חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם מפעלים מזהמים "מתכוננים" לבדיקות הפתע של המשרד להגנת הסביבה?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 2.12.10 6:05

קיים חשד שעל פיו מפעלים מזהמים מצליחים לעכב את בדיקות הפתע שעורך המשרד להגנת הסביבה בארובות שלהם, ועל ידי כך להטות את התוצאות. כך עולה ממסמך, שפורסם השבוע ע"י מרכז המחקר והמידע של הכנסת

מאת: איתמר כהן

המסמך בדק את "פיקוח המדינה על היבטים סביבתיים בפעילותם של מפעלים", והתמקד במפעל "חוד אסף" שליד עכו. זאת, לקראת דיון בוועדה המשותפת לסביבה ובריאות בראשות ח"כ ד"ר דב חנין.

על פי המסמך, "אף שמועדי הבדיקות אינם ידועים לעובדי המפעלים, נראה כי יש באפשרותם לעכב את הדוגמים בשלל תואנות, למשל בתחום הבטיחות והחשמל. מרגע הגעת הבודק לשערי המפעל ועד תחילת הבדיקה אורכת כשעה. נראה כי מידת ההפתעה בבדיקה תלויה במידה מסוימת בשיתוף הפעולה של בעלי המפעלים."

נראה כי עיכוב הבודקים יכול לסייע בידי המפעלים "לשפר" את תוצאות בדיקות הפתע. כך, המחקר מציין, כי בבדיקות שנערכו בארובה של המפעל "חוד אסף", התגלה באוויר שנפלט מהארובה ריכוז חמצן גבוה מהצפוי בבדיקה כזו. לטענת הקואליציה לבריאות הציבור, הדבר מעיד על כך, שהמפעל "מהל את האוויר המזוהם הזורם בארובה באוויר נקי נוסף שהוזרם אליה, ובכך הקטין את ריכוז המזהמים הנמדדים". יש לציין, כי המשרד להגנת הסביבה כופר בטענה זו.

ניגודי עניינים

המחקר מציין עוד, כי הבדיקות בארובות המפעלים מתבצעות ע"י חברות חיצוניות, ש"עשויות לעבוד גם עם מפעלי תעשייה קיימים". בכך רומז המחקר לתחקיר של איתי רום ב"גלובס" ב-2009, שחשף מקרים, שבהם החברות שבדקו את הפליטות מהארובות קיבלו תשלום מהמזהמים עצמם.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שנכנס לתפקידו רק זמן קצר לפני פרסום התחקיר, ציין בתגובה לתחקיר, כי שורש הבעייה נעוץ במדיניות הכלכלית הניאו-ליברלית הקיימת, הרואה במדינה מעין "רשות לפרסום מכרזים" במקום גוף ביצועי: "המצב הנוכחי לא תקין, והוא נובע מהתנהלות האוצר, שהיא רעה חולה: האוצר לא רוצה לקלוט אנשים למשרדי הממשלה, וכל הזמן אומר למשרדים להתבסס על אאוטסורסינג. זו הבעיה העיקרית."

ארדן הבטיח עוד, כי בכוונתו לקדם את ביצוע הבדיקות על ידי המשרד להגנת הסביבה עצמו, ועד אז – להכניס סעיפים ברורים בהתקשרויות עם החברות המבצעות את הבדיקות, למניעת ניגוד עניינים. ואמנם, במכרז לבחירת חברה לביצוע בדיקות במפעלים, שפרסם המשרד במאי 2010  , תנאי להגשת הצעה היה התחייבות המציע לעבוד בלעדית עם המשרד ולנתק את קשריו עם מפעלי תעשייה.

תקנים מקלים

המחקר מציין עוד את טענת הקואליציה לבריאות הציבור, כי התקנים עצמם הם מקלים מדי. זאת, לאחר שהשר להגנת הסביבה הקודם, גדעון עזרא, סירב לקבל את המלצותיה של ועדת אבנימלך, שמנתה כ-30 מומחים מתחומי האקלים, הכימיה והבריאות – ושכללו דרישה מהמפעלים המזהמים במפרץ חיפה בכלל, ומ"חוד אסף" בפרט, לנקוט שורה של צעדים, שיפחיתו באופן משמעותי את זיהום האוויר. יש לציין, כי השר לשעבר עזרא נודע ביחסו הסלחני כלפי מפעלים המזהמים.

לא הכל שחור

בצד החיוב, המחקר מציין, כי מאז 2006 התבצעו ב"חוד אסף" פעולות רבות לשם הפחתת הזיהום. בהקשר זה יש לציין גם, שהשר הנוכחי, גלעד ארדן, נוטה למדיניות מחמירה יותר כלפי מפעלים מזהמים מזו של קודמו בתפקיד, ח"כ גדעון עזרא.

תודה לאיתי על עזרתו בהכנת הכתבה

להלן תגובת המשרד להגנת הסביבה שנשלחה אל איתמר כהן ביום 1 בדצמבר 2010

המשרד פנה לחשב הכללי וביקש את אישורו להכרזה על החברה לשרותי איכות סביבה כזרוע הביצוע למתן שירותים בתחום דיגום אוויר. אנו ממתינים לתשובתו. במקביל החברה בוחנת את הנושא על היבטיו השונים.

כאשר נקבל את תשובת החשב בנושא, אנו נתקדם בדיונים מול החברה לשרותי איכות הסביבה.

תגובת משרד האוצר לטענה בדבר ניגוד עניינים של חברות המעניקות שירותי בדיקה למשרד להגנת הסביבה ומנהלות:

אומנם חברות העוסקות במתן שירותים למשרד להגנת הסביבה לצורך בדיקות בארובות של
מפעלים מבצעות שירותים דומים גם לחברות פרטיות, אך אין משתמע מכך שהחברות
מועלות באחריותן כלפי המשרד להגנת הסביבה.
המשרד להגנת הסביבה יכול באמצעות חוזה ההתקשרות עם חברות אלה, לוודא כי לא
יהיה מצב של ניגוד עניינים מובהק לחברות המבצעות את השירותים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

2 תגובות

  1. דליה :

    יש לשים לב לתגובתו של השר ארדן בנוגע להתנהלות האוצר. האוצר מחייב את משרדי הממשלה לעבוד בשיטת מיקור חוץ במקום בהעסקה ישירה. ארדן מבקר תופעה זו. אפשר להבין ששיטת האאוטסורסינג מעמיסה קשיים על עבודת המשרד לאיכות הסביבה.
    ארדן אומר: "אנחנו צריכים לשאוף לעצמאות בנושא", אמר ארדן השבוע ל-G. "המצב הנוכחי לא תקין, והוא נובע מהתנהלות האוצר, שהיא רעה חולה: האוצר לא רוצה לקלוט אנשים למשרדי הממשלה, וכל הזמן אומר למשרדים להתבסס על אאוטסורסינג. זו הבעיה העיקרית. נגעת בנקודה נכונה, והבעיה הזו עלולה להתרחב משמעותית כשחוק אוויר נקי ייכנס לתוקף, כשנצטרך לעקוב אחר כל מפעל ולוודא שהוא עומד בערכי הפליטה המותרים. נצטרך לפקח באופן שוטף על כל התעשייה. אם אסתמך רק על חברות חיצוניות, בלי יכולת פנימית לעשות בקרה על המפעל או על החברה הפרטית שבודקת אותו, זה יהיה מצב מסוכן". http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000480925&fid=3221

  2. זיהום אוויר – בדרך להלאמה של שירותי מדידה? :

    […] המשרד לאיכות הסביבה ומשרד האוצר מגיבים לכתבתו של חברנו איתמר כהן, בנוגע לבעייתיות של מיקור חוץ של […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.