חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מרכז אדוה: אין בשורה בתקציב החדש

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 4.11.10 6:06

למרות הצהרות שר האוצר על 'תקציב חברתי', ניתוח של מרכז אדווה מראה שאין בסיס לטענה. להלן הודעה לעיתונות של המרכז
מרכז אדוה הגיש היום לכנסת את הערותיו להצעת תקציב המדינה לשנים 2012-2011
להלן כמה נקודות בולטות:

 • שני החידושים של התקציב הנוכחי, העובדה שהוא דו-שנתי והכלל הפיסקלי החדש הכלול בו, אינם חידושים של ממש, אלא אמצעים חדשים ליישום מדיניות רבת שנים של יד תקציבית קפוצה: התקציב הדו-שנתי מאפשר לקבוע כבר היום את תקרת ההוצאות לשנת 2012 ואילו הכלל הפיסקלי החדש מונע גידול של ממש בתקציב בשנים הקרובות.
 • היישום של מדיניות הצמצום התקציבי אינו שוויוני: הוא פוגע בעיקר בשירותים החברתיים. ב-2001 עמדה ההוצאה החברתית לנפש על 12,162 ש"ח; ב-2011 היא תעמוד על 11,932 ש"ח.
 • בעלי הכנסות גבוהות לא נפגעו עד היום, וגם לא ייפגעו בעתיד הקרוב, מהצמצום התקציבי, הודות להפחתת מסים בשנים 2010-2003, שעלתה לקופת האוצר כ-46 מיליארד ש"ח, והודות למבצע המשך ב-2016-2011, שממנו ייהנו רק בעלי שכר גבוה מהשכר הממוצע.
 • גם תקציב הביטחון לא נפגע ממדיניות הצמצום התקציבי: במרבית שנות העשור האחרון, מערכת הביטחון הוציאה סכומים גבוהים מאלה שנקבעו בתקציב המקורי. בשנים 2009-2001, ההפרש בין התקציב המקורי ובין מה שמערכת הביטחון הוציאה בסופו של דבר הצטבר לסך של 58.2 מיליארד ש"ח.
 • תקציב שעות התקן, המממן את שעות ההוראה בבתי הספר היסודיים והתיכוניים, יחזור רק ב-2012 לרמתו ב-2001. זאת, לאחר שבמהלך העשור האחרון הפסידו התלמידים שעות תקן בעלות כוללת של 10.8 מיליארד ש"ח.
 • הממשלה מתפארת בתוספת של 7.5 מיליארד ש"ח למערכת ההשכלה הגבוהה, שתתפרס על פני 6 השנים הקרובות. למעשה, מדובר בהחזר של כספים שקוצצו בעשור האחרון. בין 2001 ל-2010 הפסידה מערכת ההשכלה הגבוהה סכום מצטבר של 7.5 מיליארד ש"ח (על בסיס של חישוב לנפש).
 • התקציב המוצע ירחיב עוד את הפערים החברתיים בתחום הבריאות, בגלל שהוא לא מעדכן את תקציב סל הבריאות עדכון מלא. התוצאה: החולים ימשיכו לשלם תוספות, שנטלן יהיה כבד יותר בקרב בעלי הכנסות נמוכות.
 • קצבאות המוסד לביטוח לאומי, שקוצצו מאוד בתחילת העושר, אינן מצליחות לצמצם את העוני: ב-2002, הן הצליחו לצמצם את תחולת העוני ב-57.2%; ב-2008 – ב-46.7% בלבד.

ראו את המצגת המלאה

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. עמית-ה :

  היתרון האפשרי היחיד של תקציב דו שנתי נובע מהעובדה שכל תקציב גרוע מקודמו, וכך אולי נקבל חנינה לשנה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.