חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלום שמחון: כן, מים הם תגובה ציונית לקסאמים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים, פוליטי ב 13.03.08 6:03

יועצת התקשורת של השר שלום שמחון, בתגובה למכתבו של עומר כרמון התוהה על מניעי השר בהגדלת מכסות מים ליישובי עוטף-עזה, מסבירה כי בתחום האפשרויות של משרד החקלאות, זו התגובה הרלוונטית ביותר להתקפות הקסאמים  

עומר שלום, 
 
החקלאות היא תחום עיסוק שאי הודאות בו גדולה. החקלאי נתון לחסדי שמיים, כפי שלמדנו באירוע הקרה האחרון וכן במיעוט הגשמים השנה. חקלאי עוטף עזה מתמודדים, בנוסף על הקשיים איתם מתמודדים חקלאים בשאר אזורי הארץ, גם עם מצב בטחוני קשה. החקלאים עובדים בשטח פתוח, ללא מיגון. חמור במיוחד מצבם של יישובי הגדר החשופים לירי צלפים. חובתו של כל משרד ממשלתי לפעול למען תושבים בקו עימות בתחום עליו הוא ממונה. משרד החקלאות ממונה על החקלאות והחקלאים ומחובתו לסייע להם. אינני חושבת שהם סובלים פחות מתושבי שדרות ואשקלון, אך אינני עוסקת בהשוואות מסוג זה. משרד החקלאות מסייע למי שניתן לסייע לו באמצעות המשאבים הנמצאים בסמכותנו, קרי מים, עובדים ותקציבים לפיתוח תשתיות חקלאיות. אין לנו סמכות ותקציבים למגן את שדרות או להקצות אמצעי ייצור למגזר העירוני.
 
הצורך להגדיל את מכסת המים ליישובי עוטף עזה נובע מהסיבות הבאות:
1. לחלק מיישובי עוטף עזה בארות מים בציר "אוברס", רצועה הסמוכה לגדר המערכת, אליה יורים הפלסטינאים בכינון ישיר. תוספת המכסה תאפשר לנו לסגור את הבארות הנ"ל המסכנות את חיי החקלאים המתעקשים להמשיך ולגדל ברצועה זו על בסיס הבארות הקיימות.
2. מנימוקים ביטחוניים מנועים החקלאים לתחזק את הבארות וחלקן יצאו מכלל שימוש ולא ניתן להחזירן לכשרות בשל מגבלות נגישות ביטחוניות.
3. בשל מגבלות ביטחוניות על תנועת חקלאים בשטחים החקלאיים באזור עוטף עזה הסמוכים לגדר המערכת, החקלאים אינם מסוגלים להפעיל את המתקנים לייעול וחיסכון במים בשטחים אלה. לפיכך כדי לשמר את אותה רמת פעילות וגידול שהייתה להם קודם, הם זקוקים באופן זמני לתוספת הקצאת מים. תוספת מכסה זו תבוטל כאשר ניתן יהיה לחזור ולהפעיל את המיכון והציוד החוסך במים.
 
אשר לנתונים שהצגת בדבר צריכת המים לחקלאות, הרי שהחקלאות צורכת 500 מיליון קוב מים שפירים בלבד. החל משנת 2000 קוצצו מכסות המים השפירים ב- 500 מליון קוב והשנה נוסף קיצוץ של 60 מיליון קוב. החקלאות מנצלת מי קולחין ומים מליחים שבשום מקרה אינם מיועדים לשימושים ביתיים.
 
החקלאות היא אחד הענפים הנמצאים בצמיחה והיא תורמת רבות לכלכלה הישראלית הודות לייצוא החקלאי המצליח. החקלאות מספקת תוצרת חקלאית טרייה לכלל אזרחי ישראל במחירים שווים לכל נפש. ודאי לא היית רוצה לרכוש מלפפונים במחיר בהם רוכש אותם הצרכן באירופה. יתרה מכך, החקלאות מספקת תעסוקה לתושבים בפריפריה. ההתיישבות החקלאית קבעה וקובעת את גבולות המדינה, ותפקידה הלאומי חשוב לא פחות מתפקידה הכלכלי ומתפקידה לספק מזון לאוכלוסיה.
 
ולסיום, הרשה לי להתעלם מהערתך בעניין הפריימריס.  
גם לי נמאס מציניקנים.
בברכה, טלי כרמי
יועצת תקשורת לשר החקלאות

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.