חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניהול משק המים – הצעות

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, כלכלה ותקציב ב 16.11.10 6:03

מחזור, מדידה, הגברת ממטרים יכולים להיות פתרונות זולים יותר לבעיית המים במקום יבוא מים או התפלתם

מאת: חן ורמוט

מנתוני השירות ההידרולוגי ברשות המים, שפורסמו לסיכום חודש אוקטובר עולה כי מפלס הכנרת ירד בכ-20 ס"מ באוקטובר, ובכמעט במטר שלם מאז חודש יולי. מפלס האגם הלאומי עומד כיום על 213.88 מטר מתחת לפני הים – פחות ממטר עד לקו השחור, שממנו אסורה השאיבה. בנובמבר צפוי המפלס לרדת בעוד כ-10 ס"מ.

חורה לי שבמסגרות הכפופות למדינה, כגון הצבא, ישנו בזבוז רב של מים ואין טיפת התחשבות במצב משק המים בישראל. למשל, השקייה בניגוד לחוק בשעות היום החמות. ולא נדבר על הישראלי המצוי, שמתעלם ממצב משק המים ושוטף את רכבו בצינור. כנראה שקמפיינים עם דוגמניות מתקלפות כבר לא עובדים על אף אחד, וצריך לעשות מעבר לזה. כי ישראל באמת מתייבשת.

פתרון אפשרי אחד הוא קניית מים ממדינות זרות. בעקבות המשט והיחסים שנהרסו עם טורקיה, אי אפשר יהיה לקנות מהם, ומכל מדינה אחרת קניית מים תהיה יקרה מאוד, משום שהובלת המים היא סיפור יקר בפני עצמו.

הפתרון השני האפשרי הוא התפלת מים. להתפלת מים ישנם יתרונות רבים, אך גם חסרונות לא מעטים. התפלה היא דבר בעייתי, יקר, לוקח מקום, אנרגיה, מחמם את הסביבה ומייצר מים לא ממש מוצלחים שחייבים לערבב עם מים רגילים. פעילים סביבתיים רבים טוענים כי זהו בזבוז עצום של אנרגיה וכסף הכרוך בזיהום סביבתי, שבעצם מיועד לכך שאנו נמשיך לבזבז מים מתוקים ולהימנע ממיחזור מי ביוב ומים אפורים. בדיוק כפי שהכינרת היא סופית, גם מאגרי הדלק בעולם (נפט, פחם, גז) הם סופיים.

מאידך גיסא, בדיעבד הובן שניהול משק המים בשנים האחרונות נעשה בצורה רשלנית ובלתי חכמה בעליל. לדוגמא , כל הצריכה הישראלית עומדת על 1,700 מליון קוב, ושליש מכמות הצריכה הישראלית נשפכת כל שנה. בנוסף, רוב המים שלנו לא בכינרת, במקום שרואים, אלא מתחת לאדמה. במקום שאיש אינו רואה, לא קודח ולא מטפל. וזה רק חלק קטן מהרשלנות של רשות המים. בעקבות ניהולו הכושל של משק המים, נשאלת השאלה האם התפלת המים היא פתרון הכרחי לאור המצב, פשוט כי אין ברירה אחרת, או שניתן למצוא פתרונות אחרים ידידותיים יותר לסביבה ולהציל את משק המים מקריסה טוטלית. מה שבטוח הוא שצריך למצוא פתרון לעניין משבר המים, ויפה שעה אחת קודם.

לעניות דעתי, ואיני מתיימרת להיות מהנדסת מערכות מים, אפשר להציל את משק המים בעזרת פתרונות פחות יקרים ושואבי אנרגיות מיותרות. למשל, מרצפות מחלחלות שיקלטו את מי הגשמים (במקום מרצפות הזפת האטומות), מכשיר שמודד מתי העץ צריך מים (וכן,יש דבר כזה, והוא הומצא ע"י ישראלי) וכך אפשר לצמצם את צריכת המים בצורה ניכרת, מיחזור מים אפורים (מי אמבטיה,כיורים,מקלחות ושטיפת רצפה) שאיתם יהיה ניתן להשקות עצי פרי ושיחי נוי, וכמובן הגברת ממטרים ("סחיטת" עננים באמצעות מטוסים שיוצרים גרעיני התעבות מלאכותיים בתוך אדי המים שבענן. סביב גרעיני ההתעבות מתגבשות טיפות מים גדולות וכבדות, שבשל כובדן מתנקות מהעננים ויורדות כגשם).

אז מה דעתכם?

חן ורמוט היא בת 19, סטודנטית באוניברסיטת בר אילן

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

20 תגובות

 1. דקל-דוד עוזר :

  קודם כל כל הכבוד על הרצון הטובה.

  כנראה שאת לא מבית חקלאי כי חלק מהדברים שאמרת לא עומד בהלימה עם עובדות, אבל טוב שיש חשיבה חיובית.

  לדעתי ישראל צריכה לקבוע יעד לייצר מים ולהפוך למובילה באזור באספקת מים כי זה יהיה נכס פיננסי ואסטרטגי. עליה להפסיק להתעלל בכנרת ובים המלח.
  ועליה לשים כיעד מדיני לפעול ולתקוף את האקלים המדברי.

  בחיים צריך יעדים פוזיטיביים ולא רק נגטיביים

 2. עודד גלעד :

  צודקת!

  עצם העובדה שיצחק תשובה ומשפחת עופר הם אלו שמתפילים לנו את המים (גם אריסון בדרך) זה כבר מצלצל בפעמוני אזהרה.
  בעוד המערכת הפוליטית והתקשורתית אפופה בתודעה של "המצב נורא – חייבים להתפיל מים" התקציבים והאנרגיות מופנים לתחום הזה שמתממש בעוד שהאקוויפרים שלנו מוזנחים לאבדון. צריך להבין שמי גשם הם מים מותפלים באנרגיה סולארית, חינמיים, והם מגיעים אלינו בכמויות אירופאיות (בלונדון, ברלין ופתח תקווה יורדות כמויות משקעים דומות כל שנה!)
  אבל מנגנון הסינון החינמי שלנו – הקרקע – מזדהם והממשלה לא עושה די למניעת הזיהום, מאגרי המים החינמיים העצומים התת-קרקעיים – לא זוכים ליחס ולהגנה (הקמפיינים ממשיכים לטחון את תודעת השקר שהכינרת היא מקור המים העיקרי שלנו).
  הפתרונות הם רבים ואת חלקם ציינת. אוסיף את הפיתרון של "מלכודות נגר" שהציע פרופ' גדען סיני, שזה מעין לימנים שמאפשרים לגשם לחלחל לקרקע ולמלא את המאגרים וגם לפתור את בעיות הניקוז.
  מומלץ מאוד לראות את תכנית מבט שני שהכין צור שיזף בנושא:
  http://hasviva.co.il/?p=13620

 3. ק. טוכולסקי :

  אם הרשויות יקבלו תקציב יעודי לתיקון מערכות ההובלה של המים נוכל לחסוך בערך 20% מהמים במערכות שהולכים לאיבוד בדליפות.
  אם הצבא יפסיק להגיד שאין לו כסף ויחבר את הבסיסים למתקני טיהור שפכין וקולחין נוכל לתת לחקלאים בעיקר בפריפריה עוד המון מים.
  אם ננצל יותר את מי הקולחין הקיימים ונטהר אותם ברמה הגבוה ביותר נוכל גם לחסוך.

  אבל במדינת ישראל מעדיפים לבזבז ולכן רצים להתפיל, באמצעות המגזר הפרטי כמובן תוך בזבוז אדיר של אנרגיה.

  יש פתרונות חן וטוב שכתבת על כך, אבל הדיון בקרב מקבלי ההחלטות נגוע באינטרסים זרים וקצרות רואי.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  התפלת מים -כן,תשובה ועופר-לא

  כבר שנים חברת חשמל מציעה לבנות מערכת משלימה להתפלת מים מאחר שהתפלה חלקית נעשית יום -יום ובכמויות אדירות בעצם תהליך ייצור החשמל.
  מים ממשלתיים יהיו זולים כמו החשמל הממשלתי.
  אבל לא ,רוצים ליצור ברוני מים "חדשים" כמו עופר ותשובה וזה על חשבון האוכלוסייה.
  כדי להתפיל מים עופר ותשובה יצטרכו להשקיע בתחנות כח בזבזניות בשטח ובמשאבים.הם גם צריכים להרויח ,"חסידי אומות העולם" האלה, ולכן כבר היום מייקרים המים ב-300%-400% אחוז דרך יצירת תאגידי מים עלוקתיים.
  אח"ב הכל יהיה מוכן לגזור קופונים שמנים מהמים,כמו מהגז,הפוספטים,האשלג,הברום,שכולם ניתנו כמתנה לברונים השודדים על ידי המשטר הניאו-ליברלי-מפריטני.
  עם ישראל מאד נהנה להיות פרייר,ולהידפק בגדול על ידי שודדי ההפרטה.

 5. אורי אפלבוים :

  על "מבט שני"

  לעודד,

  הסרטון הזה הוא דוגמא למגמתיות של ארגונים ואנשים סביבתיים הפוגעת במאבק הסביבתי. הניסיון של שיזף לטעון כאילו אין מחסור אמיתי במים הוא מגוחך. הביאו לאולפן את סמנכ"ל רשות המים שהסביר בפירוש (על פי הנתונים ששיזף הציג) שאנחנו צורכים יותר מים מאשר המים החוזרים אלינו מהשמים. אבל נוייבך וגילאון לא רוצים להקשיב כי הם שבויים בקונספציה.
  מה עם קיימות?

  אני גם מאמין שהתפלה היא לא הפתרון, ובטח לא על ידי גורמים פרטיים. אבל התכנית מלאה בטעויות והטעיות.
  לדוגמא, טענה נגד ההתפלה היא שהיא מייצרת מים בלילה ואף אחד לא שותה בלילה. נו באמת, שתיית מים בטלה בשישים לעומת השקיית גידולים של מים שפירים שבהחלט יכולה להתבצע בלילה.
  אין ספק ששיטת ה
  BOT
  היא שיטה גרועה במקומותינו אבל אין ספק שאגירת מים בבתים פרטיים (של גנבים במקרה של הכתבה) היא לא פתרון לכלום.

  לדקל ומיכאל,

  גם בלי קשר להפרטה הפתרון הוא לא בהתפלה. עודד וגם חן הכותבת הסבירו את זה יפה. זה כמו לחשוב שמכונית חשמלית תפתור את בעיית התחבורה בישראל.

  הפתרון האמיתי הוא הקטנת הצריכה ובזה רשות המים פשוט צודקת גם אם בר רפאלי מתקלפת זה לא הדרך להשיג זאת.

  מה עושים?
  חינוך לחסכון. בראש ובראשונה, פחות בשר. הפרות שותות מים שפירים והרבה.
  הפרדת מים אפורים ושימוש חוזר בהם לפחות בתכנון של ערים ושכונות חדשות ועוד הרבה מאוד עניינים.

  יש עוד הרבה שיטות לחסכון אבל מוקדם או מאוחר נצטרך להחליט איך מצמצמים את הילודה שהיא היא הבעיה האמיתית שלנו.

  במקום זה אפשר להמשיך ולדון איפה יעבור הגבול בין שתי מדינות וירטואליות שבשתיהן קצב הילודה הוא מהגבוהים בעולם והוא מאיים לכלותן מהר מכפי שאנחנו חושבים.

 6. עמית-ה :

  יופי של פוסט.
  צריך לזכור שחלק גדול מהמים משקה צמחים וכיסוי צמחי מגדיל משקעים.
  אז חשוב לא לבזבז אבל גם לא לייבש גנים וגינות.

 7. דקל-דוד עוזר :

  למה הפיתרון הוא רק "הקטנת הצריכה"? למה לא הגדלתה?
  אם, כמו שטוכולסקי אמר, יטפלו בשפכים ויסיטו את הטיהור השלישוני לחקלאות (מים שהם מושבחים ביחס למים שפירים רגילים) אז לא תהיה בעיה להגדיל את השימוש במים במערכות הביתיות – זה לא שונה מהפתרון הפחות טוב אך נשמע יותר טוב וקרוי "מים אפורים" (שימוש במים לא מטוהרים להשקייה מול שימוש במים מטוהרים להשקייה – מה עדיף?)

  אם ישראל הופכת למעצמת טכנולוגיות אנטי מדבור ושינויי אקלים כמו גם חקלאות מדברית על ידי שימוש במים המותפלים, תהיה הזמנה של מילארדי שקלים לידע הזה מכל העולם הערבי, שלא לדבר על הצורך במים וחלוקת מים באזור המדברי הזה.

  כל מה שצריך הוא ליזום פרוייקט לאומי (ולא פרוייקט מתנה לעשירים) ולקדם אותו.

 8. אורי אפלבוים :

  דקל,

  הפתרון שטוכולסקי דיבר עליו שונה באופן מהותי מהתפלה. הוא בהחלט דומה יותר ל"מים אפורים". שניהם חשובים ושניהם מאפשרים שימוש רב יותר באותה כמות נתונה של מים עם השקעת אנרגיה מינימלית. לא כך היא, בענין ההתפלה.
  ההתפלה היא רק העברה (לא יעילה במיוחד) של משאבי אנרגיה עצומים של ההתפלה עצמה, שאיבה ושינוע. דימיתי אותה קודם למכונית החשמלית ולא בכדי.
  נניח שנצליח בפרוייקט לאומי לייצר מים מותפלים בכמות אדירה שיהפכו את המים לזולים במיוחד. הצריכה רק תתגבר (כפי שגובר השימוש ברכב ככל שמייצרים עוד כבישים ומכוניות חסכוניות יותר או "מזהמות פחות") נצטרך מהר מאוד יותר מתקני התפלה שיגזלו עוד חופים מהמעט שיש לנו ועוד אנרגיה שמופקת עדין מדלקים פוסיליים מתכלים וכמובן שבסוף גם נצטרך להחליט מה עושים עם כמויות המלח האדירות שנוצרות מתהליך של התפלת מים לטובת כל העולם הערבי כפי שאתה רוצה שיקרה. בקיצור, כמו שהמכונית החשמלית תמנע את פיתוח הרכבת ואת חיזוק הערים והבניה לגובה, כך התפלת המים תמנע חסכון, תיקוני מערכת הובלה, ואפילו את ההכרח בצמצום ילודה.

  העתיד דורש מאתנו דבר ברור ביותר, להגיע כמה שיותר מהר למצב בו אנחנו לא צורכים יותר ממה שמתחדש לנו באופן טבעי. זה אפשרי. זה דורש לא מעט תכנון אבל אפשרי. פתרונות שמסיתים את הצריכה המופרזת לאפיקים פחות בולטים לעין הם פתרונות מזיקים יותר ממועילים.

  דרך אגב, שלא יובן לא נכון, אני אבא, יהודי מאמין ואוהב ילדים רק שלצערי אי אפשר לעשות 8 מהם.

 9. עודד גלעד :

  כמה תשובות

  מיכאל – תחנות הכח של חברת החשמל אינן מתפילות מים, אלא מחממות מי ים. הקיטור בטורבינות מקורר וממוחזר כל הזמן.
  אכן יש בעיות באופן שצור שיזף מציג את הדברים, והקטע עם גנב המים ממש מביך. בכל זאת, תפיסת מים במבנים במהלך החורף היא דבר כדאי ונכון בעיני, וראה את הפרוייקטים המופלאים של אמיר יחיאלי בבתי ספר.
  הטענה בדבר עודפי הלילה נשמעת לי נכונה, כי מי התפלה לא מופנים לחקלאות אלא לצריכה עירונית שהיא אפסית בלילה.

 10. עודד גלעד :

  חציה השני של תגובתי האחרונה

  הוא תשובה (חלקית בינתיים) לאורי אפלבוים

 11. לקסי :

  רצחו את ההורים ומייללים כיתומים

  אלה החברים מהאוצר שלאורך שנים בלמו כמעט כל קידום של התקנת מתקנים לאגירה, השבחה וניצול של מים שוליים (נגר הזורם לים, קולחין ועוד).

  ועכשו, משתמשים במחסור – האמיתי – לחיזוק החברים שמקימים את מתקני ההתפלה.

  ועכשו גם לא משתמשים בעדפי האנרגיה הנוצרים בתחנות הכוח (תגובה 4 של מיכאל למעלה). האנרגיה הזו נשפכת לים כמים חמים אחרי שאלה התחממו תוך צינון מערכות הייצור המבוססות על שריפת דלק. האפשרות להשתמש באנרגיה הזו להקטנת עלות ההתפלה היא טכנולוגיה ישנה וידועה.
  בשעתו היה הסכם בין ראה"מ אשכול לנשיא ג'והנסון על מימון אמריקאי להקמת תחנות משולבות כאלה.
  הטמיונאים* הורידו את זה גם אז.
  הסיבה לכך כיום היא אחד משיאי הציניות.
  הממשלה עושה כל דבר על-מנת להחליש את חברת החשמל.
  יש לכך שתי סיבות:
  1. להחליש את המעוז הכמעט אחרון של עבודה מאורגנת.
  2. להפריט לחברים.
  לשם כך
  * חוסמים מימון להשקעות,
  * מכריחים רכישת חשמל מיצרנים פרטיים (="חברים", כנ"ל) ולא יעילים,
  * בולמים ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים ע"י חח"י לטובת "פרטיים"
  * וכאמור גם עניין ניצול האנרגיה השיורית (שממנו התחלנו)

  _________
  * טמיון = אוצר המלך, מה שירד לטמיון אינו חוזר…

 12. אורי אפלבוים :

  לעודד

  אני חושב שגם אם מטרת המים המותפלים הם צריכה עירונית אזי ישנם לא מעט שימושים כגון השקיה שיכולים לקרות בלילה. חוצמיזה הייתי רוצה לדעת איך אתה יודע שהמטרה של מתקני ההתפלה היא צריכה עירונית בלבד? (לא מדובר על המערכת הקיימת היום אלא על המערכת שאמורה להוביל מים לפנים הארץ.) אני לא שמעתי על זה ואשמח לקרוא על כך.

  יכול להיות שאתה צודק בענין הזה ושהטענה הזו בסרט נכונה אבל נראה לי ששנינו מסכימים שהטענה המרכזית של שיזף כאילו יש מספיק מים היא מוטעית וגורמת נזק רב.

  יש להתנגד להתפלה ויש מספיק סיבות אמיתיות וטובות לעשות זאת לא צריך להשתמש בהטעיות.

  מסכים איתך שאגירת מים היא פתרון טוב בסך הכל אבל הוא מאד מאד חלקי. והאיש הגנב גורם למי שנגד אגירת מים להיות יותר נגד אגירת מים.

  דרך אגב עודד, נכון שאם סבא ישראל וסבתא גיטל לא היו עושים 11 ילדים אז אחד מאיתנו אולי לא היה כאן בדיון ולא היה פעיל למען הסביבה אבל אתה מוכרח להודות שהיום המשימה האמיתית היא לדאוג שאחוז הפריון בין הירדן לים יהיה 2.5 לאישה ולא קרוב לארבע כפי שהוא היום. רק תחשוב מה היה קורה כאן אם גם 11 הילדים שלהם היו עושים אחד עשר ילדים וגם 11 הילדים שלהם היו עושים 11 ילדים (ששניים מהם הם אנחנו) וגם 11 הילדים שלהם יעשו 11 ילדים. זה לא רחוק ממה שממשיך להתקיים בחברות הדתיות בארץ (מכל הדתות).

  מה אתה אומר?

 13. מיכאל לינדנבאום :

  אנונימי-אין כמוך!!

  לאנונימי היקר,
  כל משפט שכתבת,זה כאילו יצא גם מפי.
  אפשר להשתגע מהאדישות(חוץ מכמה אנשים פה) הכללית לביזה הכללית שנקראת הפרטה.
  הייתי רוצה להוסיף כמה דברים למה שאמרת:1)נוסף להזנחת האגירה,נושא מי הנגר והקולחין,יש גם הפשע של זיהום מי התהום (דבר לא נעשה נגד המזהמים) וניצול יתר של אקוויפר החוף תוך כדי המלחתו.
  ישנו גם הפשע של זיהום הנחלים והנהרות על ידי הזרמת ביוב חסרת רסן.
  2)לא רק מכריחים את חברת חשמל לקנות מ"חברים" לא יעילים נוסח עופר ותשובה חשמל ביוקר רב,ואחר כך מודיעים שצריך "התייעלות" בחברת חשמל.

  3)נושא התפלת מים משיק לנושא תשתית הכבלים. כולם שוכחים ורוצים להשכיח שחברת חשמל יכולה להבטיח תשתית כבלים לכל בית בישראל כשהיא משלבת אותה במערכת הובלת החשמל הכלל ארצית.
  כמובן שדואופול התשתית בזק-הוט נלחם בחורמה בחברת חשמל.מנכ"ל משרד התקשורת עדן ברטל הרגיע "חששות" הדואופול שיתמוטט עסקית,רחמנא ליצלן,בשל התחרות המדינה(ח"ח).
  אני מצטט את דה-מרקר מהיום http://it.themarker.com/tmit/PrintArticle/13038 :"ברטל הדגיש כי 51% ממניות חברת החשמל יימצאו בידיים פרטיות עוד לפני תחילת התהליך"…..

  כך דואג משטר ההפרטה הניאו-ליברלי שיהיה טוב רק לברונים השודדים ושאר האוכלוסייה ,אריסים שלהם.

  http://it.themarker.com/tmit/Print
  Article/13038

 14. מיכאל לינדנבאום :

  לאורי אפלבוים,
  אתה רוצה שנידמה למערב אירופה המזדקנת הנאלצת לייבא מיליוני זרים בגלל הזדקנות מהירה של אוכלוסייתה?
  אתה רוצה שנהיה מדינה יהודית(פחות או יותר),או מדינה של אדונים יהודים ומשרתים נוכרים?

 15. אורי אפלבוים :

  מיכאל

  אני רוצה שנהיה מדינה הרבה יותר יהודית.

  אנא קרא את תשובותי שוב

  במדינות אירופה אחוז הפריון מתקרב ל2 ובחלקן פחות ולכן הן מזדקנות. אני ממש לא רוצה את זה.
  אבל אני גם ממש לא רוצה 20 מיליון איש על שטח של 20 אלף קמ"ר.
  צריך לעשות זאת בהחוכמה ובהדרגה. אבל מוכרחים לעשות זאת.

  הייתי רוצה לדעת מה אתה רוצה שיקרה בעניין הזה?

  דרך אגב, זה בערך חצי יהודים וחצי ערבים כך שאין ממש קשר ליהודים אדונים וכו'..

  יותר מחצי מהתגובות מדברות באופן נחרץ נגד הפרטה. מאיפה הסקת את מסקנתך על האדישות?

 16. מיכאל לינדנבאום :

  לאורי,
  אדישות-לא התכוונתי אליך מלכתחילה,ואם אתה מרגיש כך,אז קבל נא את התנצלותי.
  ילודה-אני חושב שהארץ יכולה להכיל אוכלוסייה גדולה.העניין הוא ניהול נכון של המשק(גם משק המים כמובן) וחלוקה צודקת של המשאבים.(תשובה והברונים השודדים).
  אדןנים ומשרתים-בהינתן אוכלוסייה יהודית מידלדלת דמוגרפית לעומת אוכלוסיות בעלות פריון גבוה יותר,זאת תהיה התוצאה.
  דהיינו,המצב הנוכחי של חצי -חצי הוא זמני לחלוטין.אין לך אלא להתעניין במספר הילדים עד גיל עשר(פר מגזר) כדי לקבל מושג.
  כדי לקבל עוד מושג.בית הספר בו למדו שלושת ילדיי נסגר לפני מספר שנים בגלל מחסור בתלמידים….

 17. אורי אפלבוים :

  מיכאל לא צריך להתנצל. הכל בסדר

  ילודה, אני אכן מתעניין מאד בנושא כי אני חולק עליך לגבי היכולת של השטח הזה להכיל כמות גדולה יותר של אנשים באופן מיטבי ללא קשר לחלוקת המשאביםץ

  קצב הילודה במגזר הערבי בישראל יורד מהר יותר מקצב הילודה במגזר היהודי שכן המגזר היהודי כולל דתיים רבים יותר.

  ולכן המצב של חצי חצי הוא ממש לא זמני.

  ארנס מנסה לנצל זאת לצורך חלומותיו המדיניים.
  אני פשוט מתייחס לבעיה הזו כבעיה משותפת. היא קיימת והיא גדולה. מציע גם לך, כסוציאל דמוקרט לא להתעלם ממנה.

  השוויון חייב להיות גם בנינו ובין צאצאינו. אסור לגמור להם את המים. או לחילופין את הקרקע. או את החוף (בין היתר בעזרת מפלצות התפלה

 18. איציק יאפ :

  וואי איך אתם לא רואים?!

  התפלה זה כל כך פאסה. ההפרטת המים היום היא לתאגידי מים, וזו מכת מוות למשק המים כמו שהוא היום!

  לא מחסור במים זה מה שמפחיד אותי, ההפרטה לתאגידי מים גורמת לי חלחלה ופחד. הרי תאגידים יכולים להרוויח הרבה יותר כסף כשיש מחסור, מעצם בעובדה שהם פועלים על פי כללי "היצע ביקוש", הם יוצרים היצע נמוך וביקוש גבוה.
  60 תאגידים הוקמו במדינה כדי לגבות כסף על מים.

  זה קריטי!

  הנה ראיון רב משתתפים:
  http://www.youtube.com/watch?v=akU1iBi5QSo

  (זה חלק ראשון, בסופו ניתן ללחוץ על "חלק 2" ו "חלק 3")

  הפרטה או מים אפורים? 2.5 ילדים או 15? זו הסחת דעת! זה אשכרה לא רלוונטי!

 19. מיכאל לינדנבאום :

  בישראל-עובדות "לא מעניינות"

  איציק,
  נכנסתי ללינק וצפיתי במה שאני מתריע עליו מזמן.תשתיות מים בערך כולל של 14 מיליארד ש"ח ניתנים במתנה על ידי המדינה לתאגידים,והכוונה היא להפריט התאגידים לאנשי עסקים.
  ההפרטה-ביזה,מתנהלת במשק המים,החשמל,תשתיות הכבלים ובכל מקום שאפשר לגנוב.
  אני מפנה אותך למה שלקסי כתב למעלה:"ועכשו, משתמשים במחסור – האמיתי – לחיזוק החברים שמקימים את מתקני ההתפלה".
  התפלה זה בכלל לא פאסה,אלא העתיד העגום,והיא ניתנה לגמרי במקרה לתשובה ועופר…..
  תודה לך בכל מיקרה שאתה מציף בעיה,שרק שתיקת הכבשים של הישראלים חמורה ממנה.

 20. עמית-ה :

  אם כבר שומעים על ההפרטה כדאי ללכת לשלב הבא – http://yes.walla.co.il/?w=/7802/1655811

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.