סמים: 12 מיליון יחידות פוטנציאליות, "חוקיות"

בישיבת הועדה למלחמה בנגע הסמים – בראשות ×—"×› מוחמד ברכה – נמסר, ×›×™ לאחרונה נתפסו ×›-12 מליון קפסולות ריקות המיועדות לצריכת סמים. במצב הנוכחי כל אזרח רשאי לייבא באופן אישי קפסולות ריקות

הוועדה למאבק בנגע הסמים

ירושלים, י"א בחשון, התשע"א
19 אוקטובר2010

47 אלף בני נוער הודו כי השתמשו ב"סמי פיצוציות" במהלך 2009.

בעקבות שינוי פקודת הסמים מאוגוסט האחרון, "סם פיצוציות" יוגדר כלא חוקי גם אם עבר שינוי מינורי בתרכובת הפנימית שלו. השינוי בחוק סגר למעלה מ 80 אחוז מהפרצות שהיו קיימות מאחר והתייחסות החדשה נוגעת למשפחות החומרים ולא להרכב הבודד בתרכובת הסם.

בארץ פועלות למעלה מ 3000 פיצוציות ובחלקן הגדול מתקיים סחר של "סמי פיצוציות". לאחרונה בשל תקופת היובש בשוק הסמים, נכנס סם סינטטי חדש ("מבסוטון") שאינו מכיל חומרים מאותן משפחות אסורות. הצפי הוא שתוך חודשיים גם הסם החדש יכנס לפקודת הסמים וייאסר לשימוש והפצה.

אחת הדרכים שהוכחו כיעילות להתמודד עם התופעה "סמי הפיצוציות" היא שיתוף הפעולה בין אנשי רשות המיסים יחד עם המשטרה. מכירת הסמים מתבצעת באופן טבעי ללא כל תיעוד או מתן קבלות ולכן הפעילות מקשה מאוד על הפעילות הסדירה של מכירת הסמים בפיצוציות.

על פי נתונים שהציג משרד הבריאות, לאחרונה נתפסו כ-12 מליון קפסולות ריקות המיועדות לצריכת סמים. במצב הנוכחי כל אזרח רשאי לייבא באופן אישי קפסולות ריקות. נתון זה מחייב לבצע תיקון בחוק כך שרק גורמים מורשים יוכלו לייבא קפסולות לצרכים רפואיים.

יו"ר הועדה ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) ציין כי נתון זה מחייב לבצע שינוי בחוק שיאסור את האפשרות לייבא באופן פרטי קפסולות ריקות. יחד עם זאת, חייבים לומר כי בדרך כלל הפתרונות למאבק בסמים נכנסים לתוקפם רק לאחר שהבעיה גוברת. הדרך הנכונה להתמודד עם המרוץ הקבוע הוא בחינוך בני הנוער.

עוד צוין במהלך הדיון כי בתי החולים לא מקיימים את הנוהל המחייב לתעד ולפרסם נתונים (ללא זיהוי שמי) בדבר מספר המאושפזים שהגיעו לבית החולים (ללא ציון שמם) בשל שימוש בסמים כולל "סמי פיצוציות".

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

One Response to “סמים: 12 מיליון יחידות פוטנציאליות, "חוקיות"”

  1. […] במשך קרוב לשנתיים, ×—×”"×› מוחמד ברכה מחד"ש ×”×™×” יו"ר הוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת, ישיבה אחר ישיבה הוא נלחם למען נפגעי הסמים, למען דרי […]

Leave a Reply