חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם העצרת השנתית לרצח רבין תבוטל?

נושאים מכתבים, פוליטי ב 11.10.10 6:03

לאחרונה התפרסם מידע על כוונה לבטל את העצרת השנתית לציון רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. הנימוקים: היענות נמוכה ומסר פוליטי שאבד. חבר עבודה שחורה, הראל לייבוביץ, פנה במכתב לחברי סיעת מפלגת העבודה, ובקש מהם להבטיח את המשך קיום העצרת כמדי שנה


04.10.2010

לכבוד

חברי סיעת העבודה

משכן הכנסת

ירושלים

הנדון: פרסומים אודות כוונה לבטל את העצרת השנתית לרצח רבין

ח"כ נכבד,

הבוקר מפרסם אתר YNET באינטרנט אודות כוונה לבטל את העצרת השנתית לציון רצח רה"מ יצחק רבין ז"ל, המתקיימת מדי שנה בכיכר רבין בת"א. כוונת המארגנים לביטול האירוע – החל מהשנה הבאה.

מצ"ב קישור לידיעה – פה

15 שנים חלפו מאז ה-4 בנובמבר 95', לילה חשוך ואפל בחייה של החברה הדמוקרטית הישראלית, בו נרצח ראש ממשלה מכהן בשל התנגדות לערכים שייצג והביא לידי ביטוי, ולדרך שבה האמין וקיבל את אמון הרוב להוביל בה את מדינת ישראל.

אינני מאמין שלזיכרון רצח פוליטי של ראש ממשלה יש "פג תוקף".

אמנם השנים חלפו, אך המסרים החינוכיים, הערכיים והרקע למעשה – הבאים לידי ביטוי בקיום העצרת מדי שנה בזירת הרצח, צריכים להישמע ולהיות מועברים לציבור ובעיקר, לבני הדור הצעיר שלא ידעו את יצחק רבין, את מנהיגותו, תרומתו למדינה ולחברה וכן, לא היו כשהרצח הנורא אירע.

קיומה של העצרת מדי שנה, חיונית לזיכרון הלאומי והיא חלק מאותה חובה מוסרית המוטלת עלינו כחברה דמוקרטית המכבדת את עצמה, את יסודותיה ואת ההיסטוריה שלה, ויש לוודא שהיא תמשיך להתקיים – שנה אחר שנה, למען הזיכרון, הסלידה מהמעשה ולמען העברת המסר לדורות הבאים.

אני קורא לך במכתבי זה לפעול להבטחת המשך קיומה של העצרת לזכרו של רה"מ יצחק רבין ז"ל, כמדי שנה בכיכר רבין בת"א.

*מכתב זה וכן תשובתך יפורסמו באתר "עבודה שחורה" שכתובתו www.blacklabor.org

ב ב ר כ ה,

הראל לייבוביץ,

קריית    ים

המכתב נשלח ב-4 באוקטובר. בעשרה בו התקבלה תגובתה של סגנית שר התמ"ת,  ח"כ אורית נוקד:

הראל שלום

אני שותפה לדאגתך הכנה בדבר קיום העצרת לזכרו של רבין מדי שנה

יחד עם זאת, אין מדובר בפרסום רשמי של הועד המנהל של עמותת רבין, אלא בהערכות בלבד. אין ספק, כי מורשתו של רבין והדרך הטראגית בה סיים את חייו מחייבים אותנו לעשות חשבון נפש נוקב מדי שנה, בעיקר כדי שמעשה נורא זה לא יחזור בשנית.

אני בטוחה כי העמותה, וכמובן משפחת רבין תמצא לנכון להנציח ולכבד את זכרו של רוה"מ לשעבר.

בברכה,

אורית נוקד

סגנית שר

משרד התעשייה המסחר

והתעסוקה

www.moital.gov.il

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

8 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הראל בשנים הראשונות אחרי הרצח התייצבתי מדי שנה כמו כל הפגנה לפני הרצח בכיכר. לאט לאט שמתי לב לתהליך מוזר, מעצרת שמאל והפגנה נהפכה העצרת בכיכר לכנס נאומי אחדות מזויפים ושירת מיינסטרים בציבור. הפסקתי ללכת. עצרת רבין הפכה להיות הפסטירבין.
  העמותה שמנהלת את העצרת מוססה את המשמעות של היום, האיש, הרצח.
  אם באופן הזה העצרות אמורות להמשך לא פלא שהכיכר ריקה ואין טעם בעצרת.

 2. ל רפי :

  אם כוונת המארגנים היא לעוד עצרת של שיסוי פוליטי, אין בה צורך

  אם הכוונה היא לאירוע ממלכתי המבקש להבליט את השבר הדמוקרטי שבאירוע הרצח, ובצידו את פועלו האישי של האדם שנרצח, יש טעם בעצרת ויש צידוק להמשיך בה.
  ואסביר: מורשת רבין אינה הסכם אוסלו, אלא פעלו של האיש בשרות העם והמדינה, בין אם צדק בכל מה שעשה ובין אם טעה בחלק מהדברים.
  אם במוקד העצרת יוצב הסכם אוסלו כביטוי האולטימטיבי לפועלו של יצחק רבין ז"ל, חרף העובדה שיש כיום רבים בציבור המערערים על תבונתו ותרומתו של ההסכם לעם ישראל ולמדינת ישראל, תמשיך העצרת להיות גורם מפלג ומסכסך; ככזו מוטב לה שלא תתקיים. מאידך, אם תשכיל להבליט מה שרוב הציבור מקבל כמעשה שלא ייעשה – הרצח, ולידו את פעלו של רבין האיש כבן הארץ הזו, שתרם לה רבות כאדם, כחייל, וכמנהיג פוליטי אותנטי – או אז תהיה לגורם מלכד ומחנך ורק ככזו יש לה לטעמי משפט קיום ממלכתי.

 3. דליה :

  לביטול העצרת לזכר רבין או לשינוי הסטאטוס שלה, יש משמעות סמלית, ערכית ופוליטית. הסכמה לכך היא ויתור על מאבק וקבלה בהסכמה של הסטאטוס קוו הפוליטי הפנימי השורר היום. הנימוק: מסר פוליטי שאבד משחק גם הוא למצב הקיים שבו מי שנותנים את הטון הם ליברמן, נתניהו.
  לדעתי, המסר הפוליטי לא אבד. קיום העצרת יהיה אקט המסמל את קיום המסר הפוליטי הזה שלא אבד, ויש סיכוי שיסחף עוד אזרחים המתנגדים למצב הקיים. השמאל הלאומי הגיב לדברים, ומודיע שהוא ימשיך לקיים את העצרת. זו הדרך הנכונה ולא ביטול העצרת או שינוי הסטאטוס שלה.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  אם העצרת באה להתרות מה עלול לקרות כשיש יחס סלחני לאויבי הדמוקרטייה מימין,ואת תוצאותיו הקטלניות,אז יש לה מקום.
  אזי זאת עצרת של דמוקרטייה לוחמת.

  אם מדובר על "מורשת רבין",אז התמונה שונה לחלוטין.
  לשלילה:
  הסכם אוסלו על מאות "נרצחי השלום" בערי ישראל.

  מדיניות תאצ'ריסטית ("בלי איגודים מקצועיים ובלי בצלם") ששלחה את רמון ופרץ להרוס את ההסתדרות מבפנים.
  לחיוב:
  תקציבי הענק שהופנו לחינוך בישראל.

 5. רביב נאוה :

  לעצרת,כפי שהיא היום, אין שום הצדקה. זה לא אומר, כמובן, שיבטלו אותה, כי עיריית ת"א תמשיך להקצות את הכיכר בחינם וערוץ 2 ימשיך לשדר. הזיכרון של רבין הפך מזמן להיות בן-ערובה של כל מי שמנכס אותו לעצמו. בהתחלה זו היתה מפלגת העבודה, עכשיו זה השמאל הלאומי.

  אם הקריאה שהיתה יוצאת מהעצרות הללו היתה: "לא עוד אלימות פוליטית" אולי היה בהן איזשהו טעם (לא בטוח) אבל זה לא המצב. בשנים האחרונות "עצרות רבין" מקדמות אג'נדות פוליטיות ציניות של אנשים שבינם לבין "מורשת רבין" אין דבר וחצי דבר, ואפילו את זה הן לא עושות בהצלחה

 6. שמוליקיפוד :

  ראשון!!!!

  מקווה שהעצרת תתקיים כמתוכנן

 7. נועה :

  ובכל זאת..

  הייתי בת 14 כשרבין נרצח, ואני אחת מאלפי בני הנוער שבכו בכיכר בשבועות שאחרי, וגם בכל שנה מאז. גם אני הרגשתי בשנים האחרונות שהעצרת הופכת להיות משהו ציני ונלעג, וביני לבין עצמי פקפקתי באם אמשיך לבוא. אבל האמת היא, שאני מרגישה שחייבת להיות עצרת פעם בשנה. מסכימה עם כולכם שזו צריכה להיות עצרת שונה, עם מסרים ישרים ונוקבים, אבל יותר מזה, אני מרגישה שאם יבטלו את העצרת המסר שנשלח הוא שהכל שוקע עם הזמן, ודברים מאבדים משמעות, אפילו הדברים מהם אנחנו אמורים ללמוד יותר מהכל ועליהם אנו צריכים להתריע כל הזמן. בעיני, ביטול העצרת היא רק עוד צעד בתהליך הולך ומתמשך (שמבנה העצרות הקודמות היה חלק ממנה), ויש בי צורך עז להלחם נגדו.

 8. יובל :

  תהיה עצרת בכיכר רבין ב 30.10 19:30

  מרכז רבין > כנסים ואירועים > אירועי יום הזיכרון ה-15
  אירועי יום הזיכרון ה-15

  יום השנה ה-15 להירצחו של יצחק רבין ז"ל, ראש הממשלה ושר הביטחון מצוין ביום רביעי, י"ב בחשוון תשע"א, 20 באוקטובר 2010.

  מהאתר של מרכז מורשת רבין:

  העצרת – לציון יום השנה ה-15 לרצח יצחק רבין תתקיים השנה במוצ"ש, כ"ב מרחשוון תשע"א, 30 לאוקטובר בשעה 19:30 בכיכר רבין בתל אביב

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.