חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה "מתחדשת" – לא באמת

נושאים דעות, פוליטי ב 17.10.10 5:45

מפלגת העבודה בחרה מזכ"ל חדש, היו"ר מינה לו יועץ פוליטי חדש, שניהם משורות צעירי המפלגה.  האם השינוי אמיתי? לא הוא אינו שינוי, כל עוד מפלגת העבודה תישאר בממשלת נתניהו היא תמשיך לבגוד בערכיה
מאת: דניאל גיגי

מצעד הצבועים של מפלגת העבודה

במפלגת העבודה מנסים לשדר כאילו מתחולל שינוי אמיתי במפלגה, אך בפועל מה שהיה במפלגה זה מה שיהיה, והמפלגה, לצערי, תמשיך לשקוע, תחת ידו החזקה של ברק, ומקורביו המושחתים בכנסת, אם לא ינקטו צעדים מעשיים שיעידו על שינוי אמיתי. ברק מינה מזכ"ל חדש למפלגה משורת הצעירים, מינה יועץ פוליטי צעיר חדש, אבל הוא וחבריו האינטרסנטיים הן בסיעה והן בכנסת, ממשיכים לשמר את השלטון החזירי של ביבי, שאין לו קשר בכלל לאידיאולוגיה שמפלגת העבודה הייתה אמורה לקדם. השינוי הזה, שהיום מנסים למכור לפעילי השטח של המפלגה, הוא לכן לא יותר מתחפושת של חברי הסיעה, שמבינים שהגיעה הזמן לשלם את המחיר על שנים של פעילות חזירית מצידם, שכל תכליתה הייתה שמירה על תפקידם בממשלה. ההנהגה במפלגה היא זאת שאיבדה את האידיאולוגיה, שהיא הייתה אמורה להנהיג, ולכן היום הדרך היחידה להציל את עתידה של המפלגה היא להדיח את כל ההנהגה, ולייצר בתהליך שיכול להימשך שנים, הנהגה צעירה חדשה.

מצג השווא עכשו, לכן לא נובע מכך שברק וחבריו לסיעת מפלגת העבודה פתאום שינו את דרכם, אלא מכך שלברק ולשאר המפלגה יש חושים פוליטיים "חדים" והם מבינים טוב מאוד, שכעת ממשלתו של ביבי קרובה לסופה. החנופה ושורת המינויים המוזרים שאנחנו רואים כעת במפלגה, לא נעשים מתוך איזה תחושה של אחריות או חרטה על שנים של שחיתות מוסרית, אלא רק מהרצון האינטרסנטי של חברי הכנסת במפלגת העבודה לקדם רק את עצמם ולהציג מצג שווא של מפלגה ראויה. פעילי המפלגה חייבים להכיר בכך שהאחריות על מצבה של המפלגה, היא לא רק של ברק והיא גם מונחת על בוז'י הרצוג, אבישי ברוורמן, ופואד בן אליעזר, כי הם כולם, ללא יוצא מהכלל, חטאו בכך שלא בחרו לאתגר את מנהיגותו הכושלת והמושחתת של ברק. המנהיגות של מפלגת העבודה בגדה בערכים  שהיא נבחרה לקדם, ולכן עכשו, בצדק יש לומר, מפלגת העבודה תשלם את המחיר הציבורי על כך. הציבור מאס בהבטחות של חברי ופעילי המפלגה, והוא מסרב לבחור או לקחת חלק במפלגה שהוכיחה כי אין לה מוסר או דרך.

כשלעצמם צריך לברך על מינויים של פעילים צעירים במפלגת העבודה, אבל בצער צריך לומר, שהמינויים וההצהרות היום הן חסרות תוכן מעשי, ולכן הם רק המשך של מה שכבר קיים. המנטרות של מנהיגי מפלגת העבודה לא השתנו, ולמרות הכישלון הצורב, והמצב שהם הובילו את המפלגה אליו הם ממשיכים באותם האמירות חסרות התוכן, שמשקפות רק ריקנות פוליטית, וחוסר עשייה. עשייה אמיתית צריכה לכלול צעדים מעשיים, שמעידים על שינוי, ובלי נקיטת צעדים אלה לא ניתן בכלל לדבר על התחדשות או על כוונה לשנות משהו במפלגה.

הצעד המעשי הראשון שצריכה מפלגת העבודה לעשות מייד עכשיו, אם כוונותיה הם באמת לעבר שינוי, הוא יציאה מיידית מההשתתפות בממשלה של ביבי, השתתפות שפוגעת פגיעה אנושה הן בדימויה הציבורי של המפלגה והן במטרות שהיא אמורה לקדם. במקביל מפלגת העבודה צריכה ליזום מהלך של ביטול השינוי שברק הוביל בחוקת המפלגה, ולנסות לעשות מפקד ציבורי גדול שיוביל אליה צעירים, שבהם פגע ברק כאשר עשה אותו שינוי בחוקת המפלגה. חוסר האמון במפלגה מצריך גם את הקמתו של גוף אידיאולוגי עם שיניים וסמכויות בתוך המפלגה, שיוכל להיות הגוף המפקח והמנחה של פעילות מקבלי ההחלטות במפלגה. גוף אידיאולוגי כזה יבטיח התנהלות תקינה של בעלי התפקידים השונים ויתווה דרך ברורה שאליה המפלגה תשאף ותחתור, מבלי לזגזג ולשרת ערכים אינטרסנטיים.

לצערי לא נראה שזאת הדרך אליה הולכת המפלגה, ולכן אני אומר לפעילי השטח אל תבזבזו את כוחכם והעבודה שלכם על מה שנראה כעוד צעד צבוע מבית מדרשו של ברק ומנהיגי המפלגה.

גילוי נאות, הכותב הצטרף לאחרונה למפלגת "קדימה"

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

29 תגובות

 1. דליה :

  המזכ"ל החדש היה יו"ר סניף ירושלים במפלגה. נראה שביטלו את הסניפים, אך היו"ר לא קופח. מינויים חדשים ומינוריים אינם משנים את פניה של המפלגה. נחוצה פעולה מז'ורית של השרים כדי להציל את כבוד המפלגה.

 2. דליה :

  לדניאל גיגי
  התנהלות מפלגת העבודה נוגעת ללבך, אך אתה בחרת להתפקד לקדימה. זה לא כל כך מסתדר לי עם המאמרים היפים שאתה מפרסם בפורום זה. האם קדימה מקיימת או תקדם את הערכים שאתה מצדד בהם לפי מאמריך?
  וראה הערתי למאמר של הראל לייבוביץ, שם התייחסתי גם אליך.

 3. דקל עוזר :

  מהשרים לא יבוא מזור...

  ברוורמן את בוז'י מעריצי ביבי נתניהו וחובבי כיסאות שרים הם עוד יותר עלובים מאהוד ברק.
  לדניאל גיגי נאמר – למרות שמפלגת העבודה על הקנטים, לפחות רואים איזה סיכוי לשיפור.
  קדימה, שממשיכה לתמוך באדם שרימה בבית המשפט, לא עושה שום פעילות מפלגתית והיא דיקטטורה עוד יותר מהעבודה, לא טובה ממנה וכדי להיות רלוונטית היא צריכה.
  א. לשנות את שיטת הבחירות הפנימית שכל כולה דילים ומרמה.
  ב. לעשות בחירות???
  ג. להבין שנבחרי ציבור אינם גאוני הדור שתפקידם לכתוב הועדות לעיתונות ועליהם להתחיל לפעול לטובת הציבור.
  ד. ללמד את חברי הכנסת איך עובדים כי רובם בטלנים עלובים.
  ה. להציע אלטרנטיבה אמיתית ולא רק להגיד שהם אלטרנטיבה ו"ביבי אימץ את דרך קדימה" כמו מטומטמים שחושבים שהציבור טיפש.
  ו. להפסיק להיות מפלגת הפרסומאים.

  במילים אחרות – לקדימה אין תקומה בכלל.

  הלכת לשם כי אתה אינטרסנט ומבחינתי אתה אינטרסנט נטול ערכים וכל המילים שתשפוך לא ישנו את זה, באותה המידה שאני מסכים איתך שכל המילים שברק, בוז'י וברוורמן יישפכו לא ישנו את העובדה שהם בגדו בכל ערך קיים בשנתיים האחרונותץ (ברק לפחות מטעמים עניניים ואינטרסים אישיים, השנים האחרים סתם כי הם בטלנים וסמרטוטים עלובים).

 4. דניאל גיגי :

  קדימה יכולה להיות הגשר

  דליה שלום,

  ראשית אני מעריך את השאלה הכנה שלך(:

  קדימה כיום אינה מייצגת את ערכי מבחינה חברתית, אבל אני רואה בקדימה גשר לעשייה ולחיבור.

  בקדימה קיימים הרבה אנשים ומגוון של דעות, כאשר אין ממש אידיאולוגיה ברורה שמנחה אותה. אני מנסה כעת לקדם את האידיאולוגיה החברתית במבפלגה הזאת, ועד עכשיו אני מצליח הרבה יותר ממה שהצלחתי במפלגת העבודה.

  אני מקדם חקיקה בנושא של חינוך והקטנת מספר התלמידים בכיתות, מקדם דיאלוג חברתי תוך מפלגתי ומנסה לרותם את כל קדימה לאג'נדה החברתית.בינתיים אני מוצא אוזן קשבת בקדימה הרבה יותר מאשר במפלגת העבודה.

  אני לא בטוח שאני אצליח לעשות את מה שאני מתכוון, אבל אני מוכרח לומר שנמאס לי לשבת ולבכות על גורלה המר של מפלגת העבודה, שכבר שנים רבות אינה מייצגת במעשייה שום דבר מהעמדות החברתיות או הביטחוניות שלי. במידה ואראה שאני טועה ואני לא מצליח בקדימה אעשה משהו אחר- העיקר לקדם עשייה.

  בקרוב אני גם אפרסם מאמר על התפקיד החשוב של קדימה ואני מקווה שאז אולי דברי גם יפנו לחברים אחרים, שיעזרו לי להגשים את החזון הזה.

  לסיכום, אני החלטתי היום שהעשייה היא חשובה יותר מהמפלגה והייתי רוצה שגם אחרים יקבלו את ההחלטה הזאת כדי שנוכל באמת לבנות מדינת רווחה טובה ובריאה יותר.

  דניאל גיגי

 5. דניאל גיגי :

  לדקל עוזר

  אני אנסה להתייחס בעניין לדבריך, למרות שאני חושב שאתה תוקף אותי בצורה קשה מבלי שאתה אפילו מכיר אותי או את דרכי.

  אני מסכים איתך שיש המון בעיות בקדימה, ואני לא בא לגונן על אולמרט (שאני בעצמי מתעב), או אחרים בקדימה שאני ממש לא אוהב. אבל בכל זאת אני שואל אותך האם יש לך אלטרנטיבה שלטונית אחרת היום? האם יש לך דרך אחרת שבה אתה רואה, שאדם בעל ערכים (לא אני, כי אני מושחת כבר בעיניך) יכול באמת לעשות כדי לשנות?

  מה שמוביל אותי ואנשים ערכיים רבים שהיו חלק ממפלגת העבודה וחלק חשוב בתנועות השמאל לקדימה היא העובדה שלמרות כל האמור קדימה היא עדיין האופציה היחידה לשנות כרגע.

  אתה וחברים רבים בשמאל מציעים לשבת ולבכות על מזלם הרע, או להיצטרף לתנועות חדשות שיקבלו חמישה מנדטים בבחירות ובסוף יעשו קואליציה עם ביבי או ברק. אני מציע לתפוס מפלגה אחת גדולה ולנסות להכתיב לה סדר יום, אג'נדה ופעולה (שכולנו מסכימים עליה: שינוי סדרי עדיפויות, בניית מדינת הרווחה, מאבק בשחיתות, קידום השלום וכו').

  יכול להיות שאני אכשל ולא אוכל לקדם את הדברים שחשובים לי, אבל אני לפחות אדע שניסיתי בכל כוחי, ובניגוד אליך לא ישבתי ורק התלוננתי ולא ניסיתי להציל את מה שנשאר משנה אחת בלבד של מערכת פוליטית בידיהם של ליברמן וביבי.

  חבל שאתה בוחר לתקוף אדם שאתה לא מכיר, יום טוב

 6. דליה :

  דניאל גיגי
  תשובותיך נכוחות. אך אם אתה כה מכבד עשייה, מדוע אינך תומך בשלי יחימוביץ העושה רבות? הרי היא יותר קרובה לדעותיך מאשר קדימה. מדוע לא להגדיל את המחנה של שלי יחימוביץ ולעזור לה לצבור רוב בתוך מפלגת העבודה? לשם מה ללכת לרעות בשדות זרים? האם אתה חש שקדימה היא בית עבורך?

 7. ק. טוכולסקי :

  ממפלגת העבודה לפחות הנוכחית לא תבוא בשורה, ברור. מקדימה תבוא הבשורה? ממני מזאב בוים? גדעון עזרא? יוליה שמלוב ברקויץ? אלי אפללו? רונית תירוש? יואל חסון? וכן הלאה וכן הלאה. קדימה היא מפלגה להשכיר שמשרתת את בעלי ההון על בסיס של הוצאת חשבוניות.

  משי חרמש שמייצג כמה קבלני תאילנדים וטוען ליצוג ההתיישבות העובדת ועד יוחנן פלסנר שמתיימר לייצג את המעמד הבינוני ומייצג כמה מתעשרים חדשים ובעלי הון, אין בקדימה בשורה.
  מרינה סולודקין ואורית זוארץ מאוד חברתיות, מאוד ס"ד מאוד חרוצות ונבונות ופועלות, יופי הן שוות לשלי יחימובית בעבודה, חבר כנסת נורמאלי על כל 12 משרתי הון בזויים. בהצלחה דניאל במלאכתך, אתה גם רוצה אולי כמו הראל סיוע של מרצ בקידום יוזמות החקיקה שלך תוך בניית מחנה בקדימה?

 8. מיכאל לינדנבאום :

  לדניאל,
  לא ברור לי מה אתה מוצא יותר בקדימה מאשר בעבודה.
  יש שם פעילות סניפים? בחירות פנימיות?.
  יש שם יותר דמוקרטייה פנימית מאשר בעבודה?.
  מה משמעות האמירה:"יש יותר אוזן קשבת"?.

 9. דניאל גיגי :

  לדליה

  בתשובה לשאלה הראשונה שלך לגבי מעורבות יואל חסון במזרח ירושלים אני אקדים ואומר מבלי לפגוע באף אחד, שמטריד אותי שהשמאל בוחר לעצום עיניים, בדיוק באותו האופן שגם אני עצמתי עיניים עד היום, והמשכתי לתת למפלגת העבודה את קולי. מפלגת העבודה חברה בקואליציה של ניר ברקת מאז היווסדה, והיא חלק מתהליך שאני מתנגד לו במזרח ירושלים. כתבתי על כך כתבות רבות והבהרתי שאני מתנגד לו.למאמר שלי בנושא:

  http://www.blacklabor.org/?p=21088

  שלי יחימוביץ שבהחלט מותר לאהוב אותה על העשייה החברתית שלה, ואני בין אוהביה, שותפה לזה כי היא נשארת בכנסת ובמפלגה ובוחרת להתעלם מכך ולהתמקד בעשייה שלה.

  בקדימה יש ריבוי דעות, ויש בה כמו בכל המפלגות נטיה לאמץ דעות ימניות בגלל פופוליזם. אני לא מקבל את הפופוליזם הזה, אבל אני חושב שהוא הרבה פחות חמור מההצטרפות של מפלגת העבודה לקואליציה ברשות ברקת ובראשות ביבי, שהורסות כל אפשרות להסדר עם שכנינו, ומאיימות להביא עלינו מלחמה.

  בהקשר לשאלה הקודמת שלך הייתי שמח לשתף פעולה עם יחימוביץ, אבל לצערי בגלל נטיה של פחד והתעלמות במפלגת העבודה הדבר לא קרה, וכל מה שאני יכול לעשות זה להצר על כך.

 10. דניאל גיגי :

  מפספסים את המשמעות של מפלגה

  מפלגה היא מערכת של ריבוי דעות, שמתעצבת כתוצאה מפעילות של פעילים וחברים בה.

  למה קשה לראות שהיום בקדימה כמות של אנשים שמתאחדת סביב דרך אידיאולוגית חברתית יכולה להוביל לשינוי הרבה יותר גדול מאשר קבוצה של אנשים שתנסה לסכל כל פעולה שלא מתיישבת עם המחנאות בשמאל הישראלי?

  אני מציע לשכוח לרגע מהשם של המפלגה, ולעסוק במהות וברצון לשנות!

 11. דניאל גיגי :

  למיכאל

  אני יכול היום לארגן פעילות בכל נושא שבה לי, ולקבל את התמיכה של המפלגה. אני יכול ליזום סוכה רעיונית בנושא חברתי ולקבל מימון לסוכה ולכל הפעילות. אני יכול להביא דוברים סוציאל דמוקרטים, לבנות קואליציה עם חברי כנסת, כי הם זמינים ורוצים לשתף פעולה והכי חשוב אני לא שבוי בידי שורה של אנשים שנמצאים בתוך ממשלה שמקדמת חוסר צדק, וחלוקת משאבים חולנית.

  כרגע יש קבוצה בקדימה שעובדת על בניית תקציב חלופי לתקציב שמוצע, כאשר הדבר מבוסס על אג'נדה חברתית. אני בעצמי פועל לקידום חקיקה בנושא הגבלת מספר תלמידים בכיתה ביחד עם יוחנן פלסנר. ואני בקשר עם מופז ושלמה מולה לגבי בניית אג'נדה חברתית כוללת לקדימה.

  במפלגת העבודה לא הצלחתי אפילו לקבוע פגישה, כאשר למעט איתן כבל שאיתו דיברתי, לא קיבלתי שום תגובה.

  מיכאל מה אתה מצפה שבגלל שסגרו עלינו את הגולל עם החוקות של המפלגות, אז אני אשב בשקט ואכנע? אני מסרב לעשות את זה ואני חושב שכל מי שזורמת לו עשייה חברתית בוורידים, צריך לקדם עשייה היכן שהוא מצליח. אני נכשלתי במפלגת העבודה ובמרץ, ומצאתי שם רק דלת סגורה

 12. ק. טוכולסקי :

  אין בעיה דניאל, כמו שציינתי היחס בקדימה בין חברי כנסת חברתיים-ליבראלים יענו שמאל מרכז לבין משרתי ההון והביטחון זהה לזה שבמפלגת העבודה, זניח פה וזניח שם. במפלגת העבודה שלי יחימוביץ היא לפחות לא רק על תנאי. אז מה הטעם?

 13. דניאל גיגי :

  שלי יחימוביץ בהחלט כן על תנאי

  מפלגת העבודה כולה נמצאת על תנאי, ולכן שלי כאחת מהמפלגה גם היא על תנאי. יש סקרים שמנבים כבר היום על כך שמפלגת העבודה לא עוברת את אחוז החסימה, והעצוב בזה הוא שאנשים רבים מהשמאל פשוט יבחרו לא לבחור למרות שיש להם אידואולוגיה ברורה, כי הם מיואשים. אנשים ערכיים שרוצים חברה צודקת וכל חייהם פעלו למען זה פשוט לא יבחרו (זה עבר אפילו לי בראש).

  מפלגת העבודה עלולה להיעלם, ולכן צריכים לייצר אלטרנטיבה לשמאל החברתי: זה מה שאני מנסה לעשות ואני מקווה שאנשים כמו שלי יוותרו על האגו, וינסו להיות חלק מקואליציה חברתית חוצת גבולות שתשיג את הקולות.

 14. דקל עוזר :

  דניאל - שיהיה לך בהצלחה

  אין ספק שאת הערכים שלך המחשת במשפט: "בקדימה מימנו לי את הסוכה".

  אתה בהחלט אדם ערכי, אבל מעל לכל הערכים שלך עומד ערך של עצמך.

  דרך אגב, לא קראתי לך מושחת, קראתי לך חסר ערכים, יש הבדל גדול.

  ועם כל אלה אני מאחל לך בהצלחה, למרות שברור לי שאתה משחק בקקי כי כל הפעולות בקדימה חסרות משמעות נוכח העובדה שאין שם שום מנגנון הבעת דעות דמוקרטי מוסדר (מה שדי נהרס גם בעבודה על ידי ברק ובתמיכת סמרטוטי הרצפה בוז'י את ברוורמן).

 15. דניאל גיגי :

  דקל הסקפטיות שלך מעוררת בי רק עצב

  שוב ביקורת לא עניינית!

  מה לעשות שצריך לממן פעילות, גם אם המטרות שלה חברתיות ואידיאולוגיות. אם יש לך כסף אולי אתה יכול לממן את זה לבד, אבל לי לצערי אין כסף, ואני מנסה להוביל תהליך חשוב.

  הסקפטיות שלך רק משקפת את המתחולל במפלגת העבודה ובשמאל, כפי שטענתי במאמר. אני לא מחזיק בשום תפקיד ולא מקבל שום מימון על הפעילות שלי או על הכתיבה שלי, ולכן הדבר היחיד שיש לי לומר לך זה שאתה פשוט אדם כפוי טובה.

  על איזה ערכים אתה מדבר!! ערכי מפלגת העבודה שיושבת בממשלה של ביבי ומקדמת אותנו לעבר מלחמה, לעבר חברה מקוטבת שסועה וגזענית. אני מציע שתמשיך לשבת עוד 10 שנים ותחכה שיקרה משהו במפלגת העבודה. אני כבר ישבתי 10 ועכשיו תורך לבזבז זמן.

  ואם תמשיך בהעלבות אישיות אני פשוט אבחר לא להגיב, וזה חבל כי למרות הכל אתה נראה אדם שכן יש לו ערכים, אבל פשוט לא יודע איך לממש אותם בחברה שלנו.

 16. דקל עוזר :

  דניאל אתה צודק ולכן זה חבל

  אתה צודק – בשביל פעילות פוליטית צריך כסף.
  אתה צודק – שהביקורת שלי, כשהיא מופנית כלפיך, אינה הוגנת.

  הבעיה היחידה היא שקדימה היא מפלט גרוע ביותר.

  אהוד ברק יצר נזק בלתי הפיך במפלגת העבודה אשר משתקף בכך שאנשים כמוך עוזבים אותה מתוך ייאוש וחוסר יכולת התארגנות, ובבעיה האחרונה יש אשמים רבים נוספים.

  העניין הוא שאת מה שאתה עושה עבור קדימה בלי סיכוי שזה יביא לתוצאה רצויה של חזרה לשלטון "שלנו", היית יכול לעשות עבור העבודה.

  אם מחר יהיה מצב קשה בישראל, אז נעבור לארה"ב כי היא תומכת ביהודים? אסור להיכנע לטרור!
  אהוד ברק עושה טרור בעבודה ואתה נכנע לו ובורח לקדימה – שאני יודע שאין לך כל זיהוי איתה, אלא אתה ניתלה בחלום ש"אתה תצליח לשנות אותה" – ברור לך שזה לא רציני, נכון?

  הפתרון, ולצערי הוא לא פשוט בכלל, הוא לייצר שדרת מנהיגות בעבודה שכוללת את שלי יחימוביץ בראש ובעקבותיה עמיר פרץ, פעילים חברתיים נוספים ואנשי ביטחון שאינם חלק מהמערכת הפוליטית כיום.

  מכאן שהתשובה מתחילה בשלי יחימוביץ אשר בשלב זה עדיין מתכרבלת ולא יוצאת בקריאה מנהיגותית.

  אז סלח לי שהביקורת שלי יוצאת כלפיך – פשוט הנחתי בטעות שיש בך פוטנציאל מנהיגותי ולא "תומך מיואש".

 17. דניאל גיגי :

  דקל אני לפני שנה הסכמתי עם כל מילה שלך, אבל לצערי גם לשיקום צריך להיות תאריך תוקף

  אתה לא רואה שהבעיה היא לא רק ברק?

  ישנו גרעין אנשים קשה מאוד במפלגת העבודה, שלא משנה כמה אתה מוכשר ורוצה לתרום ולשנות, חוסם אותך, ולא מאפשר לך לפעול ברצינות לקידום ערכים.

  המפלגה הפכה למבצר עוד לפני השינוי בתקנון, כאשר מי שהחזיקו בהגה היו אנשים לא ערכיים שבחרו לצערי לקדם את עצמם, על פני כל ערך אחר.

  שלי בהחלט יכולה להיות מנהיגה, אבל לצערי, גם עכשיו היא ושאר חברי הכנסת בעבודה עדיין בוחרים בדרך הקלה ויושבים בשקט לנוכח תהליך קבלת ההחלטות המעוות במפלגה ובממשלה.

  תסתכל בשנה האחרונה כמה כתבות כתבתי על הנושא, וכמה ניסיתי לשנות, ותבין מדוע היום קדימה מהווה אלטרנטיבה טובה יותר למי שבכל זאת רוצה לעשות, ולא רק להתלונן.

  אני כן שמח שמצאת את הדרך להתגבר על הכעס שלך, ואני באמת מקווה בשבילך וגם בשבילי שמפלגת העבודה תעבור את המהפך שאתה מדבר עליו, אבל כנראה שבאמת כבר התייאשתי ובחרתי מעש על עוד ועוד צפייה, בזמן שגונבים לי את המדינה

 18. דניאל גיגי :

  חוץ מזה דקל איזה דוגמה אנחנו נותנים לילדים שלנו

  מפלגת העבודה ממשיכה "לדפוק" אותנו (סלח לי על הביטוי) כל פעם מחדש, אבל אנחנו בוחרים בה כי זה כל מה שיש? אני אלך לקדימה ואם אראה שגם שם ההתנהלות שהיא מבזה כמו בעבודה, אז לא אהסס גם לעזוב ולהעניש אותה!! בבחירות האחרונות הצבעתי לעבודה למרות שחשבתי שזה לא יועיל, אבל בגלל אולמרט הענשתי את קדימה.

  עכשיו זה הזמן להעניש את העבודה כדי שידעו חברי הכנסת והשרים שיש מחיר להתנהלות כושלת ולזניחת המטרה שלשמם הם נבחרו (לא הגיוני שחברי העבודה יקברו את ראשם בחול ואנחנו נמשיך לתת בהם אמון, רק בגלל שהם בעבודה).

 19. ק. טוכולסקי :

  דניאל בהצלחה בקדימה, היות ובחרת לקדם עמדה אני מציע לך להציג את מרכולתך באופן חיובי. כפי שאיחלתי להראל אני מקווה בשביל שניכם שקדימה תהפוך מביב של שרות להון למפלגה ס"ד כשרה, אני מקווה שלא תתבדו ושפועלכם לא ירד לטימיון. אני לא מאמין שזה יקרה, אבל על כל מקרה בהצלחה.

 20. איתי :

  שוב פעם מאמר על פוליטיקה מפלגתית יוצר טוקבקים רדודים ומתלהמים עם אפס הקשבה וכבוד לדעת הזולת.
  לא משנה אם המאמר הוא על יחימוביץ', על השמאל הלאומי, על התנועה הירוקה או על קדימה, בסוף זה תמיד נראה אותו הדבר. אולי פשוט צריך להפסיק לפרסם פה מאמרים כאלה, או לחסום אוטומטית מאמרים מהסוג כזה לטוקבקים.

  לעצם עניין החבירה לקדימה, זה דבר שאני כרגע לא מוכן אפילו לשקול, אבל צריך לזכור שזה בדיוק מה שעמיר פרץ – הס"ד המובהק השני במפלגת העבודה, מנסה לבשל עם "הרביעייה". אילו יחימוביץ' היתה מצטרפת אליהם, היה בסיעת קדימה כוח ס"ד רציני, שאותו היה אפשר להגדיל ע"י עשרות אלפי מתפקדים שבמצב הנוכחי ממש בלתי אפשרי לשכנע אותם להתפקד למפלגת העבודה (או לחדש חברות) למרות תמיכתם בפרץ, יחימוביץ' או שניהם.

  נכון שהעבר של העבודה מפואר ושל קדימה מביש, אבל זה לא משנה בכלל. העתיד של העבודה נראה כבר תקופה ארוכה הרבה יותר גרוע מהעתיד של קדימה.

  אם מוותרים על הפנטזיה להקמת מפלגה ס"ד ציונית (עם אחד 2) או על איחוד בין שמאל ציוני ללא ציוני (שני מהלכים שלצערנו אף פוליטיקאי לא מרים, ואין מסה קריטית כדי לדחוף מלמטה) אנו נותרים עם המצב שבו פעלו הס"ד במשך שנים בעבודה ובמרצ – כמחנות מיעוט בתוך מפלגות שבהן הקול הדומיננטי הוא ימין כלכלי או ימין לייט. מחנה יחימוביץ' הוא מחנה מיעוט כזה (שאינו מתיימר בכלל לכבוש את המפלגה) והמחנה שפרץ מבקש להקים בקדימה הוא מחנה מיעוט שכזה.

  כשזה המצב, יש שיקולים רציניים מאוד לטובת בניית מחנה מיעוט בתוך קדימה על פני מחנה מיעוט בתוך העבודה. לדוגמה, הסיכוי לשמור על 2 ח"כים ס"ד בעבודה בכנסת הבאה הוא אפסי, כל עוד יחימוביץ' לא מתמודדת על ראשות המפלגה ומנצחת (וכרגע זה לא נראה באופק). הסיכוי להכניס 2 ס"ד לקדימה (אחד מהם פרץ) גבוה יותר, דווקא משום שמתפקדי המפלגה פחות מגובשים אידיאולוגית והמוסדות אינם מצויים בידיה של אישיות מקבילה לברק.

 21. לקסי :

  מה ששהייה באופוזיציה מחוללת

  מזל או שכל? לא משנה.
  קדימה בחרה להישאר באופוזיציה ולא להיגרר לממשלת ביבי-ליברמן. גם אם – עד לשבוע האחרון – קולה לא היה קול ענות, הרי עצם אי-היותה שותפה לממשלה עושה אותה ראויה לדניאל, להראל וכנראה שלעוד רבים.

  חוסר מזל או חוסר שכל? לא משנה.
  העבודה בחרה – בצורה "דמוקרטית" – להשתתף בממשלת ביבי-ליברמן.
  יו"ר העבודה החל להשמיע קולות…?
  הטוען לכתר (וגם עושה כמה דברים) הרצוג, משמיע קולות מעט שונים.
  שלי יחימוביץ' פועלת בלי לעשות חשבון מפלגתי.
  הנטישה בעיצומה.

 22. דליה :

  איתי
  אתה רוצה לומר שכל התגובות לפניך הן רדודות ומתלהמות,עם אפס הקשבה לזולת, אך שלך לא?
  האם התגובות של טוכולסקי, למשל, הן רדודות ומתלהמות?
  אני מוצאת בתגובותיו, אם מדברים עליהן, הבנה מעמיקה של היסטוריון היודע לבחון דברים לעומק.
  זה לא פוסל לא את דברי דניאל גיגי במאמרו ולא את התגובות האחרות. דיון וויכוח בתגובות תורמים להבנה, כך שאין צורך לפסול אותם.
  עדיף היה אם פיסקה ראשונה בתגובתך לא הייתה נכתבת. אך אם כבר נכתבה, ראוי לה שתימחק.

 23. ק. טוכולסקי :

  דליה, תודה על המחמאות אבל כמו חלק לא מבוטל מהטוקבקיסטים כאן לפעמים גם אני מתלהם ולפעמים גם אני רדוד.

  איתי, מבחינתיגם הטיעון שלך למה איחוד בין חדש ומרצ חוזר על עצמו ולהערכתי לא ממש עמוק או מתבסס על עובדות. אז? זה פוסל אותו? זה הופך אותך לרדוד ומתלהם, או לסוכן של דעה מסוימת שמוכן לשמוע רק את דעתו? לדעתי לא, זה אומר מה אני חושב עליו.

  בין קוראי וכותבי עבודה שחורה יש כמה אנשים מאוד מסורים לדרכם ואמונתם, זה עוד לא הופך כל דיון לעקר. גם העובדה שבניגוד לטוקבקיסטים אלמונים בשכר באתרים גדולים יש כאן פעילים גובה את מחירה באמוציות.

 24. דניאל גיגי :

  צריך לנער את העבודה ולהבהיר למנהגים שלה שהבחירה בעבודה היא לא אוטמטית

  זה מה שאני עושה, ואם זה יוביל את מקבלי ההחלטות בעבודה, לעשות דברים אחרת ולחזור לאידיאולוגיה אז השגתי את המטרה שלי.

 25. דקל עוזר :

  צריך להפסיק לפחד ולהילחם על המפלגה

  דניאל – צריך לחשוף את המסיכה של ברק מעל כל פורום וכל במה.
  צריך להתאחד מאחורי היחידה שראויה בעבודה ולעשות הכל כדי שהיא תעיף את ברק.
  צריך שהחבורה הטובה שאתה היית אמור להיכלל בתוכה תוביל ותאמר לברק: "אתה תלך ולא אנחנו"
  לא צריך להיבהל ממצב קשה ולברוח

 26. מיכאל לינדנבאום :

  כן יהי רצון.
  העם מצפה לשל"י.

 27. איתי :

  דליה,

  קראי שוב את דברי וראי שאת מייחסת להם משהו שכלל לא נאמר בהם. אמרתי שיש פה טוקבקים רדודים ומתלהמים אך לא אמרתי שכל הטוקבקים רדודים ומתלהמים.

  כאשר דקל קורא לדניאל "אדם חסר ערכים" על כך שהפך מפעיל עבודה לפעיל קדימה, או מתייחס לפעילותו שם (שהיתה בהחלט יכולה להיות ביחד עם עמיר פרץ ודני גוטווין לו היה עם פרץ חכ חמישי) כ"משחק בקקי" זה בעיני מספיק כדי להאפיל על כל התובנות ההיסטוריות שנשפכות פה. גם אם מצנזרים את המלים הלא יפות נותרת אווירה שפשוט לא נעים לשהות בה.

  למתבונן מבחוץ (ויצא לי לדבר עם כמה כאלה) האווירה פה היא ככלל אווירה מאוד לא סובלנית, שמאוד לא מושכת אנשים שמחוץ למעגל ה"קבועים" להגיב, אלא אם כן הם
  א. וכחנים מטבעם (דניאל האוסטרי, לפני שהתייאש)
  ב. פעילים מסורים שנחושים להילחם בשטח אויב ולספוג מכות (אנשי שמאל לאומי)
  ג. טוקבקיסטים בשכר.

  לאתר הזה יש עשרות אלפי קוראים בחודש, אבל רוב מכריע של הטוקבקים נכתב ע"י אותם 20-10 אנשים בערך. זה אומר דרשני.
  את הבעיה הזו לא ניתן לתקן ע"י צנזור של משפט פה או משפט שם, שעברו את גבול הטעם הטוב. מידת השכנוע העצמי פשוט לא מאפשרת שיחה.

  בהיעדר אפשרות שיחה נמנע בניין הכוח.

  את מה שכתב עמיחי ניתן להמשיל גם לטרגדיה של השמאל וגם לאווירת הטוקבקים פה:

  מן המקום שבו אנו צודקים
  לא יצמחו לעולם
  פרחים באביב.

  המקום שבו אנו צודקים
  הוא קשה ורמוס
  כמו חצר.

  אבל ספקות ואהבות עושים
  את העולם לתחוח
  כמו חפרפרת,כמו חריש.

  ולחישה תשמע במקום
  שבו היה הבית
  אשר נחרב.

 28. דקל עוזר :

  איתי אל תהיה ילדותי, אנשים שרוצים לכתוב כותבים, אנשים שלא רוצים לכתוב לא כותבים.
  לכתוב טוקבק זה לא שיא החוכמה והאנושיות, אל תיתמם, ולכן זה לא מדד להצלחת האתר – גם בynet רוב הגולשים לא מטקבקים.
  אם אתר הוצר לבחון את הצלחת האתר אתה צריך לפלח עלייה בכמות הגולשים, גולשים חוזרים לפי ip וגולשים חדשים לפי ip, ולא כמות הטוקבקים.

  אני מודה לך על כך שאתה רוצה "לעזור לי" על ידי צנזורה, זה מראה על מידת סובלנות גבוהה מצידך, אבל כמו שאתה רואה, לא אני, ולא דניאל נעלבנו עד מעמקי נשמתנו ואפילו הצלחנו לייצר שיח פוליטי מתקדם.

  וכמו שאמרתי לך בעבר – אתה מאוד אוהב את המקום של "הפרשן". אתה מפרשן מה אומר ההוא ומה עושה ההוא ולמה כל הדיון הוא לא רלוונטי – שלא תטעה לרגע שההרגשה של החוכמה שהעמדה שלך נוטעת בך היא אמיתית.
  אתה פשוט בוחר בדרך הקלה של היהירים הפחדנים שפשוט לא מסוגלים להגן על עמדה, או שאולי אין להם מספיק ידע והם לא מחפשים אותו כדי לייצר אחת.

  והבאת שיר מאוד יפה. אתה מאוד תרבותי. אני בטוח שעשרות אלפי גולשים עטים על האתר בזמן שאנחנו מדברים כדי לקרוא אותו.

 29. ק. טוכולסקי :

  דקל התגובה האחרונה שלך ממש ילדותית.
  איתי הדיון בטוקבקים רדוד ברוב מוחלט של המקרים.
  יאללה חברים, יש לנו מספיק ויכוחים רציניים, לא חבל?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.