חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרפורמה ברשות השידור – לא מאפשרים דיון ציבורי

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, מכתבים ב 10.11.10 6:03

איתי לנדסברג, מנהל מחלקת התעודה של ערוץ 1, המתנגד לרפורמה ברשות השידור, פונה במכתב למנכ"ל הרשות וליו"ר אגודת העיתונאים בירושלים וקובל כי לא ניתן לו להשמיע את דעתו באופן חופשי בראיון בגלי צה"ל

דני זקן: ההסכם מאפשר קבלת שכר אמיתי על עבודה אמיתית

דני זקן מגיב על הביקורת שמעלה איתי לנדסברג בעניין הרפורמה ברשות השידור. הוא מפרט על ההסכם, ההכרחיות שלו ואף מסביר את נושא שעון הנוכחות המדובר

לקריאה נוספת

אל: מוטי שקלאר – מנכ"ל רשות השידור

דני זקן – יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים

מאת: איתי לנדסברג

הנדון: מניעת חופש הדיון המקצועי והציבורי על הרפורמה

שלום רב!

המכתב הזה ממוען אל שניכם. מקורו בתחושה הקשה שאתם מנסים יחד ובתיאום למנוע דיון ציבורי ומקצועי פתוח על ה"רפורמה" הצפויה ברשות השידור, השפעותיה על גורלו ואופיו של השידור הציבורי בכלל ועל גורלם של מאות עובדי רשות השידור בפרט.

ביום חמישי האחרון זומנתי לראיון בגל"צ בנושא ה"רפורמה" בשידור הציבורי.  עד שעות הערב המאוחרות של יום רביעי נעשה ניסיון למנוע את קיום הראיון ע"י המנכ"ל בתוקף סמכותו לאשר ראיונות לעובדי הרשות. עורכי התכנית בגל"צ אף הזמינו את המנכ"ל לראיון מולי, אך הוא סירב להציג את דעתו והתנה את אישור הראיון איתי, בראיון איתך דני זקן. אתה יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים האמור לייצג גם אותי במו"מ מול הנהלת הרשות והאוצר.

מדוע נידב המנכ"ל אותך דני, כנציגו לכאורה לראיון הזה?

מדוע מאשר המנכ"ל לעיתונאים רבים  להופיע בכלי תקשורת אחרים ואף לעבוד בהם במקביל לעבודתם ברשות השידור, אך אינו מאשר לי להתראיין בנושא זה הקשור במישרין לגורלו של השידור הציבורי שלגביו יש לי אחריות כעיתונאי המועסק בו. לא לעבוד, רק להתראיין. מדוע?

בהמשך הודיעה מערכת גל"צ לרשוה"ש כי היא מוזמנת לשלוח תגובה כתובה לשידור אחרי הראיון.

למרבה הפלא התגובה נשלחה עוד באותו ערב (יום רביעי), עוד בטרם התקיים הראיון. עניין מוזר לכשעצמו, לא אתי ולא עיתונאי.

אבל למרבה הפתעתי, לא רק רשוה"ש שלחה תגובה טרם הראיון, גם אתה דני זקן שלחת תגובה עוד לפני הראיון.

הדברים מצביעים על תיאום בניכם.

בנוסף, הועברו לעיתונאים מסרים כאילו אני מתכוון לפרוש ונמצא ברשימת המפוטרים. מסרים שנועדו להפחיד אותי מלומר את דעתי על ה"רפורמה". מעשה חמור, לא אתי, לא חוקי ולא דמוקרטי.

אם כך אני מבקש לשאול: מדוע אינכם חושבים שיש לאפשר דיון  ציבורי פתוח על הרפורמה הצפויה ברשוה"ש? ממה אתם חוששים?

התנהלותכם זו מצביעה על ניסיון לסתימת פיות, מניעת ויכוח ודיון מקצועי לגיטימי על הצפוי בשידור הציבורי בעתיד הקרוב.

האם אתה דני זקן חושב שבחירתך ליו"ר אגודת העיתונאים ממנה אותך גם לקומיסר ושליט יחיד על הדעות שיש לכל עיתונאי החבר באגודה?

האם אדוני המנכ"ל אתה חושב שרק קולך הוא זה שצריך להישמע כאשר דנים בתוצאות הרפורמה? בהגיונה? בשאלות על גורל 700 עובדים שייאלצו לפרוש? מדוע מישהו מאותם 700 לא יכול להביע את דעתו?

מדוע אתה מנסה למנוע בכוח סמכותך כמנכ"ל מדעות אחרות להישמע?

יש לי תחושה קשה שעיתונאים רבים, בכירים וזוטרים חוששים לפתוח פה ולומר בפומבי את דעתם בשל חשש לפרנסתם, עתידם ובעיקר מחשש לתגובתך במידה ודעותיהם יהיו שונות או ביקורתיות.

ניסיונכם הנכחי לומר לגל"צ כי "אני מבטא את דעתי הפרטית" בלבד, בלי להתייחס לתוכן דברי, הוא ניסיון להציג מצג שווא על פיו ההסכם המוצע כעת מקובל על כל העיתונאים כולם. ולא היא.

מר דני זקן נבחר ליו"ר אגודת העיתונאים בירושלים ובתוקף זאת הוא אמור לנהל מו"מ מולך מר שקלאר. התיאום ביניכם מעיד על מצב לא בריא. עולה ממנו החשש לתיאום הנובע מכוח סמכותך לתת או להעניש כמנהלו של מר זקן. עולה ממנו החשש שמי שיתנגד לדרישותיך במו"מ, בייצגו את האינטרס של העובדים, עלול להיפגע בפרנסתו ומי שיסכים איתך יקודם ויתוגמל.

האם זה המצב?

אני מדגיש:

 1. ניסיונות להפחיד ולאיים על עיתונאי מלומר את דעתו בעניין ציבורי ממדרגה ראשונה אינם מקובלים בדמוקרטיה ובוודאי לא ראויים בכלי תקשורת ציבורי פתוח ומגוון.
 2. ניסיון למנוע ממני להביע את דעתי המקצועית מעלה חשש שאתם לא משוכנעים בצדקתכם וב"רפורמה" המובלת כעת על ידכם וחוששים מחשיפת הבעיות ברפורמה.
 3. הרפורמה בשידור הציבורי תשפיע על כל אזרח במדינה המחויב על פי חוק לשלם אגרה. היא תשפיע באמצעות התוכן – לטוב או לרע, ובאמצעות העלות.  משום כך יש לקיים את הדיון לגביה עכשיו.
 4. הרפורמה תשפיע על גורלם האישי של מאות עובדים שנדרשים על ידי האיגודים המקצועיים שלהם לפרוש או להיות מפוטרים ללא נימוק ראוי. חתימה על ההסכמים תגרום להשפעה מיידית על אותם עובדים ולכן יש לדון בדברים עכשיו.

כי זאת יש להדגיש: לרשוה"ש אין עדין חזון שידורים חדש ומתוכנן, אין מבנה ארגוני ודרך ארגונית למימוש החזון, איש לא יודע כמה כוח אדם, אמצעים וכסף יידרשו ליישום חזון השידורים החדש (שאינו קיים עדין) ולכן לא ברור מדוע 700 איש צריכים לשלם בפרנסתם על כך.

 1. כל ניסיון לקבל תשובות בנושאים הללו ורבים אחרים, נתקל בשתיקה, התעלמות, ניסיונות השתקה של כל ביקורת ואף ניסיונות לסתימת פיות ואיומים.
 2. אני רואה בחומרה את הניסיון לאיים עלי בפיטורים בשל הבעת דעתי על ה"רפורמה" והנושא הועבר לבחינה משפטית. מי שעשה זאת יודע היטב מהם הקריטריונים לרשימת המפוטרים.
 3. היה ראוי שתאפשרו לדעות שונות להישמע ותנסו להתמודד עם הביקורת בתשובות ענייניות. האנשים המשמיעים את הביקורת ואני ביניהם, הם אנשי מקצוע עם קרדיט לא פחות משלכם ואולי אף גדול משלכם בעבודת השידור הציבורי.

בברכה

איתי לנדסברג

העתק:

יו"ר רשוה"ש

נשיאת מועצת העיתונות

מנהל טלוויזיה

מנהל תכניות בטלוויזיה

דוברת רשוה"ש

מבקרת הפנים ברשוה"ש

חברי הנהלת אגודת העיתונאים בירושלים

חברי ועד עיתונות הפקה

דברי רינו צרור בתוכנית: "ביקשנו את מנכ"ל רשות השידור להגיב לדברים של איתי ואולי להתעמת איתו, מנכ"ל רשות השידור שהיה איתנו בשבוע שעבר בחר שלא להתעמת עם מי מעובדיו בשידור, כך תגובתו. התגובה נכתבה לפני הדברים של איתי אצלנו ואומרים לנו ברשות השידור, לנדסברג מבטא את דעתו הפרטית בלבד, עמדותיו כנגד הרפורמה והמבנה הארגוני החדש שגובש בידי מנהלים בכירים ידועות וכו' וכו'. יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים דני זקן ביקש למסור שאיתי אחראי לכמה מההישגים הגדולים של הערוץ הראשון הוא מייצג קבוצה קטנה של עיתונאים ברשות, המתנגדים להסכם. ואילו הגוף הנבחר של העיתונאים אגודת העיתונאים בירושלים היא שמובילה את הדרך לחתימה על ההסכם. שתי התגובות האלה נמסרו לנו לפני שמנכ"ל רשות השידור ויו"ר אגודת העיתונאים בירושלים שמעו את מה שיש לאיתי לומר.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  קוראים לזה טירור תעסוקתי

  מי שמועסק בחברה פרטית ללא איגוד מקצועי ,מפוטר על המקום,ומי שמועסק עדיין בהסכם עבודה קיבוצי ,מאיימים עליו בהתנכלות ופיטורים.
  זאת התמונה המעודכנת אחרי 30 שנות הפרטה ומשטר ניאו-ליברלי.
  והשמאל הניאו-ליברלי עדיין מנסה למצוא "נקודות זכות" לזוועה הזאת.

 2. שי כהן :

  מנכ"ל הוא הרי תמיד מנכ"ל, אבל מהיכן הסמכות של דני זקן לפעול כך?

  ישר כוח לעיתונאים ועובדי הרשות, הרפורמה ראוייה לכל דיון ביקורתי בטרם תחתם – 700 מפוטרים ופורשים זה נתון מזעזע (אם אינני טועה מתוך כ1700 עובדים?)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.