postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דחיית "חוק המשתמטות" – עוד כניעה לחרדים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דחיית "חוק המשתמטות" – עוד כניעה לחרדים

נושאים דעות, פוליטישוק ב 28.11.10 5:05

הממשלה התנגדה לחוק המקשה על השתמטות בנות משירות צבאי בתואנה שהן דתיות, ובכך שוב העדיפה אינטרסים פוליטיים צרים על-פני טובת הצבא וביטחון המדינה

מאת הראל לייבוביץ'

השבוע דחתה מליאת הכנסת את הצעת החוק של חבר הכנסת ישראל חסון (קדימה) שביקשה להערים קשיים על נערות דתיות ובכלל על אלו המצהירות שהן דתיות, לקבל את הפטור משירות צבאי מטעמי דת.

כפי שניתן לראות, שוב הממשלה של נתניהו מזגזגת. אף על פי שוועדת השרים אישרה את הצעת החוק בממשלה, ובכך הייתה אמורה להצביע הקואליציה בעד הצעת החוק – לאחר לחץ של סיעת ש"ס, היא הפילה את ההצעה.

כיום, קל מאוד לבנות לפני גיוס להצהיר שהן דתיות ובכך לקבל פטור משירות צבאי, ללא צורך להביא הוכחה מהותית על אורח חייהן.

השבוע בצירוף מקרים או שלא, פורסמו גם נתוני הגיוס של שנתון 89' בערים השונות וניכר היה לראות שאחוזי המשתמטים מגיוס לצה"ל הולך וגדל. התופעה המסוכנת הזאת, תמשיך לצבור תאוצה עד שהממשלה תחליט על פתרון להילחם ולמגר אותה.  והנה, ניסיון חקיקתי ראוי מצד חבר הכנסת חסון, זכה להדיפה בזויה מצד הממשלה – ולא מטעמים מקצועיים, אלא פוליטיים נטו.

בנושא הגיוס לצה"ל, על ראש הממשלה לגבור על האינטרסים הפוליטיים שלו, של ממשלתו ולפעול על פי שיקול אחד בלבד – טובת הצבא. שכן, טובת הצבא – היא גם הבטחת הביטחון הלאומי של מדינת ישראל – בזמן שיגרה ובעת מלחמה.

הצעת "חוק המשתמטות" הייתה ניסיון ראוי לצמצום האפלייה המתקנת לה זוכה המגזר החרדי בישראל בקלות רבה כל כך.

ביום שש"ס לא תהיה חלק משולחן הממשלה בירושלים, תוכל הכנסת בישראל לחוקק חוקים חברתיים ומוסריים שמקדמים שוויון כראוי למדינה דמוקרטית ששלטון החוק ניצב לנגד עיניה, וביום מן הימים זה יקרה – ואני בטוח ש"חוק המשתמטות" עוד ישוב להצבעה בעתיד במליאת הכנסת ויהיה לחוק בספר החוקים של מדינת ישראל.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. רביב נאוה :

  יש בפוסט הזה כמה אי-דיוקים. ראשית, אין שום קשר בין הצעת החוק הזו לבין "ניסיון ראוי לצמצום האפליה המתקנת" של המגזר החרדי. גם בגלל שאין דבר כזה אפליה מתקנת וגם בגלל שאין שום קשר, תתפלא, בין החוק הזה לבין יחס מועדף לחרדים. הנשים החרדיות לא מתגייסות בין כה וכה, לחוק הזה לא אמורה להיות שום השפעה עליהן. שכחת, או השמטת, גם את עובדה שהסיבה שהממשלה התנגדה להצעה היא כי בכוונתה להעביר הצעה אחרת, טובה יותר לדעתה.
  האמירה שלך שראש-הממשלה צריך לפעול אך ורק לפי טובת הצבא, מזכירה משטרים אחרים. ממשלה, גם בנושאי צבא וגיוס, צריכה להסתכל על טובת החברה, בוודאי לא על טובת הצבא בלבד.
  לעניין החוק עצמו, אני משתדל לעשות הפרדה בין החוק, שלדעתי משרת מטרה ראויה בהחלט, לבין הקמפיין נגד המשתמטים שהיה מעורר קבס. למרבה הצער, מאחורי החוק עומדים אותם אנשים שעודדו את הקמפיין, שהיה מזיק , פוגע וכמו שמוכיחים הנתונים האחרונים, גם לא השיג את מטרתו – העלאת שיעורי הגיוס.
  יש כאן בסך-הכל המשך של המדיניות הנהוגה זה שנים: לתקוף את "המשתמטים" ולהימנע מצעדים של ממש – הן ע"י הממשלה והן ע"י הצבא. אחת הסיבות לכך היא שלצבא אין באמת עניין בגיוס ה"משתמטים". המספר שלהם והתרומה שלהם לכשיגויסו יהיו זניחים והקמפיין נגדם נועד לשרת מטרות אחרות לגמרי.
  כאמור, בנות שמשקרות כדי להתחמק מגיוס צריך לתפוס אבל הצעת החוק הזאת, כמו מקבילתה הממשלתית, היא פחדנית ולא מציעה פתרון אמיתי לבעיה. ישראל לא חיבת להיות המדינה היחידה בעולם שבה יש גיוס חובה לנשים, ואם שינוי המודל של "צבא העם" הוא סוגיה שעדיין אסור לדבר עליה (אל דאגה, כבר מדברים) אפשר להתחיל בנושא של שירות נשים.

 2. פ :

  בלבולי שכל על "משתמטים" באתרי שמאל – עוד כניעה למיליטריזם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.