חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עופר עיני מעקר את כוחם של העובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 12.09.10 5:55

הצהרתו של יו"ר ההסתדרות החדשה, עופר עיני, אודות תום עידן השביתות בישראל תורמת עוד להחלשת מעמד העובדים.  זאת נוכח ההרעה הנמשכת במצבם, תוצאת ההגמוניה הניאו-ליברלית
מאת: ק. טוכולסקי

"אני בטוח שהוועדים מבינים כי תם עידן השביתות בישראל" (כך לפחות לפי ידיעה בעיתון) הכריז יו"ר ההסתדרות הכללית עופר עיני. עיני מעדיף כבר זמן רב הידברות, השגת פשרות והשגת הסכמות עם הממשלה והמעסיקים.  רק שמזה זמן רב לא ברור לעובדים מאורגנים רבים אם יש להם נציג בוועדות, במשאים ומתנים וסביב השולחנות העגולים.  עושה רושם שיש שם נציגות לממשלה, נציגות למעסיקים ובורר שאמנם יש לו אהדה מסוימת לאינטרס של העובדים, אבל הוא בסך הכל מי שסוגר את הפשרות.  עיני מאוהב כל כך ביכולת להגיע להשגים מסוימים שהוא מוותר במהירות רבה על כל יכולת להביא לשינויים גדולים.

שביתה היא כלי מרכזי של עובדים בכדי להגן על עצמם.  למען האמת, זהו הכלי המשמעותי היחיד נגד שרירות הלב של מעסיקים ציבוריים ופרטיים שרוצים תמיד שהעובד יעשה כמה שיותר בתמורה לכמה שפחות.  אם היינו חיים בגן העדן הסוציאליסטי, או לפחות במערכת שבה לעובדים יש מפלגת שלטון חזקה שמגינה על האינטרסים שלהם ומתפקדת כשליחתם במערכת הפוליטית, היה אולי אפשר להבין מאיפה יו"ר ההסתדרות הכללית, "העובד מספר 1" בישראל שואב את תעצומות הנפש לוותר על כלי הנשק הזה.  אבל אנחנו לא שם, אנחנו נמצאים הרחק מגן העדן הסוציאליסטי ואפילו הרחק מנורמות של יחסי עבודה סקנדינביים ובעיקר הרחק מקיומה של מפלגה סוציאליסטית/ס"ד שהגנה על העובדים היא אחת ממטרותיה העיקריות.  לא ברור לי כל כך מה התכוון יו"ר ארגון העובדים הגדול בישראל להשיג בהצהרה זו.

קשה לומר שהמציאות המוכרת לכולנו מצדיקה את הפסקת השביתות.  יש יותר ויותר עובדי קבלן ועובדי "דור ב" גם במקומות עבודה מאורגנים. יש יותר ויותר הפרטות שמותירות עובדים, גם עובדים חזקים לשעבר, עם מעט מאוד כלים למעט שביתות בכדי להגן על עצמם.  קשה גם להצביע על השגים שעיני השיג, השגים שיגנו על עובדים מפני פיטורים, מתנאי העסקה לא הוגנים ולא חוקיים ובעיקר מעוני.

וכך במציאות של היום, מציאות של שחיקת העובדים, של תנאי העסקתם ושכרם, במצב שבו ההתקפה התעמולתית כנגד ארגוני עובדים ועבודה מאורגנת של התקשורת הפרטית נמשכת, מוותר מי שאמור לעמוד בראש המאבק על תנאי העובדים בישראל על הנשק העיקרי והחשוב של העובדים.  על נשק יום הדין, על הזכות להתקומם כנגד עוולה, כנגד הצבירה המתמדת של הון לכיסיהם של מעטים על חשבון זיעתם של הרבים.  עופר עיני מכר את העובדים.  אלה מילים קשות, זה מצב מדכא, זו מציאות קשה.  מול שלטון נאו ליבראלי, שנותן את ידו לריסוק המעמד העובד, מעדיף המנהיג הנבחר של העובדים לוותר.

ולמה? האם ההשגים של עיני: הקלה בזכות ההתאגדות, הרחבת פנסיית החובה, הסכמים קיבוציים בענפי שונים, מצדיקים ויתור מסוג זה? האם מעסיקים חדלו להתחמק מתשלום פנסיית חובה או העסקה ישירה של עובדים קבועים באמצעות פיטורים? האם ההסכמים הקיבוציים שעיני חתם עליהם לא הותירו עובדים על סף עוני? האם התאגדות שבאה לידי ביטוי בעיקר בתשלום מסי חבר של העובדים למען ארגון עובדים שממהר לוותר על השגיים ממשיים מצדיקים את הויתור על נשק השביתה? לא.

העדרו של שמאל במערכת הפוליטית הישראלית בא לידי ביטוי גם במהלכיו של עיני.  בהעדר שמאל מהותי בהסתדרות, שמאל שמסוגל להציב חלופה לדרכו של עיני, לא צפויות תמורות מהותיות בדרכו.  ההסתדרות הכללית בוחרת פעם אחר פעם בשנים האחרונות להתפשר ובתמורה לפירורים לוותר על האפשרות של הגעה להשגים משמעותיים.  את המחיר על כך משלמים רובם המוחלט של העובדים בישראל מאורגנים ולא מאורגנים. עיני בחר לעקר את העובדים מכוחם, אם לא תהיה אלטרנטיבה לדרכו בהסתדרות, מצבם של העובדים בישראל ימשיך להדרדר.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

19 תגובות

 1. מיכאל מירו :

  עופר עיני תוקע את המסמר האחרון בארון המתים של ההסתדרות הכללית ומעלה תהיות האם הוא מבין בכלל את תפקידו כיושב ראש של ארגון העובדים הגדול בארץ. אני מעריך את רצונו ואת המהלך שלו לדיאלוג עם המעסיקים ועם הממשלה. אך עליו להבין שיש מרחק גדול מאוד בין דיאלוג בונה, לבין שיתוף פעולה שבו הוא מוכר את האינטרסים של העובדים תמורת אינטרסים "גדולים". עופר עיני וחבריו להנהגה מרבים לדבר על הצורך להתפשר על השקלים כדי להרוויח מליונים. לא ברור לי מליונים של מי, כי לעובד הקטן יש צרכים משלו והוא רוצה לשמור על מקום העבודה שלו, על התנאים שלו ולא להיות זה שמנווט מהלכים גדולים שבהם הוא זה שישלם את המחיר שכן ב"דיאלוג" עם המעסיקים תמיד העובדים הם אלה שמשלמים את המחירים וצריכים לוותר על מרכיב כזה או אחר בשכר.
  כעת בהערה נוספת, כידוע אני עובד ברשות השידור וכעת עומדת על הפרק רפורמה הזויה שנבנתה על ידי ראש הממשלה הקודם אהוד אולמרט. ברפורמה הזו לא מדובר על איזה חזון חדש לשידור הציבורי אלה על הצורך לפטר שבע מאות עובדים, הוותיקים והמנוסים כולל הקריינים והמגישים המפורסמים והידועים. למה? כי בין השאר מר עופר עיני קבע שזה מה שצריך לעשות, לשלם בעובדים כדי…לא ברור. אמנם הוא כעת מתמהמה כי אולי הוא מתחיל להבין שליושב ראש ארגון אסור להסכים לפיטורים המוניים של עובדים בפרט כשהתמורה לא ברורה ואולי יותר מכך לא תגיע. אולי הוא מבין שרשות השידור זקוקה לרפורמה אחרת ולכן מתמהמה. אך אני חייב לשתף אותכם באמירה של עורך הדין ניסן קורן שפועל בשמו של עופר עיני לנציגי ועדים ברשות השידור "אם לא תחתמו אנחנו נחתום בשמכם". דומה שציטוט כזה לא צריך הרבה הסברים ומדגים מדוע הדברים בפתח תגובתי נאמרים.

 2. מערכת עבודה שחורה :

  מיקי,

  האם תסכים לראיין את נציגי הוועדים לאתר עבודה שחורה?

  איתי

 3. מיכאל מירו :

  בשמחה

  אני מתחיל בעבודה?

 4. הני :

  כל מילה בסלע....

  זה אולי הזמן להעביר כמה שיותר עובדים לכח לעובדים קמפיין משולב יכול להיות מצויין בנקודת זמן זו….

 5. א. קוריאל :

  המשך הבגידה

  מזל שיש את "עבודה שחורה"כי אם לא, אף אחד לא היה שם לב למהלך האטי והמתמשך של מר עיני לדרדר את מעמד העובדים בישראל.
  כבר הערתי בעבר על "בגידתו של עיני" http://www.blacklabor.org/?p=21741 בעובדים. טוב שטוכולסקי ממשיך במלאכה.
  כן ירבו.

 6. דמוקרט :

  טוכולסקי צודק

  אבל מאחר שכבר צירף קישור, ראוי גם לדון במה ששאר הדברים שמופיעים בו. ביאור נראה די שבע רצון מריסוק העבודה המאורגנת בישראל, אבל התופעה שוהא מתריע כנגדה חמורה גם מבחינת העובדים, והיא הנפוטיזם.
  הנפוטיזם פוגע בזכותו השווה של כל עובד ועובדת לעבודה, וחשוב שנחזור ונבהיר לעצמנו ולוועדים המוזכרים כי אפליה לטובה של קרובי משפחה בקבלה לעבודה איננה חלק מזכויות עובדים אלא מפגיעה בזכויות, והיא איננה עילה לגיטימית למאבק.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  למירו,

  הבאת "אמירה של עורך הדין ניסן קורן שפועל בשמו של עופר עיני לנציגי ועדים ברשות השידור "אם לא תחתמו אנחנו נחתום בשמכם".

  עוד יש לך מזל לצטט אחד מההסתדרות שלא שקרן.

  בשנים 93-4-5-6-7 החבורה של הבחורים המצויינים של "חיים חדשים" בראשות רמון ,מפ"ם ,ומרצ הצהירה שהיא "עומדת מאחורי עובדי "פז" הנשחטים,אבל היא התכוונה למשהו שיש לו מקום במצעד הגאווה…

  כשההסתדרות "מוכרת" אותך,דבר לא יעזור,כי כאמור כל הסמכויות הארגוניות והמשפטיות בידיה.

  למי ששכח,עיני כבר נתן אישור לשחוט את חברת חשמל.

 8. דליה :

  בכתב העת "ארץ אחרת" בנושא "כולנו עובדי קבלן", מופיע ראיון עם חנה זוהר, מנהלת "קו לעובד". היא מספרת דברים מזעזעים על ההסתדרות, ומכלילה אותה במשולש הניצול של העובדים: הממשלה, המעסיקים, ההסתדרות. המידע שם פשוט מזעזע. לכו לקרוא.

 9. עודד קדם :

  ב ג י ד ה ! !

  כבר מזמן, מאז מינויו למעשה, לא היה, עופר עיני, אלא "שונשיין של העובדים" = סוכן-הממשלה, שתפקידו לקבור כל מאבק, ע"י נהיגתו לאבדון.

  אבל באמירה הזאת, גמרנו!! כאן נחצה, סופית וסופנית, הקו האחרון. כעת, עופר עיני = בנימין נתניהו. שום הבדל אין.

  תפורק הסתדרות-המעסיקים הזאת כבר!!! נציגות אמיתית לעניים – עכשיו!!!

 10. דליה :

  לעודד
  למה לפרק איגוד מקצועי?
  אפשר להחליף את היו"ר. דרישה לפירוק היא מסוכנת, ואינה מוסיפה לכוחם של העובדים.

 11. ערך דני גוטווין בויקיפדיה :

  לעניין "קו לעובד" (מנתרמי הקרן החדשה) נגד ההסתדרות

  הפרטת המחאה

  ההגמוניה של משטר ההפרטה באה לידי ביטוי, לפי גוטוויין, בהצלחתו לביית אל תוך חוקי המשחק שלו גם את המחאה נגדו, דפוס אותו מגדיר גוטוויין כהפרטת המחאה. הגילוי הבולט ביותר של המחאה המופרטת היא העברתה מן הפוליטיקה אל "הארגונים החברתיים" שכארגוני מגזר שלישי נשלטים בידי ההון. המחאה המופרטת מעבירה, לדבריו, את זירת המאבק באי-הצדק אל התקשורת והמשפט ובכך היא מבטלת את הפוליטיקה שהיא המפתח לשינוי ומבטיחה את מניעתו. יתר על כן, התקשורת והמשפט הותאמו אף הן להגיון ההפרטה ועל כן אין בהן כדי לפרוץ אותו. מעגל גדול של פעילים חברתיים מוצאים באופן זה מן המאבק הפוליטי, אותו רוצה משטר ההפרטה לעקר. מסקנתו של גוטוויין היא שהמאבק במשטר ההפרטה ובנישול הכלכלי ובאי-השוויון החברתי שהוא מחולל, חייב לכלול גם מאבק במחאה המופרטת – מאבק שמעצם טיבו יש לנהלו בתוך ציבור הפעילים – על מנת להחליפה במאבק פוליטי סוציאל-דמוקרטי.

 12. דליה :

  לתגובה 11
  "קו לעובד" אינו נגד ההסתדרות. כל אזרח סביר מצפה שההסתדרות תגן על העובדים, במיוחד אלה החברים בה. כך גם חנה זוהר. וכשזה לא נעשה, מסתמנת אכזבה.
  אני לא מוצאת שום קשר לעובדה ש"קו לעובד" מקבלת תרומות מהקרן החדשה.
  אני בטוחה שב"קו לעובד" היו שמחים אם ההסתדרות הייתה מבצעת את תפקידה כראוי, והיו מפנים אל ההסתדרות בעיות של עובדים לטיפול, אם הכל היה בסדר שם.
  נראה לי שהבעיה היא בהתנהלות של יו"ר ההסתדרות, ואולי החלפתו תוביל את ההסתדרות לכיוון אחר.
  ברור שההסתדרות היא איגוד מקצועי חשוב ביותר, וחשוב שימשיך להתקיים. כל גוף מופרט לא יכול להחליף את ההסתדרות.

 13. עמית-ה :

  כשמטיילים באירופה עולה השאלה איך זה שהמעמדות הנמוכים לא מתקוממים.
  אז מתחילים לשאול ולברר ומסתבר שהמעמדות הנמוכים הם הכוח שמשמר את מערכת המעמדות העתיקה.
  כמו בני ישראל שרצו לשים עליהם מלך, לא תמיד זוכים לקבל שאול, בדרך כלל נכשלים ומקבלים דוד.
  עייני כמו בטלר בריטי מהדור הישן מקפיד על מקומו וגאה להיות משרת.

 14. מיכאל לינדנבאום :

  הי עמית,
  ככל שזה נוגע לאירופה המערבית,הסיבה ברורה: יש שם מדינות רווחה ברמה לא ידועה במזרח התיכון.
  חלוקת העוגה הרבה יותר שיוויונית.

 15. מאיר בר :

  תשובה הגיונית. לא שמאלנית.

  ייאמר מיד, נהיר לי שהאכסניה כאן שמאלנית וכי רוח הדברים במאמר תואמות את ההשקפה השמאלנית הרדיקלית.
  יחד עם זאת, מבחינה אובייקטיבית חישבו גם על זה:

  1) הציבור, על פי כל הסקרים בעבר, שונא ומואס בכל השביתות הקנטרניות הללו שלרוב לא משיגים באמת דברים למטרה המוצהרת!
  מה שכן, לעיתים יש הישגים פוליטיים, כפי שעמיר פרץ פעל בזמנו נגד נתניהו בכל הזדמנות שנקרתה לפתחו, שכן את המיאוס שחש הציבור הנפגע מן השביתה אל המשביתים הוא גם חש אל הממשלה על שלא עשתה דיה למניעתה וכו'.
  אבל הכי חשוב מבחינת ההסתדרות זה שבפועל, אין כל תועלת לשביתה!
  הן מבחינת הישגים אמיתיים ודאגה לעובדים, והן מבחינה ציבורית תדמיתית.

  2) אולי בניגוד לדעת רוב/כל המשתמשים באתר כאן, שלא סולחים לברק על כניסתו הנכונה והמתבקשת ביותר לממשלת נתניהו, בהרכבת הממשלה הנוכחית הצליח עופר עיני להשיג הישגים רבים ונאים שעד אז לא הצליחה אף שביתה להשיג!

  נ"ב, לגבי רשות השידור מיכאל מירו, עיתונאי ותיק ואכפתי שאני מעריך, מדבר על נושא ששייך לעבודתו, לכן אך טבעי שיביע את מורת רוחו. אין זה שולל שהרפורמה נכונה ונדרשת, אף אם יש בה אולי כמה דברים שניתנים להיעשות אחרת.

 16. עמית-ה :

  מאיר
  ראשית לנושא הסיווג, מקובל לומר שהקומוניזם = אמצעי הייצור כולם בידי המדינה = שמאל.
  הקפיטליזם = ממשלה קטנה ככל האפשר שמטפלת רק בנושאי חוץ ושמירת הסדר, כל היתר בידי היזמה הפרטית והשוק החופשי = ימין.
  אני מציע להשתמש בסולם הזה.

  שנית האם שביתות משיגות את מטרתן קרי: יותר זכויות ותמורה לשובתים – המידע שברשותי מראה שכן.
  אם יש לך מידע אחר אשמח לקרוא.

  חג שמח 

 17. מיכאל לינדנבאום :

  למאיר,
  גם אני כעמית,אשמח לשמוע איזה הישגים השיג עיני,
  וכן דוגמאות שללא שביתות ,העובדים משיגים יותר.

 18. ק. טוכולסקי :

  שימו לב, כל מבקרי הס"ד והסוציאליזם מדברים נגד השמאל הרדיקלי והקיצוני. אם אתה תומך בשביתות או בשלום, בזכות ההתארגנות או בשיוויון אתה שמאלני מניאק.

  השיח הציבורי הולך ומדרדר, השליטה של הימין והפלוטוקרטיה בתקשורת ובשיח מוחלטת ואפילו אתר של אמצע השמאל כמו עבודה שחורה כבר נתפס כחלק מהגיס החמישי.

  אפילו בארצות הברית פעילי מסיבת התה היו מתקשים להשיג את מה שהפלוטוקרטיה השיגה בישראל.

 19. מיכאל לינדנבאום :

  טוכולסקי,
  אל תתרשם מהשטויות של אויבי העבודה המאורגנת.
  מדובר על ניאו ליברלים מתוסכלים שסגרו להם את האכסניה של "קפיטליסט היום".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.