חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יצחק הרצוג ואורלי לוי-אבקסיס, מחלוקת על חוק הביטוח הלאומי

נושאים זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 22.10.10 5:50

בועדת העבודה הרווחה והבריאות נערך דיון על הונאות במידע שאזרחים מוסרים לביטוח הלאומי. שר הרווחה, ח"כ הרצוג תומך בהחמרה.  ח"כ אורלי לוי אבקסיס יצאה חוצץ נגד רוח החוק המחשידה כל נזקק והעלולה לגרום לחלשים שבחברה להיות עבריינים שלא מדעת

ביום שני, ג' בחשוון התשע"א (‎11 באוקטובר ‎2010), קיימה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות דיון בהצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס'), התשס"ט-‎,2009 פוצל מחוק ההתייעלות הכלכלית (חוק ההסדרים – ע.ש.): פרק כ"ז, מסירת מידע (הונאות).  לקריאת הפרוטוקול השלם*

בישיבה קודמת של הועדה, שהתקיימה ב 6 ביולי 2009 אמר השר הרצוג:

"… יש נושא שאנחנו טוענים באופן עקבי: לאזרח יש זכויות וחובות. אנחנו עושים הרבה מאוד כדי להגן על הרבה מאוד זכויות. יש גם חובות: האחת היא לכבד את החוק והשנייה היא לא לעשוק את רעו. כאשר אנחנו מסתכלים על העוגה המצומצמת של הביטחון הסוציאלי בישראל, שנמצאת תחת איום תמידי, צריך גם להתבונן על האמת נכוחה ולומר שאת העוגה אפשר לשמר ולחזק בכך שנמנע מאזרחים להונות את הביטוח הלאומי ואת מדינת ישראל על חשבונם של אזרחים אחרים שזכאים בדין להטבות…. אתם תראו במצגת שיש הונאות שמגיעות עד כ-4 מיליארד שקל. זה סכום אדיר כשמסתכלים על העוגה הכוללת.

…  אין כוונה לאמלל את האזרחים, אין כוונה להפוך את האזרחים לאשמים – חס וחלילה, שיהיה ברור. אבל יש כוונה להתמודד עם תופעות פסולות שהן בלתי קבילות בעינינו, כדי לאפשר לאזרחים ליהנות מיותר משאבים."

והוסיפה מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני:

"… אני רוצה להמשיך את דברי השר ולומר שזה לא בלתי סוציאלי לטפל בתופעה של הונאת הביטוח הלאומי. הנושא של הונאות הביטוח הלאומי הוא תופעה שקיימת בכל מדינות העולם וגם במדינת ישראל. צריך להיות איזון נכון בין שמירה על זכויות הפרט ועל זכויותיו הסוציאליות מחד, ומאידך, החובה שלנו כלפי הציבור וכלפי המבוטחים שלנו. לא יעלה על הדעת שישנה קלות בלתי נסבלת של יכולת הונאת המוסד לביטוח לאומי."

ב-11 באוקטובר שבה הועדה לדון בהצעת התיקון לחוק:
סעיף 383 א – "הזכאי לגמלה יודיע בכתב למוסד, בתוך שלושים ימים, על כל שינוי שחל במצבו המשפחתי, בהכנסותיו או בעניין אחר, שלגביהם מסר בעבר מידע למוסד או בעניין שלגביו הודיע לו המוסד כי הוא דרוש לצורך קבלת גמלה, והכל אם השינוי עשוי להשפיע על זכאותו לגמלה או על שיעורה: מונה לזכאי מקבל גמלה לפי סעיף 304 יודיע מקבל הגמלה על כל שינוי כאמור בסעיף זה שחל במצבו של הזכאי לגמלה."

ח"כ אורלי לוי אבקסיס שלחה אלינו את הדברים הבאים:

"אישור הצעת החוק תהפוך אנשים תמימים לעברייני דיווח בעל כורחם – האם קשיש או נכה קשה יוגדר  כעבריין מכיוון שלא דווח תוך 30 יום על סיוע שקיבל?"

בישיבת ועדת העבודה הרווחה והבריאות שהתקיימה היום תקפה ח"כ אורלי לוי אבקסיס את כוונת משרד הרווחה להביא לתיקון בהצעת חוק הביטוח הלאומי-מסירת מידע והונאות, אשר יגרום לכל מי שאינו מדווח על שינוי ולו הקטן בהכנסתו להיחשב כעבריין ולהידרש לשלם קנסות גבוהים.

לוי אבקסיס הלינה על כך שהצעת תיקון החוק גורפת ותגרור למעשה לאלפי אנשים, זכאי קצבאות ביטוח לאומי,שומרי חוק, להיחשב כעבריינים מכיוון שמשך הזמן שבו עליהם לדווח אינו ריאלי ואינו מציאותי.

לוי אבקסיס: "אישור הצעת החוק המובא בפנינו משמעותו הפיכת אלפי אנשים, בחלקם הגדול קשישים, עולים ואנשים משכבות אוכלוסייה חלשות לעבריינים ולכאלה המואשמים בהונאה. זהו מצב בלתי אפשרי וגזרה שהציבור לא יעמוד בה.  מה נעשה עם קשיש ערירי שבמקרה זכה לסיוע חד פעמי ובעוונותיו הרבים לא הצליח לדווח על כך לרשויות תוך 30 ימים? נאזוק אותו? נאשים אותו ברמייה והונאה? זה מצב אבסורדי שאסור לנו לתת לו יד".

לוי אבקסיס ציינה עוד שחובת חדירה לחשבונם הפרטי של הנתמכים היא בגדר רמיסת זכות בסיסית לשמירת פרטיותו של אדם רק משום שהוא עני: "האם יעלה על הדעת שאותו כלל יחול על כל אזרח? חשוב לי לציין, שעם העבריינים צריך וחובה למצות את הדין אך יש צורך במציאת כלי אחר, פחות גורף שלא יתזז אנשים מוגבלים. יש להחריג את האוכלוסיות הקשות ביותר מההצעה המובאת.
בבואי להצביע ארצה לעשות כן עם ההכרה שברצוננו להתייעל ולא עוללנו דבר שלא התכוונו לו. באם לא יחול שינוי בסעיפים המוצעים לא אצביע בעד וכולי תקווה שעד למועד ההצבעה יחולו שינויים מהותיים
".
עד כאן הודעת ח"כ לוי-אבקסיס

מפרוטוקול הועדה
אורלי לוי אבקסיס:
"משפט אחרון ובזה אני מסכמת את הדברים שלי. יוצא כאילו אני באה להגן על עבריינים. שלא יהיה ספק שאת העבריינים צריך לתפוס, אבל אם על הדרך תופסים את המסכנים, האיזון הוא לא איזון טוב. אנחנו לא יכולים לפגוע במסכנים ביחד עם העבריינים".

ובפרשת השבוע "וַיֵּרָא" קראנו: "האף תספה צדיק עם רשע?"
.
.
.
* הערת העורך: מומלץ ביותר לקרוא פרוטוקול זה. הוא מרתק.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

11 תגובות

 1. יוני :

  יש כמה מאמרים מעניינים בנושא אי מיצוי זכויות סוציאליות בקישור הזה :
  http://taubcenter.org.il/tauborgilwp/wp-content/uploads/Access-to-Social-Justice.pdf
  (למי שרוצה הרחבה או ביסוס לטענות שאני הולך להעלות).

  לדעתי זאת טעות לשנות את החוק לפי ההצעה הזאת,כמו שח"כ לוי – אבוקסיס טוענת הצעת החוק הזאת תגרום להרבה אנשים להפוך לעבריינים ,היא לא תמנע הונאות(מי שרוצה להונות את ביטוח לאומי יעשה את זה בכל מקרה) והיא רק תגרום לאנשים לממש פחות זכויות.

  בכללי מצאו במחקרים שככל שהדרך למימוש זכות מסוימת מורכבת יותר כך מממשים אותה פחות ,ככל שצריכים לדווח יותר כך מממשים פחות(לכן גם המיצוי של קצבאות ילדים גדול מממימוש קצבאות נכות שונות).

  יכול להיות שההונאות מגיעות לכדי 4 מיליארד שקלים,זה חמור מאוד ואין חולק על כך שלא מדובר בדבר ראוי ברם אולם אם יעשו הקשחה כדי למנוע את ההונאות(לכאורה,אני לא מאמין שיצליחו) באותה הזדמנות גם יפגעו בהרבה אנשים שבאמת זכאים לזכויות האלו.

  לפעמים צריך לספוג את הנזק שנגרם לך(לתקציב המדינה) כדי למנוע נזק מהאנשים הנזקקים ביותר בחברה,אם היה מדובר בכל אוכלוסיה אחרת הייתי חס על תקציב המדינה אבל זאת האוכלוסיה שהכי צריכה עזרה ובהתאמה הכי פחות יכולה להלחם על זכויותיה ולכן אין מה לחוס על התקציב במקרה הזה.

  אם הצעת החוק הייתה מלווה בהסבר כיצד הרצון הראוי למניעת הונאות וביטויו בחוק לא יפגע באנשים תמימים ולא יגרום להגברת אי המיצוי בקרב זכאים היה לו מקום,כרגע הוא טלאי שיגרום יותר נזק מתועלת.

 2. דרור :

  יש כאן עניין מעמדי: הרצוג שייך לעשירים,

  לוי מבינה מצוקה (ואני מהשמאל, אל תטעו) שהיא רואה בבית שאן. אדון הרצוג לא חווה אף פעם קשר קרוב עם נתמכי ביטוח לאומי.
  זו הסיבה שלא תהיה תקומה למפלגת העבודה. היא כבר לא מייצגת את אף אחד ואין לה שום הבט סוציאל דמוקרטי.

 3. עמית-ה :

  חה"כ לוי אבקסיס צודקת.
  הרעיון המנוול להעניש צדיק עם רשע צריך לעבור מהעולם יחד עם המחשבה שכולם כאן רמאים.
  אני גם אינני מאמין לנתונים של הרצוג כאילו יש הונאה בשווי 4 מיליארד ש"ח.
  אם רוצים לתפוס פושעים בשביל זה יש משטרה, שיוסיפו לה את כוח האדם הדרוש ויצאו לעבודה.
  הקשחה של התנאים לקבלת קצבאות לא תפגע ברמאים, הם יותר מתוחכמים מהרצוגים ודומיניסינים (או אם לשפוט ע"פ התוצאה הם פיקחים כמוהם) ולכן יצליחו להסתדר.
  מי שתמיד נפגע ומשלם הם האנשים הרגילים והישרים.

 4. לקסי :

  לביטוח הלאומי יש המון חוברות של "דע-את-זכויותיך". הן נמצאות בשפע ב… סניפי הביטוח הלאומי.
  יש מי שדאג לכך שידיעת הזכויות לא תגיע ב"דחיפה" לידי חלק גדול של הזכאים.
  וכשיודעים את הזכויות ורוצים לממש אותן צריך להביא הוכחות לזכאות…
  הדוגמה הפשוטה, מנסיונו של הזקן…
  כשהגעתי לגיל המזכה בגימלת זיקנה קיבלתי הודעה (אכן ב"דחיפה") שבכדי לממש את זכאותי עלי לתבוע אותה, הלך בקלות, תבעתי ומאז אני מקבל את גימלתי, כיוצא בזה רעייתי.
  והרי לאותו מחשב שממנו נשלחה ההודעה "זכאי, תבע!" ניתן היה להורות:
  "מחשב, זיהית זכאות, בדוק אם הזכאי חי ואם כן הפעל תשלומים!"
  כמה שורות תכנה דרשות לכך? לכל אוכלוסיית הזקנים?
  לעומת זאת שולחים מכתב, מקבלים תביעה, מקלידים, בודקים… נכון זה מוסיף תעסוקה, אבל זה גם נוטל ממשאבי הביטוח הלאומי (ולהזכיר לכולנו, בעיקר לקצבי האגף באוצר – הכסף הזה אינו כסף של האוצר, הוא לכאורה "הולאם", בניגוד לחוק המקורי של הביטוח הלאומי).

  כל זאת בכדי שכמה "פראיירים" לא יתבעו ודמי זקנתם "ייחסכו"

  מאידך, כשכל אחד מילדי הגיע לגיל 18, הגיעה הודעה לקונית: "חסל סדר גמלת ילדים".

  איני בא להאשים את הביטוח הלאומי ואת פקידיו. האשמה היא ב"רוח המפקד" שכשמדובר במה שמגיע לנו (וכאן זה מימוש דמי ביטוח ששילמנו) רואה בכולנו גנבים עד שלא נוכיח אחרת.

  הדג הזה מסריח מהראש והראש הזה נמצא ברחוב קפלן מס' 1 בירושלים.

 5. עמית-ה :

  אם ביטוח לאומי ומוסדות אחרים ישרתו אותנו כראוי מה יעשו העו"דים וחבריהם שמתפרנסים מזה – http://www.zhuti.co.il/casesin.asp?id=22&categoryId=22

 6. יוני :

  לקסי,על זה פרויקט הגמר שלי,מערכת מיע שדוחפת מידע לאנשים…האמת שבישומים פשוטים המערכת פשוטה אבל בדברים מורכבים זה די מסובך.

  לזבולון אורלב ואילן גילאון יש יוזמת חקיקה בנושא לפיה כל אדם יוכל למלא כמה טפסים ברורים ולקבל את המידע הרלוונטי לגביו(במקום לטבוע בים של זכויות שרק מעטים יכולים לפענח).
  לזכות בט"ל,ניתן לקרוא את האתר שלהם בכמה שפות(עברית,ערבית,אנגלית,רוסית ונראה שגם אמהרית) ואפשר לעבוד מול "מחשבון זכויות".
  לחובתם-אחרי כמעט חצי שנה עדיין לא קיבלתי את הקוד שיאפשר לי להכנס למחשבון הזכויות שלי..ואין לי זמן להגיע בדיוק בשעתיים שהסניף שלי פתוח.

 7. לקסי :

  ליוני (6)
  1. תודה על הארת העינים.
  2. נשמח – וגם רבים נוספים מקוראי האתר – לקרוא פוסט(ים) שלך אודות מה שהעלית בפרוייקט הגמר. זה נשמע (נקרא) מעניין ומסקרן.

 8. עדית לב :

  קריאה שנייה ושלישית ביום ב' הקרוב

  ביום שני הקרוב החוק עולה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, ולמרות המחאות של ח"כ וארגונים – קשה לראות דרך לעצור את החקיקה הזו.
  למי שלא יודע – ביום שני יעלה גם התקציב, חוק ההסדרים, ויסקונסין ועוד שאר נושאים להצבעה בקריאה ראשונה.

 9. דקל-דוד עוזר :

  לקסי מה שאמרת הוא המהפכה השלישית

  אני מסכים לחלוטין עם כל מילה שאמרת כאן וגם עם הדברים שלא אמרת.
  המדינה מעמיסה על עניים נטל בירוקרטי עצום ביחס ליכולותיהם.
  כעורך דין אני שם לב שרוב ממש מכריע של האנשים לא מודעים לזכויותיהם הבסיסיות.
  זה כנראה התחיל ברצון המדינה להתחמק ממתן זכויות, היום זה סתם נובע מאטימות של אנשים כמו הרצוג אשר נולד עם כפית של זהב בידו ועור הצבי דבוק לישבנו ללא יכולת ניתוק.

  הפתרון הוא בשני מישורים:
  א. יצירת עו"ד/קצין שירות ציבור קהילתי – לכל 1,000 אנשים יהיה עו"ד שייתן להם ייעוץ בחינם; אפשר יהיה לעשות זאת בכל מיני דרכים וזה ממש פשוט לאור ההצפה במקצוע הזה.

  ב. להפסיק עם קשקושי הפרטיות שכבר מזמן לא קיימת ולהתחיל לעשות מערכות מידע סופר מתוחכמות, שמקשרות ויוצרות מאגרים מורכבים על האזרחים, וזאת על מנת לייעל תהליכים במדינה.

 10. יוני :

  זה לא נובע מרצון של המדינה להתחמק,המדינה והפקידים שמממשים את מדיניותה אינם רעים,זה בד"כ נובע מבירוקרטיה ורצון למנוע הונאות.

  דקל,לגבי הפתרונות שלך:

  א.יש כל מיני שירותים כאלה כמו ש.י.ל ואני לגמרי תומך ברעיון שלך של להרחיב ולקבוע מעין עו"ד קהילתי לכמות מסוימת של אנשים(כמו שמסתכלים על שוטרים ורופאים) שיעסוק בזכויות שלהם מול המדינה,אפשר כעובד מדינה או כקבלן של המדינה.

  ב.פרטיות ומערכות מידע- יש כאן בעיה קשה,ככל שיש מידע מקיף ושלם יותר על אדם מסוים כך ניתן לדעת בדיוק לאילו זכויות יש להסב את תשומת ליבו ולעזור לו לממש.

  הבעיות הן שניתן להשתמש במידע לרעה שלא בכוונה(גם ככה המדינה היא גוף דורסני וביטול הפרטיות מוריד מנגנון התגוננות שיש לאזרח מהמדינה) ובכוונה על ידי גורמים סוררים(אין מערכת מאובטחת לחלוטין,למערכת כזאת יהיו המון נקודות דליפה וסביר להניח שכל מידע שיהיה שם על אדם מסוים יוכל להגיע לידי אנשים לא מורשים.

  בעיית הפרטיות היא בעיה מורכבת.

 11. חוק ההונאות בביטוח לאומי: כולם מרמים? :

  […] יצחק הרצוג ואורלי לוי-אבקסיס, מחלוקת על חוק הביטוח הלאו…  10 יוני, דקל-דוד עוזר, עדית לב, לקסי, יוני, עמית-ה […] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.