חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגיע הזמן לחסל את שיטת ההעסקה באמצעות עובדי קבלן

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 17.11.10 6:04

למרות החקיקות השונות להסדרת תנאי עבודתם של עובדי הקבלן, מצבם של העובדים לא השתפר. המעסיקים תמיד מצאו דרך להתחמק מכיבוד זכויות העובדים. אי אפשר לתקן שיטה שכל תכליתה היא החלשת העובדים, צריך לחסלה. יש להיאבק למען זכות היסוד להעסקה ישירה

מאת: קורט טוכולסקי

אי אפשר לרפא את ההעסקה הלא ישירה

לפחות עשור מנסים בצורות שונות ומשונות לגרום להעסקה הלא ישירה להיות העסקה הוגנת, המאבק החדש של הסטודנטים מתאי "קמפוס לכולנו" ו"תא אופק"  בשיתוף עם "כוח לעובדים" באוניברסיטה העברית מראה כי אין שום דרך לעשות זאת. לאחר שנים של חקיקות של טלאים על גבי טלאים שנועדו לחייב את חברות כוח האדם/חברות הקבלן/נותני השירותים, בסך הכול לדאוג לכך שעובדיהם יקבלו את זכויות הבסיס החוקיות שוב ניתנת עדות לכך שדבר לא השתנה.

עובדות ועובדי ניקיון שהועסקו במשך שנים באוניברסיטה העברית ובמשך שנים לא קיבלו את זכויותיהם כחוק, תוך שממשכורותיהם נגבים סכומים באופן לא חוקי, ולא מופרשים לטובתם כל ההפרשות כדין, עומדים בפני פיטורין, שכן האוניברסיטה מחליפה את החברה שמעסיקה אותן והחברה החדשה לא רוצה לקחת עבדים ותיקים ובעלי זכויות מסוימות. היא רוצה להעסיק עבדים חדשים. האוניברסיטה מצידה טוענת כל מני טיעונים שנועדו לפטור אותה מאחריות. וכך כאילו העדויות על העושק של עובדי קבלן והמאבקים לשיפור מצבם אינם כבר בני שני עשורים, לאחר כל החקיקות והצווים, לאחר כל ההבהרות והשיפוצים, אנחנו יכולים לראות ששום דבר לא השתנה.

שום דבר לא השתנה מסיבה פשוטה. אי אפשר לתקן שיטה שכל תכליתה היא החלשת העובדים, אי אפשר לתקן שיטה שבנויה מראש בצורה של הוספת גורם שליטה שאמור להתקיים מהכסף שהוא גוזל מהעובד. ההסתדרות שמושתקת בשלמוני דמי החבר של עובדי הקבלן, יכולה עד מחר להציע תיקוני חקיקה שכל ילד יכול לראות תוך 2 דקות איך אפשר להתחמק מהם. חברי כנסת חברתיים יכולים להציע תיקוני חקיקה נוספים והכול יגמר אותו דבר, החוק לא יספיק להיכנס לרשומות, ועורכי דין זריזים כבר יראו לבעלי חברות העבדים איך להתחמק מקיומו. הגיע הזמן לומר אין דרך ל"ריפוי" של שיטת ההעסקה באמצעות חברות קבלן הגיע הזמן לחסלה.

העסקה לא ישירה נועדה לפגוע בעבודה המאורגנת וביכולתו של העובד להתגונן מול שרירות ליבו של המעסיק בפועל. לאוניברסיטה העברית זה מאוד נוח שיש בה עבדים ושהיא לא חייבת להם כלום. זה בהחלט עדיף מבחינת חשב האוניברסיטה על עובדי אוניברסיטה מאורגנים שדורשים את זכויותיהם. זה רע מאוד לעובדים ולחברה בה הם חיים. זה מסביר יופי איך שיעור האבטלה יורד ושיעור העובדים העניים עולה.

שום חקיקת משנה לא תשנה את זה, לא תיקון בחוק חברות קבלניות ולא תיקון בחוק חברות כוח אדם. התיקון היחיד הוא התיקון הסופי, תיקון שיגדיר את זכותו של כל עובד להיות מועסק באופן ישיר במקום עבודתו. תיקון לחוק שיקבע שבישראל יש רק העסקה ישירה ויגדיר סייגים מאוד מצומצמים ומנגנוני פיקוח ואכיפה יעילים, נוסף על כך יש להגדיר מתן עדיפות לקואופרטיבים של עובדים זמניים, שכן קואופרטיב של עובדים זמניים לא יהיה בעל צורך קיומי של עשיקת עובדיו.

תמיד יהיו עובדים זמניים, אני מוכן לקבל את ההנחה הזו, אבל לשם כך יש צורך בהגדרה כזכות יסוד את זכותו של עובד להעסקה ישירה. לאחר שתוגדר זכות יסוד זו, ניתן יהיה להגדיר את המצבים בהם יכולה חברה להעסיק עובדים להשמה זמנית כעובדים מחליפים, והגדרה של הסנקציות כלפי חברות השמה וחברות מעסיקות שיעסיקו עובדים באופן לא ישיר לאורך שנים. אין שום סיבה שעובדי ניקיון ושמירה יעבדו בחברות עבדים ולא יהיו עובדי מקומות העבודה בהם הם מועסקים בפועל. באוניברסיטה העברית צריכים לעבוד שומרים כעובדי הביטחון של האוניברסיטה ועובדי הניקיון והגינון כעובדי האוניברסיטה. אין דרך אחרת להתגבר על עוולות ההעסקה באמצעות מתווכים, באמצעות פרזיטים שכל תכליתם היא פגיעה בעובדים, בזכויותיהם, ביכולתם להיאבק ובכיסם.

המאבק של הסטודנטים מ"קמפוס לכולנו" ו"תא אופק" הוא מאבק חשוב. הוא מראה שלסטודנטים לא אכפת רק משכר לימוד, ושניתן לגייס סטודנטים לא רק למאבקים אנטישמיים בשרות ההון, כמו שהתאחדות הסטודנטים כל כך נהנית לעשות לאחרונה. הוא לא הראשון בשרשרת מאבקים של עובדי קבלן וסטודנטים באוניברסיטה העברית למענם. כדי שהוא יהיה האחרון, צריך להיאבק על העסקה ישירה של העובדים באוניברסיטה, או העסקת קואופרטיב של עובדי ניקיון/שמירה/גננות באוניברסיטה, במקום העסקתם באמצעות קבלן. את ההעסקה הלא ישירה אי אפשר לתקן, הגיע הזמן לצאת למאבק שתכליתו חיסול העיוות הזה בשוק העבודה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , , ,

26 תגובות

 1. שי כהן :

  כרגיל מצדיע על העמדה כמו גם הכתיבה - מוזמנים להפגנה

  יום א' בקריית הממשלה באר שבע
  הפגנה בהובלת וועד עובדות הנקיון באוניברסיטת בן גוריון:
  http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=145681055479671

 2. מיכאל לינדנבאום :

  הגיע הזמן לחיסול חברות קבלן.

  אין מקום לסרסורי עבודה.
  זאת תועבה!

 3. ובאוניברסיטה העברית :

  http://yeshira.wordpress.com/

 4. יוני :

  אני מסכים שלכל עובד יש זכות להיות מועסק בצורה ישירה על ידי מקום עבודה אבל אני לא רואה איך מתקשים על הקשיים הטכניים שכרוכים בזכות הזאת.

  איך קובעים שעובד מסוים הוא באמת עובד המקום בו הוא מועסק ע"י חברת כ"א ולא נותן שירותים מטעם חברה מסוימת?

  אני אתן דוגמא מעולמי,אני מטמיע תוכנה השייך לחברת תוכנה מסוימת,במסגרת עבודתי אני מוצב למשך מספר שבועות אצל לקוח ואז עובר ללקוח אחר,האם אני עובד של הלקוח או של חברת התוכנה?

  גם אני נגד חברות כ"א אבל חייבים לפתח את הרעיון כך שאפשר יהיה להבחין בבירור מתי מדובר בחברת כ"א שמהווה עוד מנגנון שליטה ומתי מדובר בקבלן שירותים לגיטימי.

  חשבתי אולי אפשר לעשות את ההבחנה הזאת דרך ממד הזמן(למעשה כבר עשו את זה עם חוק 9 החודשים) אבל פשוט יפטרו את העובדים\יעבירו אותם למקום אחר.

  אולי דרך ממד המקצוע,להגדיר אלו מקצועות ניתן להעסיק רק בצורה ישירה(נקיון לדוגמא) ואלו ניתן לשכור קבלני שירותים(תוכנה).

  אפשרות נוספת היא לומר מי יכול להעסיק בצורה ישירה ועקיפה(משרדי ממשלה לא יכולים,גופים פרטיים כן,יוצר בעיה של חוסר איזון בין ממשלה לסקטור פרטי).

  אפשרות אחרונה שעולה על דעתי היא שילוב של כל מה שהוזכר לעיל,מצד אחד זה נותן פתרון תפור,מצד שני אותו פתרון יהיה מורכב ולכן קל יהיה למצוא דרכים לעקוף אותו(עו"ד חיים על מציאת פרצות בחוקים מסובכים) וגם יכול ליצור הטיה בלתי צפויה (כלומר לא זאת שאנחנו ציפינו לה,אנחנו גם עשויים להחמיר את המצב)במשק.

  בקיצור,אני חושב שהרעיון נכון אבל צריך לפתח את המשמעויות שבו.

 5. מערכת עבודה שחורה :

  יוני, מאמר בבקשה

 6. עמית-ה :

  אני מסכים עם ק.
  ויש להוסיף לכך שעובדים מחו"ל יכולים להגיע לארץ רק בתיווך לשכת התעסוקה.
  צריך לעשות סוף לסחר בבני אדם ישראלים ולא.

 7. דעה: להיאבק על ביטול חברות כוח האדם, לא פחות | ישירה. :

  […] פורסם במקור בעבודה שחורה […]

 8. אילנה :

  ישששששששששששש

  יקירי כמו תמיד את החלשים מחלישים ואת החזקים מחזקים אמרו לך את זה עם חתמית הסכם האחרון עופר עייני ויקירנו שר האוצר .

  את ההזדמנות לצמצם פערים יכלו ולא חשבו פשוט שכחו .

  מה שמדהים שעופר עייני מחייך מאוזמן לאוזמן באומרו מי "אהבל"

  לענייננו תצליח

 9. אילנה :

  כן כן שכחתי יש ביטוח לאומי הקביים של 120 חברי כנסת אחריות קולקטיבית

 10. איל רדושקוביץ' :

  גם אגודת הסטודנטים בת"א

  נאבקה שנה שעברה בעד מאבק המנקות באונ' ת"א. הוקם ועד מנקות, נוצר מטה מאבק בשיתוף המנקות.
  אני לא מבין מדוע ההשמטה הזו..

 11. אדם :

  כל הכבוד ! אבל רק התארגנות כמפלגה תשיג השפעה

  רק אם ירים מאן דהו את הכפפה ויודיע שיש מפלגת עבדי קבלן ושכל המטרה שלה לחסל כליל את העבדות הזו בכל תחום בארץ
  מנדטים לדעתי 30-40 מנדטים מובטחים ! יש מאות אלפי עובדי קבלן במדינה !לרבות אאוטסורסינג

 12. חנן :

  עיני מכר אותו -עבדי קבלן מחשוב בממשלה

  עיני וההסתדרות מכרו אותנו -עבדי קבלן המחשוב בממשלה !

 13. יוני :

  מאמר לא יהיה בזמן הקרוב לצערי,עומס גדול מדי.

  אייל,כסטודנט,לשעבר באת"א והיום במכללה אני חייב לומר שאגודות הסטודנטים לא ממש מייצגות את הסטודנטים,למיטב זכרוני אחוז ההצבעה הממוצע לאגודה הוא פחות מ10%,במקרה הטוב.

 14. עמית-ה :

  יוני במערכות דמוקרטיות הנציגים מייצגים גם כאשר לא קיבלו רוב ראה מקרה נשיא ארה"ב הקודם.
  ברור שאם יותר סטודנטים ישתתפו תתחזק הדמוקרטיה.
  ואם הם יגלו יותר מעורבות חברתית אז בכלל עוד יהיה כאן רח' "מון פארנס" ונשתה קפה ונסתכל על התערוכה העוברת במדרכת.

 15. ק. טוכולסקי :

  יוני אני מודה שחבתי על המקרה שהעלת ואני רואה את הבעיתיות. עם זאת פשר לתת מענה לעובדים חלשים במקצועות חלשים כמועובדי ניקיון ושמירה באמצעות הגדרה בחוק ו/או בתקנות שעובדים אלו יועסקו רק בידי המעסיק. אפשר גם להרחיב ולהגדיר שעובדים בשכר מינימום ועובדים בלתי מקצועיים או בלתי מוכשרים יועסקו רק ישירות בידי המעסיק ולא באמצעות מתווכים.
  אפשר גם להגדיר בחוק שבחברה המעניקה שירותים יוכרו וועדים מקומיים של העובדים וכך בחברה שמעסיקה טכנאי מחשבים בכל ישראל יוכלו הטכנאים בכל רשות מקומית להתאגד באופן נפרד ולהלחם על זכויותיהם. אפשר גם להגדיר שעובד שמקצועו מאפשר לאחר השלמת ההכשרה המקצועית בתקופה מוגבלת יוגדר כעובד במקום העבודה שבו הוא מועסק בפועל ולא באמצעות מתווכים.
  וכך הלאה, יש הרבה דרכים להתמודד עם ההעסקה הלא ישירה והבעיות שהיא יוצרת.

 16. עובד קבלן :

  אפשר לערוך הצבאה חשאית בין עובדי קבלן האם הם רוצים להשתייך למקום העבודה ישירות או דרך החברה הקבלנית?

 17. ק. טוכולסקי :

  עובד קבלן איך תערוך את ההצבעה בלי שהחברה תדע ותאיים? אני חושב שהכי פשוט זה להפוך את המצב הקיים שלא מגדיר איך מועסקים ולקבוע זכות יסוד ולה החרגות שונות. כף לדוגמא שבוע העבודה שנקבע בחוק שעות עבודה ומנוחה ללא יותר מ-45 שעות. יש החרגות אבל זה הבסיס.
  עבודה ישירה כבסיס ואז נמצא את הפתרונות לכל מצב מיוחד וכך נדע גם על מה בדיוק צריך לפקח.

 18. אדם :

  מענה ליוני 4 - למי אתה שייך

  יוני ידידי אם אתה מהנדס תוכנה ומבצע עבודה במשך כל כמה שבועות אצל גורם כזה או אחר אתה פשוט עובד של החברה שבשמה אתה עושה את העבודה הזו שתמורתה אתה מקבל שכרך ממנה אתה לא המקרה הקלאסי של העבדות שבהם עובדי מחשוב מועסקים שנים על גבי שנים במשרד ממשלתי ולא עוברים לשום מקום ונחשבים על ידי הנערי האוצר לא כעובי מדינה (ובעקבות כך יש תביעה יצוגית של כ 150 עובדים מהסוג הזה }
  לגבך הכול טוב יפה ויתכן שאתה משתכר שכר נאה ומשולמים לך כל זכויותך לרבות פנסיה ועוד השאלה מה יקרה לך מחר אם לחברה שלך לא תהיה עבודה לספק לך והיא פשוט תראה לך את הדלת כפי שהיו דברים מעולם
  השאלה היא מדוע בכלל שיהיו חברות שעושות על גבך רווח ללא כול השקעה כלומר משכר עבודתך הם חיים כסרסורים החיים על רווחי העובד שלהם
  מדוע שלא יהי מצב שכזה ובקלות ניתן לשנות את המצב {בחקיקה ) וכך כל חברה שתרצה תיכנות תאלץ לשקול אם שווה לה להעסיק עובד מתכנת כעובד קבוע אצלה או לשכור קבלן עצמאי ולשלם לו ישירות לפי העבודה הזמנית שהוא מבצע אצלה
  חוששני שהדוגמה שנתת איננה לקוחה מהשטח כי הרבה חברות נצלניות חברות הי טק מגיסות עובדים לפרוייקט מסויים וכשהוא מסתיים הם פשוט מפטרים את כל העובדים הללו.
  ואך תשכח את מרכיב הגיל שלא עושה חסד עם אף אחד ואנשים צעירים שהיום תותחים בהיטק ובני 30 מחר הם יהיו בני 55-60 והיכולות שלהם יהיו שונות מבחור צעיר נמרץ אז מי אתה חושב שחברת העסקה אאוטסורסינג חברת סרסור חברת גולגלות אתה תבחר את השם תבחר את מי להעסיק

 19. אדם :

  תביעה של 150 עובדים ועוד אחרים שזכו בבטיחו הלאומי

  לידיעת כולם ישנה תביעה עומדת כנגד מדינת ישראל של כ 150 עובדי קבלן או יותר נכון עבדי קבלן במחשוב בממשלה !!!
  התביעה להכיר בהם כעובדי מדינה לכל דבר וענין רובם מועסקים שנים רבות בממשלה ובאותו המשרד ובתפקידי מפתח
  בנוסך ישנה פסיקה של עובדים מסוג זה שהגישו תביעה כנגד המדינה -(המוסד לביטוח לאומי ) תביעה זו הסתימה בקביעה הנחרצת שהעובדים הללו הינם עובדי מדינה לכל דבר וענין כלומר כעת יוכלו לדרוש כספים רבים שלא קבלו מדובר בסכומים של מאות אלפי שח
  אני ממליץ לכל עובד קבלן במחשוב בממשלה להצטרף לתביעה הקיימת כ 150 איש סיכויי התביעה שלנו הינם 100 אחוז ! וכל מי שמצטרף מקבל הגנת בית המשפט שלא יפוטר !
  מי לא יצטרף אז פשוט יחוייב לעבור לחברת גולגלות אאוטסורסינג בקיצור שיכין לעצמו את העתיד הלא מבטיח שלו בפנסיה כשיהיה זקן

 20. רענן :

  עיני -לאכפת לו מאף אחד הוא רוצה להיות שר בממשלה

  הצגה אחת גדולה השביתה האחרונה וכולם יודעים זאת כל הרעש שעיני עשה והתוצאות העלובות שהביא לעובדים בשרת הציבורי 6 אחוז ל3 שנים ממש בדיחה לפחות שהיה משיג 10 אחוז ל3 שנים אז עובד ממשלתי שמצליח לקבל שכר של 5000 שח יקבל את הסכום העצום של 50 שח לחלק ל3 שנים
  לעיני לא אכפת מאיש ובטח של מעובדי או עבדי הקבלן !

 21. מיכאל לינדנבאום :

  לועגים למבוגרים ושוכחים שצעירים מזדקנים לפעמים..

  לאדם-אני מזדהה במאבקכם,
  מנסיוני המר אני יכול לומר שיש לכם מזל להיות עבדי-קבלן בשרות המדינה.

  בכל חברה פרטית היו מזמן "מתפטרים" מעובדים מבוגרים(חוץ מהמנהלים שכידוע לא מזדקנים אף פעם..)

  יש לאסור בחוק קיום סרסורי העבודה,שכל מילה הנאמרת לטובתם על ידי הצעירים היא פשוט טמטום(חושבים שיהיו צעירים לנצח), ורישעות כלפי אנשים שיכולים להיות הוריהם.

  אדם,בתור איש מחשב מבוגר ומובטל מאד,אני מאחל מחדש הצלחה.

 22. מערכת עבודה שחורה :

  אדם, אנא שלח כתבה לאתר עבודה שחורה, אפשר לפרסמה בעילום שם.

  את הטוקבקים קוראים רק בודדים. אם אתה רוצה שיצטרפו – כתוב לנו משהו לפרסום

 23. מיכאל לינדנבאום :

  בגידת ההסתדרות

  לאדם,ולרענן,
  עוד מאמר מהעוקץ היום על בגידת ההסתדרות ונכלולי האוצר.
  http://www.haokets.org/2010/11/20/%d7%9e%d7%95%d7%97%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%a7%d7%91%d7%9c%d7%a0%d7%95%d7%aa/

 24. יוני :

  אדם-כבר יצא לי לעבוד בפרויקט שבו פיטרו אותנו לאחר סוף הפרויקט,למעשה אפילו לא אמרו לנו שפוטרנו אלא שפשוט לא הקצו יותר משמרות לאף אחד מהעובדים…
  העליתי טענות שאני חושב שצריך להתייחס אליהם בכדי שניתן יהיה לפעול ברצינות ולשכנע אנשים,לא באתי לשלול ובטח לא לזלזל.

  ק.טוכולוסקי- שורש הבעיה,לדעתי,הוא שהיום גבולות הארגון לא מוגדרים כבעבר ולכן גם מה שארגונים רואים ככ"א שלהם (העוסק בליבת העסק)לעומת שירותים שהם קונים מביא לכך שיעדיפו לקנות שירותים כדי להתמקד בעיסוקי הליבה שלהם(שמשמעותם העסקה עקיפה).
  אהבתי את הרעיונות שלך לגבי עיסוק והכשרה אבל קל לעקוף אותם(מנפיצים "תהליך הכשרה" או מגדירים את העובדים כ"מומחים"),הרעיון לגבי ועדים מקומיים מעניין(והוא גם ישים מאחר והוא לא מבטל את חברות כ"א אלא נותן כלי לעובדים להתאגד במסגרת הנוכחית).

  חשבתי על משהו,אולי במקום לחשוב איך לבטל את המצב הנוכחי והעצם להלחם נגד התרבות הארגונית שהתפתחה צריך לנקוט גישה יותר מעודדת,במקום לחשוב איך להגביל העסקה עקיפה לחשוב איך לעודד העסקה ישירה וגם לזה יש בעייתיות
  כי אנחנו לא יכולים לתת הטבת מס לכל העובדים במשק…(וחלק משמעותי מהבעיה הוא הקושי בהבחנה המבדלת בין העובדים השונים).

 25. יוני :

  נ.ב.
  אדם,בתי תוכנה קטנים פועלים כחברות כ"א ולאו דווקא מרוע אלא כי אופי העבודה שלהם פרויקטלי והם חיים על זה שהם מוסיפים מומחים ללקוחות שלהם לצורך מודול\פונקציה\תמיכה מסוימת.

 26. יובל כץ :

  רק גוש שמאל גדול יכול לחסל את הרעה החולה הזאת, רעה חולה גדולה מאד שביטולה הוא כמעט מהפכני מרוב שהוא נפוץ ומושרש בכל מקום.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.