חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מגדל אור – מה בדיוק רוצה יצחק הרצוג לעשות?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 3.11.10 0:43

בעוד שמנכ"ל משרד הרווחה מדווח בכנסת על רצונו להלאים (סליחה "לרכוש") את העמותה שסרחה ומגלגל את האחריות לפתחו של משרד האוצר, ההודעה לעיתונות של "כוח לעובדים" מספרת סיפור אחר לגמרי…

מתוך הודעת "כוח לעובדים":

משרד הרווחה פועל להחלפת מורות השיקום בסטודנטים חסרי הכשרה רלוונטית."וועד מורות השיקום" : מדובר בסיכון חיי העיוורים!"

ב-1 בנובמבר קיימו מאות עיוורים ומורות שיקום הפגנה מול משרד הרווחה בירושלים. בתום ההפגנה קיים וועד מורות השיקום לעיוורים, המאוגד ב"כוח לעובדים" מפגש עם שר הרווחה הרצוג. השר הבטיח ליצור דיאלוג משותף בין נציגי המורות, נציגי המשרד ומפרק העמותה ליצירת מתווה שיאפשר את פתרון בעיית המורות השיקומיות, וחזרתן לעבודה . היום נודע למורות, כי בכוונת משרד הרווחה להחליפן בסטודנטים להדרכה שיקומית. הסטודנטים, לא עברו הכשרה מעשית, משום שמורות השיקום, המכשירות את דור העתיד של הוראת השיקום, השביתו את הלימודים במחאה על אי תשלום החובות. "על מנת להדריך עיוורים להתמצא במרחב, על הסטודנטים לעבור שישים שעות של עבודה בעיניים מכוסות ולפתח את כלי הוראה מעשיים." מסבירה ג'קי לנדאו יו"ר וועד מורות השיקום."משרד הרווחה מדבר על דיאלוג איתנו, מבטיח למצוא פתרונות ראויים לעוול שנגרם לנו, אך בה בעת נוהג בחוסר אחריות, ומפקיד את העיוורים בידי סטודנטים חסרי ניסיון. האם יכול השר הרצוג להבטיח כי סטודנטים נטולי הכשרה מעשית, ילמדו עיוור לחצות כראוי כביש? מדובר בסכנת נפשות!". מאבקן של המורות זוכה כאמור לתמיכתם של העיוורים, וארגוני הסיוע לעיוורים. "הניסיון להעסיק עובדים לא מקצועיים במקום המורות הוא פשוט ניסיון נוסף לכופף אותן". מסכם הרצל מוכתר מנהל ה"מרכז לעיוור" ארגון הגג של ארגוני העיוורים בישראל.

חה"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) הביעה אף היא ביקורת חריפה על המשרד בדיון בוועדת העבודה הרווחה והבריאות שנערך אתמול ביוזמתה:

"לא ייתכן שמשרד הרווחה יתנער מאחריות וינהג כבת יענה הטומנת ראשה בחול בעוד נושא החובות הקיימים כלפי מורי השיקום לא הוסדר כלל. זהו מתפקידנו ומחובתנו לדאוג לשימור מעמד המורים, שבמשך שנים עשו מלאכת קודש… אינני מבינה איך ייתכן שאפילו ביהמ"ש החליט כי משרד הרווחה כשל בתפקידו כאחראי על ניהול תקין של העמותה וכי עליו לשאת חלק בתשלום החובות לעובדים, אך למרות כל זאת פיתרון טרם נראה באופק. במקום לנסות ולסייע לאלו שעשו ועושים את מלאכתם נאמנה ושהופקרו לגורלם, וגרוע מכך, מהווים את הכוח המקצועי הנותן כלים בסיסיים וחיוניים להתמודדות יום יומית של העיוורים במגוון תחומים כגון ניידות, עצמאות בבית וכד'. כבר ב-31 לינואר פניתי לוועדה בבקשה לקיים דיון מהיר בנושא עמותת "מגדל אור", אך נעניתי על ידי משרד הרווחה שהנושא בטיפול בבית המשפט וכי המשרד מעוניין במעט זמן על מנת לראות איך ביכולתו לסייע בנושא. מאז עברו כמעט 11 חודשים ופיתרון – אין! על משרד הרווחה והאוצר להפנים, כי ההדרכה השיקומית המתאפשרת הודות לצוות מורות השיקום הינה בגדר שירות אלמנטארי ואקוטי לאוכלוסיית העיוורים במדינה. ללא עבודתם, ימנע תפקודו של אדם עיוור כעצמאי. כולי תקווה שבהמשך נתבשר כי משרד הרווחה יכיר ויבין בחשיבותם של מורי ההדרכה השיקומית ויסייע להם להשיב את מה שמגיע להם על פי חוק. בנוסף, משרד הרווחה מתכוון להעסיק כוח עבודה חדש נטול כל הכשרה רלבנטית שימלא את מקומם של המורים, תוך סיכון חיי העיוורים."

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. יהודה :

  זה הפרצוף האמיתי של הרווחה ושל השר הרצוג העומד בראשו. הם ישמחו לסכן את העיוורים כדי שלא יצטרכו לדאוג להם.

 2. עמי וטורי :

  בוזי הרצוג מנסה לשבור שביתה במקום למצוא פתרון. כנראה שיש אנשים שלא משתנים.

 3. עמית-ה :

  אולי משרד הרווחה פשוט מנסה להגדיל את מספר הנזקקים (עכשיו גם המדריכים יצטרכו סיוע) לשירותו?
  יכול להיות שהם מבצעים אדפטציה מודרנית לעצמאות מיקצועית – http://www.youtube.com/watch?v=G7nMV3ujeMo

 4. לורי שם טוב :

  התנהלות שגרתית של משרד הסעד והעומד בראשה

  יצחק הרצוג ששמר על זכות השתיקה בחקירתו בפרשיית פברוק העמותות וגזילת כספים, בוחר, באותה דרך תמוהה גם כאן, לא לעשות מאומה.

  כבר מזמן טענתי שיש לסגור את משרד הרווחה לאלתר. מדובר במשרד מיותר לחלוטין, שרווחה לא נותן לאזרחים, וכל עיסוקו הוא יצירת נפגעים חדשים, עוד ועוד מכל שכבות האוכלוסיה.

  שימו לב, כי משרד הסעד התחיל בראשית בפגיעה בקטיני – קטינים, משפחות חד הוריות, תוך שהוא נותן הוראה מפורשת לפקידות הסעד, לפקוד פעוטות בגן הילדים, כדי לאתר ילדים בסיכון, אחר כך הרחיב את השיטה לקשישים חסרי ישע, כשהוא משתלט, ממש כך, על בתי אבות למיניהם, כשכיום בכל בית אבות קיימות עובדות סוציאליות עם סמכות להיות אפוטרופוס של אותם קשישים ששוהים בבית האבות.

  עיוורים, נכים, וכל חסרי הישע, שנתונים לחסדיהם של עובדים סוציאליים מלשכת הסעד, לא מקבלים את הסעדים המגיעים להם, ומוצאים עצמם זורקים כספים לייצוג משפטי של עורכי דין, כדי לקבל זכויותיהם.

  ההתנהלות של משרד "הרווחה", שגורם לעוד ועוד בעיות, ויוצר עוד ועוד עיוותים למינהם, מזכיר משטרים אפלים מתקופתו של סטלין.

  הגיע הזמן לסגור את המשרד המסואב הזה, ולהעיף את העומד בראשו הביתה.

  *** הערת המערכת: הסרנו מכאן מלים של גידוף ***

 5. שירה :

  למגיב 4 - לורי שם טוב

  משרד הרווחה לכשלעצמו הוא משרד חשוב, יש לתקנו ולודא שפעילותו אכן תשרת את האזרחים.

  זוהי שיטה ידועה בנסיון להפריט – מצמצמים תקציבים, תמנהלים בצורה של מנהל לא תקין ואחרי זה טוענים שהמצב רע כי מדובר במשרד ממשלתי ועל כן צריך להפריט את המשרד/לבטלו כללי, ואם לא את המשרד עצמו אז לבטח את שירותיו.
  וכך נולדים לאוויר העולם מקומות תעסוקה שמעסיקים עובדי קבלן וזכויות העובד והאזרח הולכות ומצטמצמות בפועל.
  "לבטל" את משרד הרווחה זה ללכת ישר לידי המפריטים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.