תאילנדים בחקלאות: האם "הפועלים היעילים" מסוממים?

בדיונים על העסקת זרים וישראלים בחקלאות עולה הטענה שהישראלים אינם מסוגלים להתחרות ביכולת המדהימה של הפועל התאילנדי לתפקד ביעילות בתנאים קשים של עבודה ממושכת בשמש. מסמך של מרכז המחקר והמידע בכנסת מעלה הסבר מחריד

המסמך שכותרתו "השימוש בסם "יאבה" בקרב תאילנדים העובדים בחקלאות והסיבות לשימוש בו", נכתב ע"י ד"ר גלעד נתן לבקשת חה"כ מחמד בראכה, ראש הוועדה למאבק בנגע הסמים, ונבחן בו השימוש במתאמפטמין המכונה "יאבה" בקרב עובדים זרים מתאילנד העובדים בענף החקלאות. הכתבה הבאה מעובדת מתוך המסמך הנ"ל. להורדת המסמך המלא לחצו כאן

מתאמפטמין ("ספיד", "קריסטל מת'") הוא סם מרץ. אחד השימושים הראשונים בו היה בגרמניה הנאצית, שם ניתן הסם כחומר ממריץ לחיילים, כך שיוכלו לבצע את משימותיהם שעות ארוכות מבלי לחוש עייפות. עפ"י "ויקיפדיה", גם אדולף היטלר קיבל זריקות מתאמפטמין והתמכר אליהן.

"יאבה" (Yaba), הוא הגרסה התאילנדית של המתאמפטמין. הצורה הנפוצה של "יאבה" כיום היא גלולה שבה תערובת של מתאמפטמין וקפאין. במדינות דרום-מזרח אסיה "יאבה" נפוץ בקרב עובדים ומשמש סם מרץ, ולאו דווקא סם למטרות בילוי והנאה. יאבה נחשב לסם ממכר מאוד.

בשנים האחרונות נתפסות כמויות הולכות וגדלות של גלולות "יאבה" בישראל. למרות החשש מפני זליגה, נראה שאין תופעה של שימוש בסם באוכלוסייה הכללית. לעומת זאת, יש יותר ויותר מודעות לשימוש ב"יאבה" בקרב העובדים הזרים מתאילנד המועסקים בענף החקלאות.

ד"ר חיים מהל, ראש תחום טיפול ושיקום ברשות למלחמה בסמים, סבור כי "יאבה" משמש סם מרץ לצורכי עבודה ולא משמש לצורכי הנאה ובילוי. לדברי ד"ר מהל, התאילנדים אינם מסוגלים לעבוד יותר שעות מעובדים ישראלים בדרך הטבע, וכדי לעבוד יותר ובתנאים קשים יותר הם צריכים להשתמש בסמי מרץ כמו "יאבה". לדברי מפקחת אושרת אוראל, קצינת מחקר בחוליית סמים, "יאבה" משמש עובדים תאילנדים בחקלאות שמעוניינים להאריך את יום העבודה מעבר ליכולת של אדם רגיל. הסם היה חוקי שנים רבות בתאילנד, ומשמש עד היום עובדים תאילנדים. להערכת עמותת "קו לעובד", לפי עדויות של עובדים תאילנדים שהארגון אוסף, עובד תאילנדי עובד 12 עד 15 שעות ביום, ובמקרים של העסקה בתנאי עבדות אף יותר מזה. כל העובדים התאילנדים שהיו בקשר עם "קו לעובד" דיווחו שהם עובדים שישה ימים בשבוע, והיו שדיווחו גם על יום עבודה מקוצר בשבת. יש עדויות על עובדים שקיבלו ארבעה ימי חופש בשנה בלבד. גב' נטע רוזנטל, רכזת עובדי חקלאות זרים ב"קו לעובד", מציינת שלא רק שעות העבודה הרבות אלא גם תנאי העבודה הקשים מביאים עובדים תאילנדים להשתמש ב"יאבה".

במלים אחרות, עובדים תאילנדים אינם מסוגלים לעבוד יותר מעובדים ישראלים. תאילנדים עובדים שעות רבות ברציפות בשל שימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים שנועדו לאפשר מאמץ פיזי מופרז ולא טבעי. אפשר להניח כי ללא שימוש בחומרים אלו, המסכנים את בריאותם ואת חייהם של העובדים הזרים, ההספק שלהם היו יורד, וכמוהו היכולת שלהם להתחרות בעובדים מקומיים.

המסקנות וההמלצות העיקריות במסמך:

 • יש לפעול להרחבת פעילות ההסברה והאכיפה בקרב מעסיקים כדי למנוע את העסקתם של עובדים תאילנדים מעבר לזמני העבודה החוקיים ובימי המנוחה והחופשה. כך, נוסף על שמירת זכויותיהם של העובדים על-פי חוק, לא תהיה לעובדים סיבה להשתמש בסמים מסוכנים אשר עשויים לגרום לפגיעה בבריאות ואף למוות.
 • יש לפעול להסברה בקרב עובדים תאילנדים הן בדבר שעות העבודה וימי המנוחה והחופשה לפי חוק והן בדבר האי-חוקיות והסכנות שבשימוש בחומרים מסוכנים שמנויים בפקודת הסמים.
 • מן הראוי להוסיף לזכותון המחולק לעובדים הסבר בדבר שעות העבודה היומיות, השבועיות והחודשיות לפי החוק, ההסכם הקיבוצי וצו ההרחבה בענף.
 • במהלך הכנת המסמך שמענו התבטאויות של גורמים מקצועיים שעלה מהן ×›×™ מכיוון שהשימוש ב"יאבה" אינו זולג לאוכלוסייה הכללית, הטיפול בבעיה אינו בראש סדר העדיפויות. למרבה הצער, לא למותר לציין ×›×™ גורמי הטיפול והאכיפה ממונים על השירות לכל מי ששוהה בישראל כחוק – אזרח, תושב או בעל אשרה.
 • אי-אכיפה של ההסכמים הקיבוציים בנוגע לעובדים התאילנדים מגבירה את הצורך של עובדים תאילנדים להשתמש בסמים כדי לעמוד בעומס העבודה, מחריפה את  העבירות על חוקי המגן, מביאה ליצירת תחרות לא הוגנת שמונעת מעובדים ישראלים לעבוד בענף ומרגילה מעסיקים לנורמות עבודה פסולות.

להורדת המסמך המלא לחצו כאן

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

15 Responses to “תאילנדים בחקלאות: האם "הפועלים היעילים" מסוממים?”

 1. […] של מרכז המחקר והמידע בכנסת עולה ×›×™ תאילנדים רבים שמועסקים בחקלאות משתמשים בסם מרץ בשם […]

 2. […] This post was mentioned on Twitter by ygurvitz, Amitai Sandy, Itamar Sha'altiel, Jorge Cohen, Tomer Reznik and others. Tomer Reznik said: מחקר של מרכז המידע והמחקר של הכסת קובע: התאילנדים בחקלאות נוטלים סמי-מרץ כדי לעמוד בעומס העבודה. כך נראית ישראל 2010. http://bit.ly/hCFrAL […]

 3. דקל-דוד עוזר הגיב:

  ועכשיו להסבר האמיתי מדוע אין עובדים ישראלים בבנין וחקלאות:

  ישראלי שעובד בבניין או בחקלאות לא יכול להתחיל עם בחורות ולא מקבל כבוד בקרב חבריו הפלצנים עורכי הדין שמרווחים מחצית משכרו.
  מסיבה זאת, עובד החקלאות הישראלי, למרות שהוא מרוויח משכורות הנעות בין 10 ל-12 אלף (זהה להוצאה על התאילנדי אגב), מקבל כבוד פחות מעבריין. בערך ברמה של פלסטנאי.

  ממשלת ישראל, חוקרים אקדמיים ושאר פצנים הפכו את העבודה לבושה, מתנגדים ל"שואבי עצים וכורתי מים" והם רוצים שכולם יהיו עורכי דין, רואי חשבון ובלבלני שכל – העיקר שלא יעבדו.

  זוהי פשיטת הרגל המוסרית והאמיתית במדינה, ועל ממשלת ישראל לטפל בה מיידית בחינוך, ובקמפיינים דחופים.

  עד שלא יטפלו בבעיה, כדאי שיפסיקו להפריע לאנשים בישראל שרק רוצים לחיות פה והם מנסים לתקן את הטעויות שעושה הממשלה.

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  בערך %80 מהעובדים בבניין בישראל הם ישרלים. קרוב למחצית העובדים בחקלאות הם גם ישראלים.
  עובדים מבקשים לעבוד בחקלאות ונדחים אבל לאף אחד לא אכפת מהאמת, קבלנים ולוביסטים חוזרים על השקר שאף אחד לא רוצה או לא יכול לעבוד עד שהוא נשמע כמו אמת.

  די דומה למנטרות של בואו נוריד מסים ובואו נפריט כי זה יעיל.

 5. […] with Kav Laoved reported that they worked six days a weeks, sometimes also on the Sabbath. (Hebrew) Share and […]

 6. […] פורסמה באתר "עבודה שחורה" רשימה על מסמך שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא […]

 7. דקל-דוד עוזר הגיב:

  100% מתושבי עזה הם ערבים, האם עובדה זו תבטיח שילדי יהיה ערבי אם הוא יוולד בעזה?
  סטטיסטיקה מכלליה בתוכה נתונים לא רלוונטיים עם רלונטיים ולכן היא לא נכונה.

  אני אומר לך ק. שבדיוק 0% מהעובדים בשדה בעבודות שעליהם נותנים עובדים זרים הם ישראלים.

  על העבודות שאתה אומר שמבצעים ישראלים – לא מקבלים ולו עובד זר אחד.

  העצוב הוא שאתה יודע את הנתונים אבל אתה משתמש בדמגוגיה כדי לקדם אידיאולוגיה שקרית.

 8. ק. טוכולסקי הגיב:

  לצערך דקל אני קיבוצניק ובקיבוץ שלי ברפת ובלול עובדים רק ישראלים, בסוב-טרופיים כל העובדים הקבועים ישראלים ובעונה מביאים פועלים ערבים. בנשירים בצוות הקבוע 11 עובדים, 3 תאילנדים 8 ישראלים, בעונה מביאים פועלים דרוזים וישראלים לקטיף.

  באזורים שסובבים את תל חי ומכללת עמק הירדן סטודנטים מקיבוצים חיפשו עבודה במשמרות ברפתות, אמרו להם לא צריך יש תאילנדים. יש תאילנדים במשתלות ובבתי אריזה, יש תאילנדים על טרקטוקים וברפתות. בוא נניח שוואלה בחממות יכולים לעבוד רק תאילנדים, היום בחממות עובדים כ-45% מכלל העובדים הזרים בחקלאות, מה לגבי השאר?

  נקודה נוספת השכר, השכר בחקלאות וזה הממוצע של הלמ"ס הוא השני הכי נמוך במשק אחרי אירוח כ-4,500 ש"ח לא 8000 ולא 10000.

  בנתונים, סטטיסטיים ואחרים בעובדות במה שאתה רוצה אפשר להראות פעם אחר פעם את העיוותים שבמכסות הזרים בחקלאות.

  העיוות האמיתי הוא שמדינת ישראל במקום להרעיף על חקלאיה סובסידיות שיקדמו את החקלאות לצורך השקעה במיכון, מעבר לחקלאות בת קיימא ומודעת לסביבה, מעבר מזנים עתירי ידיים עובדות לזנים שאינם עתירים וכדומה, נותנת עבדים לחקלאים. זה האסון האמיתי שבמקום לטפח את החקלאות ולהפוך אותה למודל ודוגמא לעולם כולו, מדרדרים את החקלאות אחורה.

 9. דקל-דוד עוזר הגיב:

  אני אומר כאן תודה על המאמר הזה, כי הוא באמת חשוב.
  אני בודק את נושא השימוש בסם בקרב התאילנדים בסביבה ולמרות שרוב התאילנדים מודעים לאיסור הם משתמשים; מי שלא מודעים לשימוש הם החקלאים שהמומים מהתופעה.

  אני קורא לד"ר גלעד נתן ולמערכת עבודה שחורה להביא לכך שהדבר ייחשף בהיקף ארצי – בעדיפות לחדשות ולעיתונות ארצית.

 10. אבי הגיב:

  כל הסבלים בנמל התעופה הם ישראלים, רק תשאלו את עמי וטורי.

 11. יונתן הגיב:

  לא הצלחתי למצוא אותו באתר המרכז

 12. כאן, באדיבות העוקץ.

 13. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  המסמך המלא להורדה בתחתית הרשומה

 14. לקסי הגיב:

  האזינו כאן

  http://www.youtube.com/watch?v=FpZVNFrxPuk

 15. סיירת הורים ברשת הגיב:

  אנו רוצים לציין שהמלחמה בסמים היא הכרחית למציאות בה אנו חיים. אם ילדינו חשובים לנו. אם עתיד מדינתינו חשוב לנו- צריכים אנו להמשיך לנקות את הארץ מסמים. תרתרי משמע. בואו והצטרפו למאבק שלנו. כנסו ללינק- זו חובה לאומית.
  http://www.antidrugs.org.il/default.asp

Leave a Reply