חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עבודה בסקטור הפרטי – התנאים תלויים בכוח שבידכם

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 21.11.10 4:50

זכרונות מתקופת עבודתי כמנהלת חשבונות

מאת: חנה בירו 

לפני שנים רבות היה נדמה לי שבסקטור הפרטי ארוויח טוב יותר. ברשותי היתה תעודת הוראה, וגם תעודת של מנהלת חשבונות.  התלבטתי בין שני המקצועות והגעתי למסקנה שכדאי לי ללכת לשוק הפרטי, ובמקצועי כמנהלת חשבונות וודאי אשתכר טוב יותר והקידום יהיה מהיר יותר.

הגעתי לחנות גדולה והתקבלתי כמנהלת חשבונות של העסק.

יחסית למקצוע הנהלת חשבונות שיכול להיות משעמם למדי, ניהול התיק היה  די מעניין, כיוון שכיסיתי את כל התחומים, ולא הייתי מוגבלת לתחום אחד צר ומשעמם שהיה מנת חלקי במקום גדול ומאורגן.

מסתבר שבסקטור הפרטי צריך הרבה מזל כדי ליפול לידיו של מעסיק נחמד ונדיב. ואני משערת שזה דבר נדיר מאד.

בעסק הגדול שם ניהלתי את החשבונות, היה בוס "קצת עצבני".  מלכתחילה העמיד בפני עובדה שבתקופות של לחץ ועצבים, הוא נוטה לנבל את הפה.  לא חשבתי שהוא יהיה כל כך גס רוח ותוקפני.  היו לו התקפי זעם שכללו את המחמאות "מטומטמת, אידיוטית, מפגרת " וכו'.

מהר מאד הבהרתי לו שהכינויים האלה לא מוצאים חן בעיני, והוא הפנה את התוקפנות שלו לעובדות האחרות.  כנראה שהתלות שלו בי היתה עדיין חזקה מכדי שירצה לאבד אותי, לפחות באותה תקופה.

עם זאת, הוא לא נמנע מלהבטיח לי דברים בלי לקיים.  הוא קנה תוכנה חדשה, והבטיח שישלח אותי לקורס הכרת התוכנה החדשה.  בשלב מסויים החליט לשלוח לקורס את בנו בן ה-15.  העיקר שהידע יישאר במשפחה.

חמותו הזקנה שכבר היתה שנים רבות בגימלאות, היתה מנהלת חשבונות בעברה הרחוק. היא היתה רגילה לעבוד בשיטה הישנה.  את עבודת המחשב ותוכנת החישובים בה כלל לא הכירה.  יום אחד החליטה מתוך שעמום, שהיא תעשה לי בדיקה. לקחה חומר לא אקטואלי, מכמה חודשים לפני כן, והחלה לבדוק אותו. היא מצאה פה ושם שגיאות (חילופי ספרות, חיוב שנכנס למקום אחר וכו')וביקשה ממני לשבת איתה על חשבון זמן העבודה ולתקן את השגיאות.

מי שמתמצא בהנהלת חשבונות יודע שטעויות טיבן להתגלות חודש לאחר מכן, וכשזה קרה תיקנתי את הטעויות. כשאמרתי לה שהטעויות כבר תוקנו היא התעקשה לתקן אותן שוב בעצמה, מה שגרם לאחר- מכן לתיקון כפול ומיותר.  היא בלבלה את היוצרות והפריעה בעבודה השוטפת.

כשפניתי לבוס, הוא אמר לי ש"חמות יש לו רק אחת, אבל מנהלות חשבונות יש בשוק כמו זבל".

מהעלאות שכר חוקיות שנבעו מאינפלציה דוהרת, הוא התעלם.  כשפניתי אליו שוב ושוב בבקשה לכבד את זכויות העובדות, הוא הטיח בי בכעס :"אני לא צריך פה וועד עובדים".  דרשתי ממנו לתת לי הוראה בכתב שלא להעניק לעובדות תוספת יוקר או הבראה, כדי שלא אואשם באי סדרים ובאי מילוי תפקידי , הוא זעם, נכנע במורת רוח גלויה, והסכים לשלם את הנדרש.

שמעתי אותו מתווכח כמו תגרן בשוק עם עובדות על ימי מחלה ועל תשלום קופה קטנה, אבל בשיחותיו עם חברים הוא התגאה, כמה אלפי שקלים הוא "פוצץ בקזינו בטורקיה".

הוא הבטיח העלאה במשכורת ושכח מהבטחתו.  הוא התחמק שוב ושוב, ואז כשיום אחד פניתי אליו בגלוי הוא אמר לי דבר נורא פשוט:"יש עכשיו עליה מסיבית מרוסיה, כולן שם מנהלות חשבונות, אני לא צריך דווקא אותך, אני יכול למצוא בקלות מנהלת חשבונות אחרת בחצי מחיר".

למחרת בבקר התייצבתי במשרד החינוך והתקבלתי לעבודה כמורה באולפן.

כשהודעתי לו על עזיבתי, הוא נבהל והתחנן בפני שאשאר עוד כחודש וחצי (ולא שבועיים כפי שמקובל), הסברתי לו שעליו לכבד את זכויותי, לשלם לי ימי חופשה, הבראה ותוספת יוקר.   הוא שילם הכל.

–  כשידכם על השאלטר, כל המעסיקים נכנעים.  כשאין לכם כוח –  זרו את דבריכם לרוח.

חנה בירו היא מורה לשיקום עוורים

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

2 תגובות

  1. מיכאל לינדנבאום :

    מעסיקים מבינים רק כוח

    תודה חנה בירו על סיפורך המאלף.

  2. תכנון קרקע :

    ואז סוגרים את העמותה שלך

    צריך שינוי רדיקלי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.