חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מאבק לא פחות חשוב בברוני הגז

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 14.12.10 6:05

בעוד המאבק התמלוגים נמשך לאחר פרסום מסקנות ועדת ששינסקי, דני גיגי מעלה במאמר שלפניכם נקודה לא פחות חשובה – רגולציה

עכשיו שוועדת ששינסקי נתנה את מסקנותיה ישנה תחושה בציבור שהמאבק כנגד חברות הגז נגמר בניצחון גדול, בעוד המאבק האמיתי עוד לא התחיל וצפוי להיות קשה וארוך הרבה יותר. מעבר למאבק על התמלוגים שתקבל המדינה מהגז, צפוי להתחיל מאבק הרבה יותר חשוב וארוך על שמירת הבטיחות שלנו ושל הסביבה בה אנחנו חיים, מפני הפעילות של ברוני האנרגיה. ברוני האנרגיה שמגיעים לישראל הוכיחו כי הם לא אחראים, והם מעדיפים למקסם את הרווחים שלהם על פני שמירה על כללי בטיחות, כאשר את התוצאה של ההתנהלות הזאת של אותם בעלי ההון בארה"ב, הסתיימה באסון אקולוגי אדיר. פעילות נמהרת וחסרת אחריות של ברוני האנרגיה, שמונעת מהרצון שלהם למקסם רווחים ולחסוך בעלויות, יכולה להיות מסוכנת ולעלות לנו במחיר גבוהה יותר ממה שאי פעם נוכל להרוויח מהתמלוגים על הגז שיופק בחופי ישראל.

הלקח צריך להילמד ממה שקרה בארה"ב, כאשר חברת הקידוח BP, ותעשיית הנפט בארה"ב פעלו ללא רגולציות של הממשלה, וגרמו לאסון שעלה למדינה מיליארדים, ולהרס אקולוגי בלתי הפיך במפרץ מקסיקו. ברוני האנרגיה גם לאחר האסון לא גילו שום סימנים של אחריות או חרטה, והמשיכו לנסות בצורה כוחנית לכפות על הממשל האמריקאי לקחת את האחריות על הנזק, בעוד הם מנסים להתחמק מתיקון המחדל שיצרו. הממשל בארה"ב בתגובה החליט לעצור את הקידוחים לחלוטין, בגלל ההבנה שהדרך היחידה להבטיח קידוחים בטוחים היא באמצעות קביעת רגולאציות ברורות, שיגבילו את ברוני האנרגיה ויכפו עליהם התנהלות אחראית יותר. ברוני האנרגיה גם עכשיו לא מוותרים, והם בעזות מצח מפעילים לוביסטים ומשמיעים איומים כדי למנוע רגולציות על פעילותם בארה"ב, כאשר האינטרס היחידי שעומק לנגד עיניהם הוא חסכון ומקסום רווחים.

חברות הגז שהגיעו לישראל מארה"ב, כבר מלכתחילה הוכיחו כי ההתנהלות שלהן היא לא יותר אחראית, ושגם פה בארץ הם מעדיפים למקסם רווחים על פני אימוץ אמצעי בטיחות, שיבטיחו מניעת אסון דומה לאסון שהתרחש במפרץ מקסיקו. לדוגמה ברוני הגז התעקשו על כך שאסדות הגז יוקמו בחופי ישראל, למרות שמומחים ואנשי מקצוע אמרו במפורש שהרבה יותר בטוח לאזרחים וטוב לסביבה, לבנות את אסדות הגז בלב ים. אסדות בלב ים הן יקרות יותר ודרושה יותר השקעה לתפעול שלהם, לכן ברוני הגז, שהיו מוכנים להקריב את חופי ישראל למען הפחתה בעלות ההפקה שלהם, התנגדו לבניית אסדות אלו, ורצו לבנות אסדות על חופים שבחלקם נחשבים לשמורות טבע. ברוני הגז לא ויתרו בקלות במאבק הזה, והם שכרו לוביסטים ואנשי מקצוע, כדי לשכנעה את הרשויות להעניק להם אפשרות לפעול באופן שמשרת אותם. הודות למאבק חברתי שהתנהל בעיקר ברשויות המקומיות בארץ, המהלך של חברות הגז נבלם והמדינה אישרה הקמת האסדות רק בלב ים, אבל במידה ולא היה מתנהל המאבק ברוני הגז היו משיגים את שלהם, הורסים את הסביבה ומסכנים אותנו האזרחים.

המסקנה הן מההתנהלות של חברות האנרגיה בארץ, ובעיקר מההתנהלות שלהם בארה"ב היא שחברות הגז לא ידאגו לבטיחות שלנו או לבטיחות של הסביבה בה אנחנו חיים, כי לרוב זה מנוגד לאינטרס הכלכלי שלהם. המדינה יכולה וצריכה למנוע את האסון האקולוגי הבא, באמצעות כך שתעצור את תהליך חיפוש הגז, וראשית תקבע רגולציות ברורות, שיאלצו את ברוני הגז להשקיעה משאבים גדולים יותר בבטיחות של הפקה והובלת הגז. בלי שיהיו רגולציות ברורות בנושא הפקת הגז חברות הגז תמיד ינסו לקצץ הן בכוח אדם והן באמצעים, שהמטרה שלהם היא להבטיח בטיחות, וכך יסכנו אותנו ואת הסביבה בה אנחנו חיים.

מוקדם מדי לתת למחאה הציבורית כנגד ברוני הגז לדעוך, וחייבים לזכור שהמאבק האמיתי והחשוב על עתידינו, עוד נמצא לפנינו. חייבים להכריח את המדינה להטיל רגולציות על חברות הגז בישראל.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

תגובה אחת

 1. עמית-ה :

  כשבאים לדון ברגולציה של הפקת משאבי טבע כדאי לזכור את תקדים המכרות בארה"ב.
  כאשר הסתבר כי ניקוי מכרות הסלע (מכרות באיזורי גרניט שכרו זהב, כסף, בדיל ועוד) יעלה 30-70 מיליארד דולר, חברות הכריה נעלמו.
  חלקן הודיע על פשיטת רגל, חלקן נקט סחבת תהליכית עד שהיה קשה להוכיח את חלקן באשמה ועוד שיטות של הון חסר אחריות.
  לצערי נראה שרגולציה לא יכולה להיות כלי יעיל כשמדובר במחירים ובסכנות סביבתיות כאלו.
  חברות ההפקה פשוט נעלמות וצצות תחת שם אחר בארץ אחרת ארץ שהחוקים או הפיקוח בה הדוקים פחות (סין, אוסטרליה, ומדינות "מתפתחות").
  אני חושב שלא ירחק היום בו יצטרך העולם להלאים את כל תעשיית אוצרות הטבע בכדי לנהל אותה באופן בר קיימא.
  לקריאה נוספת – http://science.howstuffworks.com/engineering/structural/abandoned-mine1.htm

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.