חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השלום של ברק, סוס טרויאני במפלגת העבודה

נושאים דעות, פוליטי ב 11.10.10 6:01

המשך ישיבתם של שרי מפלגת העבודה בממשלה, שמחוקקת את חוק הנאמנות,  יוביל להמשך הרס המפלגה בראשות אהוד ברק, ולאיבוד הדרך

מאת: דניאל גיגי

קשה גם עבור אזרחים שכבר הפסיקו לתמוך במפלגת העבודה לקבל את העובדה, שאדם אגואיסטי כמו אהוד ברק מצליח לתמרן מפלגה שלמה, כאשר גם המתנגדים לו בתוך מפלגתו מתנהגים כפחדנים, שאינם מצליחים להיפרד מהתפקיד שלהם. חברי מפלגת העבודה, וחברי סיעת המפלגה שברו את כל השיאים, כאשר גם לנוכח חוק הנאמנות, שמהווה סטירה מוחלטת לדרך של מפלגת העבודה, סטירה לדרך של המייסדים ממפא"י וסטירה לדרך של פעילי המפלגה, בחרו להישאר בתפקידם בממשלה, וממשיכים בכך את מסע ההרס והחורבן של מפלגת העבודה, ושל החזון הציוני שאותו המפלגה הייתה אמורה להוביל. חברי הסיעה כולם, כולל אלה שמתיימרים להיות חברתיים ואידיאולוגים, הם שותפים מלאים להרס שזורע ברק, ושום תירוץ לא יכול להצדיק את המשך הישיבה שלהם בקואליציה או בכנסת.

התנהלות זאת של המפלגה היא בגידה בציבור שבחר בה ובגידה בערכים שהיא הייתה אמורה לייצג, ולכן היא מסמלת נקודת אל חזור, שממנה יהיה קשה למפלגה לקום על הרגליים, ויהיה קשה לה עוד יותר לחזור ולהיות חלק מההנהגה הפוליטית. השבר במפלגה הוא לא רק שבר אלקטוראלי, עליו יכולים להעיד סקרים, אלא חמור מכך שבר אידיאולוגי רעיוני. השבר הזה נובע מכך שהמפלגה בחרה לוותר על כל הערכים החברתיים שלה, תמורת אינטרסים אישיים של המנהיגות שלה, או יש שיאמרו תמורת חלום כזב של שלום, שמוכר אוהד ברק בהצלחה, כבר שנים רבות לאנשי המפלגה. מפלגת העבודה כשמה הייתה צריכה להיות הקול של העובדים, והייתה אמורה לייצג ערכים חברתיים אידיאולוגים, אך פעיליה ומנהיגיה בחרו במודע לוותר על תפקידם ההיסטורי, תמורת ההבטחה השקרית של ברק לשלום, שבכל יום רק נראה לכולנו רחוק יותר.

חוק הנאמנות סותם את הגולל לחלוטין על השאיפה הכוזבת לשלום של חברי מפלגת העבודה, כאשר ברק, כעת לא רק משקר לחברי ופעילי מפלגת העבודה, אלא הוא גם זורע את הזרעים לנטישת המפלגה, ולהצגתה בציבור, כמפלגה שאינה רלוונטית לציבוריות הישראלית. ברק שובר בחדות ימינה, כי הוא מבין שהדרך שהוא וביבי מובילים, תוביל לפיצוץ נוסף במערכת היחסים של ישראל עם העולם הערבי כולו, ולכן הוא ממצב את עצמו בימין של המפה הפוליטית, בעוד כל מפלגת העבודה מוצגת על ידו כמפלגת שמאל סהרורית, שרודפת רק אחרי שלום. ברק הפסיק להאמין בתהליך השלום, כבר לאחר כישלון השיחות בראשותו בקמפ דייוויד, ולכן ברור שההבטחות שלו לחברי מפלגתו, שהוא פועל לקידום הסדר עם הפלסטינים, הם לא יותר מטקטיקה פופוליסטית לשמר על כוחו במפלגה, ולהבטיח ציות של שאר חברי הכנסת.

בצער, חייבים להכיר בכך, שהשאיפה העמוקה של מפלגת העבודה לשלום, היא הכלי שבאמצעותו ברק מתמרן את המפלגה, והיא שגרמה לכך שהיא איבדה את הדרך ואת היכולת שלה למשול. חברי המפלגה שכחו שהמטרה הראשונה של "מפלגת עבודה" היא צדק חברתי, ולכן הם הרשו לעצמם לוותר על כל הערכים שלהם, תמורת ההבטחה השקרית של ברק לשלום. השאלה ששכחו לשאול את ברק במפלגת העבודה היא איזה שלום ניתן להשיג בחברה שבה אין צדק חברתי, כשהתשובה הברורה לכך היא שהתנאי הבסיסי ביותר לשלום הוא שלום פנימי בתוך החברה הישראלית. חברה מקוטבת, שסועה, שבה הפערים והקרעים החברתיים הולכים וגוברים, לעולם לא תוכל להתאחד סביב מחנה שלום, ולעולם לא תוכל להכיר גם בערכים של צדק שדרושים כדי לקדם שלום, עם הערבים החיים במדינה, אך גם עם הערבים שחיים מחוצה לה. מכאן שבמפלגת העבודה חייבים להצהיר בקול ברור וחד, שהחברה הישראלית והחברה הפלסטינית לא מוכנים לשלום, ושהיום התפקיד היחידי של מפלגת העבודה הוא לבנות חברה טובה וצודקת יותר, שבעתיד, לאחר עבודה חברתית קשה, תוכל אולי להוביל את המדינה לחזון השלום המשמעותי והאמיתי יותר, אליו כיוונו מייסדי המדינה.

ברק בינתיים פועל בדיוק כמו סוס טרויאני במפלגת העבודה, כשתהליך שלום שקרי הוא התחפושת שבה הוא משתמש כדי לחדור ולהרוס את כל החומות, ששמרו על דרכה האידיאולוגית החברתית של מקימי מפלגת העבודה. אם חברי מפלגת העבודה באמת רוצים לקדם שלום הם צריכים באופן פרדוקסאלי לוותר ראשית על השלום הכוזב, ולהעסיק את עצמם "בתיקון עולם".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  לדעתי, המפלגה הגיעה ליישורת האחרונה בתקופת ברק – הוא מצביע כך, וכל שריו מצביעים אחרת. המפלגה בדרך אל הקרקע, ועדיין אף אחד לא מצליח לפתוח את מצנח החירום.

 2. ק. טוכולסקי :

  דניאל זה נכון שברק עושה הכל בשביל להשלים את מלאכת הריסת המפלגה אותה החל שמעון פרס. אבלצריך לזכור ששלושים שניות אחרי הבחירות מי שהזמינה ראשונה את ליברמן על שלל חוקיו לתמוך בה הייתה ציפי לבני.
  להערכתי אם היום הייתה לנו ממשלה של קדימה עבודה ישראל ביתנו הבית היהודי ואגודת ישראל אותם חוקים היו עוברים.
  העבודה לא הייתה צריכה להכנס לממשלה, העבודה צריכה לפרוש מהממשל, העבודה צריכה לבחור בין המשך דרכה הנוכחית והעלמות ובין שבירה שמאלה ובידול של עצמה ממפלגות הימין מרכז, קדימה והליכוד. זה לא אומר שתהליך השלום שקרי, זה לא אומר שתהליך השלום כוזב. צריך פשוט לעשות אותו מהשלטון או לתמוך בו מהאופוזיציה.

 3. דקל-דוד עוזר :

  דני אתה עולה חדש?

  המשך ישיבתם של שרי מפלגת העבודה בממשלה, שמחוקקת את חוק הנאמנות, יוביל להמשך הרס המפלגה בראשות אהוד ברק, ולאיבוד הדרך.
  מה השתנה?
  ברק – מטרתו להיות שר ביטחון והמניעים בכלל (בכלל!!!) לא ברורים. בוודאי שביטחון מדינת ישראל אינו הראשי.
  בוז'י את ברוורמן – שני סמרטוטים שמוכרים עצמם בנזיד עדשים.
  פואד – אין לי טענות אליו הוא לא פיתח ציפיות אחרות.
  שמחון – מנסה לעשות סיבוב אחרון ולסדר לעצמו עבודה כי הוא יודע שאין לו עוד קדנציה.
  אורית נוקד ומתן וינלאי – אין צורך להכביר במילים.

  שום דבר לא השתנה, הם לא פועלים לטובת העבודה

 4. יובל כץ :

  הכל נכון אבל...

  מה הקשר בין התיקון לחוק האזרחות לשלום או לעולם הערבי? ברור שברק הורס את המפלגה, שאר הח"כים פחדנים ומזמן היה צריך לעזוב את הממשלה, אבל בין זה לחוק אין כל קשר.

  השלום זה בכלל הטרגדיה של השמאל, שמאל מפוכח שם את הדגש על חלוקת הארץ וסיום הכיבוש לפי הקווים הטובים ביותר למדינת ישראל ולא על השלום שבכלל לא בטוח שניתן להשיג אותו.

 5. גרי :

  לכנס את מרכז המפלגה

  על פי חוקת המפלגה יש לכנס את המרכז לפחות פעם בשנה או לפי בקשת 20% מחברי המרכז.
  ההנהלה לא מוכנה למסור את הדוא"ל
  של חברי המרכז.
  מי שמכיר חבר מרכז אנא שיפרסם את הדו"אל וננסה לאתר 20% צדיקים.

 6. דנדו דוד :

  עכשיו יש מזכ"ל חדש, אולי דם צעיר יהיה יותר נקי.

 7. TIBERIVS GRACCVS :

  קל להאשים את ברק בצרות של העבודה, אבל אני לא סבור שהוא יותר גרוע מקודמיו.

  מפלגת העבודה לא הייתה מפלגה פועלית הרבה לפני הצטרפותו של ברק והיא קידמה הפרטה, ייבוא עובדים זרים (שהרסו את כוחו של העובד הישראלי), קיצוצים וכו'.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.