חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בעלי ההון משתלטים על פעילות הכנסת והממשלה

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 7.12.10 3:00

בניגוד למה שנהוג לחשוב, האיום הגדול ביותר על הדמוקרטיה הישראלית הוא הכפפתה לאינטרסים של בעלי ההון

מאת: דניאל גיגי

הדמוקרטיה הייצוגית בעולם נמצאת תחת מתקפה קשה, כאשר בעלי ההון, משתלטים על השיח הציבורי ועל מוסדות השלטון. ההון מצליח לקנות הכול, כשבעלי ההון עושים בו שימוש, כדי להחליש את היכולת של המדינה להפעיל רגולציות ולהטיל מיסוי, שנוגד את האינטרס שלהם. האמצעים שבהם משתמשים בעלי ההון הם מגוונים, ואין באפשרותה של הדמוקרטיה להתמודד עם המתקפה, שכוללת חזיתות רבות, ומשחירה על חלקה טובה בפוליטיקה. הסכנה הגדולה בישראל נובעת מההתאחדות של בעלי ההון סביב המטרה המשותפת של החלשת המדינה הדמוקרטית, בדומה לתהליך שמתרחש בארה"ב.

המאבק הקשה בארה"ב בין הממשל לבין בעלי ההון, ממחיש לכולם את האיום שבפניו ניצבת הדמוקרטיה המערבית. המשבר הכלכלי בארה"ב, פרץ בגלל שבעלי ההון הפרישו לעצמם כספים בצורה לא מאוזנת, והצליחו למנועה מיסוי ופיקוח של המדינה, על הפעילות הכלכלית חסרת האחריות שלהם. הגירעון הענק שאליו נקלע הממשל הפדראלי, גם הוא תוצר של אותה פעילות נפשעת של בעלי ההון, שהצליחו באמצעות הפעלת לובי ואנשי יחסי ציבור, למנועה העלאה במיסוי על חברות שבבעלותם, למרות הצורך האמיתי להגדיל את תקציב המדינה האמריקאי, שלא מספיק אפילו לצרכים הבסיסיים של הציבור. ההתמודדות עם במשבר הכלכלי בארה"ב, לכן מצריכה רגולציה ומיסוי על בעלי ההון, ולכן אותם עשירים יוצאים כנגד כל הרפורמות של ממשל אובמה, שאמורות לשרת את הציבור.

המאבק הפוליטי של בעלי ההון בארה"ב לא לגיטימי, בגלל שהם לא בוחלים באמצעים לשם הפלת הנשיא, והם משתמשים בשיטות שמערערות את הדמוקרטיה. בעלי ההון השקיעו סכומי כסף אדירים כדי להריץ מועמדים שלהם לקונגרס, והשקיעו הון בהעסקת מומחים, בהעסקת לוביסטים וביצירת קבוצות "אידיאולוגיות" קיצוניות, שהמטרה היחידה שלהם היא לקדם אינטרסים שלהם. מעשים אלה לכאורה נראים כשרים, אבל הם מרוקנים את הדמוקרטיה מתוכן. הדמוקרטיה אמורה בראש ובראשונה להוביל להחלטות שיקדמו את האינטרס הציבורי, אבל ההון מצליח לשבש את הפעילות הזאת, באמצעות שורה של כלים שמעוותים את הפעילות של נציגי הציבור, ומעצבים בצורה שקרית את דעת קהל. הפעלת כמות בלתי מוגבלת של לוביסטים, קניה של "דעות מומחים", תמיכה מותנית במועמדים פוליטיים, והשקעה של משאבים בלתי מוגבלים ביחסי ציבור, גורמים לפגיעה בייצוג העם, שהוא הלב של המנגנון  הדמוקרטי.

בישראל המצב הוא דומה, כאשר גם כאן ניתן לראות תהליך של התחזקות בעלי ההון, על החשבון של האינטרס הציבורי. נציגי הציבור בשיטת הבחירות הקיימת, הופכים להיות יותר ויותר תלויים ברצונם הטוב של בעלי ההון, ולכן היכולת שלהם לייצג את הציבור הולכת ונפגמת. בנוסף על כך בעלי ההון משתלטים על פעילות הכנסת והממשלה, באמצעות הפעלת עשרות לוביסטים מנוסים, שכותבים חוות דעת, משכנעים חברי כנסת ושרים, וחמור מכך מנחים את חברי הכנסת כיצד להצביע בנושאים ציבוריים. בעלי ההון לא מסתפקים בניסיון להשתלט על השלטון, והם מנסים גם לשלוט בשיח הציבורי, כשהם משקיעים הון ביחסי ציבור, ומעסיקים מאות טוקבקסיטים, "מומחים", אנשי תקשורת, וחברות יחסי ציבור, כדי לטשטש את הפעילות שלהם כנגד הציבור.

הפעילות הזאת של בעלי ההון, מערערת את הדמוקרטיה בישראל. באמצעות פעולות שחותרות תחת יסודות הדמוקרטיה, בעלי ההון, מונעים חקיקה של רגולציות שנועדו להגן על האזרחים, מונעים העלאת מיסים ומכפיפים את טובת הציבור כולו לטובתם הכלכלית. "במקרה הטוב" המשך אי הפיקוח על פעילות בעלי ההון, עלול להוביל את ישראל למשבר כלכלי דומה לזה שבארה"ב, אבל במקרה הרע אי פיקוח זה יכול לגרום לחיסול הדמוקרטיה הישראלית, ולהקמת שלטון אריסטוקראטי של בעלי ההון.

הבלוג של דניאל

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

11 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  משטר ההפרטה יצר את בעלי ההון

  עכשיו ,אחרי שיצרנו המפלצת במו ידינו וחידלונינו,אנחנו מדברים על חיסול הדמוקרטייה והקמת משטר אריסטוקרטי של בעלי הון.

  זה מה שקורה כשמשחקים עם גפרור ההפרטה.

  האש מתפרצת ושורפת את כל הבית.

 2. אהרן לוינשטיין :

  אין חדש תחת השמש

  קשרי הון שלטון הינם מקשה אחת

  ח"כים ממונים וממומנים על ידי טייקוני הון וגם על ידי ברוני המשפחות.

 3. אלי סתוי :

  לדניאל ידידי
  מאחר ואנו קןראים יחדיו היטב ובבהירות את הכתובת על הקיר,
  מה שנשאר לנו לדעתי כמפלט אחרון הוא לעשות את כל שביכולתנו על מנת לטקס עצה ולחשוב על הקמפיין הנגטיבי הנכון שיצליח להניע את הציבור לפעול למען שינוי שיטת הבחירות לשיטה בה נצליח למזער את עוצמת נזקי הטייקונים על הדמוקרטיה בישראל,ולדעתי ומניסיוני ,קמפיין חכם ונועז יצליח ליצור את הגל הנכון בזמן הנכון.

 4. Yosef Agmon :

  Save Israel הצלת ישראל We are united by the strength of our conviction to SAVE ISRAEL from the two main threats: CORRUPTION and NUCLEAR-MISSILES
  אנו מאוחדים בכח אמונתנו להצלת-ישראל משני האיומים העיקריים להמשך קיומה: שחיתות וטילים-גרעיניים.

  הצטרפו וצרפו את כל חבריכם לתנועת – הצלת ישראל
  http://www.facebook.com/pages/Save-Israel-hzlt-ysrl/120478911305899?ref=m

  The solution is with the help of the American-Government ONLY…, as suggested by -Save Israel- movement

 5. ק. טוכולסקי :

  ושמדהים הוא שיש בכנסת שתי מפלגת עיקריות של ידיים להשכיר להון קדימה והליכוד ומפלגה של משרתי הון בעיקרון ישראל ביתנו, וכותב המאמר קורא לנו לתמוך במפלגה שחברי הכנסת שלה מפיגים את שעמום האופזיציה במתן שירות לוביסטים של בעלי הון, ראה ערך אלי אפללו ויבואני האלכהול או רוחמה אברהם והתעשיינים, או יוליה שמלוב וחברות סלולר, ואלו רק הדוגמאות הבולטות. זה קצת מגוחך לקרוא לתמוך במפלגה אחת ולגנות את הפעילות הבולטת שלה במקביל.

 6. דניאל גיגי :

  מתקפה אישית

  טוכולסקי המתקפה האישית שלך עלי היא חסרת משמעות!! אני מקדם בקדימה דברים חברתיים, בעוד אתה יושב ובוחר לא לעשות כלום! דוגמה למשל תקבל בימים הקרובים על תרומה גדולה שלי דרך קדימה לחינוך וכו'. אני מודע לכך שקדימה היא לא טלית שכולה תכלת אבל מה האלטרנטיבה? לשבת כמוך ולבכות עד שתבוא הישועה?

 7. איתי :

  דניאל, יש משהו במה שאתה אומר אבל יש גם משהו הרבה יותר גדול בביקורת של טוכולסקי.

  במאמרים שלך על מצב החינוך ידעת יפה מאוד לנקוב בשם של אשם אחד לדעתך – יוסי וסרמן.

  לכן בתור פעיל בקדימה, היה מצופה ממך לא רק לקדם שם דברים חיוביים דרך פוליטיקאים חיוביים (ויש כאלה) אלא גם לצאת בפומבי נגד פוליטיקאים המשתינים מהמקפצה ממש במחויבותם לטייקונים, למשל מקרה זה:

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20100622_1175481

  בנוסף, אתה מרבה לתקוף כאן אישית את אהוד ברק על חוסר המחויבות שלו לחתירה לשלום. מכיוון שאתה משתייך מן הסתם למחנה ה"יוני" של קדימה, לא יזיק אם תתחיל להתייחס פה גם לפיצול האישיות של קדימה בתחום הזה, ולנקוב ספציפית בשמם של חברי כנסת שלדעתך לא צריכים להיות בכנסת הבאה, כפי שנעשה פה לא מעט בהקשר לסיעת העבודה.

  לא חוכמה לחכך ידיים בהנאה כאשר נחשפת באתר הזה ערוותם של רוב הח"כים והשרים מסיעת העבודה, (בייחוד בתחום הכלכלי כמקדמי הפרטות) בעוד הכתיבה שלך הופכת בפועל את קדימה לסוג של אתרוג.

 8. דניאל גיגי :

  לאיתי ולטוכולסקי

  ההבדל ביני לבינכם הוא קטן, אני פשוט הפסקתי לקדש את הערך המפלגתי. אני לא חושב שקדימה היא ערך בפני עצמו, ואני יודע שיש שם אנשים שלא מנסים לקדם כלום חיובי וכנראה גם לעולם לא יקדמו דברים חיוביים. העניין הוא שבמצב הנתון אין שום מפלגה שעושה זאת, כי מפלגת העבודה לא מתפקדת, והליכוד בטח ובטח לא יקדם שום דבר חיובי.

  הדרך היא לכן לדעתי לנסות ולמצוא את הרע במיעוטו, ולנסות להשפיעה ולשנות לטובה, באמצעות מה שיש. אני מגנה הרבה חברי כנסת בקדימה ואני יכול לומר לכם יותר מכך שאני לא מרגיש תמיד נוח בקדימה, אבל המטרה שלי היא שינוי ולא נוחיות.

  אני מודע לכך שיכול להיות שאני טועה, ושאני לא אצליח לקדם דברים בקדימה, אבל אז אני לא אתבייש להסיק מכך מסקנות ולנסות לפעול דרך מפלגה, או אמצעי אחר.

  דרך אגב איתי בשבילי מפלגת העבודה מאז ומעולם הייתה בית, הרבה יותר ממה שקדימה אי פעם תהיה, אבל לצערי אהוד ברק מחסל כל חלקה טובה בה ועד שלא תווצר באמת הזדמנות לעשות שם שינוי, אז מבחינתי הבית נשרף.

 9. אלי סתוי :

  טוכלסקי ידידי
  אתה צודק כהרגלך , מפלגות ליכוד ,קדימה ,ישראל ביתנו יחד זה כ60% מכנסת ישראל המנוכסת לבעלי ההון בישראל,
  לשנות את הנתון כהרף עיין, ניתן לדעתי אך ורק בשינוי השיטה וכללי המשחק לטובת הדמוקרטיה בישראל,
  למענך ולמען המדינה ,תתחיל במוחך הקודח לחשוב כיצד אנו החברתיים מבצעים את המהפכה האלקטוראלית בישראל,כפתרון סופי למלכוד בו אנו מתבוססים ושוקעים ,יום, יום.

 10. ק. טוכולסקי :

  דניאל
  אין לי שום דבר אישי נגדך, רק בו נספור יחדו את הדיביזיות של האפיפיור, מה אתה מסוגל לעשות בקדימה לקראת הבחירות הבאות? אתה מסוגל להכניס חבר כנסת ס"ד לעתיד בכל עשיריה? אתה מסוגל ליותר? אתה מסוגל להשחיל שמאלן שיתחרה מול אורית זוארץ על מקום בעשיריה השלישית?

  גם אם הייתי יכול להכניס אחד בכל עשיריה זה לא הופך את קדימה ליותר ממפלגת משרתי הון עם עלה תאנה, היא לא צריכה דמוי ברק שיהרוס אותה כי היא נולדה הרוסה, מפלגת אינסטנט לשרות ההון.

  אז במקום להתלונן על ההתקפות האישיות ספר לנו כיצד אתה מתכוון להפוך את קדימה לבשורה הס"ד החדשה משהו שבאמת שווה יותר מלהצביע עבודה, מרצ או חדש בפעם הבאה למרות האפללואים והשנלרים.

 11. אורןה :

  הינהנתי וירטואלית לאורך כל הפוסט, עד המשפט האחרון: ההפחדה שנהפוך לאריסטוקרטיה. אני לא חושב שתהיה נקודת "פרשת מים" שממנה נהפוך לאריסטוקרטיה ונאבד את הדמוקרטיה.

  אני חושב שמדינות שיש להן בסיס דמוקרטי יציב יחסית (קרי: כמו ישראל; לא כמו מדינות שהמערב ניסה להפוך בכח לדמוקרטיות) – לא יהפכו את עורן. אני מסתמך על ההיסטוריה של סוף המאה ה- 20 כפי שאני מכיר אותה.

  דווקא הדברים היום הרבה פחות מובהקים, השינוי הוא מבפנים והוא נסתר, ותמיד עטוף באריזה יפה של דמוקרטיה.

  וזה מה שמפחיד, שזה לא יבוא כמהפכה אלא באופן שקט, ואין איזה קו שאם נחצה אותו נאבד את הדמוקרטיה.

  דווקא אהבתי יותר את ה"הפחדה" במשבר כלכלי נוסף. היא נראית לי במקום, הרבה יותר מציאותית. היא גם ממחישה שהבחישה של בעלי ההון בשלטון, נעשית כמעט תמיד לצורך אינטרסים הצרים האישיים שלהם, באופן חסר אחריות ופגיעה בציבור.

  התאכזבתי קצת מהכנסת העניין המפלגתי כאן בתגובות. אני תמיד שמח לראות ש"עבודה שחורה" מנסה להיות בית לכל מי שרוצה לקדם ס"ד ורווחה, regardless of השתייכות מפלגתית, במיוחד כאשר אין כרגע בנמצא מפלגה שבאמת יכולה לאחד את כולנו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.