אופיר פינס, מדוע לא הוקם מערך כיבוי ארצי בתקופת כהונתך?

נמרוד זליגמן, חבר יסו"ד ומפלגת העבודה, מבקש לברר עם שר הפנים לשעבר אופיר פינס מדוע לא הוקם בישראל מערך כיבוי ארצי, למרות ההמלצות של ועדות שונות בנושא. כמו כן נשאל השר לשעבר לדעתו בעניין האחריות המיניסטריאלית של שר הפנים הנוכחי אלי ישי

‏07/12/2010

אופיר פינס: משרד האוצר התנגד לרפורמה בכבאות בגלל אמונה בדת ההפרטה

שר הפנים לשעבר אופיר פינס עונה בפירוט ובמהירות על שאלותיו של חברנו נמרוד  זליגמן. הוא סבור שאלי ישי חייב להתפטר בעקבות האסון בכרמל אך תומך לחלוטין בקריאתו של ישי להקמת וועדת חקירה ממלכתית

לקריאה נוספת

לכבוד חה"כ והשר לשעבר  אופיר פינס-פז

שלום רב,

בהמשך לשיחת הטלפון בינינו, תחילה אציג את עצמי, נמרוד זליגמן, נשוי ואב לאיל. חבר קיבוץ משעול של המחנות העולים, חבר יסו"ד – ישראל סוציאל-דמוקרטית וחבר מפלגת העבודה מאז 2005.

לאחר קריאה ועיון בעקבות אסון הכרמל, בדיונים ציבוריים ובכתבות, אני מבין כי אין פה דבר חדש, וכי את התשובה לשאלה: מדוע לא הוקמה רשות כיבוי אש ארצית במסגרת חקיקה? אפשר למצוא בנקודות שונות מאז 1995 או 2006, תלוי מי את מי שואלים.

 אני מבקש אותך, להציג את מה שאתה מבין כסיבות שהביאו לאי חקיקת חוק שירות הכבאות והחילוץ התשס"ו-2006, או לחילופין אי קיומן של המלצות ועדות לפידות [1995] וגינוסר [1998] לשינוי מבני של שירות הכבאות במדינת ישראל. השאלות מתייחסות לפרוטוקול ועדת הפנים מקיץ 2008 (קובץ RTF).

 1. בזמן היותך שר הפנים בממשלת שרון השנייה [2005], כיצד התנהל הדיון בהקמת שירות כבאות ארצי, לפי המלצות הוועדות לעיל?
  באיזו אינטנסיביות היה הדיון? מה הייתה השורה התחתונה עליה היו הילוקי דעות / אי הסכמות. על מה הסכימו?
 2. בתום הדיון של ועדת הפנים והגנת הסביבה מיום 30/07/2008 [הכנה לקריאה ראשונה של חוק שירות הכבאות והחילוץ התשס"ו-2006], אמרת:
  "המצב בכבאות הוא מצב חמור מאין כמותו, למרבה הצער, הוא גם הולך ומתדרדר בקצב מואץ. יכול להיות, שדווקא על רקע הרפורמה ודווקא על רקע המשא ומתן והמתיחות יש הידרדרות כי יש סוג של סטאטוס קוו, עצם זה היא הליכה אחורנית". והוספת:   "לצערי, בזמנו לא היתה אוזן קשבת של האוצר, האמת היא, שהקשיבו לי אבל לא הלכו אתי בעניין הזה, משיקולים כאלה ואחרים. אני מניח, שגם בשנים קודמות זה לא נעשה, אבל אני שמח שנוצרה שעת הכושר, לצערי על רקע משבר קשה בכבאות, אבל נוצרה שעת כושר ואני ממליץ שלא להחמיץ אותה. אני חושב, שאף אחד לא יסלח לכל המעורבים בעניין אם שעת הכושר תוחמץ, בגלל כל מיני סיבות, ממשלה תיפול, ממשלה תקום, שרים יתחלפו, שינויים בתקציב המדינה, אלף דברים יכולים להכשיל את הרפורמה ואף אחד לא יוכל לרחוץ בניקיון כפיו, לא משרד הפנים, לא משרד האוצר, לא ארגון העובדים, לא ההסתדרות ולא הכנסת." 

  אני שואל שאלה כפולה ביחס לציטוט:א. מה הייתה עמדת ההסתדרות? מדוע בפרוטוקול אתה דוחה את בקשתם למו"מ? כיצד אתה הבנת את עמדתם?
  ב. מה הייתה עמדת משרד האוצר? האם תוכל להסביר את חוסר ההקשבה/הקשבה של האוצר? באיזה דרג הוא היה? בגיבוי של מי? כיצד הבנת את עמדתם?

 3. הפתרון והמתודה: כולם מעלים על נס, אחרי מעשה, את  המחסור בטייסת כיבוי בישראל / חוסר המענה של כים ניר. האם אינך חושש שהקצאת תקציבי ענק לתחום הכיבוי בהיטס תביא לעוד החמרה במצב הכבאות הקרקעית?
 4. מנסיונך, מה הלו"ז שהיית נותן לקיום רפורמה בחקיקת הכבאות עתה? מתי צריך הארגון החדש לעמוד על רגליו?

 אני מוסיף שאלות שנוגעות ליום שאחרי ולנושא האחריות המיניסטריאלית של משרד הפנים והעומד בראשו למחדל מערכת כיבוי האש בכלל ולאסון הכרמל בפרט:

 1. במלחמת לבנון השנייה [קיץ 2006], שר הביטחון ממפלגת העבודה שילם בכיסאו על הזנחה ארוכת טווח בצה"ל. אתה תמכת בהדחתו מראשות מפלגתך ואף התמודדת מולו [מאי 2007]. על-פי תפיסתך, האם שר מכהן צריך להתפטר מתוך עיקרון האחריות המיניסטריאלית?
 2. האם בסמכותה של ועדת חקירה ממלכתית למצוא גורמים פנים משרדיים [פקידות משרד האוצר כדוגמה] כאשמים במחדל אי ביצוע הרפורמה בשירות הכבאות?
 3. כיצד אתה מסביר את העובדה כי גורמים במערכת הפוליטית, בתקשורת ובתנועה לאיכות השלטון דרשו בעבר ועדת חקירה ממלכתית. ובמקרה אסון הכרמל, מרשיעים את ישי ללא משפט ודורשים את התפטרותו? לדעתך, האם לא ראוי לתת לישי משפט הוגן?
 4. נאמר על ישי שאצלו תקציב המועצות הדתיות גדול מתקציב הכבאות. מה היה יחס התקציבים בתקופתך? מהי בכלל מידת החופש של שר בעניינים כאלה, בהינתן שרוב התקציב הולך לשכר?
 5. מאשימים את ישי שלא צעק מספיק כדי לכופף את האוצר. האם אתה יכול לתת דוגמאות למקרים שבהם הצלחת לכופף את האוצר להעביר סכומים אל משרד הפנים? מה היה אפקטיבי? מדוע זה לא צלח עד כה?

 אני מודה לך על נכונותך להיענות לשאלותיי,

בכבוד רב, נמרוד זליגמן

העתק: עבודה שחורה.

 תשובת השר לשעבר פינס תפורסם לכשתתקבל במערכת

Tags: , , , , , , , ,

One Response to “אופיר פינס, מדוע לא הוקם מערך כיבוי ארצי בתקופת כהונתך?”

 1. […] הפנים לשעבר אופיר פינס עונה בפירוט ובמהירות על שאלותיו של חברנו נמרוד  זליגמן. הוא סבור שאלי ישי חייב להתפטר […]

Leave a Reply