חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עתירה לבג"ץ נגד העברת מרכזי הגמילה מסמים לאחריות גורמים פרטיים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות אדם, חדשות ב 18.11.10 6:03

ביום 17.11.10 הגישו ארבעה נפגעי סמים המטופלים במרכזי גמילה יחד עם האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם ומרכז אדוה עתירה לבג"צ בדרישה לבטל את ההחלטה להעביר את הטיפול בנפגעי סמים לידי זכיינים – עמותות או חברות פרטיות

בכירים במשרד הבריאות המליצו להעביר את שירותי הגמילה לאחריות קופות החולים, בדומה למתרחש ברפורמה לבריאות הנפש, שכן התמכרות לסמים מוכרת כיום כמחלה כרונית והטיפול בה נחשב לתחום בלתי נפרד מבריאות הנפש. למרות זאת, במשרד הבריאות החליטו להפריד את הטיפול בנפגעי סמים, ולהפעיל אותו באמצעות מיקור חוץ. כבר כיום הטיפול ברוב המרכזים המספקים תחליפי סם ניתן על ידי "האגודה לבריאות הציבור" – עמותה שהוקמה על ידי משרד הבריאות ומעניקה שירותי מיקור חוץ מזה שנים, ללא מכרז. במאי 2010 פורסם מכרז להפעלת מרכזים; הוא בוטל בעקבות עתירה מטעם נגמלים, האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות האדם, שהצביעה על הליקויים הקשים במכרז.

העתירה יוצאת נגד עצם הכוונה להעביר סמכויות רגישות של טיפול בנפגעי סמים לידי גורמים פרטיים. בין השאר, יוכלו הזכיינים להביא לשלילת הבטחת ההכנסה של המטופלים, להחליט על קבלת מטופלים או הפסקת הטיפול, להעניש אותם באמצעות "הגליה" למרכזים מרוחקים או להשעות אותם מטיפול – סנקציות חריפות שעלולות לדרדר את המכורים חזרה לסמי רחוב, תוך סיכון להדבקה במחלות, לזנות ולחשיפה לאלימות. סמכויות אלו אינן יכולות להימסר לידי גוף פרטי. בנוסף לכך מערך הפיקוח של משרד הבריאות רחוק מלהיות מספק, עם שישה מפקחים המופקדים על כארבעים מסגרות לטיפול בהתמכרויות.

ההבחנה בין נפגעי סמים לנפגעי נפש מפלה לרעה את נפגעי הסמים; עלויות הטיפול הרפואי בנפגעי סמים עשויות להגיע לסכום כפול מתקרת המקסימום בהשוואה לחולים כרוניים אחרים, וזאת דווקא כשמדובר באוכלוסייה שרובה הגדול מתקיים מקצבאות הבטחת הכנסה. בנוסף, שיטת מיקור החוץ הכוללת מכסות תקציביות מביאה למצב שבו מדי שנה מאות מכורים המבקשים להיגמל נדחים מטעמי תקציב, בעוד שאילו היה הטיפול במכורים תחת קופות החולים, הזכות לקבלת שירות לא הייתה מותנית במכסה תקציבית ונפגעי סמים היו זוכים להתקבל לטיפול, כפי שנהוג בכלל מערכת הבריאות.

עו"ד משכית בנדל מהאגודה לזכויות האזרח כתבה את העתירה. בג"צ 8447/10

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

  1. עמית-ה :

    גבולות ההפרטה היו צריכים להקבע באופן דמוקרטי, אבל כאשר הממשלה נוהגת כאילו אנחנו כאן בגללה אין ברירה וצריך לנסות ליצור גבול באמצעות המשפט.

  2. אילנה :

    מברכת על החלטה, שלא תהיה הפרטה

    מברכת על ההחלטה, שלא תהיה הפרטה, הפרטה פירושה כסף,וכסף אין למכורים, רוב המטופלים חיים מקצבה דלה של נכות,ישנם מטופלים שנים רבות,תגיע הנהלה חדשה, מי יודע מה יהיה, אנא השאירו המקום במתקונת הישנה, הרגוע והטובה,
    מטופלת במרכז לנפגעי סמים, חוף שמן

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.