חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים 2011-2012: אגרת טלויזיה לחסרי מקלט טלויזיה

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 26.10.10 6:00

רבים חושבים שזו פשוט כוונה לגבות אגרה מגולשים הצופים בשידורי טלויזיה באינטרנט. עו"ד יהונתן קלינגר מסביר את העניין.

"הסוגיה האם מדובר במחשב או לא, אם מדובר בסוג מסוים של מחשב, טלויזיה או אתר אינטרנט אינם מופיעים כאן, אלא די בכך ששר האוצר וועדת הכספים יסכימו לשר (הממונה על רשות השידור) להטיל אגרה, אם השינויים בהרגלי הצפיה של הציבור מצדיקים זאת. אלא שכאן עולות מספר מחלוקות תרבותיות: עד כה, כל מי שלא החזיק מכשיר המסוגל לצפות בטלויזיה לא שילם אגרה. הדבר היה נכון לגבי אוכלוסיות רבות שעושות זאת ממניעים דתיים וכאלה שבוחורות פשוט להתנתק מהשידור. אלא שכרגע, גם אלה שאינם צופים, יכולים להיות חייבים באגרה.

לא מפורט בסעיף 29ד כיצד תוטל האגרה, האם זו תעשה על סוג מכשירים מסוים, על משתמשים בתוכנות מסוימים, על גולשים לאתר אינטרנט מסוים או על כלל הציבור. כלומר, על פי הסמכות הרחבה למדי בסעיף 29ד, רשאי השר לקבוע "שינויים בהרגלי הצפיה של הציבור" (כלומר, לדוגמא, בחירתו לא לצפות בערוץ הראשון) מצדיקים הטלת אגרה כללית על הציבור. אכן, אין כל מגבלה לשיקול דעתו; והעדר מגבלה מסוג זה היא פוגעת יתר על המידה בזכויות הפרט."

לקריאת הרשומה המלאה לחצו כאן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

10 תגובות

 1. אורי אפלבוים :

  מסכים עם דבריך אלא שנדרש שינוי יסודי בתפיסת ה"אגרה".
  שידור ציבורי הוא צורך של כלל האזרחים ולא רק של אלה הצופים בטלויזיה. אני לא מחזיק את המכשיר המקולל בביתי מזה 13 שנים ובכל זאת איני מבין מדוע אדם שכן מחזיק את המקלט צריך לשלם ואני לא. בקיצור התשלום הממן את רשות השידור הציבורית צריך לבוא מכיסם של כלל האזרחים בתוך מערכות המיסוי הרגילות הנהוגות במדינה.

 2. איציק יאפ :

  לפי דעתי הם עושים את זה בכוונה כדי ליצור מיאוס בציבור מהערוץ הראשון ולהשיג מספיק תמיכה כדי לסגור אותו.

 3. איתי :

  אורי צודק, אין צורך במס נפרד, שתורם להשנאת השידור הציבורי על כל מי שלא צורך אותו.

  השנאה הזו מנוצלת כגב ציבורי לייבוש והפרטה.

  אילו היתה אגרת חינוך מיד היו קופצים כל מי שאינם הורים לילדים ודורשים פטור, ואילו היתה אגרת משטרה מיד היו קופצים כל מי שלא מרוצים מהמשטרה ודורשים פטור.

  האגרה מבוססת על טענה (מיובאת מהמנדט הבריטי נדמה לי) שגבייה נפרדת שלא קשורה למיסוי מבטיחה רשות שידור עצמאית מפוליטיקאים חזקה ויציבה, ועל כך אי אפשר להגיב אלא ב"פחחחחח".

 4. יחיאל :

  זה ממש לא מובן מאיליו שאני צריך להוציא כסף על דבר שאני לא רוכש. הדתיים עושים בשכל כי ה"מס" הזה נקרא בעברית גזל גניבה בכוח או סחיטה באיומים. שערוץ 1 יעשו פרסומות וחאלס או שיתנו לי מניות בתמורה לתשלום. כי את המוצרים שלהם אינני צורך וזו עבירה על החוק להכריח אותי לקנות! אני לא צופה בהם וגם לעולם לא אצפה ואני לא אשלם אגרה כי גזל מסוגל להרג הבנים רחמנה לישזיבן.

 5. יחיאל :

  שאף אחד לא ישלם אגרה הם יקרסו מחובות ויגמר הסיפור הפרמיטיבי הנלזה

 6. שירן ערוסי :

  לאגרת טלויזה

  שלום..
  אני שלימתי לא מזמן את האגרת טלויזיה קצת באיחור ושלחו לי לשלם עוד 200 ומשהו שח' על מה ולמה לא היה לי זמן לשלם בזמן כי אני לא מזמן ילדתי ואני עם ילד קטן לא היה לי זמן זה חוצפה למה מי רואה בכלל ערוץ 1 בכלל שתגידו תודה שאנחנו משלמים לכם וגם בחוצפתכם עוד שולחים לנו 200 ומשהו על איחור אין לכם בושהה

 7. דוד ברלס :

  תשובה לאורי אפלפוים המשתוקק לשלם אגרה.

  מר אפלבוים אינו מבין את ההבדל בית מס לבין אגרה. המס מחולק לפי החלטות המדינה, ואין פטור מהחלק של תקציב החינוך למי שאין לו ילדים. אגרה היא תשלום ספציפי, והיא תמורה למה שאדם מקבל אבור השירות. מי שאין לו טלויזיה לא ישלם אגרת טלויזיה, ומי שאינו צריך דרכון אינו משלם אגרת הוצאת דרכון.
  הטלויזיה המאיסה עצמה גם בשל השיווק האגרסיבי של הקנסות על אי תשלום אגרה, וגבייה מאנשים שאינם חייבים באגרה זו.

 8. אורי אפלבוים :

  דוד, אולי תקרא את תשובתי שוב ותראה שאני מציע שהעניין יוסדר במסגרת המיסוי ולא כאגרה אז כנראה שאני מבין את ההבדל. אתה יכול לחלוק עלי אבל עמדתי היא עקרונית ולא נובעת מחוסר ידיעה. גם דרכון אמור להיות מסופק על חשבון כלל משלמי המיסים (למעט קנסות על אובדן דרכון). שירות טלויזיה ורדיו ציבורי הוא אינטרס עליון שלי כאזרח ללא קשר לעובדה שאני לא מחזיק מכשיר. גם ממני אגב מנסים לגבות אגרה וזה מרגיז מאוד וגוזל ממני משאבים רבים להבהיר להם שאני לא צריך לשלם כי אין לי מכשיר, רק שאני לא מגבש את עקרונותיי לפי מערכת אכיפה וגביה מעצבנת אלא לפי תפיסתי את המדינה המתוקנת.

 9. ניצן :

  יש לי טלוויזיה אני לא מחובר לכבלים ולא לערוץ הראשון אני לא קולט אף תחנה נדרשתי לשלם מה עלי לעשות?
  הטלוויזיה משמשת לdvd לילדים בלבד
  מה עלי לעשות?

 10. איגור :

  ניצן שלום. לדעתי האובדה שיש לך מקלט טלויזיה (וזה לא משנה אם אתה צופה בערוץ 1 או לא) – זה כבר מספיק בשביל לחייב אותך .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.