חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מלחמתו האבודה של הנגיד בבועת הנדל"ן

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית, שיכון ושלטון מקומי ב 1.10.10 6:01

מאמציו של נגיד בנק ישראל פרו' סטנלי פישר להלחם בבועת הנדל"ן ראויים להערכה, אך לנגיד אין את הכלים הדרושים להצליח בה. כלים לא מעטים נמצאים בידי הממשלה, וזו לא עושה דבר

מאת: ק.טוכולסקי


מאמציו של הנגיד להלחם בבועת הנדלן ראויים להערכה על כך שרק הנגיד מנסה לצנן את שוק הנדלן. למשרד האוצר לא אכפת, משרד השיכון עסוק בהפשרת ההקפאה בשטחים ותכנון בניה מסיבית למגזר החרדי בפריפריה, ראש הממשלה מוריד מסים. רק נגיד בנק ישראל מנסה לעשות משהו מעבר להצהרות למען ריסון עליות המחירים בשוק הנדלן. למרות ההערכה למאבקו של הנגיד קשה לומר שפועלו מביא לתוצאות הרצויות משום שהנגיד חסר כלים המסוגלים באמת לשנות מגמות בשוק הנדלן בישראל.

העלאת ריבית היא אחד מהכלים המוניטרים המרכזיים של הנגיד, אבל העלאת ריבית ברבע אחוז פעם בחודשים או באחוז וחצי בשנה לא תביא את הריבית בישראל למצב שבו העלייה שלה תתחרה בעליות בשוק הנדלן. לא ברווח השנתי הממוצע על השכרת דירה (החזרת תשואה של 4% בממוצע) ולא לעלייה המטורפת במחירי הדירות (מעל 10% בממוצע בשנה בשנתיים האחרונות). העלאת ריבית אמורה לשרת את המעמד הבינוני במודל של הקפיטליזם הקלאסי, המעמד החוסך, המעמד שמפקיד את כספו בבנק וחי מהריבית, הבורגנות הזעירה של הרומאנים הגדולים של סוף המאה ה-19, משפחות הפוסטר של החזון האמריקני, הפרוטסטנטים הקרתנים בהולנד וצפון גרמניה, מעמד שאולי הצליח להתקיים בישראל עד אמצע שנות ה-80, אולם היום הוא כבר אינו קיים. כמו יוליוס קיסר בסיפורו של ברטולד ברכט, גם הנגיד מכוון את מאמצי מאבקו למעמד שאינו קיים. המעמד הבינוני הישראלי כבר אינו חוסך זעיר שמפקיד את שכר עמלו בבנק ונהנה מריבית סולידית. חלק ניכר מהמעמד הבינוני מצליח לשמר את מעמדו בזכות הלוואות, אוברדראפט בבנק, הלוואות חוץ בנקאיות בכרטיסי אשראי, וכדומה, למעמד הבינוני יש פחות נכסים, הרכב בליסינג, הדירה ממשוכנת לשנים ארוכות, אין למעמד הזה איך לחסוך ומה לחסוך.

למשקיעים ריבית של 2% בשנה על חסכונות היא בדיחה, האמת אפילו לאותם שרידים של המעמד הבינוני שיש להם עוד יכולת לחסוך ולצבור נכסים. תודות לחיסול הביטחון הסוציאלי, שחיקת משכורות השכירים והרחבת ההוצאה הפרטית בכל תחום הקשור במדינת הרווחה, מי שיש לו מה לשים בצד חייב להמר ובגדול, שוק ההון ושוק הנדל"ן מספקים אפשרות לרווחים גדולים יותר ובני המעמד הבינוני חייבים להמר כי אחרת הם ישקעו. 2% ריבית בבנק לא יעזרו גם להם.

שוק הנדלן בישראל הוא שוק אכזר, האוכלוסייה הולכת וגדלה ואילו עתודות הקרקע הולכות ומצטמצמות. העדר תכנון לטווח ארןך וצמצום המעורבות הממשלתית בשוק למכירת קרקעות הלאום לכל המרבה במחיר, כל אלו מבטיחים את המשך עליות המחירים. בשוק הנדלן היום שני מגזרים עיקריים, המשקיעים והזוגות הצעירים. לזוגות הצעירים אין לרוב מספיק כסף ומדיניות הנגיד מאריכה את שיעבודם לבנקים. למשקיעים יש כסף, ועליית הריבית רק גורמת להם להעלות את המחיר שהם מבקשים בעבור השכרת ו/או מכירת נכסיהם.

מהעלאת הריבית ירוויחו הבנקים, למשקיעים שהפרוטה מצויה בכיסם זה לא ישנה הרבה ואילו רוכשי דירה ראשונה יפגעו באופן משמעותי. שוק הנדלן בישראל הוא קרטל מתוחכם שבו בנקים, בעלי נכסים וקבלנים מתואמים היטב בהעלאות מחירים של נדלן ושל משכנתאות, הם מרוויחים ואילו הצרכנים נפגעים. כרגיל בפגיעה מסוג זה, מי שיש לו לא צריך להלוות כסף והוא נהנה מעליית הריבית כי פחות מחפשי דירה ראשונה ויותר שוכרים ואז יעלו מחירי השכירות. הבנקים יעלו את הריבית על המשכנתאות (רטרואקטיבית כמובן, בלקיחת כסף מזוג צעיר שאין לו לוביסטים אין שום בעיה לדרוש היום יותר, הם לא תאגידי גז) וירוויחו עוד ועוד.

הנגיד זהה בעיה אמיתית ובניגוד לקובעי המדיניות האחרים הוא גם מיהר לפעול. אבל פעולתו פגיעתה קשה ברוב האוכלוסייה ועל החזקים אין לה השפעה. יש מספר צעדים שכאמור אינם ננקטים והם עשויים להשפיע באופן מהותי:

הגברת המעורבות הממשלתית מעבר לשלבי התכנון והפצת המגרשים, באמצעות תכנון בנייה רוויה במכרזים ציבוריים ובמחיר נקוב לדירה במקום מכירת מגרשים לכל המרבה במחיר.

הרחבת הדיור הציבורי באופן שבכל רשות יוכלו אנשים ולא רק העניים ביותר לשכור דירות מהמדינה ו/או הרשות המקומית.

פיקוח באמצעות מיסוי על רווחים על מחירי הדירות ופיקוח על מכירי השכירות.

הגבלת היכולת לקנות דירות מעל מספר מסוים ומעל שווי דירה מסוים.

הטלת מגבלות על גובה המשכנתאות שהבנקים יכולים לגבות מרוכשי דירה ראשונה.

אלו צעדים שנעשים בעולם והופכים את שוקי הנדלן ליציבים ונגישים יותר,  אולי הבנקים והקבלנים יתעשרו פחות, אבל השוק ירגע, המעורבות הממשלתית תבטיח תחרות הוגנת וטובה לצרכן, באופן יעיל בהרבה מהעלאת או הורדת ריבית.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

 1. עמית-ה :

  ק.
  מעבר לכל דבריך הנכונים כי מה לעשות שוק חופשי הוא פיקציה והיצע וביקוש משאלת לב.
  כדאי להזכיר את נפילת השוק היפני בתחילת שנות ה-90 נפילה ממנה לא התאושש עד היום.
  גם בשוק היפני צמחה אז בועת נדל"ן, מי שניפח את הבועה היו הבנקים היפנים.
  הם למדו מהבנקים השוויצרים לנפח את השווי העצמי בכדי לתת הלוואות גדולות יותר.
  השיטה עובדת פשוט, במקום לחכות שהרווח השנתי יאסף וערך הבנק יגדל מנפחים את הנדל"ן בעיקר ע"י הקטנת ההיצע (לבנקים יש השקעות גדולות בנדל"ן אז הם מפסיקים למכור).
  עם הקטנת ההיצע המחיר עולה והנדל"ן שבידי הבנקים שווה יותר, הבנק יכול לתת הלוואות בשיעור מסויים על פי שווי נכסיו, לכן הוא יכול להגדיל את ההלואות ואת הרווח.
  מה שהבנקאים השוויצרים עושים כבר שנים לא הצליח לבנקאים היפנים, הציבור היפני השקיע כ- 900 מיליארד דולר בכדי להציל אותם ללא הועיל, כלכלת יפן "תקועה" עד היום.
  שוק הדיור הישראלי פוגע במעמד הביניים ומסכן את יציבות המשק.
  את הפתרונות שהצעת צריך ליישם החל ביום ראשון כי אנחנו כבר מאחרים.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  פתרונות הדיור של האזרח ק. מצויינים.
  רק רצוי לבטל את חברות כח האדם ואת מיקור החוץ.
  אחרת ,שום פתרון דיור לא יעזור לזוגות צעירים המשתכרים אל צרור נקוב וחסרי כל בטחון תעסוקתי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.