חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 8

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 3.12.10 0:46

מבחר תכנים שהתפרסמו בשבוע החולף ועשויים לעניין את קוראי עבודה-שחורה. ליקט וערך: נגה תדמור

 • המכון הישראלי לדמוקרטיה מפרסם את מדד הדמוקרטיה הישראלית 2010. שיתרכז השנה במעשה הדמוקרטי בפועל. על פי הפרסום, "במציאות מתגלה כי בנסיבות שבהן מימוש הערכים הדמוקרטיים המופשטים המוצהרים, אינו נוח או יקר במונחים חומריים ואחרים, הציבור מוותר לא פעם על ערכים אלו בקלות יתרה".
 • סילוק הדיכוטומיה יצרנות צרכנות? קול קורא למסירת מאמרים לקובץ דיון מתאר את התפתחות הרעיון המתבסס בין השאר על התפשטות טכנולוגיות דיגיטליות זמינות ועל רשת המבוססת על תוכן המיוצר בידי הגולשים עצמם.
 • פיתוח מידע לשימוש הציבור. בעקבות פרויקטים במדינות שונות בעולם, המעמידים סדרות של נתונים בקבצים פתוחים לשימוש הציבור, החליטה ועדת השרים לשיפור השירות וממשל פתוח בראשות השר מיכאל איתן, על פתיחה של סדרות נתונים כאלה (Datasets)  לשימוש הציבור בארץ.
 • כשתש כוחה של אשליה. הרהורים של מכון הקשור ליד שרה בעקבות הקיצוצים בתקציבי רווחה באנגליה השמרנית … ובישראל.  הממשלות בישראל תומכות בהרחבת פעילות מתן השירותים שקוצצו, על ידי מתנדבים. וכך, שוב ושוב עולה האשליה שאם יש מתנדבים משמע אין צורך בהשקעה כספית.
 • אחת השאלות היסודיות במדינה זוכה לאחרונה למסמך של מרכז מחקר ומידע של הכנסת ובו ניתוח של מדיניות התעסוקה בישראל. המסמך המקיף מציג את כל צדדי הנושא ומציע המלצות מקצועיות לתחום. מוזכר גם הגידול במספר העובדים העניים, המחסור בעובדים מיומנים והתהוות שתי כלכלות בארץ: שורת ענפים עם פריון ושכר גבוה לצד ענפים עם פריון ושכר נמוכים.
 • מנחם רבוי בקצרים באקטואליה, זועם על נציגת פרקליטי המדינה השובתים שאמרה בעימות משודר, "בטח שאנחנו מרוויחים יותר מהעובדים הסוציאליים, כי המדינה משלמת להם שכר רעב", ושואל, למה בטח ? עובד סוציאלי מוסמך, משכיל פחות מהם? עבודתו קלה יותר? ומסיים שאולי בהתנשאות והרגשת המורמים מעם שהוקרנו בביטוי הקצר הזה, טמון הקושי בהשגת סיכום חיובי אתם.
 • פנסיה. בלוג בנושא צרכנות מאת מירב, עוסק בתכנית האוצר לשכלול ענף הפנסיה, ובמחשבה שהצטרפות מחדש של עשרות חברות מנהלות של קופות גמל לתחום תשנה את השוק באופן דרמטי ותגדיל כוח המיקוח של החוסך.
 • שטייבה תבנה לגובה. התרוצצות בין צדק לצדק. בין התעלמות מצרכי תושבי טייבה לשמירת הסביבה; משיתוק של ועדת תכנון ועד חסימה של התפתחות עירונית; ועוד, בכתבה שכותרתה "סכנת אינתיפאדה בשרון".
 • לקראת ועידת קנקון פרסמה 'קואליציית דרכים לקיימות' בניוזלטר את הפעילות והאפשרויות בתחום בקרת האקלים. שימו לב לשפע המידע: בגוף הניוזלטר משובצים קישורים על ועידת קנקון עצמה, הסכם קופנהגן, עליית הטמפרטורה העולמית, נושאים בהם חיוני להשיג התקדמות בוועידה הקרובה בקנקון, ועוד. וראו גם סקירה של משבר האקלים בשנה החולפת, של פר' דני רבינוביץ'
 • עמותת "צָלוּל" יוצאת בביקורת קשה על תקציב המדינה לשנים 2011-2012, ומוחה על שהוא לקוי בכל הקשור לנושא שיקום הנחלים  ולנושא האכיפה הסביבתית .
 • על פי מאמר בשם 'המהפכה התעשייתית הבאה', אתר הפיל הירוק מפרסם ביקורת מפורטת על 'אקו-יעילות', טרנד חדש  של התעשייה. המחברים מציעים גישה חדשה הבאה לפתור את הבעיות שיוצרת התעשייה, במקום רק להקטין אותן.
 • ידיעה מאתר מדרון חלקלק:  נשים, שסובלות מאלימות וברחו מהמגורים בדיור הציבורי למקלט, יאבדו במקרים רבים את זכותן בדיור הציבורי. זאת, בעקבות החלטות בית הדין הרבני, שמעביר לרוב את הדירה לידי הבעל המתעלל, שמתנה לעיתים בכך את מתן הגט. החלטות אלה מתעלמות מנוהל של משרד השיכון לפיו דירת שיכון ציבורי תועבר תמיד לבן הזוג שקיבל חזקה על הילדים.
 • כיצד נאבקים ראשי משרד החינוך בבתי הספר הפרטיים? על ידי פתיחת אזורי רישום …לכולם. בקורת חריפה של יוסי דהאן ב"העוקץ" הטוען שכך שמים ללעג את עקרון שוויון ההזדמנויות. כי לבתי הספר יהיה תמריץ לדחות תלמידים מרקע חברתי וכלכלי נמוך שיש להשקיע בהם יותר, ולהעדיף תלמידים ממעמד מבוסס בעלי הון תרבותי, שאפשר בקלות להביאם להישגים גבוהים.
 • חינוך למניעת אלימות – כבר בגיל הרך. קריית טבעון שצורפה לתוכנית של המשרד לביטחון הפנים – "עיר ללא אלימות", מפעילה תוכנית בשם "אילנות" בגני הילדים. התכנית תעסוק בנושאים: הדרך לשליטה עצמית, הצבת גבולות, תגובה הולמת ועוד.
 • תמר בן יוסף בבלוג "עידן השוק החופשי", מציעה הצצה מעניינת לפתרונות למפולות כלכלית. השוואה בין אירלנד לאיסלנד מגלה כי בצד הדרך הקבועה להסתמך על השוק האירופי ישנה גם אפשרות לתגובה עצמאית כמו באיסלנד. ומכאן רעיון לפעולה עבור כלכלת ישראל.
 • ההפרטה נמשכת, והפעם מדובר בהפרטת הנמלים. לוועדת השרים לענייני הפרטה תוגש הצעה למכירת נמל אילת, כזיכיון של 15 שנה ובהקשר להובלה הימית טוען איגוד המשתמשים: "הרפורמה בתעריפי הנמלים היא רשת מלאה חורים".
 • תזכורת מכאיבה על הפער בין מטרות האוצר לחיי אזרחי המדינה. ח"כ שלי יחימוביץ' בטיעון נרגש בועדת הכספים של עוולות המדינה מול הצגה  וורודה של המצב על ידי האוצר בהצעת התקציב.
 • וכדאי להעיף מבט על דברי מכון ראות המאמין שפיתוח ההון החברתי יהווה פתרון למצב.
 • מה פירוש צמצום בתקציב. על פי דו"ח של המ.מ.מ.- בתקציב 2011 התקציב הייעודי למגזר הדרוזי יקוצץ ב 39%, בעוד תשלומים נוספים למגזר באמצעות פרויקטים של משרדי התרבות והחינוך יורדים בכ-10 מיליון שקל מידי שנה
 • המזכ"ל החדש של מפלגת העבודה, מספר על צעדים ארגוניים. ויוצא בקריאה למפלגתו, להדגיש שוב וביתר שאת את כלל הדגלים החברתיים, אותם נשאנו והובלנו בגאווה מיום הקמת המדינה ועד ימינו אנו.
 • בידיעה על כנס  ביוזמת קרן ברל כצנלסון, הדן בתפקידה ובעתידה של הסוציאל דמוקרטיה בארץ ובעולם, מובאים דברי ברק, שהסביר כי הוויכוח הוא בין קפיטליזם מוניטאריסטי, לקפיטליזם רווחתי, סוציאל-דמוקרטי. מדיניותה של מפלגת העבודה הייתה מאז ומתמיד לצמצם את הפערים החברתיים, והניסיון הוכיח שמדיניות השמאל הביאה לתוצאות הטובות ביותר.
 • הטעות של ש"ס. בעקבות הדחתו של ח"כ אמסלם מצמרת ש"ס קובל משה קריף ב"העוקץ" על אובדן הזדמנות היסטורית שנפלה לידי ש"ס.  כי במקום למלא את יעודה החברתי כלפי בוחריה המסורתיים-מזרחים היא בחרה תמיד להסתפק בחרוזי זכוכית בעבור נאמניה בציבור החרדי. וגם, הח"כ הוא תקווה לדיון המתעורר כעת על זהותה של ישראל לכל הזרמים המחכים רק לדו-שיח הדדי.
נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. יונתן :

  שטייבה תבנה לגובה,אני אף פעם לא מבין מה הקטע הזה של התבכיינות שמשולבת באיומים,מצדי שתפרוץ שם אינתיפדה,אח"כ הם יתלוננו שעושים עליהם חרם..(כמו שאחרי מהומות 2000 אף יהודי לא נכנס לטירה במשך חודשים ולקח שנים כדי להחזיר את המצב לקדמותו,שוק טירה אף פעם לא התאושש לגמרי מהיובש שנוצר).
  כמדומני שהייתה בעיית שחיתות קשה בעיריית טייבה שלא לדבר על זה ששתיים ממשפחות הפשע המסוכנות בארץ יושבות בעיר הזאת.
  לדעתי הפעילים האלה רק מחממים את השטח.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.