חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"מאבק סוציאליסטי" – תעודת זהות

נושאים פוליטי ב 20.03.08 6:06

יניב שצ'לקה, פעיל במאבק סוציאליסטי, עונה לשאלות  אודות הארגון: הקפיטליסטים והעובדים הם שני מעמדות בעלי אינטרסים מנוגדים לחלוטין, אשר אינם יכולים להתיישב זה עם זה.

יניב שלום,

1. אני מעוניין לפרסם את דבריך על ההסתדרות והקמת מפלגה, האם תוכל להוסיף ולפרט?
2. האם מדובר בדעה אישית שלך או בעמדת התנועה?
3. האם התנועה התמודדה בבחירות להסתדרות? שוקלת להתמודד לכנסת? מיהם האישים המובילים אותה?
4. מדוע יש צורך להקים מפלגה שלישית בנוסף לחדש ולדעמ? הרי גם כך יש מעט סוציאליסטים בארצנו?
5. מהו ההבדל בעיניך בין תנועה / מפלגה סוציאליסטית לסוציאל דמוקרטית ומהם היתרונות והחסרונות של כל גישה?

–איתי

איתי, שלום.

העמדה הדוגלת בהקמת אופוזיציה בתוך ההסתדרות היא כמובן עמדה תנועתית ולא רק אישית שלי.
לא התמודדנו עדיין בכנסת או בהסתדרות, מכיוון שהכוחות שלנו עדיין קטנים מידי. יש לנו חברים ותומכים בתנועה אשר לוקחים חלק פעיל בועדי עובדים בהסתדרות ובכוח לעובדים ומנסים במקומותיהם השונים לקדם את רעיון האופוזיציה.
אין לנו "אישים מפורסמים" שמובילים את התנועה. אנו תנועה של עובדים פשוטים אשר מהווה חלק מה-CWI, תנועה טרוצקיסטית בינלאומית, אשר נלחמת במעל 30 מדינות לקידום מאבקי עובדים ובניית אלטרנטיבה סוציאליסטית לשלטון ההון ברחבי העולם. ה-CWI הובילה כמה ממאבקי העובדים הגדולים והמוצלחים של שנות ה-80 וה-90, כמו מאבק עובדי מועצת ליברפול בשנת 1983 ומאבק נגד מס הגולגולת של תאצ'ר בתחילת שנות ה-90. במספר מדינות בעולם אנו מהווים כוח מוביל במאבק נגד הקפיטליזם, ביניהן בלגיה, בריטניה, סרילנקה, גרמניה וברזיל. לצערנו, בישראל כוחותינו עדיין מוגבלים. למידע נוסף על התנועה שלנו, אתה מוזמן להיכנס לאתר שלנו, בו תמצא מידע מפורט יותר לגבי עמדתנו בנוגע להסתדרות, מפלגות עובדים, חד"ש ועוד.
בקצרה אגיד לגבי חד"ש ודע"מ כי אלו לא מפלגות עובדים. אנחנו חושבים כי הכוח היחיד שיכול לשנות את החברה הוא מעמד העובדים, עקב התפקיד המרכזי שהוא ממלא בכלכלה הקפיטליסטית וביכולת שלו לשתק אותה וכן להפעיל אותה למען צרכי הרוב בחברה. חד"ש ודע"מ אינן מפלגות עובדים. לחד"ש יש מספר עובדים פלשתינים אשר חברים בה, אך בקרב עובדים יהודים אין לה כמעט אחיזה והיא גם אינה מנסה כמעט לקדם אחיזה בקרבם. את הפעילות שלה היא לא עושה בקרב עובדים, אלא מתרכזת כל הזמן סביב אותם פעילים. לדוגמא, לקראת הבחירות האחרונות להסתדרות, קראה חד"ש לאנשים להתפקד להסתדרות כדי שיוכלו לבחור בבחירות, אך את הקריאה הזו היא לא עשתה ברחובות תוך ניסיון לדחוף עובדים חדשים להתאגד בהסתדרות ולנסות להציג אופוזיציה בתוכה, אלא באתר "הגדה השמאלית", אתר אשר רק פעילים בקרבת חוגי חד"ש מודעים לקיומו.
בנוסף, חד"ש אינה מציגה אלטרנטיבה לצורת ההתנהלות של ההסתדרות, אלא לוקחת חלק פעיל בהנהגת ההסתדרות יחד עם עופר עיני והנהגתו הבוגדנית. היא אינה מציגה אלטרנטיבה דמוקרטית לעובדים, כגון הבאת כל הסכם להצבעה של כלל העובדים המעורבים. היא רק אומרת לאנשים 'תצביעו בשבילנו, ואנחנו כבר נדאג לכם'. אנשים ישאלו בצדק, כיצד יוכלו להבטיח שלא ימכרו אותם כמו שאר המפלגות. ההיסטוריה לימדה אותנו כי אם לא נבנים מוסדות דמוקרטיים של עובדים באיגודים או במפלגה, הביורוקרטיה תשתלט על העובדים ובטווח הארוך תיאבק בהם על-מנת לשמר את הפריבילגיות שלה. חד"ש תומכת בצורה לא ביקורתית באיגודים הביורוקרטים של העובדים כגון ההסתדרות או ארגון המורים, בלי להסביר כי כל עוד הארגונים נשארים במתכונתם הנוכחית הם רק יגבילו את העובדים ולא יקדמו אותם.
חד"ש גם איננה מפלגה סוציאליסטית, היא מפלגה רפורמיסטית אשר מנסה לשכנע עובדים כי הם יוכלו להשיג הישגים דרך המוסדות הקפיטליסטיים, כגון הכנסת, בתי המשפט וכו', למרות שרוב האנשים מבינים כיום כי מוסדות אלה משרתים לחלוטין את בעלי ההון, וכל הישג שיושג דרכם, אם אינו מגובה בכוח של עובדים בשטח שיוכל לאכוף אותם, יהיה ריק מתוכן. כמו החוקים הרבים שיש בתחום העבודה או החברה בישראל אשר אינם נאכפים או מתוקצבים. אם אין כוח מאורגן של עובדים אשר יש לו יכולת לאכוף את אותם חוקים, הם אינם שווים דבר. בנוסף, דב חנין, אחד ממנהיגי חד"ש אמר בעצמו לפני מספר חודשים כי זה נחמד לו היינו חיים בחברה סוציאליסטית, אך כל עוד אנו לא חיים בה, אנו צריכים לנסות להשיג הישגים תחת הקפיטליזם.
אנו לא מקבלים גישה זו. אין ספק כי עובדים מאורגנים בצורה טובה יכולים להשיג הישגים גם תחת הקפיטליזם, אך ב-30 השנים האחרונות הוכח כי כאשר הקפיטליסטים הצליחו לנייד את ההון בין מדינות, הישגי העובדים התרסקו. מבחינתנו, הסוציאליזם איננו אוטופיה שאנו שואפים אליה, אלא הדרך היחידה להבטיח את המשך קיומנו כיחידים וכאנושות וכן להבטיח את תנאי החיים הבסיסיים שלנו. ההישגים שאנו יכולים להשיג תחת קפיטליזם מוגבלים ביותר, וההיסטוריה הוכיחה כי אפילו במדינות בהן העובדים מאוגדים בשיעורים חסרי תקדים כגון ארצות סקנדינביה, יש גבול למה שהקפיטליסטים יכולים לסבול. כיום מתנהלים מאבקים קשים ברחבי סקנדינביה, כמו בדנמרק עקב הקיצוצים וההפרטות האדירות של השנים האחרונות בתחומי החינוך , הבריאות והרווחה.
הקפיטליסטים והעובדים הם שני מעמדות בעלי אינטרסים מנוגדים לחלוטין, אשר אינם יכולים להתיישב זה עם זה.
לחד"ש גם יש גישה בעייתית בכל הקשור לפעילות שלה בחזיתות משותפות עם תנועות אחרות. מק"י מנסה להסתיר ולהצניע את עמדתה המעמדית עקב השותפות שלה בחזית ששמה חד"ש. אנו לא מתנגדים למאבקים משותפים וחזיתות משותפות בהקשר ספציפי, אך להפוך את זה לשיטה מעקר את העמדה העקרונית של תנועה. אנו לא חושבים שעמידה על עמדה סוציאליסטית עקרונית היא לא ריאליסטית, אלא הדרך היחידה להוביל את מעמד העובדים קדימה. חד"ש סבורה כי כדי להיאבק בפשיזם יש צורך לשתף פעולה עם מפלגות בורגניות ליברליות. למרות שאין סכנת פשיזם בישראל של היום, רק מעמד העובדים מסוגל להוביל את המאבק נגד הפשיזם, מעמדה מעמדית ברורה, ההיסטוריה הראתה לנו כי הפשיזם נוצר עקב משבר בקפיטליזם, כאשר המעמד השליט מבין כי הדרך היחידה לשמר את שלטונו היא חיסול הדמוקרטיה הליברלית והנהגת משטר דיקטטורי שיחסל את האיגודים המקצועיים ומפלגות העובדים ויכפה על העובדים "הרמוניה" בשיתוף עם המעסיקים. הבורגנות היא זו אשר הביאה לעליית הפשיסטים לשלטון, ולכן ברגע שתראה כי שלטונה בסכנה עקב מהפכה אפשרית של העובדים, תפסיק לשתף פעולה איתם.
בעיה נוספת בחזית של חד"ש היא עמדתה לגבי המאבק בכיבוש ובמלחמות האימפריאליסטיות. גם שם היא אינה מבהירה את האינטרסים המעמדיים שמאחורי הכיבוש והמלחמות, אלא משתפת פעולה עם ארגוני שלום, אשר מתארים את המאבק נגד הכיבוש כמאבק מוסרי. כך היא מצטיירת בעיני עובדים יהודים כעוד תנועת "שמאל" רגילה, אשר מתעסקת בבעיות מוסריות, במקום להסביר מהו האינטרס המעמדי הישיר של העובדים בהתנגדות לכיבוש. לכן, עובדים יהודים לא רואים ולא יראו בחד"ש אלטרנטיבה מבחינתם.
באשר לדע"מ, חוסר הפעילות שלה בקרב עובדים יהודים מבטא אנטגוניזם של ממש. היא רואה בעובדים יהודים "עובדים שהתברגנו" וטוענת כי הם חיים חיי נוחות ומותרות, ולכן אינם מפגינים סולידריות עם העובדים הפלשתינים. מפלגה אשר מתייחסת לעובדים בצורה אנטגוניסטית כזאת אינה יכולה לטעון כי היא מפלגה סוציאליסטית – אינטרנציונאליסטית. רוב הפעילות שלהם לא ממוקדת במאבק מעמדי, אלא בפעילות משפטית וניסיון לתת תחליף לשירותי התעסוקה הקורסים של המדינה בקרב עובדים פלשתינים. במקום לנסות לאחד את המאבק באבטלה, בקיצוצי הקצבאות ובאפליית התעסוקה של עובדים פלשתינים עם עובדים יהודים, היא משמרת את המצב הקיים על-ידי כך שהיא מחליפה את המדינה בנתינת שירותי מציאת תעסוקה, ומתנועה מעמדית סוציאליסטית היא הופכת ל-NGO.

מקווה שעניתי לך על השאלות.
בברכה, יניב.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

11 תגובות

 1. עמי וטורי :

  יניב הוא עדות לפלורליזם בין זרמים סוציאליסטים המתקיים בקרב פעילי כוח לעובדים. כידוע דעותי על סקנדינביה, על סוציאל-דמוקרטיה ועל מידת הצלחתו של המודל הסוציאל-דמוקרטי הסקנדינבי אפילו בשנים האחרונות מול אתגרי הימין באיחוד האירופאי שונות משהו
  מאלו של יניב. ועדיין יניב וחבריו תורמים לא פחות ממני או מאיתי לפעילותו של "כוח לעבודים"

 2. אלעד הן :

  בסופו של דבר, יש דרך שהוכיחה את עצמה כמשיגה הישגים נגד הקפיטליזם, והיא הדרך הסוציאל דמוקרטית של מדינת הרווחה.

  "הקפיטליסטים והעובדים הם שני מעמדות בעלי אינטרסים מנוגדים לחלוטין, אשר אינם יכולים להתיישב זה עם זה."
  האינטרסים מנוגדים, אבל לחלוטין? תקרא את התוכנית שבמניפסט הקומוניסטי. לפחות מרקס חושב שיש טעם בשת"פ עם חלקים מהבורגנות כדי לקדם את המהפכה. ואם יותר לי, הדבר הגדול שהצליחה לעשות מדינת הרווחה היא להעביר את האינטרס של חלק מההון לצידה.

 3. חד"שניק :

  הנה כמה מהססמאות שצועקים חברי חד"ש בהפגנות נגד הכיבוש:

  "הכיבוש הוא אסון בשירות שלטון ההון"
  "יש כיבוש יש הפרטה אין עתיד להשכלה"
  "כסף לרווחה לא למלחמה"
  "השקעה בשכונות לא בהתנחלויות"
  "במקום עוד מלחמות עבודה למובטלות"

  אכן, לא מעמדי בכלל.

  אולי כואב למאבק סוציאיליסטי שהם נשארים תנועה יהודית-אשכנזית-שמוצניקית בלי שום אחיזה בציבור הערבי, בזמן שחד"ש נאבקת באופן חד ועקבי נגד לאומנות ופונדומנטליזם בקרב אותו ציבור ובכלל. אולי גם כואב להם שלחד"ש ולמפלגה הקומוניסטית היסטוריה מרשימה בכל מה שקשור באיגודים מקצועיים ועבודה בקרב מה שנקרא "העובדים", בזמן שמאבק סוציאליסטי, עם כל הרצון הטוב, מסכתמים בלקחת את כל 14 החברים שלהם לחלק פליירים בהפגנות.
  זה גם באמת לא בסדר מה שדב חנין אמר. מה פתאום הוא מכיר במצב הפוליטית הנוכחי? הוא באמת צריך לחיות על הירח, או לפחות בספרד של 1936. מציאות? מי צריך את זה כשיש ספרי היסטוריה. ולמיטיבי הלכת חידה לוגית: איך אפשר לעבוד בעד הסוציאליזם לא בתוך חברה קפיטליסטית? הרי עד שמגיעים לתחנה האחרונה ששמה סוציאליזם, החברה תהיה "קפיטליסטית" בהגדרתה. אולי טרוצקי כתב על זה משהו, דיאלקטיקה וכו'.

  ועם כל הכבוד (ויש כבוד), אתם התחלתם עם ההשמצות.

 4. לחדשניק וליניב באהבה :

  http://www.youtube.com/watch?v=gb_qHP7VaZE

 5. ולדי :

  איכשהו תמיד זה מתחיל נחמד, עם הטפות בעד שוויון ורווחה לעובדים, ונגמר במרחץ דמים ארוך וכואב.

  חבל שהוא לא סיפר שהשיטה הטרוצקיסטית דוגלת במהפכה קומוניסטית כלל-עולמית, ולו רק בגלל שקומוניזם כהלכתו לא יכול להתקיים כשלנתינים (אף אחד לא משלה את עצמו שיש להם זכויות אזרח) יש אלטרנטיבה בדמות דמוקרטיה. לכן, שואף הקומוניזם למוטט את הדמוקרטיה באמצעות אותה מהפכה כלל עולמית.

  חשבתי שכבר התבגרנו ויצאנו מהסיוט הזה.

 6. נ.ע. :

  תגובה לחד"שניק-

  המאבק המעמדי בישראל הוא לא עדתי
  אין צורך להיות גזענים כלפי עובדים בתנועה בעלי שורשים מזרח אירופאים.

  ורק לציין שמאבק סוציאליסטי היא כן תנועה רב-גונית- של עובדים צעירים \מבוגרים, נוער, נשים (!) , "אשכנזים, מזרחים, רוסים, אתיופים, ספרדים" ,מובטלים….

  הקאדר\הגרעין הפעיל של התנועה אומנם מורכב מכמה עשרות אנשים בלבד,אך כולנו לוקחים חלק פעיל ויומיומי בשכונות ,מקומות עבודה\לימודים. כמו כן בונים קשרים עם התארגנויות עובדים ולוקחים חלק בתוך ארגונים ופורומים שונים שמקדמים את האינטרס המעמדי. "כוח לעובדים" בין השאר

  וכפי שאפשר ללמוד מהתנהלות של מפלגות ממוסדות וגדולות הרבה יותר
  מאות "חברים רשומים" לא בהכרח מעידים על שורשים חזקים בחברה.
  אני יכולה להעיד על עצמי לפחות שמשמעות של החברות שלי בתנועה סוציאליסטית-באה לידי ביטוי בכל יום
  לא רק בזמן מאבק עובדים..או פעם ב4 שנים במקרה הפחות טוב

  אין לנו התנגדות עקרונית לעבודה עם חזיתות…יש כמה חילוקי דעות גם בנוגע לגישה להסתדרות וגם לפתרון הבורגני לשאלה הלאומית של הסכמי שלום חסרי שיניים בין האליטה הישראלית לאליטה הפלשתינית

  מאבק סוציאליסטי כן קוראת לחד"ש בחומרים הכתובים שלה לעזוב את הנהגת ההסתדרות ולהצטרף למאבק לחיזוק הכוח המאורגן של העובדים בישראל/

  ______________________________–
  השיטה הטרוצקיסטית דוגלת באינטרנציונליזם, בסולידריות כלל עולמית בין עובדים

  כיום בעידן הגלובליזציה, כשלקפיטליסטים יש אפשרות לנייד מקום עבודה לכל מדינת עולם שלישי ..יש צורך בהתנגדות של עובדים במקומות השונים

  כמו שניסו לשבור את שביתת הנמלים הגדולה דרך עובדי נמל במדינות השכנות (ולא הצליחו)

  או אפילו עכשיו בקופי בין- הפדרציה הבינלאומית של איגודי עובדי המזון (2.8 מיליון עובדים), הביעה הזדהות עם השובתים ואיימה בפעולות נגד התאגיד הבינלאומי. ההנהלה נרתעה והסכימה להיכנס למו"מ עם העובדים.

  וחוץ מזה התכתבויות באינטרנט הן מאוד מעייפות.
  נרחיב ונתראה בשבת הבאה.

 7. ירדן :

  מצטער שאנשי תנועות שונות אבל בעלות מטרה משותפת אוטומטית נכנסים לעימותים באופן כל כך מיידי. בסך הכל יש לכם מטרה משותפת לחברה שוויונית יותר וזה נדיר מספיק בפני עצמו. יותר מדיי נדיר מכדי שאני אוכל להבין איך אתם מרשים לעצמכם להתווכח על הדרך בצורה אלימה כל כך. אני יודע שזה לא מייצג בהכרח את הגוף עצמו אלה רק פעילים של הגופים אבל בכל זאת הדיון לטעמי היה יכול להיות רגוע יותר. וסלחו לי אבל אם בשינוי ומהפך בחברה עסקנן,המעבר לשיח קצת יותר דיוני ופחות צעקני בא לפני כל הדברים היפים שאמרתם פה.

 8. ירדן :

  חדש"ניק – קודם כל אני רוצה לומר שאני שמח לראות אחד פה בפעם הראשונה (לפחות שאני מודע לכך). פעילי חד"ש חסרים בשיח ונוכח הטענות המרתיעות שמעלים מולכם הייתי שמח לשמוע מה יש לכם לומר בחזרה. בינתיים הדבר הכי קרוב לתקשורת אתכם שאני מכיר זה הבלוג של דב חנין. חסר אתר או פורום שיתקיימו בו דיונים ופניות מהציבור.
  הייתי רוצה שמישהו יתייחס לכמה דברים:
  המהפכה הסוציאליסטית, אני מעריך, לא באה להחליף את המשטר הדמוקרטי אלה לפעול דרכו בצורת מפלגה. כיצד גוף אם כל כך הרבה כוח ושליטה לא יכנס לבעיות שחיטות ובירוקרטיה? אני בטוח שאף אחד לא מצפה שנסמוך על המנהיגים שיעשו את העבודה כמו שהציע לגבי חד"ש יניב. בכל מקרה אני חוזר לנקודה הראשונה – דיון אמיתי לא יכול להתקיים בתגובות לפוסט. צריך פורום או אתר כלשהו לדבר הזה.

 9. לא חד"שניק :

  אני אמנם לא חד"שניק אבל שמתי לב שעם כמה שמאבק סוציאליסטי מדברים על הקשר בין הכיבוש לשלטון ההון הם כמעט לא מדברים על המתרחש מחוץ לקו הירוק. זכורה לי במיוחד הפגנה נגד מתקפה אלימה במיוחד כלשהי בשטחים, אליה באו חברי וחברות מאבק סוציאליסטי (לא יותר מדי מהם) וחילקו פליירים – נגד קיצוץ הקצבאות לנכים.
  לי זה נראה יותר כמו נסיון להתנחמד לקונצנזוס של ערוץ 2 מאשר כמו פניה עממית אותנטית.

 10. שי גלי - דובר תנועת "מאבק סוציאליסטי" :

  שלום לכל הכותבים והקוראים

  תנועת "מאבק סוציאליסטי" מברכת על כל דיון פוליטי בנושא המאבק לשינוי החברה, להפלת הקפיטליזם וכמובן הדרכים היעילות ביותר לעשות זאת ולבנות אלטרנטיבה סוציאליסטית ובלבד שמטרת הדיון תהיה לקדם מטרות אלה.

  חשוב לזכור שדיון איננו מחליף פעילות בשטח וחבל יהיה להגרר לדיונים אינסופיים שלא מובילים לעשייה. אך אנו מאמינים שדיון מוגדר בין פעילים סוציאליסטים מזרמים שונים בהחלט עשוי לקדם את המאבק ולהביא את כולנו למסקנות חשובות.

  יחד עם זאת כפי שהזכיר ירדן, תגובות לפוסט אינה הדרך לקיים דיון שכזה. כן ניתן לקיים פאנל דיון, פומבי בין נציגים שונים, ניתן גם לעשות זאת באמצעות חלופת מאמרים הדדית, אם נציגי תנועות נוספות מרגישות צורך בכך.

  התשובה ששלח יניב, חבר מאבק סוציאליסטי, בתשובה לשאלותיו של איתי איננה מהווה "תעודת זהות" לארגון ויניב לא התבקש וגם לא התיימר לעשות כן. הוא כן ניסה לענות על כמה מהשאלות ששאל איתי בצורה ממצה ואכן עשה זאת בצורה מכובדת.

  מכיוון שכותרת הכתבה נקראת תעודת זהות למאבק סוציאליסטי נשמח להציג כאן בסיס ל"תעודת זהות" שכזו, המופיעה גם באתר שלנו:

  מי אנחנו

  תנועת מאבק סוציאליסטי נאבקת נגד הניצול, הדיכוי, ההשפלה, הפגיעה בתנאי החיים, הגזרות והאסונות שמפיל עלינו שלטון ההון, הקפיטליזם.

  ההתקפות על העובדים והעניים ועל השירותים הציבוריים (שעוברים ייבוש והפרטה) מתאפשרות בגלל שהעובדים בארץ לא מספיק מאורגנים.

  התנועה פועלת למען חיזוק התארגנויות עובדים והתארגנויות קהילתיות וקוראת להפוך את ההסתדרות הכללית להתאגדות עובדים לוחמנית, דמוקרטית ופעילה.

  התנועה קוראת לבניית מפלגת עובדים המונית, שתהיה נאמנה לאינטרסים של העובדים בארץ ותהווה אלטרנטיבה לכל המפלגות הממסדיות שמשרתות את משפחות ההון ולפוליטיקה המושחתת והאליטיסטית שלהן. מפלגה כזו תפעל ביומיום בכל הזירות (ולא רק בכנסת) ותהיה חוד החנית של המאבק הבלתי-מתפשר נגד שלטון ההון.

  אנחנו אנשים עובדים, חברי ועדי עובדים, סטודנטים ותיכוניסטים, שלוקחים חלק במאבקי עובדים, מאבקי שכונות ומאבקים חברתיים ופועלים בשטח ביומיום במקומות עבודה, בשכונות, בקמפוסים, בתיכונים וברחובות. אנחנו נשים וגברים (שנאבקים נגד סקסיזם והומופוביה), יהודים וערבים, מזרחים ואשכנזים, רוסים ואתיופים, שנלחמים נגד גזענות ואפליה ומשתתפים במאבק החברתי למען השלום ונגד הכיבוש.

  אנחנו רואים בקפיטליזם הגלובלי מערכת עיוורת המהווה את הגורם השורשי, לא רק לניצול עובדים, לשחיתות ולעוני, אלא גם לטרור, למלחמות, להרס הסביבה, לאלימות הרחוב הגוברת, ולשאר הבעיות החברתיות הבוערות. עיוורון השיטה הקפיטליסטית נובע מכך שהיא מתנהלת למען רווחי העתק של קומץ זעיר של סופר-עשירים על חשבון הרוב המוחלט של החברה.

  נחוצה מהפכה חברתית שתחליף את השיטה הזו בדמוקרטיה סוציאליסטית, שתכלול העברה לבעלות ציבורית של כל התאגידים הגדולים והבנקים, מעבר לתכנון כלכלי נרחב דמוקרטי ורציונלי, פיתוח מסיבי של התשתיות והשירותים החברתיים, וקיצור שבוע העבודה.

  השלטון הישן בישראל לא היה סוציאליסטי, אלא השתמש ברטוריקה סוציאליסטית כדי לגייס את העובדים לבניית מדינה קפיטליסטית.

  גם המשטרים הדיקטטוריים שהתקיימו בברית-המועצות, במזרח אירופה ובסין היו קריקטורה ברוטאלית של סוציאליזם. אנחנו נאבקים למען סוציאליזם דמוקרטי.

  שלטון התאגידים הרב-לאומיים וקבוצות ההון בעולם כולו מצריך מאבק כלל-עולמי.

  תנועת מאבק סוציאליסטי היא חלק מה-CWI, שהוא אירגון בינלאומי המאגד למעלה מ-40 תנועות סוציאליסטיות במדינות מכל היבשות, כחלק מהמאבק הגלובלי נגד השיטה הקפיטליסטית.

  על מה אנחנו נאבקים?

  התארגנות נגד שלטון ההון

  חיבור מאבקי העובדים והמאבקים החברתיים למאבק ארצי נגד התקפות הממשלה על העובדים והשירותים הציבוריים, שיכלול משמרות מחאה, הפגנות המוניות ושביתות

  הפיכת ההסתדרות הכללית להתאגדות עובדים ארצית דמוקרטית, לוחמנית ויוזמת. הקמת אופוזיציה מאורגנת להנהגה הבוגדנית בראשות עופר עיני, המכפיפה מאבקי עובדים לתכתיבי האוצר ובעלי-ההון

  הקמת ועדי עובדים חדשים במקומות עבודה בלתי-מאוגדים ומעבר להעסקה ישירה וחוזים קיבוציים. פירוק כל סוכנויות כוח-האדם והקבלן

  הקרב על החינוך: הקמת מטה מאבק ארצי של מורים מאירגון המורים והסתדרות המורים, הורים, סטודנטים, תיכוניסטים ומרצים. מערכת חינוך ציבורית איכותית ושוויונית, חינם מהגן ועד לאוניברסיטה

  הקמת מפלגת עובדים המונית, שתוביל בנאמנות את המאבק להגנת העובדים ונגד שלטון ההון, באופן יומיומי ובכל הזירות. משכורת עובדים ממוצעת לנציגים בכנסת, במועצות, בוועדים ובאיגודים, והאפשרות להחליפם בכל עת

  אנשים לפני רווחים

  התנגדות גורפת לייבוש התקציבי של השירותים הציבוריים ולכל תהליכי ההפרטה

  השקעה מסיבית בתשתיות ובשירותים ציבוריים שיהיו איכותיים וזמינים לכל: חינוך, בריאות, דיור ציבורי, תחבורה ציבורית, פיתוח שכונות ושטחים ירוקים

  ביטול כל הטבות המס לתאגידים והגדלת המס על העשירים, לצרכי מימון ההוצאה הציבורית

  הפסקת הרס הסביבה והשקעה בשיקומה. אכיפה נוקשה כלפי המזהמים הגדולים והלאמת כל התאגידים המזהמים

  שכר מינימום של לפחות 5000 ₪ לחודש / 30 ₪ לשעה, לכל עובד/ת ללא יוצא מהכלל, כולל מהגרי-עבודה, סטודנטים, נוער, פלסטינים וחיילים. שכר שווה לעבודה שווה

  מאבק בלתי מתפשר נגד גזענות, לאומנות, סקסיזם, הומופוביה ושאר ביטויי שוביניזם. סוף לאפליה, לפילוג ולדיכוי על רקע לאום, שיוך אתני, דת, מגדר, נטייה מינית, או נכות

  פיתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני

  לא למצור ולהתקפות על עזה ולא לקסאמים! כן להידברות ישירה בין תושבי הרצועה ותושבי שדרות, לצורך בידוד יורי הרקטות על הנגב המערבי, עצירת ההתקפות הצבאיות על תושבי רצועת עזה, והתארגנות למאבק למען פיתרונות תשתיות ופרנסה הולמים לצרכי התושבים משני הצדדים.

  שלום שיושג במאבק משותף ע"י ההמונים הישראליים והפלסטיניים ולמענם, ולא למען רווחי האליטות המושחתות באזור. התנגדות לקבוצות משני צידי החלוקה הלאומית המבצעות טרור לאומני נגד אזרחים

  הסרת חומת ההפרדה שלא תספק ביטחון ומהווה מלכודת דמים לכל תושבי האזור. סוף למדיניות ההפרדה בגדה המערבית. כן לפירוק המאחזים, המחסומים וההתנחלויות האידיאולוגיות לאלתר

  סוף לכיבוש הצבאי ולדיכוי של ההמונים הפלסטיניים. להוציא את הצבא מהשטחים ולהחזיר את החיילים הביתה

  כן להקמת מדינה פלסטינית סוציאליסטית ריבונית לצד ישראל סוציאליסטית כשלב בדרך למזרח-תיכון סוציאליסטי דמוקרטי, במסגרת פדרטיבית חופשית

  מדינה של עובדים – לא של עבדים

  שיפור משמעותי של תנאי העבודה במשק. שבוע עבודה של 30 שעות ללא פגיעה בשכר. פנסיה תקציבית לכל עובד/ת

  העברת הבנקים והתאגידים הגדולים מידי משפחות ההון לבעלות ציבורית

  סוף לשלטון ההון. מעבר לתכנון כלכלי נרחב ורציונלי, בפיקוח וניהול דמוקרטי של המעמד העובד

  הקמת חברה סוציאליסטית ודמוקרטית שתספק את הצרכים של מיליוני האנשים ולא של המיליונרים

  ________________________________

  לדעתנו "תעודת זהות" של תנועה נמדדת גם בפעילויות אותן היא מבצעת. תמצות לפעילות התנועה ניתן למצוא בקישור http://maavak.org.il/maavak/modules.php?name=News&new_topic=5

  אנו מקווים כי פרסום מידע זה יסייע לפתור חלק מחוסר ההיכרות עם התנועה שמוביל להטחת ביקורות ללא ביסוס כנגדנו.

  אנחנו מוכנים בהחלט לקבל ביקורות ענייניות בעלות אופי פוליטי גם אם הן קשות. אין לנו אשליה שאנחנו מושלמים! אנחנו עושים טעויות כמו כל אחד אחר. את הטעויות שלנו אנחנו מנסים לשפר ולתקן על מנת לבנות ארגון מהפכני שיוכל להוביל את מעמד העובדים לניצחון על שלטון ההון הקפיטליסטי.

  הביקורת שהעביר יניב במאמרו על התנהלותן של מפלגות מק"י/חד"ש ודע"ם הן ביקורות פוליטיות ענייניות.

  ביקורת זו משקפת מחלוקת לגבי נושאים מסויימים שקיימים ביננו לבינם.

  אנחנו מדגישים, כי ביקורת זו איננה בשום פנים ביקורת שהופכת או מציגה מפלגות אלו כאוייבות של התנועה שלנו או של העובדים בכלל!

  האוייב האמיתי הוא מעמד בעלי ההון ההון, הכיבוש והשיטה הקפיטליסטית בכלל.

  המחלוקת הקיימת היא בשאלות של איך להפיל את שלטון ההון.

  כפי שכתבה חברת "מאבק סוציאליסטי", נוף עזרן, אנחנו איננו פוסלים ואף נשמח לשיתוף פעולה עם מק"י/חד"ש , דע"ם , תנועות או ארגונים אחרים, במידה והדבר אפשרי ותורם לצדדים השונים ולמאבק באופן כללי. עובדה היא כי אנחנו נוכחים בהפגנות רבות יחד עם פעילים מתנועות אלו ומשתפים פעולה במאבקים רבים.

  דוגמא יפה לכך היא שיתוף הפעולה שלנו עם פעילים ותנועות אחרות בתוך ארגון "כוח לעובדים", כפי שהזכיר בצורה יפה עמי וטורי. גם בתוך שיתוף פעולה זה ישנן מחלוקות שעולות לדיון דמוקרטי בתוך "כוח לעובדים". למעשה דיון מסוג זה המעלה את המחלוקות מחד ומלווה בעשייה משותפת מאידך הוא המפתח לשותפות אמיתית.

  לחד"שניק: כפי שהזכרנו בתחילת הדברים, אין בכוונתנו לקיים כאן את הדיון בביקורות כלפי תנועות אחרות. הצענו אפשרויות אחרות אם יש צורך אמיתי בכך. בתגובה לדבריך, הישגיה של מק"י/חד"ש לא "כואבים" לנו. אנו מברכים על כל הישג המושג ע"י כל תנועה שהיא למען מעמד העובדים ומכבדים כל תנועה לרבות מק"י/חד"ש שפועלת בכיוון זה. לעומת זאת, באמת כואב לנו לראות את הכוח והפוטנציאל שקיים במק"י/חד"ש מנותב להחלטות, טאקטיקות ואסטרטגיה שבעיננו אינן נכונות ומובילות לחוסר מיצוי הפוטנציאל שקיים ולעיקוב המאבק המעמדי בארץ. הדבר אינו קשור כלל "להכרה במציאות" כפי שכתבת כי אם לניתוח, מהי המציאות מה האפשרויות ומה בלתי אפשרי במסגרתה, וגיבוש דרך הפעולה כדי לשנותה. הביקורת שכתב יניב איננה אישית אלא פוליטית ומנומקת בצורה יפה.

  בתגובה לכותב שהזדהה בשם "לא חד"שניק" ובחר להעביר ביקורת על התנהלות התנועה במאבק כנגד הכיבוש, חשוב לנו לומר כי:

  1. לא מקובל לכתוב ביקורות ולא לעמוד מאחוריהן ע"י הזדהות בשם. ההתחבאות מאחורי כינויים סתמיים היא מההרגלים הפחות יפים של הרשת. אם הנך מעוניין להעביר ביקורת עניינית ולקיים עמנו שיח עליה אנא הזדהה.

  2. "מאבק סוציאליסטי" לוקחת חלק עקבי במאבק כנגד הכיבוש, השתתפנו בהפגנות רבות מאוד הן בישראל והן בשטחים. טענתך כי אנחנו לא מדברים על מה שקורה מעבר לקו הירוק הינה בלתי נכונה בעליל. להפך – בכל גיליון של עיתון המאבק קיימת לפחות כתבה מרכזית אחת על המצב בשטחים הכבושים הפלסטיניים ולרוב גם כתבה על אחת ממדינות המזה"ת. עיתון זה נמכר במקומות עבודה, בשכונות עובדים, מאבקים והפגנות ונקרא ע"י אלפי קוראים. ראייה נוספת לחומרים כתובים רבים תוכל למצוא באתר שלנו בו הקטגוריה הראשונה בחלוקת הכתבות ע"פ נושאים היא "הסכסוך הישראלי פלסטיני" והנה הקישור http://maavak.org.il/maavak/modules.php?name=News&new_topic=9

  3. טענתך לגבי חלוקת חומרים בנושא של מאבק חברתי בתוך הפגנה כנגד הכיבוש אינה זכורה לנו. יחד עם זאת אנו איננו רואים פסול בחלוקת חומרים בנושאים נוספים לנושא המרכזי של ההפגנה. ברשותנו תמיד חומרים רבים בנושאים רבים, ומאמצינו מושקעים בחיבור מאבקים שונים למאבק מאוחד. ייתכן וקיבלת כפי שאתה טוען פליאר בנושא חברתי בהפגנה כנגד הכיבוש אך המשמעות של זה איננה בשום אופן זלזול כלפי המאבק כנגד הכיבוש כפי שהזכרתי קודם. באותה המידה יכול אדם המגיע להפגנה חברתית לקבל מאיתנו פליאר כנגד הכיבוש. הכל ע"פ השיקולים הפוליטיים של התנועה באותה תקופה. המשמעות שאתה מייחס לכך כאילו עשינו זאת כדי לא להביע את דעתנו בנושא וכדי לבחור נושא המתחנף למיינסטרים של ערוץ 2 הינה פשוט מחוסרת ביסוס לאור הדברים שכתבתי למעלה. לצערי פירשת את הדברים לא נכון.

  ולדימיר: הביקורת שאתה מעלה כנגד המשטרים הסטאלניסטים רלוונטית וכאובה אך המסקנות שאתה מפיק הן מוטעות. התנועה שלנו הייתה מהתנועות שנאבקו כנגד הקו הרצחני שהוביל הסטאליניזם במדינות שונות, שהתיימרו לקרוא לעצמן "קומוניסטיות" או "סוציאליסטיות". אתה מוזמן לקרוא על כך בקישור http://www.maavak.org.il/maavak/modules.php?name=News&file=print&sid=159

  תגובה זו מהווה, תגובה רשמית של "מאבק סוציאליסטי" בנוסף לדברים שכתבו יניב ונוף.

  אין בכוונתנו להמשיך מעל במה זו את הדיון. מי שמעוניין בקבלת מידע נוסף על התנועה ועמדותיה מוזמן ליצור קשר באמצעות אתר האינטרנט שלנו. באתר מופיעים הן טלפונים והן דרכי התקשרות אחרות. http://WWW.MAAVAK.ORG.IL

  בתודה ובברכת סולידאריות
  שי גלי, דובר תנועת –
  "מאבק סוציאליסטי"

 11. מדוד לשי :

  דבריך רשומים באופן מרשים. ההשקעה בתשובתך על כל פרט בתגובות כולל על המשתמע מהן ראויה לציין ומעידה על דבקותך במטרה. בתוקף תפקידך כדובר "מאבק סוציאליסטי" יכולת להסתפק במענה סתמי פחות או יותר שאינו מוריד ממאבקכם אך מנער מעל תנועתכם את המתנגדים לדרך או החולקים על בחירות שלכם במה להתמקד ומתי. אתה בחרת להתייחס לכל אדם שטרח והתייגע לכתוב מעומק ליבו ומהגיגי מוחו. יישר כוח!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.