postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לוד – פעילות שב"כ, משטרה ומג"ב בעיר לא תמשוך אזרחים לגור בה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לוד – פעילות שב"כ, משטרה ומג"ב בעיר לא תמשוך אזרחים לגור בה

נושאים מועד ב', שיכון ושלטון מקומי ב 11.10.10 6:02

מקרי הרצח בלוד הם תזכורת למצבה הקשה של העיר לוד. ראש הממשלה ושר המשטרה התגייסו לטפל בבעיות. אלא שבמקום להילחם בבעיות, המדינה שופכת כספים על פתרונות לא יעילים

מאת: יהונתן קלינגר

שני מקרי רצח מזעזעים התרחשו בשבוע החולף בעיר לוד, הרצח של סמיר חיג'אזי לעיני בתו הצעירה והירי באמל חלילי ליד בתה בת השמונה. שני המקרים מזעזעים, ואינם מקריים: במרץ 2009 נורה למוות גבר בן 26 ,

בספטמבר 2009 נורה למוות גברבן 31 , בדצמבר 2009 נורה למוות גבר בן 24, במרץ 2010 נורה למוות גבר בן 30, ביולי 2009 נורה למוות גבר בן 35 ששהה במעצר בית, וכמובן מדובר ברשימה חלקית בלבד. הזוועה הייתה כה צפויה, שכאשר סיפר לי על כך אחד מכתבי הטלוויזיה, התלוצצתי עמו ואמרתי לו להכין כבר כתבת תבנית בה נאמר "גבר בשנות ה30 לחייו נרצח הלילה ביריות בלוד" עם צילומים של האזור בלוד ואנשים אבלים, כדי לחסוך לו את הנסיעה אחת לכמה שבועות על מנת לצלם את אותה הכתבה שוב ושוב.

אלא שתגובת המדינה למקרים בלוד אינה טיפול בבעיה בצורה נכונה: השר יצחק אהרונוביץ' החליט להסתייע בשב"כ על מנת לאסוף את הנשק הלא-חוקי, להציב מצלמות אבטחה בכל קרן רחוב ואף הסתייע בראש הממשלה, בנימין נתניהו והעלה צפלין לאוויר על מנת להשקיף על כל העיר מהאוויר. הפתרון של אהרונוביץ לבעיה, שלטענתו נגרמה על ידי צה"ל הייתה להגביר את האכיפה.

אלא שפתרונות אלה מציגים שוב ושוב שבמקום להלחם בבעיה, המדינה מעוניינת לשפוך כספים רבים על פתרונות שהוכחו כלא יעילים (השפעת מצלמות אבטחה, לדוגמא, הינה מזערית במיוחד במרכזי ערים, ומחקר חדש יותר מצא כי אינן יעילות כלל) במקום לטפל בצורה ראויה בבעיות אמיתיות בלוד (כמו בעיית הסמים בעיר והשחיתות ששלטה ברשות המקומית, וכדאי לקרוא את כתבת התחקיר של מירון רפפורט בנושא), טיפוח האוכלוסיה, יצירת מקורות תעסוקתיים והקמת מכללה עירונית או אוניברסיטה (ולא, שלוחה של האוניברסיטה הפתוחה אינה מספיקה). אכן, הממשלה הקציבה 22 מיליון ש"ח לאחרונה עבור החינוך בלוד, אלא שהתקציב צריך באמת להביא לשיפור המצב בעיר, על מנת להרחיק מהפשיעה, על ידי חינוך איכותי, הקמת מנהיגות קהילתית ועוד.

הפתרונות שמציע אהרונוביץ' רק ירתיעו אזרחים נורמטיביים מלהתיישב בלוד: הם יצטרכו לוותר הן על פרטיותם שנפגעה בעקבות הניסיונות העקרים לסילוק הפשיעה, וכן יצטרכו להישאר עם הפשיעה שקיימת בעיר; לכן, מי שיוכל יעזוב את העיר (אם לא עזב כבר) או יעבור לקהילות מגודרות. מנגד, פתרונות המתכוונים לטווח ארוך, של יצירת קהילה חזקה ותומכת, של פתרון בעיות העיר, התחבורה ויחסי יהודים-ערבים בעיר. אף אחד לא רוצה לגור בעיר בה השב"כ, מג"ב והמשטרה מטיילים ברחוב, תחושת הביטחון לא קיימת במצב כזה אלא רק פחד. ועם פחד? עם פחד חיים בגטו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

9 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | גטו לוד: מפשיעה לשלטון אימה ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. ל רפי :

  בין תיאוריה למעשה

  איני סבור שישנו אדם רציונאלי אחד במדינה זו שסבור שהפתרון לבעית לוד הוא בהפיכתה "לעיר קסרקטינים" של מגב, שב"כ והמשטרה הכחולה. בעיותיה של לוד נובעות משלוש סיבות: הזנחה, רשלנות, והסתה. סיבות אלה הובילו לגידול בלתי מתקבל על הדעת בפשיעה – חלקה על רקע סוציאלי וחלקה על רקע לאומני.
  במציאות שנוצרה, חייב הטיפול להיות מערכתי ומשולב. בטיפול מערכתי שני שלבים עקריים:
  א. הפסקת האלימות כאן ועכשיו,
  ב. תיקון הליקויים שהצטברו, בכדי להבטיח תנאי חיים סבירים לתושבים ואי-חזרתה של האלימות.
  לשלב הראשון דרושים שב"כ, מגב ומשטרה, ותפקידו לוודא:
  1. שתם עידן התוהו ובוהו,
  2. מניעת בריחתם של תושבים נוספים מן העיר,
  3. סיכוי להצלחת תהליכי השיקום, מבלי שגורמי פשיעה ואינטרסים מקומיים צרים ואלימים ישבשו אותם.
  לשלב השני – שהוא ממושך הרבה יותר ואותו יש להתחיל במקביל לשלב הראשון – דרושה וועדה קרואה זמנית בתמיכה ממשלתית צמודה, שתניע תהליכים ומיזמים שישנו את תנאי היסוד בעיר: מגורים, תעסוקה, חינוך, איכות חיים ומוסדות מתפקדים ביעילות; במילים אחרות: מעורבות של מרבית משרדי הממשלה בתחומי הכלכלה, החברה ואיכות החיים. שילוב של אירגונים חברתיים עשוי להועיל, אבל רק כתוספת למאמץ הממלכתי.
  רק מהלך רב-שנתי יביא לשינוי מהותי ויציב של המציאות בלוד, ומשום שהמצב הוזנח זמן רב, נדרש עתה טיפול אינטנסיבי ומערכתי משולב שבלעדיו לא יתרחש השינוי הדרוש.
  אין פתרונות קסם, אין קיצורי-דרך ואין אוטופיות – רק עבודה קשה ומתמדת.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  זה מה שקורה כשהאידיאל הניאו-ליברלי של "ממשלה רזה" מתגשם.
  אין כסף לכלום,הזנחה,פשע ושלטון ראיסים מקומיים בברכת ממשל "קצוץ תקציבים".
  לוד היא רק משל…

 4. שושי :

  הייתי רוצה לראות את דן חלוץ עובר ללוד, במקום למהר ולשעוט לפוליטיקה הארצית.
  זאת תהיה הכשרה נפלאה להמשך, גם אם תהיה כרוכה במכה קטנה לאגו.

 5. שושי :

  תשובת דן חלוץ

  הערה: כתבתי לו בניסוח שונה מזה שלעיל.

  שושי שלום,

  אכן רעיון ששווה בחינה.
  אינני יודע להשיב אינטואיטיבית תשובה מחייבת וגם לא שוללת.
  יש עוד כמה וכמה מקומות שכאלה בארץ.
  תודה

  דני חלוץ

 6. טובי :

  המשטרה בלוד מתעללת באזרחים שומרי חוק

  המשטרה בלוד מפחדת לפתור פשע היא משתיקה את שומרי החוק שהופכים לקורבנות ולא פותרת את בעיית הפשיעה.
  אסור להתלונן ואם כן היא מכניסה את המתלונן לחדר החקירות ומטריפה את דעתו עם שקרים עליו כמו להיות תחת ידיו של ד"ר מנגלה הנאצי, אפילו מקלות דוחפת לפה וכל הזמן מאיימת על מעצר מיידי אם תסרב לרעיותיו הסדיסטיות וגם שאתה כבר בחוץ שולחים אחריך שוטר שיגיד לך, אתה יודע שאתה משוגע והפושעים ממשיכים להתפרע והאזרח ההגון כמעט נטרפת עליו דעתו שתמיד הלך בדרך הישרה.
  יהודים הורגים יהודים זה כמו קאפו שמנסה להציל את עורו!!!!

 7. אני :

  אנשים לעולם לא ישכחו כיצד המשטרה נתנה להם להרגיש

  אנשים בלוד עזבו ויעזבו את לוד בגלל משטרת לוד היות ואי אפשר לשכוח איך
  משטרת לוד נתנה להם להרגיש.

 8. אורח :

  אסור להתלונן על עבריינים בלוד,המשטרה בלוד תפגע במתלונן נפשית ופיזית

  אזהרה- ראו היזארתי אותכם, שומרי חוק
  ,ליבי אתכם אם כבר התלוננתם, המשטרה בלוד בטח דחפה לכם כבר מקלות בפה ובטח השפילה אותכם מספיק לגרום לכם נזק נפשי ופיזית ולרצות לברוח למקומות לא ידועים, חוק משטרת לוד היא אזרח שומר חוק לא להתלונן על עבריינים אחרת תיהיה לכם בעיה איתנו המשטרה בלוד!!!!!

 9. אני :

  האם הגנה עצמית זו עבירה פלילית!!! להתעשת דחוף!!!

  אזרח שמגן על עצמו מפני אלימות נאמר ע"י תרסיס שקנה בקפינג, מובא ע"י המשטרה לחקירה, החוקר כותב מה שהוא רוצה והאזרח לא מסכים עם כל דבר שהחוקר כתב, חייב האזרח בכל זאת לחתום ובמידה והוא לא חותם מאיימים עליו עם עכובים משפטים מעצרים,אני מדברת כאן על אזרח שומר חוק, אי לכך אני מציעה לתת לאזרח זה גם אפשרות לעלות את האירוע בכתב יד שלו,מהמבט שלו ולהצמיד את ההצהרה שלו להצהרה של החוקר,מפני שאין סיבה שאזרח שומר חוק יצא פגוע, עם צלקת לכל חייו בגלל הרגשה שנעשה כאן אי צדק והדבר עלול למנוע ממנו אולי להמשיך את חייו הרגילים!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.