השריפה בכרמל – המדינה דווקא לא אשמה

צירוף המלים "המדינה כשלה" מסתיר מאחוריו בריחה מאחריות וטשטוש שמותיהם של האחראים

מאת: ערן כהן

"המדינה כשלה".  צמד המילים הזה, בתצורות שונות, נשמע ביומיים האחרונים פעמים רבות. לרוב הוא נשמע מהממונים הישירים על ניהולה של המדינה– שרים, ראשי מנגנוני ביטחון כיבוי והצלה. צמד המילים הזה טומן בחובו את הבעיה כולה. הוא מייצג את ההתנערות מהאחריות ואת חוסר היכולת להפיק מסקנות ולהשתפר. הוא מייצג את חוסר ההבנה, הבסיסי והחיוני כל כך, לחם חוקו של נושא במשרה ציבורית, כי המדינה זה הוא. המדינה זה הוא וזה בכלל לא מעניין אם גם כל הממשלות בעבר הזניחו והתרשלו. זה לא מעניין שהוא צעק וזעק והתריע ואף אחד לא שמע. כשאחריות כה כבדה מוטלת על כתפיך, כל עוד אתה נושא בתפקיד גם האחריות רובצת עליך. אם אתה סבור שהדברים גובלים בהזנחה פושעת וידיך כבולות בכדי לשנות את המצב, אסור לך לשאת בתפקיד אף לא יום אחד נוסף. אם בכל זאת בחרת להישאר גם האחריות נשארה שלך.

המדינה אם כך לא אשמה. כאשר אומרים את זה האחריות מוסרת מכתפיו הצרות של האחראי ומיד עוברת לישות אמורפית –  נוחה כל כך. זאת שאין לה כתובת ותמיד קל להאשים אותה. האשמים הם תמיד אנשים. בהבל פיהם הם למעשה מוכיחים את אזלת ידיהם וחוסר כישוריהם לתפקיד אותו הם נושאים. כי אם אתה לא מבין שמדינה זה אתה אדוני חבר הכנסת, השר הנכבד וכבוד ראש מנגנוני הכיבוי, אז אינך ראוי לשמש בתפקיד. לא בגלל שכשלת, אלא בגלל שאתה בכלל לא מבין מהי הגדרת תפקידך, מהם גבולות האחריות שלך – היכן הן מתחילות והיכן הן מסתיימות.

Tags: , ,

4 Responses to “השריפה בכרמל – המדינה דווקא לא אשמה”

 1. אדם הגיב:

  אלי ישי אשם! אין ספק. אבל האשמה הגדולה שלו היא לאו דווקא בהזנחת תקציבי מערך הכבאות. בזאת הוא צודק, לצערי, בהצביעו על חלוקת האשמה בינו לבין כל ראשי הממשלה ושרי הפנים בהרבה מאד השנים האחרונות.
  אבל הוא אשם אשמה חמורה בהעלמותו לשבת הפרטית שלו בימים שבהם מפונים 17000 אזרחים מבתיהם. בימים שבהם מאות רבות מהעובדים המסורים של משרדו (גם אם בהעסקה עקיפה דרך הרשויות המקומיות) עושים לילות כימים ובסיכון חיים ממשי.
  לא יתכן ששר הפנים שלי ייעלם לגמרי מהמסך ומשדרת הפיקוד בימים של אסון לאומי.
  פיקוח נפש דוחה שבת!
  התעלמות מפיקוח נפש דוחה שר!
  אלי ישי, אתה אינך שר הפנים שלי. אתה לא יכול להית שר הפנים שלי!

 2. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  זאת מדינת ההפרטה התאצ'ריסאית שאשמה.
  כל שם של ראשי המשטר יהיה נכון.כולם ייבשו את הכבאים ואת השירות הציבורי ,ואת כל העסקים הציבוריים לטובת פושעי ההפרטה.

 3. אלי סתוי הגיב:

  שיטת הממשל האנטידמוקרטית אשמה!!!
  שכן מה ניתן לצפות מנבחרים, שמומנו עד להיבחרם ברוב כשרונם ,בעזרת קשרי הון ,ושלטון, סרטניים הפוערים לעתים פצעים מוגלתיים כמו לדוגמה כשל השריפה הגדולה בכרמל.

Leave a Reply