אריאל אטיאס ויצחק הרצוג , נדרשת עזרתכם הדחופה לח' מבית שמש

הסיפור הקשה של ח' מבית שמש לא תם*.  הלילה קיבלנו את המכתב שאנחנו מפנים בדחיפות אל שר השיכון ח"כ אריאל אטיאס ואל שר הרווחה יצחק הרצוג

י'/חשון/תשע"א
18 באוקטובר 2010

לכבוד
שר השיכון, ח"כ אריאל אטיאס
שר הרווחה, ח"כ יצחק הרצוג

א.נ.

הנדון: זעקה לעזרה של ח' מבית שמש

קראו נא את המכתב המצ"ב ואת קודמיו ועשו נא את כל שביכלתכם לעזור.

האפשרות להתקשר אל ח' היא בטלפון  …. …. (המספרים שמורים במערכת)

בכבוד רב
יעקב לקס
מערכת "עבודה שחורה"

שלום ….

סוף סוף קיבלתי דירה ממשרד השיכון, הנה אני מספר 2 בתור, מחכה כל כך הרבה זמן, והנה הודיעו לי לבוא לראות את הדירה ואני בפחד רב שמא הדירה לא תתאים לנו ואיני יכולה לסרב כי אז זה יהיה סירוב שני ולפי החוקים שלהם סירוב שני מבטל זכאות מוגדלת לעזרה בשכירות דירה.

הלכתי לראות את הדירה שלה חיכיתי וסוף סוף הגיעה בזמן, כשבועיים לפני שאני צריכה לפנות את הדירה שבה אני גרה עכשו.

הגעתי וחשכו עיני, הדירה מלאה ברטיבות הטיח בדירה מתקלף וחדר הרחצה קטנקן ובו מקלחון כיור קטן ואסלה שמונחת באלכסון וכדי להשתמש בה צריך לגשת לפינה בצורה אלכסונית, אין מטבח, יש איזשהו ארונית עם שיש וכיור, נכון שאני לא מצפה לגור בוילה אבל לפחות דירה ראויה ל-4 נפשות בוגרות.

חזרתי לעמידר ופשוט התחננתי על נפשי, שאולי יציעו לי דירה אחרת כי אני מחכה כל כך הרבה זמן לפחות משהו "נורמלי" אז אמרו לי שזה מה שאמרו במשרד השיכון לתת לי ושאין דירות אחרות ושאני אסכים ואחתום על הסכמה כי אם לא זה יחשב לי כסירוב, חתמתי, בלי ברירה. (גם אמרו שאני לא אדאג, שהם ישפצו.  וזה יקח עוד כמה חודשים "אבל אני צריכה דירה לעוד שבועיים תציעו לי משהו שאפשר להיכנס עכשו " אין דירות").

למחרת נסעתי למשרד השיכון אגף האיכלוס וגם שם התחננתי עם דמעות, תציעו לי דירה שאפשר להיכנס אליה תוך שבועיים, " אין דירות, ואת הסכמת לדירה הזאת ואם תסרבי נוריד לך את הסיוע ל-600 ש"ח ותרדי מרשימת הממתינים עד עוד 7 חודשים ואז נבדוק שוב את זכאותך לדירה". תשובה נחרצת שפשוט קמתי והלכתי עם דמעות בעינים.

כפי שאמרתי אני הייתי שניה בתור אחרי עוד אישה ומספר 4 היא שכנתי, גם היא גרושה עם 4, לאחר מספר ימים השכנה הודיעה לי שהציעו לה דירה ממשרד השיכון, יפה בלי הרבה בעיות ושתוך זמן קצר תיכנס לדירה לאחר שישפצו אותה קלות.

אני פשוט הייתי המומה, הרי אמרו שאין להם דירות, איך זה שתוך מספר ימים שתיים שהיו בתור אחרי קיבלו דירות במצב יותר טוב וגדולות יותר ונכנסות לפני לדירה?

תדע שאני שמחה ששכנתי קיבלה דירה, עיני לא צרה בה חס ושלום,ועדיין אנו חברות טובות שנעזרות זו בזו.

תמיד ידעתי שהתקליט " אין דירות" הוא לא כל כך נכון והנה קיבלתי הוכחה נחרצת.

חזרתי למשרד השיכון שוב עם בקשה שאני צריכה לפנות דירה, ושהדירה שהציעו לי צורכת זמן רב עד שתהיה ראויה למגורים ושגם אחרי השיפוץ היא לא כל כך ראויה, אז התשובה היתה "את הסכמת ואי אפשר, ואם לא תסכימי זה יהיה סירוב,הפעם ניסיתי להילחם על זכותי לדיור הוגן במיוחד שאני שניה בתור לפי חוקיהם, לא עזבתי את המשרד עד שיתנו לי דיור מידי, כבר הגיעו מים עד נפש, אני לא רוצה להגיד איך סירבתי לצאת משם, אבל סופו של סיפור שהם הזמינו משטרה שהבטיחה שאם אצא אלך איתם לרווחה של ירושלים ושם יעזרו לי ואני לא אהיה ברחובות, עם ליווי משטרתי עזבתי את המקום ובעצם אמרו שאני מעוכבת לא ידעתי מה זה אבל מצאתי את עצמי בתחנת המשטרה במגרש הרוסים,ומשם שלחו אותי הביתה למשרד הרווחה בבית שמש עם עצה שאתנהג יפה כי יש לי 3 ילדים שזקוקים לאמא.

נכון להים ביקשתי הארכה מבעל הבית עד מחר יום שני והדיירת שצריכה להיכנס לבית בוכה שהיא תהיה ברחוב אם לא אצא הבעל הבית גם בוכה לי שזה עולה לו הרבה כסף, כי מפר חוזה ואני פה באמצע , לא רוצה לצער שום יהודי אבל גם לא יודעת לאן ללכת, ניסיתי לחפש דירה לשכירות כולם משכירים מתחילת חודש או שהכול יקר מידי ופשוט אני מתהלכת כל כך לא מבינה למה הגעתי למצב הזה, הרי אם אני מספר 2 לשיטתם, הרי אני צריכה דיור לפני מספר 3 או 4 , ביקשתי שפשוט אני מוכנה לחכות עוד קצת שלא ירשמו לי סירוב, ונעניתי בשלילה.

אני מרגישה שנעשה לי עוול, ושלא תטעו אני לא מפונקת, אני פשוט רוצה כבר פתרון ומולי אלא שיכולים לעזור לי עומדים עם לב אטום בגלל שלי יש רק 3 ילדים והם יודעים כמה סבל עברתי, וכמה חיכיתי ועוד אמרה לי הסגנית מנהלת " את במצבך הקשה כדאי לך לקחת ולא לסרב " מה אני צריכה להבין מזה?

מחר העובדת סוציאלית רוצה לראות את הדירה ולראות מה אפשר לעשות,ואני לפחות אדע שעוד מישהו ראה את הדירה ושאני לא מדמיינת או משהו.

אז בינתיים נכון לשעה זו אני על ארגזים, עם מועקה בלב ,מה יהיה ולאן אלך והמחשבה שאני מונעת מהדיירת הבאה להיכנס לדירה היא הכי קשה לי עד שחשבתי שפשוט אוציא את החפצים שלי לרחוב ושם נחכה אבל הילדים שלי גם חשובים לי ומי  ירחם עליהם?

מה אעשה ? דיברתי עם ראש העיר שאמר שזה לא בסמכותו , ואין מי שיכול להוציא אותי מסבך שאליו נקלעתי, רק בורא עולם, שאין עוד מלבדו.

תודה על ההקשבה, אני פשוט בוכה פה בלהבה בזמן הכתיבה והבטחתי יותר לא לבכות לבשר ודם כי באמת רק הקדוש ברוך הוא רק הוא ושליחיו הטובים יעזרו לי , מקווה לבשר לכם בשורות טובות

תודה מקרב לב
ח' (השם שמור במערכת)

________________
* הפרקים הקודמים במסכת יסוריה של ח'
אין דיור ציבורי, זעקה לעזרה
אזרחים קשי-יום נזקקים לדיור ציבורי
אין דיור ציבורי, זעקה לעזרה – המשך
חיים אמסלם: לסייע ל-א’ בהשגת דיור ציבורי

Tags: , , , , ,

Leave a Reply