חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הביטוח הלאומי – המרכז למימוש זכויות רפואיות מעוניין במצב הקיים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 14.11.10 6:02

המרכז למימוש זכויות רפואיות בראשות לבנת פורן, גוף פרטי המתפרנס מהשגת פיצויים וקצבאות מהביטוח הלאומי, יצא בקמפיין לשינוי היחס אל הפונים לוועדות הרפואיות. מאמר תגובה זה מציין בין השאר שהבעיה היא שגוף פרטי זה מעוניין בהשארת המצב על כנו כדי שהוא יוכל להפיק ממנו רווחים

מאת: עו"ד יפעת סולל, הרב עדית לב

לבנת פורן: כבוד לאזרח בועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי

ביותר מדי מקרים הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח הלאומי מניחות שהאנשים העומדים בפניהם הם רמאים ומזלזלות בהם. לבנת פורן, מנכ"לית המרכז למימוש זכויות רפואיות, יוצאת בקמפיין מכתבים לשר הרווחה, בקריאה לשנות את היחס

לקריאה נוספת

שתי ועדות בדיקה המליצו על הוצאת הוועדות הרפואיות מתוך המוסד לביטוח לאומי ומסקנות שתיהן נותרו ככלי איך חפץ בו.

המוסד לביטוח לאומי הפך למשת"פ של משרד האוצר וכל עניינו מניעה מאנשים מלקבל את זכויותיהם. יחד עם זאת הפעולה שמקדמת לבנת פורן, אשר עושה את הונה מן הקושי של האזרח לעמוד מול ביטוח לאומי, היא משום מעט המשמר את הקיים.

פורן יוצאת כנגד התייחסותם של הרופאים. אין ספק, שקיימת בעיית התייחסות, אולם זו אינה הבעיה האמיתית של הוועדות הרפואיות. הבעיה האמיתית, היא בעובדה שאין הפרדה בין מי שמשלם לרופאים לבין מי שמשלם למי שהרופאים מאשרים את נכותו: בקיצור, הרופאים יודעים שמצפים מהם לאשר כמה שפחות מן הבקשות המוגשות.

מידת נחמדותם של הרופאים אינה רלבנטית לשאלה העקרונית כלל. המוסד לביטוח לאומי, כמו ממשלת ישראל כולה, מתייחס ככלל אל אנשים המתקשים להסתדר בחיים המודרניים כאל רמאים וגזלנים. אך לאחרונה קידם המוסד לביטוח לאומי תיקונים לחוק, אשר יאפשרו לו לקנוס את מי שאינם מיידעים את המוסד בגין שינויים בתחומים שונים, למרות שרובם כלל אינם רלבנטיים לצורך גובה הקיצבה המשולמת. תפיסה מעוותת זו, היא שהביאה לעולם גם את תוכנית ויסקונסין, אשר כופה בכוח עבודה בתנאי עוני. המוסד לביטוח לאומי הרחיק עצמו מהציבור על ידי הקמת מוקד טלפוני המאויש במוקדנים שאינם אנשי מקצוע וכך הוא מונע עוד יותר את מימוש הזכויות הקבועות בחוק, אשר הופכות לנגישות פחות ופחות.

פורן מציעה לא לשנות את המצב הקיים, אלא רק להפוך אותו לנעים יותר. האינטרס שלה הוא להותיר מהותית את המצב כפי שהוא, קרי שהפונים לוועדות הרפואיות ירגישו, כי הם צריכים גורם פרטי שיבוא וידבר בשמם אל מול הבירוקרטיה. אותו גורם פרטי שישלשל לכיסו בסוף התהליך חלק מקצבת הנכות. ההכרח באותו גורם פרטי יגביר את הקושי של הפונים לועדות הנכות. חלק מדרישותיה למעשה מתקיימות כבר היום: חוק זכויות החולה חל על כל רופא בכל סיטואציה, על כן אין טעם לדרוש להחילו על הרופאים של הוועדות הרפואיות, באשר הוא חל מלכתחילה; משוב – הוא דבר חיובי, אך גם כיום רשאי כל אדם לפנות אל הוועדה לתלונות הציבור של המוסד לביטוח לאומי וגם היום, רופא אשר נצטברו לחובתו תלונות מספר – מורחק מן המערכת.

העובדות לעיל מצביעות על אחת משתיים: או שפורן אינה מודעת לאופן התנהלות המוסד לביטוח לאומי והרופאים הפועלים בו, או שיש לה ענין להציג הישגים מקום שאין כל צורך בשינוי המצב.

בכל מקרה, התיקונים הנדרשים במוסד לביטוח לאומי לא יושגו על ידי גופים למטרות רווח, שפועלים על חשבון הציבור, אלא רק בהתארגנות של אזרחים, לדרישות פוליטיות, אל השר הממונה, אל ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ואל הגורמים הרלבנטיים האחרים, ולדרוש מהם שישיבו את המוסד לביטוח לאומי להיות גורם הפועל למען הציבור ולא כיריבו.

עו"ד יפעת סולל, התוכנית לכלכלה ולחברה, מכון ון ליר

הרב עדית לב, שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. מתוך ישיבה 174 של מליאת הכנסת נובמבר 2010 :

  אני מזמין לשאילתא 941 את חבר הכנסת מסעוד גנאים – ליקויים בוועדות הרפואיות במוסד לביטוח לאומי. בבקשה.

  941. ליקויים בוועדות הרפואיות במוסד לביטוח לאומי

  מסעוד גנאים (רע"ם-תע"ל):

  אדוני היושב-ראש, כבוד השר, דוח מבקר המדינה 2010 הצביע על ליקויים בהתנהלותן של הוועדות הרפואיות במוסד לביטוח לאומי. כמו משך הטיפול הממוצע, שינוי החלטות ותאריכי דיונים, אי-שמירה על צנעת הפרט, אי-התייחסות לדברי הפונים, ועוד.

  רצוני לשאול:

  1. האם הליקויים האלו ידועים?

  2. מה ייעשה לטיפול בליקויים אלה?

  3. למה לא מקימים ועדות רפואיות שאינן תלויות במוסד לביטוח לאומי?

  שר הרווחה והשירותים החברתיים יצחק הרצוג:

  קודם כול, הכול ידוע ומוכר ואין שום בעיה למוסד לביטוח לאומי להוציא את כל נושא הוועדות הרפואיות מתוך המוסד לביטוח לאומי, רק אף אחד אחר לא רוצה לקבל את זה על עצמו. יש כרבע מיליון ועדות רפואיות בשנה.

  1. הליקויים בוועדות הרפואיות, שעליהם הצביע מבקר המדינה, ידועים לי ולמוסד והם נמצאים בהליכי תיקון מתקדמים.

  2. המוסד לביטוח לאומי הכין תוכנית עבודה לתיקון הליקויים – דרך אגב, גם בהנחייתי – הכוללת לוחות זמנים מפורט לביצוע ואשר נמצאת באחריות מינהל הגמלאות והלשכה הרפואית של המוסד. במסגרת ההתחייבויות לתיקון הליקויים מטופלים באופן פרטני סניפי המוסד, בהם משך זמן הטיפול הממוצע בתביעות לנכות עולה על התקן שנקבע. כמו כן, הוחלט על הקמת מערכת מחשוב חדשה לנכות כללית, שתסייע בקיצור זמן הטיפול בתביעה.

  המוסד לביטוח לאומי הפיץ נהלים חדשים שמטרתם מניעת עצירת דיון בוועדות הרפואיות, והלשכה הרפואית עורכת בקרה יזומה ובדיקת סניפים שבהם אחוז עצירת הדיונים גבוה.

  הלשכה הרפואית הפיצה הוראות חדות לרופאי הוועדות בנושא שמירת זכויות המבוטח בוועדה, התייחסות לכל טענותיו, נימוק ההחלטות. בנוסף, פרסמה הלשכה הרפואית קוד אתי וכללי התנהגות בוועדות לכלל רופאי המוסד.

  בנושא אחוז שינוי החלטות הדרג הראשון על-ידי הוועדה הרפואית לעררים, התחלנו בתהליך של איסוף נתונים לצורך בדיקה והסקת מסקנות. כמו כן, הלשכה הרפואית נמצאת בשלבים מתקדמים של עדכון יסודי ומקיף של ספר הליקויים בתחומים שונים – אני אישרתי הרבה מאוד תיקונים לספר הליקויים השנה, במועצת הביטוח הלאומי. האמור לעיל הינו חלק מהפעולות שנוקט המוסד לתיקון הליקויים. כמו כן נערך מעקב אחר ביצוע ההתחייבויות בלוח הזמנים שנקבע.

  3. סוגיית אי-תלותן של הוועדות, כאמור, מצויה לפתחה של הרשות המחוקקת. במהלך השנים הוקמו ועדות רבות, ציבוריות, לבדיקת הנושא, והן לא באו למסקנה שצריך להוציא את זה מביטוח לאומי. על-פי המלצת מבקר המדינה, על משרד הרווחה ומשרד הבריאות לשקול ליזום הצעה שתביא לשינוי ההסדר הקיים, בדרך שתחזק את אי-תלותן של הוועדות, ואנו נפעל, כמובן, על-פי כל החלטה שתתקבל בעניין.

 2. אודי :

  עו"ד סולל - תטיבי לפעול במקום לדבר

  עו"י יפעת סולל מופיעה באתר הביטוח הלאומי כחברה בועדה של המועצה העליונה הממונה על המוסד לביטוח לאומי.
  כן, זו אותה מועצה שעשתה עד היום מעט מאד כדי למלא את תפקיד הפיקוח המוטל עליה בחוק.
  זו אותה מועצה שאינה נגישה לציבור ושאין על פעולותיה כל מידע – כנראה בגלל אפס פעולה.
  זו אותה מועצה שבגלל אפסותה, חברות פרטיות צומחות ופורחות כדי לעזור לכם, תמורת תשלום נכבד, לקבל זכויות המגיעות לכם ממילא.
  מציע לעו"ד יפעת סולל לבוא לכנס בכנסת ב 01.08.2011 ולהתחיל לפעול.

 3. דני :

  הבטחות כמו חול,ואין מה לאכול. הציגו לי העובדים מצגת מילולית בפגישה אצל משרד ליבנת פורן. 3500 ש"ח עלה לי הגשת מסמכים דרכה לביטוח-לאומי, ומה יצא? הלך הכסף,,,,,,,,

 4. אודי :

  מציע שוב לכולכם לראות את מחדלי המועצה העליונה, וגם לתבוע אותה בגין אחריות דירקטורים. הנה הדיון בוועדת פניות הציבור בכנסת ב 19.12.11 : http://www.knesset.gov.il/protocols/heb/protocol_search.aspx?comID=19

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.