתערבו. (זה  ממשיך לצבא…).

אין ספק שצריך שינוי במערכת החינוך, אולם עליו להגיע מכיוונים אחרים:

1.ראשית יש ליצור אחידות  בין תכניות הלימוד בבתי הספר כך שתלמיד העובר לשכונה אחרת או לעיר אחרת ידע שילמד אותו דבר ובאותם ספרי לימוד.

2.יש לשים דגש רב על סיוע מקסימאלי לילדים בעלי קשיי קשב וריכוז הזקוקים לאופן לימוד שונה וברור יותר או לילדים מצטיינים הזקוקים לשיטות לימוד מתקדמות.

3.להחזיר את עוצמת המורים והנהלות בתי הספר כך שתהיה להם סמכות של סנקציות כנגד הורים וילדים אלימים וחסרי גבולות, תוך שמירה על קשר ישיר ובלתי אמצעי עם ההורים כמו: אסיפות הורים בתדירות גבוהה ולא רק לשם דיווח על ציוני הילדים.

4.במקום ליצור מצבים שיהיו בתי ספר מבוקשים שאליהם כולם ירצו להגיע, צריך להביא מורים יותר טובים שהוכיחו הישגים, יחס חם ואנושיות אל בתי הספר הנחשבים ל"פחות טובים" ולתגמל אותם על כך.

5.להשיב את שיטת ה-8-4. כלומר 8 כיתות יסודי ו-4 תיכון. לנצל את מבני חטיבות הביניים, להפוך אותם לבתי ספר יסודיים ובכך להקטין את מספר התלמידים בכיתות היסודי.  המשאבים קיימים: מבנים- יש, מורים-יש, הנהלה-יש, תקציב לחטיבות כבר קיים. אין טעם לערב ילדים עם נוער. זה לא תורם לאף אחד.

6. לעגן בחוק את כל נושא אבחוני הקשב וריכוז ולקויות הלמידה ולאגד הכל תחת קורת הגג של משרד החינוך למניעת שרלטנות, בלבול רב בקרב הורים אובדי עצות, ושליטה על העלויות הגבוהות של אבחונים, מבדקים או טיפולים בתחום זה.

7.ללמד ילדים ללמוד, להכין עבודות ושיעורי בית, ולא לשלוח שיעורי בית ועבודות להורים.

8.להאריך את יום הלימודים עד 16:00 ולקצר את שבוע הלימודים בבתי הספר ל-5 ימים, (אם לא מכתה א' אז לפחות מכתה ג' ואילך).בשעות הארוכות ילדים יכינו שיעורים בהנחיית המורים ולא ע"י סייעות בצהרונים או על ידי הורים שחוזרים מהעבודה מותשים בשעה 18:00 או אף מאוחר יותר. בשעות אלו הילדים לא מרוכזים ועל אחת כמה וכמה ההורים.

ליברליות היא טובה וחשובה וכך גם קידמה ואת הכל ניתן להכניס בתכני הלימוד. מה שלא כדאי, זה ליצור אנרכיה שכבר קיימת באופן מסוים, במערכת החינוך. מערכת החינוך מבססת את דור העתיד שלנו ואת אופי המדינה ואם ניכשל בכך, ונראה לי כי לכיוון כזה הולכים, אזי אבוי לנו ולילדינו.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

9 תגובות

 1. יפית :

  מחזקת את התייחסותך לגבי הרפורמה החדשה בחינוך

  מחזקת את התייחסותך לנושא הרפורמה החדשה בחינוך ומוסיפה מספר אלמנטים: החינוך הפרטי מזיק לבתי הספר הציבוריים. לא כולם יאהבו לשמוע את זה, אבל צריך לבטלו כי הוא מעודד פערים בחברה וחוסר שיוויון. יחד עם זאת, יש לפעול לחיזוק החינוך הציבורי כך שיענה על הצרכים של הציבור. יש לפעול לחיזוק המורים השכלתם, שכרם, סמכותם. לדאוג שהורים יעברו הכשרה לקבלת כלים להורות מיטיבה וסמכותית, לאתר אצל כל ילד את האינטליגנציה הספציפית ולטפח אותה תוך חיזוק אינטליגנציות אחרות. וצריך כל הזמן לזכור שהמשאב העיקרי במדינת ישראל הוא המשאב האנושי ויש לטפחו ולחזקו.

 2. גדעון :

  הפרטת מערכת החינוך

  נוח להפריט ולהסיר אחריות.
  החיים היפים והקלים לממשלה שאינה חייבת לדאוג לחינוך, לזקנים וקשישים, לתחבורה, לחשמל, לנכים ונזקקים,וכו' וכו'
  לעסוק כל היום במינויים , נסיעות לחו"ל "ליצג" את המדינה, לגזור סרטים, להופיע בפרימיירות, וכו' וכו'
  ממשלה צריכה לקחת אחריות ציבורית,כי הציבור משלם להם את המשכורת ואת מנעמי החיים הטובים.
  להכין תכניות לימודים, לדאוג לסדר בהוצאות הספרים, לתת גיבוי סמכות ותנאי עבודה סבירים לעובדי המדינה, לחלק משאבים למי שצריך ולא למי שצריכם לתת לו כי הוא בגועליציה,(מימון ילדי ישיבות וירטואלי-זוכרים מה נתגלה השבוע)
  איפה אנחנו חיים???

 3. ארטור-למערכת עבודה שחורה :

  חבל להביא מאמרים שנכתבו ללא מחשבה ,ידע והגיון .

  גם כך נושא הרפורמה בחינוך ,מפוצץ במאמרים יום יומיים בעיתונים השונים שנכתבו ע"י טובי המוחות בתחום ,ואשר מושכים בשכל ובהגיון רב כל אחד לכיוונו .

  מאמר זה נראה כאילו נכתב ע"י אם שעובדת קשה מאד וכל מטרתה היא ליצר מערכת שתיקח ממנה את כל שקשור ללימודים וחינוך ,תיקח ממנה ילד בגיל 6 ותחזיר לה בגיל 18 ילד מושלם ללא שום קשר להיתנהלות שלה .

  היא רוצה בסעיף 1 אחידות מלאה בתוכניות הלימוד כדי שאם תעבור דירה אז הילד ישתלב מידית (זו סיבה זו?),אך כבר בסעיף 2 היא הופכת כיוון ומבקשת "שיטות לימודים מתקדמות" למצטינים .

  בסעיף 3 היא רוצה שהמורים יהיו "ההורים" של ההורים ויפגשו איתם מעבר לאספות ההורים הרגילות ,(למה?)

  לעניין סעיף 4 -זה יצליח רק אם סטאלין יקום מקברו לעשות סדר .

  סעיף 5 מראה שהכותבת סיימה ללמוד חשבון בכיתה א . היא לוקחת את המבנים של חטיבות הביניים לטובת בתי הספר היסודיים ולטובת הקטנת הכיתות ,אך לא מבינה כלל שצריך לבנות כיתות חדשות עבור אלה שהיו צריכים להגיע ללמוד בחטיבת הביניים .
  אני כבר לא שואל מאיפה היא תשיג כמה עשרות אלפי מורים שידרשו עם הקטנת הכיתות כאשר כל שנה יש כ 5000 בוגרים בלבד וכחציים נוטשים את ההוראה כמעט מיד ? (וחציים השני מצליח בקושי להחליף מורים שיוצאים לגמלאות ) .
  סעיפים 7 ו 8 מראים יותר מכל את אשר טענתי בהתחלה .הגברת אינה רוצה לקבל שיעורי בית מהמורים .
  הגברת רוצה שיהיה מישהוא בר סמכא ( מורה) שישאר עם ילדיה ליום לימודים ארוך ,ויהיה אחראי על השיעורים של הילד .ושלא יהיה מצב שהיא חוזרת ב שעה 18:00 ומתברר לה שהילד שיחק כל היום בפליסטישן,ובמשחקי מחשב והיא צריכה להושיב אותו לשיעורי בית .

  אני ממליץ למערכת עבודה שחורה למיין קצת יותר טוב את המאמרים שמובאים לכאן.

 4. דליה :

  לארתור
  אני מסכימה אתך

 5. ליאת :

  אי אפשר לזעזע את המערכת עם רפורמה כל שנתיים

  מרבית המורים טרם הסתגלו לאופק חדש האיומה וכבר מטילים עליהם שינויים נוספים או יוזמות נוספות. הדבר חמור ביותר. חייבים להתחיל לאמץ חשיבה לטווח ארוך: קודם כל לבטל את אופק חדש לפני שמתרגלים אליה, לתת למערכת שנתיים-שלוש לחזור לעצמה, ובמקביל להגדיל משמעותית את תקציב החינוך כדי שאפשר יהיה להעלות את משכורות המורים ללא תנאי וללא תוספת שעות מתישה. רק כשא-פריורית שכר מורה יהיה הרבה יותר גבוה ממה שהוא היום, אפשר יהיה לחשוב על שינויים מבניים נוספים. לא קודם.

 6. א' :

  תגובה לארטור

  ארטור שלום,
  לא כל כך ברור לי מדוע החלטת להשמיץ אותי. אני כותבת מתוך כאב ומתוך נסיון לא טוב עם מערכת החינוך.
  כאשר כתבתי שיש צורך באחידות במערכת החינוך הסיבה לא הייתה מעבר דירה. זו היתה דוגמה מדוע מאד קשה לילדים היום שעוברים דירה או בית ספר מסיבות שונות, ונאלצים ללמוד לפתע חומר אחר.לא הגיוני שבמדינה קטנה כמו שלנו כל מנהל בית ספר יהיה שר חינוך ויחליט מה לומדים בבית ספרו.יש משרד חינוך אחד בי"ם והוא צריך להחליט על תכנית אחת אחידה. השוני צריך להיות בין מתקדמים ומתקשים. לאוכלוסיות אלו יש לפתח תוכנית לימודים ייחודית על פי צרכיהם.
  אינני רוצה שהמורים יהיו הוריי. יש לי הורים תודה לאל ואני מאד נהנית מהם. כוונתי היא שהמורים יהיו בקשר הדוק יותר עם ההורים לא רק לדיווח על ציונים או להעיר על התנהגות לא נאותה. עליהם להכיר לעומק את תלמידיהם לדעת אם קשה להם ולא רק בתחום הלימודי ולנסות לסייע ככל שניתן.
  ילד הוא לא איזה מספר בכתה, הוא עולם ומלואו ועל המורים להכיר אותו ואת הוריו.
  לגבי נושא שינוי שנות הלימוד-אם יחזרו ל-8 שנות יסודי ו-4 שנות תיכון לא בדיוק ברורה לי הבעיה שציינת לגבי כיתות לחטיבות. פשוט לא יהיו חטיבות. רק יסודי ותיכון כמו שהיה כהיינו אנו תלמידים.
  מבני החטיבות הקיימים היום ישמשו כבתי ספר יסודיים ועל ידי כך יקטן מספר התלמידים בכל כתה בבית ספר יסודי.ואותם משאבים שהוקצו לחטיבות יופנו לבתי הספר היסודיים.
  לגבי נושא שיעורי הבית-אני מאמינה שבבית הספר צריך ללמוד. אם ילדים מגיעים הביתה לאחר שהכינו שיעורי הבית תחת הנחיה נכונה ומתאימה, נותר להם זמן פנוי לחוגים, למשפחה למנוחה. מה רע בזה? מה קורה כשהורים אינם מסוגלים לסייע לילדיהם בהכנת שיעורי הבית מסיבות שונות? האם לא טוב ונכון יותר שיקבלו עזרה בבית הספר? האם נראה לך הגיוני יותר שילד יחל בהכנת השיעורים רק בערב מפני שלא ידע להכינם ללא עזרת הוריו? אני עוזרת לילדיי מעל ומעבר ועושה הכל על מנת להקל עליהם ואינני מנסה להתחמק מאחריות הורית, אולם אני אמא ולא מורה וגם היכולות שלי מוגבלות.
  נראה לי שלא ממש טרחת להבין את אשר כתבתי ופשוט רצית להשתלח.חבל.

 7. ארטור-ל א :

  מכיוון שאת אינך מזוהה -אין אני מלבין פנייך ברבים

  לצערי לא למדת כלום מכתיבתי ואין טעם לחזור עליה .אני רק לא יכול להתאפק וחיב לכתוב לך שכל עוד לא יבנו עוד כיתות אזי אי אפשר יהיה להקטין את מספר הילדים בכיתה ולא משנה גם אם יבטלו את התיכון ויקימו בית ספר 12 שנתי .

  יקראו הקוראים את מאמרך ותגובתך וכן את דברי, וישפטו בעצמם .

 8. רביב נאוה :

  הצעתך בנושא החטיבות היא לא מעשית

  מבני החטיבות, ברובם הגדול נמצאים בקמפוסים תיכוניים ואלה שלא – בקמפוסים נפרדים. איך בדיוק תעבירי לשם את היסודיים?

  את חטיבות הביניים אכן צריך לבטל, אבל לספח אותם לתיכונים, לא ליסודיים. וכמו שארטור אומר, זה לא פיתרון להקטנת הכיתות אלא לבעיות מנהליות, ולא יכול להיות תחליף לבניית כיתות נוספות

 9. איתי :

  חבל לי שככה מתייחסים למאמר.

  אילו הייתם מגיבים כך לנערת אוצר או לגברת לבנת-דברת-לאוטמן, מילא. אבל פה בסה"כ מדובר באם.

  יתרה מכך, חלק לא קטן מההצעות של האם הזו תואמות בגדול את הרוח של גישה ס"ד לחינוך:

  עצירת ביזור סמכויות לרשויות מקומיות ומנהלים? יש פה

  עצירת פתיחה של אזורי רישום כל עוד קיימים פערים עצומים באיכות בתי ספר? יש פה

  חיזוק מעמד המורה שלא יהיה סמרטוט סחיט בידי תלמידים והורים? יש פה

  אז נכון, יש פה דברים שנראים לא מחוברים למציאות ואחרים שלמורה קשה לשמוע, אבל זו בדיוק ההזדמנות לנהל שיחה ולהסביר איך נראים הדברים מהצד השני.

  זו ממש לא סיבה לצנזר מאמר שמורה או מורה בפנסיה לא רוצה לקרוא. האתר הזה מיועד להורים בדיוק כמו שהוא מיועד למורים, והאמת שלא היה מזיק אם דעות הורים היו מתפרסמות באופן תדיר באתרים שמיועדים למורים בלבד, וסביבם היה מתנהל דיון.

  לדעתי, אחת הצרות הגדולות ביותר של מערכת החינוך בישראל (ובעולם) היא התהום שנפערת בין הורים למורים.

  יותר מדי הורים מזלזלים במורים וחושבים שהם טפשים/עצלנים וכו'. יותר מדי מורים חושבים שההורים הקרייריסטים מפילים עליהם תפקיד בייביסיטר + את האחריות ל"תוצר" שגדל בבית (לא סקרן, אלים, חסר גבולות, בחסך מתמיד של אהבה).

  את התהום הזו חובבי דת ההפרטה דואגים להעמיק, כי זה משרת את מטרותיהם – חיסול מעמד המורים המאורגנים.

  ממה שאני רואה למעלה, במקום שהמקום הזה יהיה מקום לדיון מכובד ומפגש בין הורים ומורים, הוא מידרדר בקלות לכדי מלחמת השמצות. חבל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.