חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לבנת פורן: כבוד לאזרח בועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות עובדים ותעסוקה ב 11.11.10 6:05

ביותר מדי מקרים הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח הלאומי מניחות שהאנשים העומדים בפניהם הם רמאים ומזלזלות בהם. לבנת פורן, מנכ"לית המרכז למימוש זכויות רפואיות, יוצאת בקמפיין מכתבים לשר הרווחה, בקריאה לשנות את היחס


המוסד לביטוח לאומי הוקם כדי לספק לאזרחי ישראל הגנה כלכלית בעת הצורך. הרוח שהנחתה את הקמתו של המוסד גרסה כי אזרחי מדינת ישראל, באמצעות מדינתם, ערבים זה לזה, ובמאמץ משותף הם מניחים רשת ביטחון מתחת לכל אחד ואחד מהם. הביטוח הלאומי אינו עול הרובץ על המדינה, אלא הגשמה של חזון סולידרי.

ועם זאת, השנים שחלפו מאז הקמת המוסד הביאו איתן רוח שונה. הפונים לביטוח הלאומי, מי שפעם ביקשנו כחברה לתמוך בהם, החלו עוטים על עצמם סטיגמה של שודדי הקופה הציבורית. אל התקשורת מגיעים באורח פלא סיפורים על מעשי מרמה של דורשי קצבאות ופיצויים, וסיפורים אחרים, על תפקידן המציל של קצבאות בחייהם של אנשים רבים, סיפורים אלה נזנחים.

האמת, כפי שגם מודה משרד האוצר, היא שמספר התביעות החשודות עומד על פחות מחמישה אחוזים. אבל הרוח הרעה רומזת שהמצב גרוע הרבה יותר.

חלק מהרוח הרעה הזו מחלחל גם אל אחת מנקודות המפגש העוצמתיות ביותר של האזרח עם הביטוח הלאומי – הוועדה הרפואית. 200,000 אישה ואיש מגיעים מדי שנה לוועדות הרפואיות הללו, שקובעות עבורם גורלות. חלקם מתכוננים למפגש עם הרופאים בוועדה במשך שבועות ארוכים, מסדרים את מסמכיהם באופן שיציג את מצבם בדיוק המירבי.

והנה, מדי שנה מתלוננים אלפי אזרחים על הקורות אותם באותן וועדות. התלונות מספרות על יחס מזלזל, הטחת עלבונות והתעלמות ממסמכים. רבים מספרים כי חזרו לביתם בתחושה שנכנסו לחדר הוועדה כאזרחים הבאים לממש את זכותם על פי חוק ועל פי רוח הסולידריות שהביאה להקמת הביטוח הלאומי, ויצאו ממנה כגנבים.

נאמר ונדגיש כי רוב הרופאים בוועדות הרפואיות עושים את עבודתם בנאמנות ובאדיבות. אבל בצדם ישנם לא מעטים שאינם עושים כן. כיום אין כל מנגנון משוב שיאפשר לדווח על אותם רופאים, ואין כל מנגנון שיטיל עליהם סנקציות.

המרכז למימוש זכויות רפואיות, שרוב לקוחותיו טעמו וועדה רפואית מה היא, יצא בימים אלה בקמפיין הקורא לשר הרווחה לתקן את המצב הזה לאלתר. לשם כך הקמנו אתר ובו מנגנון המאפשר לשלוח לשר קריאה לתקן את המצב, ואנחנו מפעילים בלוג בו אנו עוקבים ומדווחים על התקדמות מאבקנו.

האתר נמצא בכתובת respect.org.il

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו בקריאה להשיב לביטוח הלאומי את רוחו המקורית, ולשרש תופעות המתייחסות לזכאים כאל פושעים.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

12 תגובות

 1. יאיר :

  זו חברה שמנסה להגדיל את הכנסתה במסווה של שיפור היחס לאזרח

  לי המרכז למימוש זכויות רפואיות נראה כמו משרד עו"ד (למרות שלפי האתר הם דווקא לא מעסיקים עורכי דין) שמיתג את עצמו קצת אחרת. בקמפיין יש יותר משמץ של צביעות – יש ללבנת הרבה מה להרוויח משיפור היחס.

 2. מערכת עבודה שחורה :

  יאיר שלום, נשמח אם תרחיב את הטוקבק לכדי מאמר שלם כדי לעורר דיון ציבורי. אנא צור קשר בדואל עם המערכת blacklabor בג'ימייל.

 3. גולש :

  כמעט כל הקישורים באתר הקמפיין מובילים מיד לאתר המסחרי של לבנת פורן, שם מסופר כמה היא מצוינת בלהוציא כסף מהמדינה (תמורת אחוזים כמובן).

 4. איציק יאפ :

  מישהו יכול בבקשה להגיב לגופו של עניין?

  אדם קרוב אלי מאוד זקוק עכשיו לוועדות האלו (פסיכולוגיות, רפואיות), מה שגם ככה קשה לו לעשות.
  האם יש אמת בטענות האלו?

  האם אני צריך להאמין לפרסומת הזו?

 5. ל. שלומית :

  במקרה הזה, אני שמחה שיש לנזקקים לשירותיו

  של הביטוח הלאומי למי לפנות, למרות שברור לי שמדובר בחברה מסחרית.

 6. דליה :

  לאיציק יאפ
  מהניסיון שלי בפנייה לוועדה רפואית של הביטוח הלאומי אני יכולה להעיד שקיבלתי שירות איכותי ומהיר מהביטוח הלאומי. אני מציעה לך לפעול לפי הנהלים שקובע הביטוח הלאומי ולפנות לביטוח הלאומי בעניני הוועדות. אין צורך להתרגש מביקורת שמובעת על ידי גוף שיש לו אינטרס לרווח על חשבון הביטוח הלאומי. ההתנהלות של גוף זה אינה אתית. יש להפריד בין אינטרסים לבין ביקורת. גוף אינטרסנטי שמטיל רפש ביקורתי, יש לחשוד במניעיו.

 7. איציק יאפ :

  תודה.
  באופן טבעי אני חושד במקרים כאלו.
  אבל בכל זאת כדאי לשאול.

 8. אריק :

  ממש לאחרונה התראיין שר הרווחה בנושא

  וטען כי שיעור הניסיונות לרמות את הביטוח הלאומי הולך ועולה. הוא אף דרש עונש מאסר למקבל קצבה שלא יעדכן על שינוי במצבו תוך 30 יום. דרישה של עונש מאסר (!) על מעשה שכזה נשמעת לי דרקונית וככזו הנובעת מהשקפת העולם לפי כולנו רמאים ורצון עז לשמור על כספי הבטל"א ללא שימוש, במקום לנצלם כחוק על מנת להגן על החלשים בחברתנו.

  אם כל היקף התביעות החשודות עומד על כ- 5% כפי שמצויין לעיל, נראה לי ששר הרווחה הוא זה שמטיל רפש ב- 95% הזכאים האחרים ולא פורן כלפי הבטל"א.

  לשמחתי מעולם לא נזקקתי לקצבאות ואני מקווה לא להזדקק להן גם בעתיד. אבל שמעתי סיפורים מאוד לא נעימים על המתרחש בחלק מהוועדות הרפואיות הללו ואני חושב שייטיב שר הרווחה אם ישקיע את מאמציו לשיפור השירות במשרדי הבטל"א ולא ברדיפת 5% מהפונים.

 9. אסתר דומיניסיני מרמזת שלבנת היא מאכערית :

  מתוך ישיבת ועדת העבודה והרווחה של הכנסת 2009

  אסתר דומיניסיני (מנכלית הבט"ל):

  אני אשמח להציג ליושב ראש את כל הפעילויות שנקטנו בשנה האחרונה כדי לייעל ולהביא למיצוי זכויות האזרחים.

  שר הרווחה והשירותים החברתיים יצחק הרצוג: תעלי 3-2 דוגמאות, אז נדבר. קל נורא להגיד דבר כזה. אנחנו פונים לאזרחים- –

  שמרית שקד: – – –

  שר הרווחה והשירותים החברתיים יצחק הרצוג: – – אנחנו פונים לאזרחים בכל הדרגות ובכל השפות ומבקשים מהם למצות ושולחים אנשים. זה נכון שיש חיכוכיות. כשיש 10 מיליון ממשקים בשנה עם ביטוח לאומי יש חיכוכיות, אבל לומר ליושב ראש כאילו כל הזמן כל הזקנים לא יודעים שמגיעות להם זכויות זה פשוט לא נכון.

  אסתר דומיניסיני: אגב, בזקנה יש מיצוי מרבי של זכויות. אין שום בעיה במיצוי בקצבת הזקנה.

  אילן גילאון: אנחנו לא מדברים רק על זקנים, אנחנו מדברים על כל המבוטחים. הבעיה המרכזית היא ברזון-דטה של הביטוח הלאומי. כל זמן שהביטוח הלאומי ממשיך להיות מכשיר של האוצר יש לנו בעיה. לכן כאשר הוא מאשים אנשים שצריכים להביא "מכעאר" כדי להידיין עם הביטוח הלאומי, השאלה צריכה להיות מופנית שוב אליכם – מדוע היום אנשים צריכים מתווך כדי לדעת את זכויותיהם בביטוח הלאומי? למרות שהם מופיעים בפני ועדה, אם הם לא לוקחים חברה שמשלמים לה הון כסף, הם לא יודעים למצות את זכויותיהם. כשאתם תדעו לענות על זה יהיה מותר לכם להיות טריבונל. אבל עד אז יש בעיה.

  אסתר דומיניסיני: זה שהגברת פורן עושה עסקים יפים מאוד ומעודדת שאנשים, שבכלל לא היה צורך שישתמשו בשירות הזה יקבלו אחוזים- –

  אילן גילאון: היה צורך, גברתי. אני אומר לך ממקור אישי.

  אסתר דומיניסיני: יש לי ויכוח.

  משה (מוץ) מטלון: אין ואקום בדברים האלה.

  אסתר דומיניסיני: מי שקובע את ההחלטות הרפואיות הם ועדות של רופאים חיצוניים, מנהלי מחלקות ופרופסורים שמבצעים את הוועדות הרפואיות. אלה לא אנשי הביטוח הלאומי- –

 10. מה חושב הציבור על הביטוח הלאומי :

  בסקר של הלמ"ס על המגזר הציבורי בכלל http://busha.co.il/images/stories/arie/pdf/seker-st-12-8-08.pdf

 11. אבנר :

  לי המרכז למימוש זכויות רפואיות מאד מאד עזר

  פניתי לביטוח לאומי לקבל קיצבת נכות כללית וקיבלתי יחס משפיל בוועדה. נתנו לי להרגיש כאילו אני בא לגנוב את הכסף של הרופא או של הפקיד או של שניהם. כמובן שלאחר חודש קיבלתי גם תשובה שלא מגיע לי כלום. אח"כ פניתי למרכז למימוש זכויות רפואיות ובזכותם קיבלתי את הקיצבה שמגיעה לי. אז נכון שהם לקחו על כך כסף אבל קיבלתי שירות שמעולם לא קיבלתי לפני כן. יש שם אנשים שפשוט אכפת להם ממך. אז מי שצריך – אני יכול להמליץ בעיניים עצומות.

 12. אבנר, למה זה נראה כמו טוקבק בשכר? :

  השוו לטוקבק זהה כמעט ברוחו שהתפרסם בבלוג של שוקי גלילי מתחת לפוסט התומך בקמפיין:

  שוקי שלום!
  אני קוראת את הבלוג שלך כבר הרבה זמן. הפוסט הזה מעניין אותי במיוחד כי גם אני הייתי לקוחה של המרכז למימוש זכויות. כל מה שכתוב כאן קרה לי בדיוק – גם אני פניתי לביטוח לאומי והתייחסו אלי בצורה משפילה וטענו שלא מגיע לי כלום. הרופא בוועדה גם אמר לי שאם אני אלך לעבוד אולי אני אמצא גם חתן. חצוף!!!אחרי הועדה הגעתי למרכז למימוש זכויות. אני חושבת שרק מי שמקבל את השירות בחברה הזו מבין בדיוק למה היא קמה. התייחסו אלי כל-כך יפה! בכל-כך הרבה כבוד. התייחסו אלי כבן אדם!!! טיפלה בי מנהלת לקוחות בשם נועה שהיא פשוט התגלמות טוב הלב האנושי. ובסוף תנחש מה קרה – קיבלתי גם קיצבת נכות וגם תחושה שעדיין יש מקומות בארץ הזו שיודעים לכבד אנשים.

  http://www.shooky101.com/?p=66271

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.