חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הוצאות ח"כים לקשר עם הבוחר – פסטיבל צדקנות

נושאים כלכלה ותקציב, שעת חברה ב 11.03.08 6:06

בשבוע שעבר התבשרנו בקול זעקה על הכספים המשמשים את חברי הכנסת ל"יצירת קשר עם הבוחר". אך האם באמת הבזבוז כה גדול, והאם אין נושאים כלכליים משמעותיים יותר הראויים לסיקור?

מאת: ד"ר אודי מנור

אחד השקרים החמורים שהפכו ברבות הדורות למצע חינוכי של ממש, הוא השטות ההיא של חז"ל, לפיה 'דין פרוטה כדין מאה'. כן, בודאי, יסבירו לי המומחים שכוונתם היתה שאדם מוסרי מקדיש תשומת לב שווה לכל דבר, קטן כגדול, וחכמים עוד יותר גדולים יסבירו לי שבכלל הכוונה לעולם המצוות, ויש כאן בכלל משל, והנמשל הוא משהו בסגנון 'הווה רץ לכל מצווה קלה כחמורה', ללמדנו שהעולם מורכב מדברים לכאורה פחות ולכאורה יותר חשובים, ושהדרך הנכונה להשמר מפני 'חפיף' בלשון ימינו, הוא להתייחס לכל 'פרוטה' כאילו היתה 'מאה'.נו, שוין. שיהיה. גם את תורת המוסר הזאת אני מנסה לבחון בקפדנות, ולא אעשה את הרגע, רק אומר שאני לא רואה קשר ישיר בין לזרוק נייר על הרצפה לבין האסון האקולוגי של צ'רנוביל. בכל אופן, השקר החז"לי הזה התגלגל עד לימינו, ותרם את שלו להתפתחות צדקנות-חסכונית-של-כספי-ציבור, מהסוג כנגדו התקוממתי בסוגיית עצומות הנגד של חגיגות ה-60, מה שזיכה אותי בכוכבית מטעם העורך של תפוז!! אך לא על ההישג העיתונאי שלי אני רוצה להשחית את זמנכם, אלא על הפנינה העיתונאית מהסוג הזה.

לפני שאני ממשיך אני רוצה שתקראו כל פרט. אני לא ממשיך עד שלא כל הכתה סיימה. יוחאי, למה תמיד צריך לחכות לך? איתי, תעזוב את אלעד ותן לו לקרוא. אתה הרי יודע שהוא דיסלקט. נתי, אם סיימת אתה יכול לעזור לנמרוד, אתה יודע שקשה לו לקרוא בלי נקודות. כולם סיימו? יפה. אז בוודאי אינני צריך להדגיש את העובדות החשובות שמופיעות במאמר הזה והמבטאות את הצדקנות-החסכונית-של-כספי-הציבור הנזכרת. ראיתם לבד את הרטוריקה הדמגוגית הפותחת בעובדה שהכספים מיועדים לקשר עם הבוחרים, וממשיכה בהדגמות של שימוש בכסף אשר אמורות להראות שלא דובים ולא זבובים. טרטרינה למדה שפה זרה. מה הקשר לקשר עם קהל הבוחרים? הרי כל קהל הבוחרים או שלא מדבר כלל או שמדבר שפה אחת. אז לשם מה ללמוד שפה זרה? כלומר אפשר, אבל מה פתאום 'על חשבון הציבור'? עמיר פרץ שלח מיסרונים. מה הקשר בין זה לבין קשר עם קהל בוחריו? קודם כל אין לו בוחרים. ואם יש לו, אין להם סלולרי, ואם יש להם, הוא מכובה, ואם הוא דלוק, הם לא יודעים לפתוח את ההודעות. ואם הם יודעים, הם לא יודעים לקרוא. ואם הם יודעים, הם לא מבינים. ואם הם מבינים מה עמיר פרץ רוצה, אז בוודאי שזה מסוכן למערכת הארץ. כן, וראיתם את המקררים. בשביל מה מקררים בירושלים הקרירה אפילו ביוני? וביולי אוגוסט יש פגרת כנסת. אז למה שחבר הכנסת לא זוכר מי לא ישים את הפחיות-קולה על אדן החלון בלילה ויגיש קולה [כמעט] קרה לאורחים שלו? מה? הם באים בצהרים? מה? אף אחד לא עובד במדינה המחורבנת הזו חוץ ממערכת הארץ?
וכן הלאה וכן הלאה.

יש כאן שתי בעיות. האחת – הצדקנות-החסכונית וגו'. השניה – חמורה בהרבה. אשמור אתכם במתח.
בנוגע לבעיה מספר אחת – נגיד שלכל חבר כנסת יש 200 ולא 68 אלף למקררים אסמאסים ושפות זרות. כמה זה ביחד? 24 מליון, בדיוק יצא לי. בואו ונעגל את זה ל-50 מליון. מה יש. עלי. כמה זה מתוך תקציב המדינה? 1 חלקי 6000. בדיוק יצא לי. וכמה זה מתוך התל"ג? 1 חלקי 10,000, בערך.
אה, כן, דין פרוטה כדין מאה. "שיתנו את הכסף הזה לניצולי השואה". נכון. לא את זה. כסף אחר. "שיתנו את הכסף הזה למשכורות מורים". טוב, נבחר איזה 2000 מורים וניתן להם העלאה של 2000 ₪. נכון. אבל למה שלא ניתן העלאה של 2000 לכל 120 אלף המורים ויפה שעה אחת קודם? "אז אתה טוען שאין בעיה של כסף"? כן. זה מה שאני טוען. ואיך אני יודע? בפשטות. כל הרווחים של 18 המשפחות הם על חשבון נכסים יצרניים שאזרחי ותושבי הארץ הזו [לא העיתון, הארץ] בנו. והואיל וה-18 ""שווים"" מיליארדים, בערך כמו כל תקציב המדינה, הרי שהמסקנה היא שמה שיש ל-18 משפחות יכול אמור וצריך להיות נחלתם של מליון וחצי המשפחות האחרות שחיות כאן. דרך הפרלמנט, דרך תקציבים, על פי חוק בלה בלה, אבל כן. אין בעיה של כסף. וגם אם אני טועה, הכסף הזה לחברי הכנסת הוא בטל ב-6000 או ב-10,000.
אז איך זה שעל זה מדברים ולא על המיליארדים שחלק מאותם חברי כנסת מאפשרים לפקידי האוצר ולמשרתיהם בשולחן הממשלה להעביר מהציבור לקבוצה זעירה של אזרחים?

כאן אנו מגיעים לבעיה השניה – דימויו העצמי של עיתון "הארץ" כשומר קופת המדינה. התפקיד שלקח על עצמו עיתון "הארץ" להיות חז"ל של המאה השניה לציונות מוביל אותו מצד אחד לשים את הדגש על אותה צדקנות-חסכנית, ובמקביל או שלא לדבר על המיליארדים המוזרמים לחברים מאקירוב, או לשבח את 'הרפורמות' שבאמצעותן המיליארדים זורמים. ואיך אני יודע שזו התפיסה העצמית של העיתון לאנשים מתעשרים? כי עופר סיפר לי. הוא דיבר עם עורך "הארץ" לפני כמה שנים, ושאל אותו איך זה שבכל תחום העיתון הזה מציג כמה עמדות ואילו בתחום הכלכלי-פוליטי רק עמדה אחת? אני במקום העורך הייתי מכחיש ועובר הלאה. אלא שבטחונם העצמי של האנשים הללו כל כך גבוה, בערך כמו קומת המגורים שלהם או המשרדים למיניהם במדינת תל אביב, שהוא לא התבלבל, הודה בעובדות ואמר בערך ככה: "אנחנו מרגישים אחריות על קופת המדינה".

כאן היתה צריכה לבוא קללה נחמדה לקינוח. תשלימו אותה לבד.ואל תשכחו ליצור קשר עם חבר הכנסת שלכם. אפשר לשים להם פתקים מתחת לווישר, ככה נחסוך שיחת טלפון שלמה.

נערך על ידי טל
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. תומר רזניק :

    אני כמובן מסכים לחלוטין עם הדברים. למעשה, לפני כיומיים כתבתי רשומה באותו נושא בדיוק* , אם כי כמובן אודי מנור ניסח את הדברים ביתר פירוט ובהירות

    * http://israelikemalist.wordpress.com/2008/03/08/%d7%92%d7%9c%d7%90%d7%95%d7%9f-%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%a8%d7%99-%d7%94%d7%aa%d7%a7%d7%a6%d7%99%d7%91/

  2. האזרח דרור :

    א. יפה מאוד.

    ב. אולי נעשה פרוייקט שמנסה להבין לאן תקציב המדינה כן הולך? ואיך אפשר לנתב אותו טוב יותר?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.