חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כנס תמלוגי הגז – משאבי הגז שייכים לציבור

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 14.09.10 7:46

הכנס נערך ביוזמת שתי"ל בחסות הקרן החדשה לישראל, בשיתוף בית הספר למדיניות וממשל של אוניברסיטת תל אביב, האגודה לצדק חלוקתי והמכללה החברתית-כלכלית

בכנס השתתפו חוקרים, מומחי אנרגיה וסביבה, פוליטיקאים ואישי ציבור, ואזרחים. בין הדוברים היו: רחל ליאל, מנכ"לית הקרן החדשה לישראל,  הגיאולוג יוסי לנגוצקי, אבי תגליות הגז, הרב מיכאל מלכיאור, הפורום לפעולה אזרחית, הח"כים שלי יחימוביץ (העבודה), דב חנין (חד"ש), ניצן הורוביץ (מרצ), עו"ד אליעד שרגא מהתנועה לאיכות השלטון, משה גביש, נציב מס הכנסה לשעבר, ד"ר אורנה ברי, שותפה בקרן הון סיכון ג'מיני.

הגיאולוג יוסי לנגוצקי אמר: "ראשית אני מברך על ההזדמנות שניתנה לי היום להביע את דעתי בנושא זכויות אזרחי מדינת ישראל בתגליות הגז, אותן זכיתי לגלות אשתקד בים התיכון העמוק. לאחר עשרות שנים ולמעלה מ-400 קידוחים יבשים קרה שהסתיים לפתע המסע הכמעט נואש באבחת חרב של קידוח תמר 1 שהפך על פיה את הקלחת. תמר 1 הוא נקודת היפוך שבזכותו אנו צועדים בדרך להיות מעצמת גז ונקווה שגם נפט.

נזכיר כי לאחר גילוי הגז ב-2000 מול אשקלון החליט שר התשתיות דאז אליהו סוויסה על סגירת הים למחפשים חדשים בשביל להתאים את החקיקה למציאות החדשה – חלוקת תמלוגים ורישיונות, הבטחת רזרבות ועוד. ב-2006 נגדעה החלטה נבונה זו על ידי החלטה תמוהה של שר התשתיות רוני בראון לפתוח מחדש את    הים מבלי שניתנה הזדמנות ליישום את מסקנות הלימוד בנידון. הים נפרץ לגופים חסרי ניסיון מקצועי שייתכן שכל מעייניהם הוא ליצור מנגנונים ליצירת הון, ואם יתגלה גם גז ונפט מה טוב.

כל עשרות שנות עיסוקי חלומי ושאיפתי היה גילוי נפט למען רווחת מדינת ישראל ואזרחיה. כיום אני בוש ונכלם כשאני צופה ב"בהלה לזהב" ובדרכים הננקטות בידי בעלי העניין בתאוותם לעוד ועוד על מנת להשפיע לפחד לאיים ולהטות את מקבלי ההחלטות לבל יעזו לחלק את העוגה לפי כללי הצדק המתבקש. להתבונן ולא להאמין עד להיכן מגיעים אנשים שצבירת עושר מבחינתם היא ערך עליון, תוך רמיסת זכותם של כלל אזרחי ישראל ליהנות מפירות אוצרות הטבע של המדינה.

מצבורי הגז שהתגלו יכולים להביא לצמצום פערים חברתיים, שיפור מערכת החינוך, ייצוב כלכלת המדינה וביסוס מערכת הביטחון. במקום זאת אנו שומעים כיצד אישים וגופים שהפכו בן לילה למולטי מיליארדרים מנסים למנוע ממדינת ישראל חלוקה מתבקשת וצודקת של רווחי העתק הצפויים. תאוותם המשכרת לממון אף גרמה להם לגרור מדינות זרות להפעיל עלינו לחצים ולשלל יחצ"נים ויועצים לנסות להטיל עלינו אימה כאילו חלוקה צודקת של הרווחים תרחיק חברות ומשקיעים זרים. אם תסתכלו על מפת ההיתרים והרשיונות בים תגלו שכלל לא נשאר מרווח להבאת משקיעים זרים נוספים!

עם כל הכבוד לסיכוים שלקחו חברות דלק ונובל אנרג'י במימון חלקן בקידוח, ראוי שייזכר כי הפרוספקט לקידוח תמר 1 הוגש לקבוצת תשובה על מגש של כסף וראוי שהמידתיות והצנעה תשמשנה בעניין זה.

על מנת לקיים חובת גילוי נאות עלי להצהיר כי הנני בעל עניין בתגליות תמר, דלית ולוויתן. חרף זאת אינני מהסס לומר כי חובה על מדינת ישראל לשנות את חוקי התגמולים והמיסוי באופן שיגרום לכך שהמדינה תקבל את התמורה הניאותה שהיא ראויה לה בגין ניצול כל אוצרותיה, בכל תגלית עתידית."

הרב מיכאל מלכיאור הסביר בין שאר דבריו: "בכל העולם, כולל בנורבגיה שבה שיעורי המס גבוהים, חברות ממשיכות לפעול ולהשקיע כי הן עדיין מרוויחות הרבה מאוד כסף. אוצרות הטבע שייכים למדינת ישראל……..החברות הגדולות שילמו בשנה שעברה 0% מיסוי. 0%!. נורבגיה היא דוגמה טובה כי הם ניצלו נכון את הרווחים. הם חושבים גם על הדורות הבאים. הם לא הורידו את מחיר הדלק, לא הורידו את המיסוי ולכן חלק גדול מאזרחי המדינה הזו, שהייתה ענייה מאוד, נהנים מאיכות החיים אחת הגבוהות בעולם. אנחנו יכולים לעשות אותו דבר."

ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה), יוזמת הצעת החוק להעלאת התמלוגים, ציינה את הצעת החוק שהוגשה על ידי ח"כים מכל קצות הקשת הפוליטית, ואת התפיסה העומדת מאחורי הצעת החוק, שמשאבי הטבע שייכים לציבור ולא לאילי הון. יחד עם זאת, ציינה שהם רשאים ליהנות מהפירות ולהתעשר. לעיון בדבריה ראו פה

משה גביש הביע תמיהה על הקמפיין נגד וועדת ששינסקי עד כדי הטחת אשמה של בוגדנות במדינה. הוא הוסיף ואמר: "החברות תמיד ינסו לקבל את  המחיר הגבוה ביותר וגם אם יועלו התמלוגים זה עדיין יהיה שווה להם. טיעון של העלאת מחיר הגז הוא לא רלוונטי, בכל מקרה החברות ינסו להעלות אותו.

אי אפשר להעלות את התמלוגים וגם את שיעורי המס. אין שום רטרואקטיביות ברצון להעלות תמלוגים, מדובר בהכנסות עתידיות. הם מרמים אותנו על ימין ועל שמאל."

ח"כ ד"ר דב חנין אמר בין שאר הדברים שהמאבק על העלאת התמלוגים הוא חלק בלתי נפרד מהמאבק על המרחב הדמוקרטי במדינה.

ח"כ ניצן הורוביץ הביע ביקורת על  חברת רותם אמפרט שקיבלה רישיון ללא מכרז לכרות פוספטים בשדה בריר וציין את גובה התמלוגים הנמוך שעתידה לקבל המדינה (בין 2 ל-5 אחוזים). הוא הוסיף ואמר: "להבדיל מהגז והנפט, חברת רותם אמפרט לא הייתה צריכה להשקיע דברים בגילוי הפוספטים, שהתגלו על ידי המדינה בשנות ה-80. במקרה זה המדינה נותנת לחברה את כל הרווחים בלי שהם לקחו סיכון כלשהוא בחיפושים. זה צריך להיות המאבק הבא וכבר נפגשנו עם תושבים בערד."

עו"ד אליעד שרגא הביע זעזוע מהקמפיין נגד הקרן החדשה, ונגד ששינסקי ואשתו והוסיף: "אני מחזק את ידי איתן שישינסקי ואת הוועדה שיחליטו רק מה שטוב לציבור על פי אמות המידה שלהם.

קרה פה אירוע מכונן שקורה פעם בחיים והזכויות הקנייניות הפרטיות הן חלשות מאוד ביחס לזכויות הקנייניות וזכות הציבור כולו. חייבת להיות כאן מערכת הסכמים פומבית ובעיקר הרבה מאוד שקיפות.

מנגד לחובת הנאמנות חשובה גם חובת ההגינות מול מי שהשקיע מכספו ויזם. אנשים אלו ראויים למנגנוני הון סיכון שימשיכו לעודד ולהבטיח הגינות למשקיעים".

ד"ר ארנה ברי אמרה בין השאר:"אני לא חושבת שהדברים צריכים להגיע לכדי עימות בין הסקטור הציבורי לסקטור הפרטי. אנחנו יכולים ללמוד הרבה מהדוגמה של נורווגיה, אבל לא במובן של היחס בחלוקת התמלוגים ממשאבי הטבע אלא דווקא במובן של אופן השימוש ברווחים מהתגליות ובתכנון ארוך הטווח שנעשה לשם כך. אסור לנו לגדל כאן שייחים כמו במדינות המפרץ. כמו כן חשוב להסתכל על היבטים סביבתיים – אבל לא רק במובן של הקידוחים – גם ברמת התכנון ובמציאת מקורות אנרגיה חילופית. צריכה להיות השקעה מושכלת של התמלוגים והורדת התלות שלנו בייבוא של מקורות אנרגיה זרים. בעיקר אנו זקוקים לשיתוף פעולה בריא בין המגזר הציבורי לפרטי ולתכנון ארוך טווח".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. עמית-ה :

  אחד האיומים הכי מגוחכים הוא "בעלי הון זרים יפסיקו להשקיע כאן".
  הם משקיעים לצורך רווח לא מטעמים פילנתרופיים.
  אם הרווח שלהם לא פרופורציונלי לעבודה ולסיכון כמו במקרה הזה מה צורך לנו בהם?
  מדינת ישראל יכולה לחפש אוצרות טבע גם בלי השקעות חיצוניות או של בעלי הון מקומיים.
  לפני שנים כשהמדינה הוקמה הייתה זקוקה לידע והון,
  הידע היחיד שהיא צריכה היום הוא איך להחליף את המדיניות הכלכלית למדיניות סקנדינבית מהר.

 2. יונתן :

  זה באמת איום מגוחך,יכולים להעלות את המס על המאשבים בלי לחשוש וחוץ מזה זה לא שיש לנו כל הרבה שאנחנו יכולים להתחיל לחלק אותם בחינם.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  לעמית,
  כמו שאמר פרופ' דני רבינוביץ מהחוג לסוציולוגיה :"סיפור התמלוגים הוא חלק מסיפור הרבה יותר רחב והוא תהליך ההפרטה הזוחלת בישראל שהפכה לדהירת סוסים החל משנות השמונים.
  מי אמר שממשלת ישראל לא יכולה לממן בעצמה את נושאי המחצבים והתשתית?,הוא שאל.
  ובאמת מי צריך את תשובה?.
  רק מה? הממשלות התאצ'ריסטיות שלנו עושות הכל כדי שנכסים ציבוריים יהיו בידיים פרטיות.
  איש יקר הרבינוביץ הזה.

 4. ק. טוכולסקי :

  גם אם יקחו 90% תמלוגים מהרווח הנקי עדיין יהיו חברות אנרגיה שיכנסו בשביל 10%. אז בואו נגיע ל-80% ושיגידו תודה.
  החוצפה של בעלי ההון באמת לא יודעת גבולות.

 5. איציק יאפ :

  זו לא חוצ פה. הם פשוט משחקים את המשחק.

  אלו חוקי המשחק שמאפשרים, ואפילו דוחפים אותם להתנהג ככה.

 6. תמלוגי הגז – מאבקים חברתיים יכולים להצליח :

  […] נראה היה כי ויתר מראש על כל נסיון לשכנע את קהל משתתפי הכנס בנושא חלוקה מחדש של תמלוגי הגז – כנס שארגנו שתי"ל, האגודה לצדק חלוקתי וביה"ס […]

 7. Google&Or_Energy :

  מה עים הציבור בעלי המניות ?

  הם מפסידים הכי הרבה מהגדלת המס הדרקונית של שישנסקי .
  אותו ציבור שמימן את רוב הקידוחים מכספו הפרטי ,ובזכותו הגענו עד הלום ! האם בשם הצדק החלוקתי אנו צריכים לגנוב מהם את רווחיהם שבאו ביושר ולהעביר אותם לכלל הציבור ?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.