חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים 2011-2012 – פרק ט"ו – גמלאות

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, מדיני-בטחוני ב 25.10.10 1:24

הפרק עוסק בתיקון חוק שירות הקבע בצבא ההגנה לישראל (גמלאות) [נוסח משולב], התשמ"ה-1985

מאת: שרון שקרג'י

התיקון פועל בשני מישורים:

  1. הגדרת הסיבות לפרישה המזכה בקצבה. הסעיף שונה כך שהובהרו הנסיבות בהן הפיטורין מזכים- וותק של 10 שנים לפחות בצבא +עילות פיטורין מסוימות או שיקול דעת הרמטכ"ל, ונקבע גיל מינימום המזכה בקצבה, שהוא נמוך יותר מגיל הפרישה הרגיל שקובע החוק (בנוסחו המוצע).
  2. שינוי מנגנון הפרישה הצה"לי כך שגיל הפרישה יהיה קשור למקצוע הצבאי של הפורש, במקום גיל אחיד. לצורך זה נקבעה טבלה של מקצועות וגילאים, ונקבע כי השר יתקין תקנות אשר יגדירו את המקצועות השונים (כך שיתאפשר קשר בין החייל הספציפי לטבלת המקצועות והגילאים שבחוק). לפי הטבלה גיל הפרישה של לוחמים לא ישונה, אך תומכי לחימה יעלו ל-45, מקצועות נדרשים ל-46 וחיילים אחרים ל-48. השינוי לא יחול על מי שנולד בשנת 1971 או לפניה.

מטרת התיקון היא העלאת גיל הפרישה בצה"ל, באופן שיתאים יותר למקובל במשק, וימנע מצב שאנשי קבע עוזבים את השירות החל מגיל 42 (ולרוב בסביבות 45) ומשתלבים בתפקידים אחרים במשק אך עדיין זכאים לגמלה צה"לית מלאה באופן שמכביד על המשק. הועדה מיישמת למעשה את מסקנות ועדת ברודט שהמליצה על העלאה מיידית של גיל הפרישה בצבא. לפי המוצע גיל הפרישה הצה"לי ייקבע סביב 50, מול 65-67 המקובל בכלל המשק.

נראה כי התיקון המוצע הוא ראוי*. הוא תורם לייעול חלוקת תקציב הביטחון אך עושה זאת באופן מידתי ותוך פגיעה סבירה בזכויות החיילים (בפרט לאור אי החלת השינוי על מי שהם בני 40 ומעלה ולכן היו צפויים לפרוש בשנים הקרובות). ההסדר הספציפי אף הוא ראוי משום שהוא נראה כמשקלל את העובדה שהתפקיד הצבאי נושא רמת סיכון ושחיקה גבוהות יותר מחד, ואת עידוד התואם בין מתן גמלה לבין פרישה מחיים מקצועיים מאידך: באמצעות העלאת גיל הפרישה, במיוחד נוכח עליית תוחלת החיים, התיקון מאפשר מתן פיצוי רק למי שבאמת השלים קריירה צבאית ומאפשר לצבא לנצל טוב יותר את כוח האדם שלו.

­­­

* הערת מערכת "עבודה שחורה": כמו כל חוות הדעת המפורסמות בפרוייקט חוק ההסדרים 2011-2012, גם חוות דעת זו אינה מייצגת בהכרח את דעת חברי מערכת האתר. חשוב לנו להדגיש כי גם אלה בינינו הסבורים שיש להעלות את גיל הפנסיה למשרתי קבע, חושבים שאין זה צריך להיעשות בחוק ההסדרים אלא בחקיקה רגילה.

———————————

תגובה זו היא חלק מפרויקט "ציבור, רוצה להשתתף בחוק ההסדרים" מהבלוג ללא אליבי בשיתוף אתר עבודה שחורה.

עמוד הפרויקט בללא אליבי

עמוד הפרויקט בעבודה שחורה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.