חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השוואת חוקים: "אחריות המזמין" מול "הגברת האכיפה"

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 14.02.08 6:02

הפורום לאכיפת זכויות עובדים בוחן ומנתח את ההבדלים בין הצעת החוק הממשלתית להגברת האכיפה בדיני עבודה, ובין הצעת חוק "אחריות מזמין" שיזמו ארגוני הפורום

עידכון
היום עברה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת הצעת החוק הממשלתית "להגברת האכיפה בדיני עבודה" ברוב של 16 -0 (1 נמנע). ההצעה לא תספק מענה אמיתי לבעיית העושק של עובדי הקבלן.

בימים הקרובים תעלה להצבעה (בקריאה שניה-שלישית) הצעת חוק "אחריות מזמין" ביוזמת הפורום לאכיפת זכויות עובדים, אשר תאפשר לעובדי חברות הקבלן לתבוע פיצויים בגין עושק מהגורם אשר הזמין את השירותים, בנוסף לחברה הקבלנית. החוק יסייע במניעה מראש של רבות מהפגיעות בזכויות עובדים, שכן הוא יבסס את האינטרס של מזמין השירות לוודא מראש כי ישולם לעובדים כל המגיע להם.

הצעת החוק של פורום הארגונים היא מידתית ומגבילה כראוי את היקף אחריות המזמין. בין השאר, היא נותנת למזמין השירות טווח זמן של 21 יום לתיקון תנאי ההעסקה, היא חלה רק על שירותים שניתנים במשרדי המזמין; על שירות מתמשך ולא חד פעמי; היא אינה חלה על מזמינים יחידים, שהזמינו שירות לצרכים פרטיים, אבל לעומת זאת, היא כן חלה על המדינה, כמזמינת השירותים הגדולה ביותר במשק. זו גם הסיבה לכך שהממשלה אינה תומכת בהצעת החוק, ולמעשה מעוניינת לשמר את המצב הקיים בו היא שותפה לעבירה על חוקי העבודה.

הצעת החוק החלופית מטעם הממשלה מרוקנת מכל תוכן את האפשרות של עובדי קבלן לתבוע את מזמין השירות ולהטיל עליו אחריות להפרת זכויותיהם. עבור הממשלה, המשמעות היא כמובן חיסכון תקציבי – הן כתוצאה מהעסקה בתנאים לא חוקיים והן בשל ההבטחה שלא יוגשו כנגדה תביעות כספיות. הצעת החוק הממשלתית יוצרת מראית עין אשר מייתרת את ההצעה הטובה יותר, של הפורום לאכיפת זכויות עובדים.

לצערנו, ההסתדרות ומשרד התמ"ת חברו אל משרד האוצר והמעסיקים במטרה למנוע הזדמנות ראשונה מסוגה למיגור התופעה המחפירה של ניצול עובדי הקבלן.

    השוואה:

חוק אחריות מזמין לזכויות העובדים של קבלן שירותים מטעם הפורום לאכיפת זכויות עובדים

לעומת

חוק להגברת האכיפה בדיני עבודה – הצעת חוק ממשלתית

נקודות מרכזיות:

· הצעת החוק של הפורום חלה על תחומי הניקיון, שמירה ואבטחה, סדרנות, שליחויות, הסעדה, סיעוד, תחזוקה וגינון, מזכירות וקלדנות, הוראה, הדרכה, שירותי בריאות ועבודה סוציאלית. לעומת זאת, הצעת החוק הממשלתית חלה רק על שמירה ואבטחה, ניקיון והסעדה.

· בהצעת החוק של הפורום, האחריות כלפי העובד היא כל הזכויות הכספיות המעוגנות בחוק. לעומת זאת, הצעת החוק הממשלתית אינה חלה, בין היתר, על דמי מחלה, דמי חגים, פיצויי פיטורים, הפרשות מסוימות לפנסיה ועוד. אין כל סיבה למנוע הגנה על חלק מהזכויות המעוגנות בחוק.

· הצעת החוק הממשלתית פוטרת את המזמין מכל אחריות, אם הוכיח כי "הסתמך על בדיקות תקופתיות" של "גורם מקצועי". גם כיום נדרשים קבלני שירותים הניגשים למכרזים שונים, לספק אישורים של גורם מקצועי – לרוב רואה-חשבון – על תשלומים סדירים וחוקיים לעובדים. הניסיון מוכיח שבעוד שאין קבלן שירות שלא מסוגל לספק, ומספק בפועל, את האישורים הללו, יש קבלנים רבים מאוד שמפרים את זכויות עובדיהם. ברור כי אין באישורים אלו כדי להבטיח אי-הפרת זכויות עובדים.

· הצעת החוק הממשלתית פוטרת את המזמין מכל אחריות, אם הוכיח כי ההפרה "אינה מקרה שכיח" בקרב העובדים נשוא ההתקשרות עם הקבלן. אין כל הצדקה או הגיון לבחון את שאלת האחריות להפרה, לפי השאלה כלפי איזה חלק מן העובדים היא נעשתה. ה"שכיחות" של ההפרה גם אינה מוגדרת. הדבר נתון לפרשנות, ומותיר פתח רחב ביותר להתחמקות, כמו גם לעיוות וויכוח על נתוני ההפרה לגבי כלל העובדים. הדבר גם כופה על העובד התובע נטל בלתי סביר של גיוס עובדים רבים לצידו לצורך סתירת טענת המעביד לפיה זכויות רוב העובדים אינן מופרות.

· הצעת החוק הממשלתית פוטרת את המזמין מכל אחריות, אם הוכיח כי ביטל את חוזה ההתקשרות עם הקבלן. דהיינו, מזמין שתחת אפו הפר הקבלן מידי יום את זכויות העובדים במשך תקופות ארוכות (אפילו שנים), זכאי לפטור מוחלט מאחריות לכל אותן שנים, אם ביטל את ההתקשרות מיד עם הגשת תביעת העובד. זה אבסורד, ואין כל סיבה לכרוך את עניין האחריות עם עניין ביטול החוזה.

· הצעת החוק הממשלתית פוטרת את המזמין מכל אחריות, אם הוכיח כי ההפרה תוקנה. כלומר, מזמין שתחת אפו הפר הקבלן מידי יום את זכויות העובד במשך תקופות ארוכות עד המועד בו תוקנה ההפרה (לאו דווקא ביזמת המזמין) – לא ישא באחריות להפרת הזכויות במשך כל התקופה עד מועד התיקון. גם כאן מדובר באבסורד.

· הצעת החוק הממשלתית פוטרת את המזמין מכל אחריות כלפי עובדים של קבלן שההתקשרות עמו נמשכה פחות מ- 6 חודשים, ובכך יוצרת תמריץ למזמין להחליף קבלן מידי 6 חודשים על-מנת לחמוק מאחריות לזכויות עובדיו, בשיטת "הדלת המסתובבת".

· הצעת החוק הממשלתית גם פוטרת את המזמין מכל אחריות כלפי עובדי קבלן המועסקים במשרות חלקיות ומשתנות, ובכך שוללת מהנמנים על קבוצה זו את הכוח להילחם על זכויותיהם, ואף יוצרת תמריץ למזמין לדאוג שעובדי הקבלן כן יועסקו באופן הנ"ל, על-מנת לחמוק מאחריות להפרת זכויותיהם.

· הצעת החוק של הפורום מאפשרת לעובד לפעול מול המעסיק והמזמין בכוחות עצמו, בסיוע ארגון עובדים או בסיוע ארגון העוסק בזכויות עובדים. הצעת החוק הממשלתית אינה מאפשרת הסתייעות בארגוני זכויות.

הפורום לאכיפת זכויות עובדים:
איתך – משפטניות למען צדק חברתי / האגודה לזכויות האזרח בישראל / התוכנית למשפט ורווחה, הפקולטה למשפטים אונ' תל אביב / קו לעובד / שדולת הנשים

————————————

קריאה נוספת:
שלי יחימוביץ': מזמין שירותי עובדי קבלן יהיה אחראי לתנאי תעסוקתם
משרד ראש הממשלה: טיוטת-חוק להגברת האכיפה של דיני עבודה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. כיצד בונים מפלגה סוציאל דמוקרטית? :

    […] אולמרט לאחר דו”ח וינוגרד, אך רק מעטים מכירים את חומרת ההבדלים בין “חוק אחריות המזמין” שלך ושל דב חנין וליה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.