חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא צייד מכשפות – כת סוחטת כספים

נושאים דעות ב 16.12.10 6:03

כתגובה למאמר של אייל שמעוני המגונן על קהילת לב ולב, מגיבה שרונה בן משה וטוענת שמדובר בכת נצלנית הסוחטת כספים מחבריה. מה דעתכם?

צייד מכשפות 2010

קהילת מלב ולב בערד קיבלה ביקורת מהתקשורת. אנו מביאים כאן את תגובת אייל שמעוני, חבר הקהילה, המגונן עליה וטוען שנעשה כאן צייד מכשפות. מה דעתכם?

לקריאה נוספת

בראשית תגובתנו יובהר כי נר לרגלי המרכז הישראלי לנפגעי כתות הוא חופש האמונה, המחשבה והדעה. החירות והשוויון הם בסיסיה של הדמוקרטיה ומשם יונקת הביקורת שלנו על קהילת 'בדרך הלב'. אין לנו דבר נגד חברי הקהילה. רובם אנשים טובים ותמימים וליבנו איתם.. גם אם זה נראה להם ההיפך.

בתוך מדינת ישראל ובחסות הדמוקרטיה מתנהלת קהילה בה חברים אנשים הנמצאים תחת מרותו הטוטאלית של עופר ברקת המכונה "הדוב העף", השולט באנשי הקהילה ביד רמה, תוך ניצול ושיעבוד נשמותיהם. תורת הכת אינה רלוונטית. זכותם להאמין שהם צ'יפים אינדיאנים, אך ברקת לוקח את הרעיון האינדיאני ומשעבד באמצעותו את החברים לטובתו. מנצל אותם ניצול כלכלי, כשבחישוב גס מרוויח ברקת בחודש כ- 100,000 ₪. הוא עצמו מצהיר שהוא גובה 1,600 ₪ בחודש מכל חבר בקהילה על הכוונה (הוא אינו פסיכולוג, עו"ס או מטפל מוסמך), כל זאת כאשר אנשי הקהילה מתפרנסים בדוחק, שוקעים בחובות כבדים ומחויבויות מעל ליכולתם.

כאשר חבר בקהילה מנסה לעזוב מופעל עליו לחץ מאסיבי מצד החברים. איומים. הגיעו אלינו איומים על פוביות (פחדים לא רציונאלים) המוחדרות לאנשים בכת עד כדי איום בו אם אחד החברים יעזוב – הוא מסתכן שחיי בנו הקטן נמצאים בסכנה!!!

עקרון נוסף בדמוקרטיה הוא הפלורליזם. בקהילה האמורה אין פלורליזם מחשבתי יש דיכוי מוחלט של החשיבה הביקורתית נגד ברקת. הוא קדוש ומדבר מפי הגבורה. על פיו ישק דבר. אין שוויון שם – שהרי יש לזכור כי ברקת מורם מעם – "דוב עף לא ישן.. הוא חג מעל.."

עוד תצוין השליטה הטוטאלית של ברקת בסדר יומם של האנשים ובתהליך האינדוקטרינציה שעוברים החברים במעגלי הלילות, שם הם מתערטלים ונחשפים בכל חולשותיהם, כשברקת עושה בהם כבשלו ובלי רחמים.

מעניין לשאול את חברי הקהילה הנרדפים מדוע הם ממשיכים להעביר כספים לברקת כשהם עצמם שקועים בחובות? האם הוא חלק מאלה הערבים לאותם חובות כבדים? ולמה הוא לא ישלם את החובות? הרי יש לו קופה נאה שצבר מהשנים בהן שלט ועדיין שולט בהם… אדם של נתינה ורצון להיטיב – ייתן גם מהונו עבור ילדיו הרוחניים – הלא כן?

ביום שאחרי.. ברקת יעלם עם הכסף ואנשי הקהילה יוותרו ללקק את הפצעים ולשלם את החובות.

קהילת בדרך הלב היא קפסולה טוטליטארית בחברה הדמוקרטית. אין שם דמוקרטיה. אין חירות מחשבתית.  יש שם עבודה שחורה ושיעבוד.

שרונה בן משה, עו"ד

דוברת המרכז הישראלי לנפגעי כתות

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

12 תגובות

 1. חכם :

  שרונה... תתעוררי

  שרונה, תמיכה בעולם היא עזרה לאנשים לבנות את עצמם ולא השמצה סובייקטיבית שלך של כל דבר. אם יש לך הוכחות, לכי לבית משפט ותתבעי. אם לא, אז תשיגי.

 2. אדלר :

  בן שלום עושה בכתות קרדום לחפו בו

  בן שלום מטילה סטיגמה של כת על קבוצות חברתיות לגיטמיות ותוארה כעורכת דין לא רלוונטי לעצם עניין זה.

 3. מיכל :

  לא סטיגמות ולא כלום.. עובדות עליהן מעידים חברי הכת

  גם חברי הכת מעידים שהם שוקעים בחובות. גם ברקת אמר בכתבה בערוץ 10 שהוא גובה 1,600 ש"ח עבור ההדרכה שלו.תכפילו בכ- 70 מבוגרים: 70*1,600 = 112,000 ש"ח. איומים על חברי הקבוצה נגבו על ידי כתבת ידיעות אחרונות וערוץ 10. אין כאן הוצאת דיבה או סטיגמה. יש כאן עובדות. איפה הכסף? למה ברקת לא משקיע קצת כספים משלו? למה הוא נותן לחברים לשקוע בחובות? למה הוא משחק בחולשות של אנשים? רואים הכל בכתבה בערוץ 10.

 4. מערכת עבודה שחורה :

  לעו"ד בן משה,
  כתבת, בלשון גינוי: "… יש שם עבודה שחורה ושיעבוד."

  להזכירך, באתר הזה עבודה שחורה מכבדת את עושיה.

 5. שרונה בן משה :

  יש לשים לב לתוכן

  לא התכוונתי לפגוע באתר, אלא להמחיש את הניגודיות בין מה שמתרחש באתרכם לבין מה שמתרחש בקבוצה.

 6. שרונה בן משה :

  רק להוסיף..

  הייתי רוצה לפנות שוב לחברי הקבוצה / קהילה ולקבל תשובה, אם הם מעוניינים כמובן, ודווקא כאן, באתר בו שומרים על זכויות העובדים.. האם מופרשים ממשכורותיכם כספים לקופת חולים? ביטוח לאומי? קרן פנסיה? האם כל הזכויות הסוציאליות ניתנות לכם או שזה לא רלוונטי? האם במצב בו חלילה יקרה משבר בריאותי כלשהו אתם מכוסים? חשוב מאד לדעת וחשוב מאד לדאוג לזה. האם אתם מקבלים תלושי משכורת?
  וברוח האתר…חשוב לא להזניח את הזכויות שלכם. תזדקקו להן ביום מן הימים. כמו כל אזרח.

 7. גל :

  חבר בקהילה

  שלום, שמי גל ואני חבר בקהילה שאנו קוראים לה שבט.
  וכמו בכל שבט למי שלא מכיר לכל אחד יש מקום ואת המקום היחודי שלו בשבט, והמקום של כל אחד נוצר מתוך הראייה שלו ומתוך מי שהוא במקומות העמוקים שלו ולא בדפוסי ההתנהגות אותם רחש מכל דבר חוץ מאשר מתוך עצמו, ויש איך ללמוד את זה, את ההבדל בין מה אני חושב- הדיעה שלי לבין מה הראייה שלי, שהיא ייחודית וחד פעמית והיא לא נגד שום דבר, היא מביאה אותי, נקי ללא שיקולים ושיפוטים.
  בתוך כך המקום שלי הוא במועצת השבט, כמו שיש מועצה לכל קהילה באשר היא, אחרת א"א.
  ובנוסף מתוך מי שאני יצרתי תפקיד יחד עם השמאנים שגם השתנה כל הזמן שהיום אני יכול לראות שמאוד דומה לתפקיד היום מאוד ידוע ונפוץ שנקרא מאמן אישי, יצרתי אותו מתוך מי שאני ומתוך האהבה המאוד גדולה שיש לי לאנשים, מתוך המקצוענות שאני בא ממנה בתוכי והראייה המאוד ייחודית שיש לי.
  וחשוב לציין כי במקומות מאוד עמוקים התפקיד של שמאן בשבט הוא "מורה דרך" בדיוק כמו מאמן אישי, וככה הם גם מגדירים את עצמם, כאשר התפקיד הוא לא לאמר מה לעשות לצד השני או אפילו לייעץ לו אלא לתת ולאפשר לו כלים בכדי שיוכל לראות כי התשובות נמצאות כבר בתוכו רק לא ממש האמין בהם או ידע מה לעשות איתם.
  היום אני נמצא במקום בו אני רוצה ללכת לאחת המכללות וללמוד את המקצוע הזה באפן שהוא גם יותר מקצועי עם המושגים שלו ולתת מעצמי לא רק בשבט שלי אלא לעוד אחרים בעולם שזה המטרה היותר גדולה בשבילי.
  בקשר לנושא של זכויות עובדים – כל אחד הוא ילד מספיק גדול לדאוג לעצמו, ואני באופן אישי חבר במאוחדת עדיף ושיא משלם ביטוח לאומי ועוד.
  בקשר לכספים שמגיעים אל עופר ועירית זה הרבה יותר נמוך, יש רק כ-35 אנשים שאמורים לשלם להם, עוד כ-7-10 שמשלמים למישהי אחרת מהשבט שבמשך כ-3 שנים לימדה את הדרך שמתוך כך הם לא משלמים לעופר ועירית, ואם תורידו מס' לא קטן של אנשים שכרגע לא יכולים לשלם ותורידו מיסים לא הגעתם לסכומים מאוד גדולים, ואני אף יודע שבחודשים מסויימים הם נאלצו כמו אחרים לקבל הלוואה מהבנק.
  אחד הדברים שאנו מאוד רוצים שיקרה שהם "יצאו עוד לעולם" ויוכלו להיות נשכרים גם מבחוץ וכך בצעד צעד זה יאפשר את זה שהגמול אליהם יהיה אחר מאוד. ואני גם לא באמת יודע מי הוא זה ששומע את הדברים האלה ומאיפה הוא שומע אותם ומה יעשה איתם.
  וחשוב גם לאמר שאני לא רק שלא שרגיש מנוצל אלא מודה בכל רגע על המתנה הזו לחיי, כמי שגדל בעולם הזה ופגש את החוסר כיבוד שקיים, את הבדידות המאוד עמוקה שקיימת ליותר ויותר בעולמינו בעיקר המערבי, הצביעות, העמדות הפנים ועוד ועוד,
  שיש מקום שמלמד שאפשר אחרת, ואולי לא אבל אני רוצה לדעת שאני עושה הכל בכדי לחיות וליצור "עולם" אחר מזה בחיי לא רק האישיים אלא בקהילה בה אני נמצא, שזה אפשרי.
  תודה.
  גל.

 8. שרונה בן משה :

  גל שלום,

  המרכז הישראלי איננו פוסל כל אמונה ודרך כזו או אחרת. לי עצמי יש חברים בודהיסטים אדוקים ולפני כשנה וחצי הייתי ביפן והעברתי הרצאה על עקרונות היהדות במקדש יפני בודהיסטי. ליפנים היה מוזר ומעניין לשמוע על דת מוזרה כמו יהדות 🙂 ולי היה מוזר לראות פסלים ולחוות אמונה והשקפות אחרות. אבל היה לי כל כך כיף. כי ראיתי עולמות אחרים והשקפות אחרות והפלורליזם הזה הוא כל כך מקסים בעיני. זו הדרך שאני מחנכת את ילדי וזו הדרך שאני מתווה לכל הנקרה בדרכי. לא לפסול אף אמונה ולא להיות שיפוטי.

  אבל…. אני גם מחנכת את כל מי שסביבי לעשות כאמרת חז"ל "כבדהו וחשדהו". לא כל הנוצץ זהב ולא כל רוחניות היא אכן כזו. ישנם אנשים (אני מדגישה 'אנשים' – אני לא מתכוונת לתורה כזו או אחרת כמו שמאניזם או בודהיזם או הינדואיזם או יהדות או נצרות וכו'..)שמנצלים רעיונות כאלו בכדי לשעבד אנשים. הם משתמשים ברעיונות יפים על מנת לעשות מניפולציה על אנשים טובים ותמימים שמחפשים לברוח מהצביעות והציניות (שזו אגב גם אחת הסיבות שאני הייתי בכת. שנאתי את הצביעות בעולם)ומוכרים להם רעיונות וחלומות המביאים אותם בסופו של דבר לפשיטת רגל כלכלית, רוחנית ונפשית ולעיתים אף מינית. בכדי להבין את המניפולציה צריך לקבל אינפורמציה. ואת האינפורמציה הזו – אינני בטוחה שיש לכם שם בשבט. עופר ברקת הוא אדם חזק ושטלתן. מורם מעם. אנו מכירים את התנהלותו.
  גם 35 אנשים שמשלמים 1,600 ש"ח לחודש זה הרבה מאד כסף. 56,000 ש"ח.. הלוואי עלי. אני יודעת בוודאות שהמשכורות של מי שעובד בשבט לא משולמות!!! אני יודעת ממקור ראשון שהיו שם משכורות עלובות (אם כבר היו משולמות..) שלא עמדו ביחס ישר להשקעה של חבר השבט.
  אל תהיה תמים גל. אתה יכול להיות קאוצ'ר או שמאן או כל מה שתרצה. אבל אתה לא צריך להיות מנוצל ומשועבד לעריץ. בעולם שמחוץ לשבט יש אנשים צבועים ורעים ויש אנשים טובים מלאי חמלה וטוב. תוכל לברור לך את האנשים. אתה לא חייב לאף אחד כלום. מספיק חבר אמת אחד. ואני לא בטוחה שיש לך אחד כזה בשבט. ביום שתחליט לצאת, אתה תראה שאף אחד לא זוכר אותך אחרי שבוע. ראיתי כבר כמה כאלה. אתה תהיה לבד ותבין שהאשליה שעופר מכר לך היתה אשליה יקרה מאד. היא עלתה לך בזמן, בכסף, בחיים, בבחירה החופשית שלך. והחיים הם הכי חשובים. אתה לא צריך אף אחד שימשול עליך. אתה נשמע אינטיליגנט וחכם וטוב. שלטון עצמי זה הדבר הכי טוב שיוכל לקרות לך. עופר זה 'שלטון זר'. אוטונומיה ובחירה חופשית הן לא מילות גנאי. הרבה מאד אנשים נתנו את חייהם כדי לזכות באוטונומיה. תזכור את המהפיכה הצרפתית. שוויון, חירות ואחווה. תחשוב על משמעותה של כל מילה ותענה לעצמך אם יש לך את שלושת המרכיבים הכל כך חשובים האלה בחייו של האדם.
  השבט שלכם הוא קפסולה טוטליטרית עם שלטון של עריץ. תקח פסק זמן. תחשוב על זה חודש חודשיים ואז תבין. קשה לקבל החלטות או לחשוב כשנמצאים במעגל סגור.
  מצטערת שיצאתי בתקשורת קצת קשה בעיניין שלכם. אני לא מדברת בשום אופן נגדכם. אני מדברת נגד מי שמנהל את העסק ואני לא נגד שום אמונה או השקפת עולם באשר היא.. שמאניזם זה מעניין וזה לגיטימי – רק צריך לבדוק טוב טוב מי מלמד אותך את התורה הזאת ומה האינטרס שלו.

  שרונה

 9. רביב נאוה :

  שרונה, מבלי לנקוט עמדה לגבי ה"שבט" המדובר או העומד בראשו, הדברים שלך לגל נשמעים בדיוק כמו רטוריקה של כתות. מצד אחד את מחמיאה לאינטיליגנציה שלו ולטוב לבו ומצד שני קובעת שלו, שחי במסגרת הזו 24 שעות ביממה, אין את האינפורמציה שיש לך.

  לי הדברים של גל נשמעים קשקוש מוחלט ועדיין, מדובר באדם בוגר שקיבל החלטות שקולות באשר לאורח חייו ונשמע שטוב לו במקום שהוא נמצא.
  הוונדטה האישית נגד עופר, או מי שזה לא יהיה, לא מצדיקים היתלות בעקרונות המהפכה הצרפתית.

 10. גל :

  התייחסות לדברים

  שלום שוב,

  חשוב לי לציין כי במהלך השנים "השבט" והאופן שבו נלקחו ההחלטות השתנו כל הזמן, בדיוק מתוך כך שלא עופר הוא המחליט אלא רק מטווה ושוב, יחד עם עירית, את הדרך, ובכל רגע ורגע ההחלטות היו ועדיין בידי הקהילה, ונכון שיש להסתכל אחורה ולראות מה ואיך אפשר אולי אחרת, וחשוב מאוד ללמוד מהדברים,
  אני יכול לאמר גם שאני לזמן זה, אולי לתמיד ואולי לזמן קצר, וזו החלטה שקיבלתי ימים מס' לפני שכתבתי את הדברים, עוזב וחוזר יחד עם אישתי ובני למרכז, מאוד עצוב לי וכואב, הדרך הזו בלב שלי וגם האנשים, וגם עופר ועירית שהיה לי איתם יחסים יחסית מאוד קרובים, אחד מאלה שהיו הרבה יותר בקשר איתם, אני מאוד אוהב אותם, ואת כל משפחתם, הלוואי על כל משפחה היחד שלהם השיח ביניהם, ובכלל כל מה שהם מביאים, וזה מה שבאתי אני ללמוד מהם, שמגיל מאוד מאוד צעיר שאלתי את עצמי איזה אבא אני רוצה להיות איזה בן זוג ואיזה בן אדם בכלל להיות בעולם הזה, איך להיות מוביל את החיים שלי ולא מובל כמו עלה נידף, ולמדתי מהם המון על יחד, כשמגיעה סערה פשוט להחזיק ידיים יותר חזק, ועוד הרבה שלא אוכל כרגע להרחיב.
  אני מודה להם על כל רגע ורגע, ואני כואב את מה שהפכו אותם, גם אנשים כאן בקהילה שכמו שאמרת, יחד עם כבדהו מאוד חשדו ולא באמת היו, אי אפשר באמת לעשות דרך ובכל רגע להיות עם רגל וחצי בחוץ, הרבה דיברנו על זה, שבאמת מי שלא רוצה שפשוט לא יהיה, ואני יכול לאמר עלי כאיש מרכזי בקהילה, כל מי שאמר שהוא מתכוון לעזוב או חושב על כך, היינו מדברים המון, אך מהרגע שלקח את ההחלטה, אני ואני חושב רובינו, הנחנו שם. לי באופן אישי אין שום עניין בלשכנע מישהו, כי אני לא רוצה שמי שלא רוצה להיות שיהיה, בשום מקום ובשום רגע.
  ועוד, אני לא מצטער לרגע על הזמן שהייתי, שהתמסרתי, זו עדיין הדרך היחידה שאני מאמין בה שאפשר לחיות בה, בזמן שהייתי "גדלתי" התפתחתי ואני מאוד שמח על כך, והכי חשוב בשבילי שהדרך הביאה למצב שאני מוכן לקשר זוגי ועוד יותר- להביא ילד לעולם ולגדל אותו, שלפני זה הייתי מוחלט לכיוון של הכי לבד בעולם. אבא שלי הביא לי בגיל 6 בעיטה תוך שהוא טוען כי זה בגלל אמא שלי- כמובן שהרבה שאלות עולות מתוך רגע כזה, מתוך הכעס וחוסר האונים, ויחד עם זה שאבא שלי הוא אדם יקר ואיש מדהים, אבל ברור לי כי הורי אהבו מאוד ורצו בטוב, אך פשוט לא ידעו איך, ואין בי שום האשמה או טענה כלפיהם , מאוד אוהב אותם, פשוט לא ידעו, לא היתה להם דרך, והשאלות שאני שואל את עצמי מאז גיל 6 ושהלכו והעמיקו עם השנים הביאו אותי לדרך הזו שאני מודה לה בכל רגע ורגע על קיומה ועל כך שהיא לעולם לא תחדל מלהתקיים.
  ושוב המון תודה יש בי לעופר ועירית שמכרגע אני עוד לא יודע איך ומה יהיו היחסים ביננו-מיסתורין גדול.
  תודה,
  גל.
  נ.ב- לגבי ההתייחסות של רביב נאוה, אני גם לא מתווכח איתך אם מה שיש לך לאמר על דברי שהם קשקוש אחד גדול, לי ברור כי בשום רגע בהיסטורי האנושית כולה אף אדם לבן לא הבין לעומק באמת את מי הם ומאיפה הם עושים ומתקיימים אותם שבטים עתיקים של תרבויות האדמה- כולם, ובטח שגם לא חייבים להבין. ויש הרבה קהילות שמדברות דברים דומים אך במהות זה שונה לגמרי, ואני כמובן מכבד כל אחד והדרך שלו, זה מאוד חשוב שיש דרך, וזו הדרך שלי.
  תודה.

 11. שרונה בן משה :

  אז למה אתה אחרי הכל עוזב?

 12. שרונה בן משה :

  לנאוה

  ההבדל ביני ובין הרטוריקה של הכתות מתבטא בזה שהשיח איתי הוא פתוח ואני לא מחפשת "להפציץ" אף אחד באהבה ומחמאות ואחר כך לשעבד אותו. כמו כן אני לא צריכה שאף אחד יסגוד לי ויעריץ אותי כמו שחברי הכת מעריצים את הגורו שלהם. ממש מודל לחיקוי…

  כמו כן האינפורמציה שלי היא לא סודית. אני לא מלמדת או מסתירה כל אינפורמציה. על מנת לדעת איך עושים מיינד קונטרול ולהבין את התהליך שעברו חברי השבט – צריך רק לעשות גוגל (אמנם באנגלית).

  אגב, גם הבנות של גואל רצון היו בוגרות ו"קיבלו החלטה בוגרת" – רק שפורסמה כתבה בידיעות אחרונות לפני מספר שבועות עליהן, שנה אחרי פירוק הכת והן נשמעות אחרת לגמרי ומאשימות את המדינה – "למה לא שיחררו אותן קודם?" – "זה כאילו שהורידו לי כיסוי מהעיניים". אז אם תביני איך עובדת הטכניקה של אותו שבי פסיכולוגי ותשוחחי עם יוצאי כתות שהבינו את המניפולציה – תוכלי להסתכל על הדברים מהכיוון שלנו. של המרכז לנפגעי כתות. אנחנו לא משמיצים אף אחד סתם. והשחרור מהשבי הוא כמו לעבור את המהפכה הצרפתית בשניה וחצי. מתפיסת עולם טוטליטרית לדמוקרטיה ובחירה חופשית. לשיוויון ולחירות אחרי שיעבוד ממושך. אני הייתי בכת. אני מכירה את הסרט הזה מצויין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.