postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מגדל אור כקצהו של הגיון ההפרטה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מגדל אור כקצהו של הגיון ההפרטה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 3.11.10 6:03

לנוכח קריסתה של עמותת מגדל אור, רוחץ משרד הרווחה בנקיון כפיו: זה לא אנחנו, זה מנהלי העמותה שאשמים בקריסתה. נדב פרץ מזכיר לנו שזה נכון, אבל רק כל עוד מאמצים את ההגיון של ההפרטה

אז עמותת מגדל אור קורסת. ו-3,000 עיוורים נשארים בלי מורות שיקומיות. כי המורות הגישו צו פירוק נגד החברה. כי זו הדרך היחידה שלהן לקבל את המשכורת שלהן.

כלומר, שירות חברתי קריטי נמצא בקריסה, עיוורים לא מקבלים שירות הכרחי, ואיפה משרד הרווחה? 'זה לא אנחנו, זה הם', אומר לנו נחום איצקוביץ', מנכ"ל משרד הרווחה. אנחנו שילמנו לעמותה; הם ניהלו גרוע, והעלימו את ההפסדים שלהם. מה אתם רוצים מאיתנו בכלל?

על פניו, יש לאיצקוביץ' טענה טובה והגיונית. אם המדינה תשלם את חובותיה של העמותה, מהיום ידע כל יו"ר עמותה או בעל חברה שמפעיל שירות חברתי, שהוא יכול להפסיק לשלם משכורות לעובדים, ואז המדינה תשלם אותן במקומו, והוא יברח עם הכסף. ואת זה אנחנו בטח לא רוצים, נכון?

זו, אכן, טענה הגיונית מאוד – אלא שההגיון שלה הוא ההגיון של ההפרטה. ואם נעצור רגע, ניזכר שכשהתחילו את תהליך ההפרטה של השירותים החברתיים, הסבירו לנו שזה בעצם לא משנה: שמה זה חשוב זה לא האם התלוש של המורות מגיע מעמותה או ממשרד האוצר, אלא העובדה שהמדינה מממנת את השירות ומפקחת על ביצועו. כמו שניסח זאת שר הרווחה בוז'י הרצוג: 'אני לא מתנגד באופן עקרוני להפעלת השירותים באמצעות גופים פרטיים או מלכ"רים (מוסדות ללא כוונת רווח), אבל בתנאי שהמדינה קובעת את המדיניות ומפקחת'.

אז שאלתם מה רע בהפרטה? למה אי אפשר שהמדינה רק 'תקבע אחריות ותפקח'? אתם מוזמנים לשאול עכשיו את המורות השיקומיות, שאת המשכורת שלהן כבר לא יקבלו מעמותת מגדל אור. אתם יכולים לשאול גם את 3,000 העיוורים, שבזכות ההפרטה לא יקבלו עכשיו שירותי הוראה שיקומית. אני בטוח שהם יוכלו להעניק לכם בצורה מצויינת שיעור ב'מבוא להפרטה: החסרונות'.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. מרק ק. :

  כן, מנקודה אחת ניתן למתוח קו לכל כיוון שרוצים….. אם יש שביתה של שבוע בביטוח הלאומי זה הרי סימן בדוק לכך שהרעיון שהמדינה מסוגלת לבצע דבר מה הוא רעיון נפסד ביותר.

  כמובן שבמציאות, לכל היותר בעוד חודשיים יהיה זכיין אחר שיתן את אותם שירותים וודאי יעסיק חלק לא מבוטל מעובדי העמותה היום, אבל אז אף אחד הרי לא יטרח לכתוב פוסטים על זה.

 2. עמי וטורי :

  השאלה היא איך יעסיק, כמה מתוכן יעסיק ובאילו תנאים. זה חלק מההיגיון של עבודת קבלן. אין שימור זכויות, אין ביטחון תעסוקתי, ניתן לשנות תנאי העסקה באופן חד צדדי וכמובן גם להלין שכר. המאבק של המורות הוא כפול. החזר החובות שהם אשמת המדיניות של משרד הרווחה, ותנאי העסקה סבירים עתידיים במסגרת הסכם קיבוצי אצל המעסיק העתידי. נושא שגם הוא לחלוטין אחריותו של משרד הרווחה. אם הדברים יגיעו לכלל פתרון וודאי שיכתב על כך. רק שכרגע לא נראה שבוזי הרצוג מעוניין לפתור את הבעייה אלה רק לגרום לה להעלם מעצמה.

 3. אלעד הן :

  זאת השיטה הסוציאל דמוקרטית מבית היוצר של בוז'י הרצוג.

 4. נדב פרץ :

  מרק – מתי לאחרונה הייתה שביתה של שבוע בביטוח הלאומי, שפגעה בשירותים חיוניים כמו זה?

 5. איציק יאפ :

  כן, אתה מסביר למשוכנעים. אבל איך תשכנע את מי שמאמינים בשטות שמשרד הרווחה מוכר להם?

 6. מרק ק. :

  שביתה בביטוח הלאומי גורמת לכך שאנשים שתלויים בקבלת קיצבאות לא יקבלו אותן. האם זה לא שירות חיוני? מאיפה למובטל יהיה כסף לקנות במכולת?

  ובכלל הענין של מגדל אור אינו חיוני לעיוורים. העובדה שהעיוורים לא מקבלים סיוע בהחלט מוריד את רמת החיים שלהם, אבל לא יותר מזה.
  אני סקרן. כל מה שפורסם בעבודה שחורה ושאני יכול למצוא בגוגל הוא מטעם המורים. איפה התלונות של העוורים?

 7. עמית-ה :

  עובדה היא שהמדינה לא מקיימת את הבטחותיה ואת האחריות שלה ולא נכנסת בנעלי העמותה, ולכן הביקורת.
  השאלה אם גם בשירות שניתן ע"י המדינה יכול להיווצר מצב של שיבושים או שביתות לא שייכת לנושא.

 8. שושי פולטין :

  למרק,
  העיוורים יצאו להפגין יחד עם המורות.הם לא קוראים או כותבים באתר 'עבודה שחורה'

 9. זיו :

  שערוריה

  אינני מבינה כלל בפוליטקה וזה לא מעניין. הדבר היחיד שאצא לרחובות למענו ואקצץ ראשים- זה פתרון הולם גם לעיוורים וגם לעובדים.
  העיוורים האמיתיים הם אלו שלא עושים כלום

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.