חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להדיח את עמיר פרץ משורות מפלגת העבודה

נושאים מכתבים, פוליטי ב 16.03.08 6:01

חיים מנור פונה למזכ"ל המפלגה, חה"כ איתן כבל, בעקבות חשיפת "מעריב" בעניין ברית פוליטית בין ח"כ עמיר פרץ ובין ארקדי גאידמק לקראת הבחירות המוניציפליות. ברית זו נוגדת את חוקת המפלגה ומהווה עילה מספקת להפסקת חברותו של פרץ 
 

הבהרה: פרסום מכתב זה כאן אינו מעיד על תמיכה של מערכת "עבודה שחורה" בתוכנו. ראו הערותינו ותגובת לשכת עמיר פרץ בתחתית המכתב.

10 מרץ 2008

אל: ח"כ איתן כבל

       מזכיר מפלגת העבודה

הנדון: היערכות לבחירות המוניצפליות – מפלגת העבודה

1. באוקטובר (נובמבר-ע"ש) 2008 אמורות להיערך בחירות לרשויות המוניציפאליות בישראל.

2. בימים אלה התפרסמה הודעתו של ח"כ עמיר פרץ כי הוא מתכוון לפעול להרצה של מועמדים מטעם רשימת "צדק חברתי" לרשויות המקומיות (ראו הערה 1-ע"ש). תופעה זו של חברי מפלגה הפועלים בניגוד לאינטרסים שלה מוכרת ממערכות בחירות קודמות לרשויות המקומיות. וכך, חברי מפלגה רשומים מתמודדים במסגרת רשימות עצמאיות ולא במסגרת המפלגה.

3. פיצול זה פוגע באופן ישיר ביכולתה של המפלגה לשמור על כוחה ואף להגדילו במסגרת בחירות אלה וללא ספק פוגע גם בכוחה לקראת הבחירות הכלליות שאין יודע מתי יתקיימו. עם זאת, ברור כבר עכשיו כי הן עומדות בפתח.

4. כך לשם דוגמא, במועצת עיריית כפר סבא מכהנים חמישה חברי מועצה (ובהם ראש העיר עצמו) אשר התמודדו בשלוש רשימות שאינן רשימות של מפלגת העבודה [אך הם בכל זאת חברי מפלגה רשומים-ע"ש].

5. אבהיר כבר עתה כי זכותו של כל אדם להתמודד בבחירות אלה בכל מסגרת שימצא לנכון. עם זאת חברות במפלגה היא אינה חברות על תנאי ואם זוהי החלטתו אזי השכל הישר וההגינות מחייבים אותו להתפטר מהמפלגה.

6. לא ייתכן מצב בו מי שהוא חבר מפלגה יפעל באופן מפורש נגד המפלגה כאשר נוח לו וימשיך להיות חבר במפלגה. מפלגה המכבדת את עצמה והרואה עצמה כמפלגת שלטון אינה יכולה להרשות לעצמה מצב זה. מפלגה אינה תחנת רכבת – רוצים עולים, רוצים יורדים.

7. חוקת המפלגה הנוכחית קובעת מפורשות כי:

" המוסד רשאי לפסוק על הוצאתו של חבר מהמפלגה בשל אחת מהסיבות הבאות:

א.      הורשע בעבירה שיש עימה קלון.

ב.       הפר ביודעין את החוקה, התקנות, או החלטה של מוסד מוסמך של המפלגה.

ג.       הפר ביודעין ובאופן חמור את משמעת המפלגה, לרבות סירב או נמנע, בהיותו חבר מוסד ארצי או מקומי של המפלגה, להשתתף באורח פעיל או לקבל משימה מוגדרת במערכת בחירות חיצונית בו המפלגה מתמודדת.

ד.       הצטרף למפלגה אחרת או לרשימת מועמדים של מפלגה אחרת.

ה.      פעל בבחירות נגד רשימת המפלגה או שפעל בעד רשימת מועמדים אחרת ללא היתר של מוסד מוסמך. 

8. הנה כי כן, עיננו הרואות חוקת המפלגה דאגה לסעיף מיוחד העוסק בפעילות של חברים נגד המפלגה או במסגרת פוליטית אחרת.

9. למיטב ידיעתי המפלגה אינה אוכפת את הסעיף הזה אם משום נוחיות פוליטית ואם משום "דשדוש מפאיניקי" שהמפלגה מורגלת בו.

10. לא זאת אף זאת. ממידע שהגיע לחברי הסניף בכפר סבא באופן לא פורמאלי נמסר כי מוסדות המפלגה מתכוונים לא להציב מועמד מטעם המלגה מול ראש עיריית כפר סבא המכהן למרות שהוא חבר מפלגה פעיל. זאת מתוך התפישה שהוא ממילא "מכוחותינו" ואולי נחסוך בכך עלויות.

11. אני קורא למוסדות המפלגה להתעשת ולפעול למניעת תופעה זו (שאינה מייחדת רק את כפר סבא) במישור הארצי.

12. הדבר המינימאלי שהמפלגה יכולה לעשות הוא לפעול בהתאם לחוקתה ולהוציא ממנה את כל החברים אשר מתמודדים או מתכוונים להתמודד בבחירות המוניציפאליות הקרבות במסגרות עצמאיות ועדיין ממשיכים לקרוא לעצמם חברי מפלגה.

13. יש לקרוא לחברי מפלגת העבודה המכהנים כחברי מועצת עיר מטעם מפלגות אחרות להודיע על זהותם המפלגתית גם במישור המקומי וזאת לא יאוחר מסוף חודש אפריל.

14. רק מפלגה שתדע לשמור על כבודה תקבל את הכבוד המגיע לה מהציבור.

15. אודה להתייחסותך.

 

 

עותקים: חברי הכנסת של מפלגת העבודה

                עו"ד משה שחל

               

                                                                                                                   בברכה

                                                                                                                 חיים       מנור

                                                                                                          חבר מפלגה מהשורה

                                                                                                 כפר סבא (+כתובת וטלפון)

 הערות המערכת

1. יש לשים לב כי ישנו מרחק גדול בין הכתבה המקורית ב"מעריב" ובין הנטען כאן. במכתב מדובר על הודעה של עמיר פרץ, ואילו הכתבה מבוססת על "דברי בכירים במפלגתו" (שם הקוד המכובס במפלגת העבודה ל"חורשי רעתו של X שאינם אמיצים דיים להזדהות", ולא משנה אם ה"בכירים" מלכלכים הפעם על פרץ, ברק, אולמרט  או כל אחד אחר). למי שקנה את כתבתה של מיה בנגל כלשונה, כדאי לקרוא את הביקורת הקטלנית של המתחרה מרשת ידיעות, אטילה שומפלבי, המכנה את הכתבה "סיפורי אלף לילה ולילה" ומביא את דבריו של פרץ.ציטוט לדוגמה:

"זה פשוט לא היה ולא נברא. זה בלון שאין בו כלום. מישהו יכול להעלות על הדעת שאני אצור ברית עם גאידמק, בן אדם שלא דיברתי איתו מעולם ולא נפגשתי איתו מעולם? הרי פעורה בינינו תהום של ממש, מכל בחינה כמעט. מי שאומר שאני שותף של גאידמק, מנסה לפגוע בי באופן אישי. אין שום ברית, ולא תהיה ברית. התומכים שלי בשטח חופשיים לעשות מה שהם רוצים"  

2. לאור העובדה שגם כותב המכתב מצביע על כך שמפלגת העבודה היא למעשה פגר מת במישור המוניציפלי, ולא מתקיים בה תהליך סדור של בחירות פנימיות, די סביר שתהליכים כגון אלו המתוארים בכתבה ובמכתב יתרחשו ברחבי הארץ. נשאלת השאלה האם התנהגותם של תומכי עמיר פרץ שונה מהותית מהתנהגותם של חברי מחנות אחרים במפלגה, והאם באותה מידה לא ניתן היה לפרסם כתבה דומה (או מכתב דומה) המתייחס למנהיגים אחרים.    

3. חבירות בין מפלגות שונות במסגרת בחירות מוניציפליות הן תופעה מוכרת בישראל, לא רק כאשר מדובר במפלגות קרובות יחסית, אלא גם כאשר מדובר ביריבות במישור הארצי (למשל רשימת עבודה-ליכוד שתרוץ נגד רשימה חרדית). השאלה היא רק מהו גבול הטעם הטוב.      

4. ולראייה – תגובת יועץ התקשורת של עמיר פרץ, תום וגנר ל"עבודה שחורה":  

"עמיר תומך במספר מועמדים הקרובים אליו ולעמדותיו החברתיות, ורצים ברשימות עצמאיות. בכל יישוב, המועמדים עושים חבירות פוליטיות, כפי שקורה בבחירות מוניציפליות. יש מקומות בהם המועמדים חברו לאנשי מרצ, יש מקומות בהם חברו לאנשי ליכוד, יש מקומות בהם חברו לאנשי חד"ש, ויש גם מקומות – שלושה כנראה – בהם חברו לאנשי גאידמק. בחירות מוניציפליות אינן עניין אידיאולוגי מובהק וחיבורים כאלה קורים כל הזמן, מכל מקום מדובר בחבירות שקורות ברמת היישוב ופרץ כלל איננו קשור אליהן."

5.שאלותי לתום וגנר לעמיר פרץ  ולקהל הקוראים:
   א. האם ברית מקומית של פעילים עם גאידמק או עם ברוך מרזל כשרה לדעתכם בדיוק כמו ברית עם מרצ והליכוד?
   ב. אם כן, תודה על האינפורמציה. שכח ממני בפריימריס. אם לא, מדוע הקטנת הראש הלא ראויה הזו?  

איתי

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. תום וגנר :

  יש מרחק מסויים בין מרזל לגאידמק. מעבר לכך, זוהי התנגחות מאולצת בכוח. עמיר פרץ איננו יכול לקבוע לויקטור טל בבת ים אם מי יקים קואליציה או אם מי ירוץ לבחירות, הוא לא הבוס של ויקטור טל, ומן הסתם גם לא היחיד במפלגת העבודה שתומך בו ומקיים איתו הידברות פוליטית. זה מפתיע שאתם לא מבינים שלמועמד לראשות עיר יש פרסונה עצמאית, והוא ממש לא מחכה להוראות מעמיר פרץ, זה לא צבא.

 2. שונית :

  מיה בנגל היא המקור הבלתי אמין ביותר שבנמצא. מדובר ביחצנית של ברק.

 3. איתי :

  תום שלום ותודה על התגובה.
  אתר יפה יש לך.

  אני לא מצפה מעמיר פרץ לנהוג כפוסק יחיד (האסוציאציה לא צריכה להיות של צבא אלא של מפלגות כמו שס וישראל ביתנו), אך המצב הקיים נראה לי יותר כאנארכיה.

  עמיר פרץ מכנה עצמו "מנהיג המחנה החברתי" ואף אמר על עצמו לפני הבחירות "אני רוצה להיות האידיאולוג של מפלגת העבודה" (ראיון לארי שביט, הארץ) אך כאן הוא מתגלה בעיני בדיוק כאחד מקבלני הקולות הקטנים.

  אם הוא "רק" אידיאולוג ונביא בעירו, היה עליו להשמיע קול זעקה בציבור: ויקטור טל היקר, עשה מה שאתה מבין, אך אתה עושה מעשה רע ומזיק. מזיק לאזרחי ישראל, מזיק למפלגת העבודה, מזיק לי עמיר פרץ.

  אם עמיר פרץ הוא בנוסף גם מנהיג אמיתי של מחנה דמוקרטי במפלגה דמוקרטית, אזי עליו לדאוג שהמחנה הזה יתכנס בצורה מסודרת תדירה וגלויה ויקבל החלטות עקרוניות, שחלקן יהיו בגדר המלצות וחלקן יהיו מחייבות לכל חברי המחנה (כלומר מי שיפר אותן אין מקומו במחנה).

  התנהלות אחרת מזו אינה התנהלות דמוקרטית אלא הגדרה מאוד רופפת של "המחנה החברתי" בתור "מי שתומך בעמיר פרץ" (כולל למשל מרציאנו שחברתיותו הרבה נוטפת לכל כיוון בייחוד בנתיבי אילון).

  לדעתי זוהי הזניה של הביטוי "המחנה החברתי" ואף הזניה של הדמוקרטיה. התנהגותו של עמיר פרץ מרחיקה מן העשייה הפוליטית עשרות אלפי אנשים שהם שותפים לעמדותיו העקרוניות, והוא נשאר עם אותם קבלני קולות עלובים ונטולי חוט שדרה אידיאולוגי כמו מרציאנו וויקטור טל. כך הוא לא יגיע לראשות הממשלה, וחבל.

  נ"ב:

  רק לשם הבהרה, עמיר פרץ אינו היחיד, גם "החוג הכלכלי חברתי" של יחימוביץ' או מחנה תומכיו של עמי אילון אינם מחנות שמתנהלים בדרך דמוקרטית.

 4. יוני :

  התפלאתי שהעלינו את המכתב, שנראה קצת הזוי, אך בדיעבד אני רואה את עצמי כמועמד על טעותי.
  התגובה של תום הגיונית במחשבה ראשונה, אין סיבה לצפות מפרץ לשליטה מלאה על מחנה רופף ומפוזר.
  התשובה של איתי, טובה יותר, לעניות דעתי – אילו בנינו כוח בעל אמירה, בעל אחדות פנימית, בעל דיון פנימי שבו מתנגחים אך גם מגיעים לפעמים להחלטות מחייבות – אילו עשינו את כל אלה מבעוד מועד – עכשיו היה ברור למי ששותף במחנה שלנו שכדאי לו להיות נאמן להחלטותינו – כי כוחנו הוא כוח חשוב ומשפיע. מי שלא בנה מבעוד מועד לא נותר לו הרבה אלא להתארגן יותר טוב לקראת המאבק הבא – ולהתחיל כבר עכשיו.
  לתחזק גוף חי, אקטיבי, דעתן ודמוקרטי של תומכים זה הרבה יותר בלגאן ועבודה מאשר להחזיק גוף של מתפקדים – אך זה גם הרבה יותר כוח, יותר נאמן ויותר מגובש – זו הדרך הנכונה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.