חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקנים לחוקרי ילדים – המאבק נושא פירות

נושאים דעות, דעתעו"ס ב 28.10.10 5:06

שני ג'רבי, בטורה "נושמת רווחה", מספרת על הצלחת המאבק להוספת תקנים לחוקרי ילדים ומבקשת להודות לתכנית רדיו אחת, שבלעדיה זה לא היה קורה

לפני כמעט חצי שנה כתבתי על התור המתפתל של ילדים, שהתלוננו על אלימות או התעללות מינית נגדם, והמתינו חודשים לחקירת ילדים. מאז המספר הכושל הזה של הממתינים הגיע ל-1500 ילדים פגועים וחסרי אונים שהוּפּלו בין כיסאות משרד האוצר ומשרד הרווחה. לפי כל הנתונים המספר הזה היה עתיד לעלות ולעלות מבלי מפריע אם לא התערבותם מעוררת ההערכה של רינו צרור ותמר לוי בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל.

בזכות האמונה והעקשנות, למערכה הבלתי אפשרית – 59 חוקרי ילדים בודדים בכל הארץ מול כ13,000 תלונות ילדים בשנה – התווספו ותוקצבו בחודשים האחרונים 41 תקנים הכרחיים. גם תנאי החוקרים, שעד עכשיו הבהילו מלגשת לראיון או שהבריחו תוך מילוי תפקיד, התייצבו להגיוניים יותר בעקבות ההסדר החדש. מדובר על תנאים בסיסיים ויום-יומיים שעד היום לא סופקו לחוקרים למרות שהיוו חלק עיקרי בעבודתם כגון: החזרי נסיעות, הוצאות טלפון, תשלום על שעות נוספות ושעות כוננות.

ב"מה בוער" עבדו חצי שנה שלמה, חצי שנה בה לא הסתפקו בחזרה על כותרות העיתונים אלא דאגו לייצר אותם. חצי שנה ארוכה ויסודית רינו צרור ותמר לוי התעקשו לקבל תשובות מאנשי המשרדים שמזה שנים מתנצחים על גבם של ילדים נפגעי אלימות. הם העלו לשידור אנשי מפתח, ערכו עימותים, אספו מידע, שאלו שאלות ורתמו אנשים טובים בדרך בכדי לפתוח את הסבך המתסכל הזה. בעקבות פנייתם התגייס למטרת שיקום מערך חוקרי הילדים "משוגע לדבר" משמעותי במיוחד – יו"ר הכנסת רובי ריבלין, דמות שתרמה במיוחד לדחיפת הנושא עד להישגים הנוכחיים כשהתעקש למצוא פתרון מיידי למחדל בתקציב 2010-2011. בתפקיד המבוגר האחראי, כינס ריבלין את הצדדים הניצים לפורום משותף, עשה סולחה ושם התחלה של סוף להתפתלות העלילה.

מרענן לראות התגייסות תקשורתית כזו וניצול של מיקרופון לנושאים שלא מפליאים ברייטינג אבל נושאים פירות ומעודדים שוחרי שינוי ואזרחים ערניים לפעולה. ההתעניינות והכניסה לעובי הקורה של צרור ולוי עוררה ישנים מתרדמת שלל עונות השנה שלהם להבחין שהמנגנון ההכרחי להגנה על ילדים בסיכון סיים לחרוק שיניים והוא תקוע. בתכנית הסיום של הפרויקט היסודי הזה שאל צרור את השר הרצוג מדוע חיכו עד עכשיו להתערבות התקשורת?? והתשובה שקיבל הייתה ש"אין מה לעשות בישראל, כשזה עוד אחד מאלפי נושאים על סדר היום אז איש איש לעצמו, וכל אחד בחצר שלו. זה לא מעניין עד שזה לא מגיע לתודעה הלאומית באמצעות התקשורת".

בוודאי שדרך עוד יש, השיקום הוא לא רק תקציבי הוא גם ארגוני והוא יהיה חייב להיות גם תדמיתי כדי שיהיו שירצו לאייש את התקנים החדשים מהאריזה שדבק לתפקיד תווית החייל הסוציאלי שנשלח ללא תחמושת בקרב על רווחה. בנוסף אמנם רשימת הממתינים לחוקרים התקצרה משמעותית, אך קריאה בפרוטוקול הועדה לזכויות הילד מתחילת החודש מגלה כי עדיין ישנם לא פחות מ- 1000 ילדים (!) ממתינים בתור וכי זאת רק ההתחלה של התייחסות רצינית לנושא נזנח. אני כתבתי לרינו צרור ותמר לוי תודה על יריית הפתיחה הזאת ואני מקווה שהמייל שלי נבלע בתיבת התכנית שמוצפת מכתבים מחזקים ומעריכים. אני מאמינה שאם רואים מישהו עושה דבר טוב, אפילו אם אנחנו בטוחים שהוא יודע, כדאי להקדיש זמן כדי להגיד לו שהבחנו.

מה בוער – רינו צרור ותמר לוי (להאזנה לקטע מהתכנית)

** הנבואה ניתנה לטוקבקיסטים. ובמיוחד לשושי (תגובה 2 בעמוד). בגלל התמשכות הכניסה לתפקיד (היום לוקח כ-10 חודשים לאייש תקן שהתפנה), חלק מהפתרון של נושא חוקרי הילדים הוא אכן הפרטה- בשנת 2011 נציבות שירות המדינה תעסוק במדיניות, פיקוח ובקרה ואילו את בחינות ההערכה לחוקרים יערכו מכוני מיון שיתמודדו במכרז. יש לציין שדווקא בועדות הכנסת נראה שעומדים איתנים עד עכשיו מול הצעות מפתות מהמגזר השלישי להתרחב ביתר משאבים על תחום חקירות הילדים.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. עודד גלעד :

  רינו עושה עבודת קודש

  תודה שני, על המאמצים והפירות!

 2. יונה ניצן :

  תגובה

  טוב ומאוחר מידי עבור חברתי שבגלל תנאים אילו עזבה.

  נקווה שהתיקון הבא בתור יהיה עוד מקלטים לנשים מקומות וביניהם גם למשתמשות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.