חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תוכנית קרב – צינור להפרטת החינוך

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 3.11.10 5:53

גליון מס' 46 של כתב העת "חברה" יצא לאור. הנושא הפעם: חינוך. מאמר המערכת מתייחס לפעילות "תוכנית קרב" ולהתאגדות עובדיה דרך "כוח לעובדים"

"מתחילים עוד שנה. עם תחילת הלימודים חוזרים המורים לעבודה מחופשת הקיץ. אך לא כולם נהנו מחופשה בתשלום. המורים והמדריכים העובדים כחלק מתוכנית 'קרן קרב' מועסקים מחדש לאחר קיץ ארוך שבו לא עבדו. קרן קרב היא רק עוד אבן, גם אם לא כל כך קטנה, בתוך בניין הפרטת מערכת החינוך.

כבר מהקמתה ב-1990 היוותה 'קרן-קרב' קריאת כיוון להפרטה. ההיגיון שלה היה ששיעורי העשרה שונים – שלפנים נתנו עובדי משרד החינוך – ינתנו על-ידי עובדי עמותה חיצונית. המימון לעניין, בכפוף להיגיון ההפרטה, היה בשיטת "מצ'ינג" (שקל מול שקל) של ההורים, הרשות המוניציפאלית ושותפות של משרד החינוך וקרב קרב (מיסודו של צ'רלס ברונפמן), כאשר כל שותף מביא שליש מעלות התוכנית בבית הספר. כבר ביריית הפתיחה, אם כן, הוכנסו תשלומי הורים לתוך התמונה.

עם הזמן התרומה נפסקה ו-'קרב' – אשר חדלה להיות קרן וכעת היא 'תכנית קרב' או 'תכניות קרב' – הפכה למעשה לצינור דרכו מעביר משרד החינוך כספים למדריכי חוגים. ככל שקוצצו שעות בבתי הספר ובמיוחד שעות העשרה כמו שיעורי אמנות, חקלאות ועוד, הפכה 'תכנית קרב' אמצעי להעסקת מורים בתנאים פחות טובים. מורים שנפלטו מהמערכת בגלל הקיצוצים נקלטו ב'קרן קרב' בשכר נמוך יותר, ללא תנאים סוציאליים וללא חופשות בתשלום. אחרים לא נקלטו כלל במערכת אלא נותבו מיד ל'קרב'. 'תוכנית קרב' הפכה, אם כן, לכלי שמאפשר למשרד החינוך להעסיק עובדים בלי להכיר ביחסי עובד מעביד ובלי להתחייב לתת להם את הזכויות הנובעות מכך. כך מקבלים היום ילדי ישראל חוגי העשרה מגוף חיצוני והוריהם מחויבים בתשלום, למרות שחוגים אלה היו אך לפני שני עשורים חלק מתכנית הלימודים הרגילה. כל זה בתוך בית הספר, במהלך שעות הלימודים."

יש אור בקצה המנהרה – עובדי קרב מתאגדים. קיראו במאמר המלא כאן ועל קרן קרב אצלנו.

עוד מאמרים בגליון:
על החיבור בין פסיכולוגיה לסוציאל-דמוקרטיה – הרן סנד.
תכנית ויסקונסין להפרטת האוניברסיטאות – דני גוטוויין
מסעה של משפחת שליט – אורי אופיר
עליהום נגד הבדואים – עוואד אבו פרייח
שינוי חברתי ומדיה חברתית – נמרוד ברנע

ניתן לעשות מנוי שנתי ל-6 גליונות 'חברה' בעלות של 90 ש"ח.
אפשר באשראי באמצעות אתר יסו"ד,
אפשר בשיק ע"ס 90 ש"ח, עבור "יסוד חברה", רח' הגיא 53, תד. 10085, נצרת עילית.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. דקל-דוד עוזר :

  פעילות חינוכית במגזר הפרטי

  לאחרונה אני מצוי בלבטים קשים.
  מצד אחד אני מבין את הרצון שתהיה מערכת ממלכתית.
  מצד שני חינוך אפור אינו אסור.
  מצד שלישי הורים רוצים מערכות חינוך מתקדמות, אך אין שום say להורים או לארגוני המורים בארגון מערך החינוך.
  כך נותרים הורים עם כפיה לשלוח את ילדיהם לבתי ספר שהם לא שלמים עם מה שהולך בתוכם ועם האווירה החינוכית שם.

  ברור שמי שיכול – לא יפקיד את היקר לו מכל בבתי ספר גרועים ונטולי גמישות, ולכן יש הצדקה מאוד משמעותית לקיומן של מערכות חינוך פרטיות כאלטרנטיבה.

  אם על המערכות הפרטיות יחולו רגולציות בנוגע לתנאי הכניסה ותשלומי ההורים (נניח – 50% ילמדו בחינם), יש בזה אפילו צדק חברתי.

  אשמח אם מישהו ינסה לפתור אצלי את הפתונטר הזה.

 2. אלעד הן :

  דקל, הדרך היחידה היא להיאבק על אופי החינוך הציבורי מתוך החינוך הציבורי. לא מבטיח שזה קל, אבל אני לא רואה אלטרנטיבה.

 3. איתי :

  דקל,

  הבעיה היא שדרך העולם היא שככל שהענף הפרטי פורח, כך הענף הממלכתי קמל. תראה מה קורה במערכת הבריאות הציבורית (קביעת תור לניתוח, סל התרופות) ובמערכת ההשכלה הגבוהה.

  גורמים אפשריים –

  המערכת הפרטית מפתה את בעלי המקצוע ה"כוכבים" לעבור אליה והממלכתית נותרת עם הבינוניים.

  הלחץ הציבורי למערכת ציבורית חזקה יורד (כי הפוליטיקאים והעיתונאים כבר לא לקוחות של המערכת הממלכתית, הם לא יודעים מה הולך שם).

  הכוח של העובדים במערכת הממלכתית יורד, גם בגלל מספרם הקטן וגם בגלל תדמיתם הציבורית כ"בינוניים".

  יש לזכור ששיטת המלגות לעניים שאתה מציע תעזור למתי מעט בקצה הסקאלה, אבל כל הפואנטה של מדינת רווחה ס"ד זה לא לדאוג רק לעניים אלא לכולם.

  לחלק הגדול של האוכלוסיה – שאינו חמישון עליון שיכול לממן את "המוצר הפרטי" ואינו חמישון תחתון שזכאי לסבסוד, אין באמת בחירה. או שיילך למערכת ממלכתית מיובשת, או שייכנס לחובות ענק כדי לצרוך את השירותים הפרטיים.

 4. דליה :

  דקל
  לגבי קרן קרב כמספקת חוגי העשרה, הורים לילדים ששלמו לחוגי קרב הבינו את ההונאה בעניין. הם משלמים ביוקר, אך מקבלים חוגי העשרה ירודים ברמתם, ולפעמים בזמן שילדיהם היו צריכים ללמוד במסגרת שיעורים רגילים. חוגים אלה ניתנים תוך העסקה פוגענית ופגיעה בזכויות העובדים. מי שמסתכל מבחוץ מתרשם שאם הורים ישלמו כסף לחינוך, ילדיהם יקבלו חינוך איכותי. הורים בתוך המערכת לומדים שלא זה המצב. למרות שמשלמים, לא מקבלים תמורה ברמה מתאימה.
  ומי שחושב שחינוך פרטי תמיד יהיה איכותי יותר מחינוך ממלכתי, טועה טעות מרה. כשחינוך ממלכתי קיים, המדינה משקיעה משאבים כספיים ומשאבי כוח אדם איכותי בתוכניות לימודים. מורים ומדריכים פרטיים יכולים ליהנות מתוכניות כאלה. ברגע שהמדינה מבטלת את מימון תוכניות הלימודים והן מתבטלות, לחינוך הפרטי לא יהיה שום מקור לשאוב ממנו תוכניות לימודים ולהורות ברמה נאותה. למורה פרטי אין זמן ומשאבים לבנות תכנית לימודים מותאמת לכל כיתה ולכל תלמיד. האגף לתוכניות לימודים הוא זה המספק תוכניות, ומהן אפשר לגזור תוכניות מותאמות. ברגע שמשרד החינוך מבטל את האגף לתוכניות לימודים, ובמקומו גורמים פרטיים שואפי רווח בונים תוכניות לימודים, הרמה לא תגיע לאלה של תוכניות לימודים שנבנות מתוך גישה לגופו של עניין ולא מתוך הטייה לרווח כספי.

 5. יורה :

  על הממלכתי, על הפרטי

  אני עוסק בהוראה פרטית ועד סוף שנות ה-90 הייתי ספק תכניות בקרן קרב. אכן, אני מודע לתנאי העבודה המחפירים של המדריכים במסגרת הקרן – שהעסקתי אותם אולם תנאי שכרם היו ללא קשר אלי – אולם אני גם מודע לתנאי העסקה המחפירים של מורים מצוינים במערכת החינוך הפורמלית ששם ממשיכים לבחון את המורה (ואני מתכוון ל"אופק חדש")ע"פ הוותק הרשום שלו ולא ע"ס היכולות אותן הוא/היא מפגינים. מה דעתכם על שכר חודשי של 2,500 ש"ח (נטו בתלוש) של מורה מדהימה למתמטיקה בבי"ס ספר ייחודי על אזורי למדעים בשילוב אומנויות? וכשאנו מדברים על תכניות לימודים אני בהחלט מסכים לכך שתכניות קרב הינן דלות ואינן מכוונות לשום מקום. אבל מדוע ההנחייה של משרד החינוך במתמטיקה אומרת שיש ללמד את ילדי כיתה א' ש"אפס הינו מספר זוגי!"? נסו כולכם לחלק אותו ל-2, האם קיבלתם מספר קטן יותר? ומה בקשר לכל תוצאות מבחני פיז"ה ואחרים בתחום המתמטיקה, הנשען על תכני משרד החינוך? ומדוע מט"ח עדיין נהנים מ- 80% מעורבות בתחום חומרי ותכני הלימוד וזאת לאחר "הג'נוסייד התרבותי" אותו יצרו עם הכשלון של התכנית "אחת, שתיים, שלוש" כשמה שמתכנני התכנית קיבלו בתמורה לכשלונם היה קידום הלאה, למעלה, וניתנה בידיהם הרשות והסמכות להמשיך ולהרוס את לימוד המתמטיקה במערכת היסודית בישראל. אז לאחר כל הדברים הללו אתם באים וטוענים כנגד כל המערכת הפרטית? כשישנם שם גם כאלו שאכן מספקים תוכניות עם רציונל ובסיס, עם תכנים עשירים בכל קנה מידה שהוא ותוך כדי ראיית העתיד והצורך בהכנת התלמידים לחיים בהמשך הדרך בעולם מודרני ומתקדם בקצב מואץ

 6. מערכת עבודה שחורה :

  יורה,

  את הטוקבקים קוראים בודדים, את המאמרים – מאות.

  אנא פרט את דבריך במאמר

 7. אנטישמיות, החיים הטובים, הגירה וזוהמה | גלות רוחנית :

  […] אי אפשר שלא להזכיר שיש יותר עניים, יותר עובדים עניים, הפרטה של החינוך, פחות הישגים ופחות חינוך, פער גדל בין עניים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.