חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ברק ועיני, חדשו את המתפרה במצפה-רמון

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 7.11.10 6:08

הצבא והמשטרה רוכשים את המדים מסין, זה זול יותר מרכישתם מהמתפרה הקואופרטיבית, "עצמאות" במצפה-רמון.  הפער החברתי מצטרף לפער המרחבי בהרעת מצבן של תופרות המדים ממצפה-רמון.  שר הביטחון, ח"כ אהוד ברק ויו"ר ההסתדרות עופר עיני, במקום להתקוטט הפעילו את המתפרה
מאת: אריה גור

האמריקאים חכמים. הם אומנם מביאים את הקפיטליזם לשיאים שלא ייאמנו (ממליץ לראות בהקשר זה את הסרט INSIDE JOB  שמתאר את הסיבות לקריסה הכלכלית בארה"ב בשנת 2008) אבל מנגד הם דואגים היטב למפעלים החשובים שמפרנסים את אזרחי מדינתם.  כך למשל היה הניסיון של הממשל לתקוף משפטית את הסיוע של ממשלות אנגליה וצרפת לחברת איירבוס בטענה שסיוע זה מפר את התחרות החופשית של שוק מטוסי הנוסעים בו מתמודדת גם חברת בואינג.  אבל הממשל בארה"ב לא חוסך סיוע "פוליטי" מהמפעלים האמריקאים הגדולים כאשר הוא מחייב מדינות שמקבלות סיוע כספי למטרות צבאיות להשקיע את הכספים האלה בקניית מוצרים מהתעשייה האמריקאית.  למעשה הממשל מגלגל חלקים גדולים מהסיוע ישירות ליצרני הנשק הגדולות בארה"ב.  כך הוא משיג מטרה כפולה – בריתות עם המדינות שמקבלות סיוע והמשך הפיתוח של המפעלים האמריקאים הרלבנטיים.  אין ספק שאותו הסיוע גולש גם לשטחים האזרחיים של יצרניות הנשק ושל יצרניות הלוויין של היצרניות הראשיות.

על הרקע הזה, כשברור שאפשר גם אחרת,  צורבת עד כאב הידיעה על הסגירה הקרובה של המתפרה במצפה רמון שנובעת בעיקר מהפסקת הצבא והמשטרה להזמין מדים מהמתפרות בישראל – ובמקום זאת להזמין מדים מתוצרת מקומית, מזמינים גופים אלה מדים מסין, כן מסין!

רמטכ"ל צבא העם, שעל פי העיתונות אמור להצטרף למפלגת העבודה – שפעם הייתה מפלגה חברתית, מתנהג כאחרון הקפיטליסטים ומעדיף לרכוש מדים זולים מסין במקום לאפשר את המשך קיומה של המתפרה במצפה רמון.  האם ילדיהם של אותן תופרות בפריפריה הרחוקה שכל אפשרות תעסוקתית חשובה להן עד מאוד, ילכו לשרת בצבא סין? האם צבא שרוכש מטוסי קרב בסכומים שהדמיון לא מסוגל לעכל, לא יכול להרשות לעצמו לרכוש מדים ממתפרה בארץ?  ושוב, הילדים של אותן עובדות שימצאו עצמן ללא עבודה, ישרתו באותו הצבא? הזה יקרא "צבא העם"? האם צבא העם הוא צבא העם רק כשמדובר במלחמה?

כמובן שאותו ההיגיון אפשר להחיל גם על משטרת ישראל, שנראה שגם העומד בראשה מתנהג כקפיטליסט מהשורה הראשונה.  נתאר לעצמנו שעובדות המתפרה תצאנה להפגנה על קיפוחן, ושוטרים קשוחים לבושים במדים מתוצרת סין ימנעו מבעדן להתפרע יתר על המידה.

רבות מדובר על הסכנה שבפערים חופפים שקיימים במדינת ישראל.  המושג פערים חופפים מתייחס לפערים באוכלוסיה שמתאפיינים בכך שיש גורם משותף לאוכלוסיה מקופחת.  למשל מוצא דומה או מקום מגורים זהה.  בארץ הפערים הם ללא ספק חופפים. יש את צפון תל אביב ואת המרכז – ויש את אותם מקומות "רחוקים" שמשוועים לסיוע מסיבי ולפיתוח משמעותי. הפערים החופפים מסוכנים לקיומה של מדינת ישראל לא פחות ואולי אף יותר מאיומים צבאיים מבחוץ.  גם בהיבט הביטחוני "הטהור" הצבא צריך להיות "צבא העם" ולאפשר תעסוקה למפעלים מקומיים לא רק בשיאי הטכנולוגיה, אלא גם במתפרות.

וכמובן שאי אפשר לסיים בלי העובדת הפיליפינית של שר הביטחון מצד אחד, וההתייחסות של יו"ר ההסתדרות הכללית מהצד שכנגד. עופר עיני טען שאהוד ברק היה צריך להעסיק עובדת ישראלית. עופר עיני מסוגל להפעיל את השפעתו ועוצמתו כדי לפתור את הבעיה של המתפרה במצפה רמון. ויפה שעה אחת קודם.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.