חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על מצבו הלא פשוט של ארגון-המורים ועל כוח לעובדים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 6.09.10 6:03

ארגון המורים העל-יסודיים וארגון כוח לעובדים הם שני ארגונים שתפקידם לדאוג לעובדים. עם זאת, קיים הבדל בין שני הארגונים בתפקוד ובאתגרים

מאת: עמי וטורי

על מצבו הלא פשוט של ארגון המורים

"ארגון המורים" היה מאז היווסדו ארגון מיליטנטי. הדברים נאמרים על ידי לא כביקורת אלא כמחמאה. מדובר בארגון שקם בסוף שנות ה 50 תקופה בה הייתה ל"הסתדרות הכללית" היכולת לשלוט ביד ברזל בשוק העבודה ולדכא התארגנויות עובדים עצמאיות דוגמת "וועדי הפעולה" שהיו אקטיביים מאוד בסוף שנות ה 50 וראשית שנות ה 60, ("וועדי הפעולה" נעלמו לחלוטין בעקבות המיתון היזום של 1966-1967). ככזה "ארגון המורים" דמוקרטי יותר מ"ההסתדרות הכללית" ומ"הסתדרות המורים". הבחירות בו נערכות ע"פ מקום עבודה בתדירות גבוה יחסית והחברות בו הינה וולונטרית לחלוטין. "ארגון המורים" ולא "ההסתדרות הכללית" אחראי לשביתה הגדולה ביותר בהיסטוריה הישראלית, שביתת המורים של 1978-1979. עם זאת ארגון המורים כולל בתוכו גם הסדרים המאפשרים הצרה של הדמוקרטיה ובלי להיכנס לזהות ההנהגה ברור כי היא בהחלט מסוגלת להיות כוחנית כלפי חברים מבפנים ולא רק כלפי יריבים מבחוץ.

ועדיין הבעיה המרכזית של ארגון המורים היא היותו תמיד בעמדת עימות מול המעסיק החזק ביותר במשק-משרד האוצר. משרד האוצר שולט באופן ישיר ועקיף בתנאי העסקתם של למעלה ממיליון שכירים. חלקם עובדי רשויות המדינה והרשויות המקומיות וחלקם הגדול עובדי מוסדות הנתמכים ע"י המדינה ונדרשים לכן לאישוריו, (למשל האוניברסיטאות), עובדי קבלני המשנה של המדינה, חברות בהם קיימת שליטה ממשלתית ועוד. משרד האוצר הוא מעסיק חזק לא רק בגלל הגודל אלא בעיקר משום שפקידיו אינם אלו המשלמים את מחיר השביתות, (את המחיר משלם הציבור), ומכאן יכולתם להיות אפילו קשוחים יותר ממעסיק פרטי. הפגנת תרבות כוחנית גם יכולה להוסיף להם נקודות בבואם לחפש קריירה עתידית במגזר הפרטי.

ארגוני עובדים כלליים מסוגלים לפזר סיכונים. כלומר במידה והם גדולים דיים יש להם את היכולת להפעיל קבוצות עובדים שונות במועדים שונים כאשר מי שאינו כרגע בחזית נותן גב למי שכרגע נאבק. הם גם יכולים לפעול במקביל במגזר הפרטי והציבורי ולתמרן בין הממשלה למעסיקים הפרטיים כקוטב שלישי בעל עוצמה ומחויבות לסדר יום שהוא תמיד לטובת העובדים. זאת שעה שעמדת הממשלה תלויה כמובן בסדר היום של המפלגות המרכיבות אותה ועמדת המעסיקים הפרטיים תהיה לרוב העמדה ההופכית לזו של העובדים. אבל בישראל "ההסתדרות הכללית" היא מי שתופסת את החלל שאותו היו אמורים למלא ארגוני עובדים כלליים ודמוקרטיים דוגמת ה LO- TCO השבדים. "ההסתדרות הכללית" היא יצור חריג לרעה בנוף ארגוני העובדים העולמי. עד כדי כך חריג לרעה, שהתמזגות לתוכה של ארגון המורים, (כפי שעושה כעת "הסתדרות המורים"), שקולה לפירוק הארגון ולוויתור על הגנה ממשית למורי התיכונים. במצב זה הנהגת "ארגון המורים" תידרש למרב החוכמה והתחכום. חוכמה ותחכום שאני מקווה מאוד שיש להם.

ל"כוח לעובדים" אתגרים מעט שונים. חלק מתפקידנו הוא בעצם תפקיד חינוכי. כלומר להראות כי המודל של דמוקרטיה מרבית במסגרת ארגון עובדים, (דמוקרטיה העולה על זו הקיימת בכל ארגון עובדים ישראלי אחר), היא הדרך הנכונה והבריאה ביותר לאיגוד עובדים. בנוסף כארגון עובדים כללי לא כל העימותים שלנו הם מול משרד האוצר. גם הגודל של כוח לעובדים (כ 5000 חברים ו כ 10,000 עובדים מיוצגים) קטן יותר מזה של ארגון המורים (כ 40,000 חברים ומספר דומה של עובדים מיוצגים). אנו נדרשים לכן לבחור בקפידה הן את העימותים שלנו והן את יעדנו במסגרת עימותים אלו. אך באופן טבעי, יש לנו אהדה רבה לכוחות דוגמת "עתידנו" המנסה לשנות מבפנים את ארגון העובדים הסוציאלי שהוא חלק מ"ההסתדרות הכללית", ויש לנו אמפטיה רבה כלפי "ארגון המורים" בלא קשר למי שעומד או יעמוד בראשו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

30 תגובות

 1. יאיר מלכיאור :

  ארגון המורים היום הוא לא דמוקרטי בכלל.
  אולי בתחילתו הוא היה, אבל במערכת כזו כמו שנבנתה בארגון המורים כל הכוח נמצא אצל ההנהגה. אין שום אפשרות במערכת המורכבת הזו לאנשים חדשים להיכנס פנימה.

  דווקא מערכת סיעתית (לאו דווקא לפי המפה הפוליטית) היתה מאפשרת יותר ביטוי לכוחות מהשטח שהיום הם נטולי כוח לחלוטין. כי מערכת ענקית דורשת קבוצות קטנות כדי שקולם של חברים יוכל להישמע.

  הבחירות בארגון כבר מזמן הם בדיחה, אף אחד לא יודע שהם מתקיימות ומתי ואיך בוחרים, וכשבטעות מישהו חושב להרים ראש, ראינו בדיוק מה המערכת יכולה לעשות לו.

  בשורה התחתונה אני מקוה שכוח לעובדים ילמד מכל הטעויות של מבנה הארגון, כדי לוודא שהוא לא יהפוך גם כן לדיקטטורה של המערכת שיוצרת נתק בין העובדים לארגון שלהם.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  ליאיר שלום,
  מה דעתך על הדיקטטורה של וסרמן בהסתדרות המורים,
  על הכפייה של ההסכם הגזלני של אופק חדש על חברי ההסתדרות ,
  וגם על חברי ארגון המורים בחטיבות הכיניים.
  רק שתבהיר דעתך ,נוכל להבין מה חשוב לך יותר,חוסר הדמוקרטייה היחסי בארגון המורים,
  או בכלל עצם קיום ארגון המורים כגוף עצמאי ומיליטנטי.

 3. יאיר מלכיאור :

  מיכאל,
  אני לא מבין את התגובה שלך.
  לא מכיר את ההסתדרות, הגיוני שיש שם המון בעיות (אבל דבר טוב זה שהם חזרו להיות חלק מההסתדרות הכללית).

  דיברתי על הארגון וכך גם המאמר של עמי.
  והבעיה העיקרית שלי היא חוסר דמוקרטיה מוחלט שיש בארגון המורים.
  אם יש אותן בעיות גם בהסתדרות אז גם עם זה יש לי בעיות.
  אני רוצה שארגון עובדים ייצג את העובדים, זה הכל, אחרת הוא לא ארגון עובדים אלא סתם חבורה של בריונים.

 4. איתי :

  יאיר, כאשר ענת שניידר התחילה לצבור תאוצה עם אתר ההתנגדות לאופק חדש, וסרמן תבע אותה כדי להשתיקה (איום כלכלי רציני על מורה) והחל במהלכים להדחתה מתפקידה בהסתדרות המורים. אינני יודע איך נגמרה התביעה אך בסופו של דבר היא עברה לארגון המורים והפכה שם לפעילה מרכזית (כפי שנוכחת בהתמודדות של רוח חדשה).
  יחד איתה עברו כנראה עוד אלפי מורים בחטיבות, אבל אופציה זו אינה פתוחה בפני מורי יסודי המתנגדים לאופק (ככל הידוע לי המתנגדים לאופק הם מיעוט בקרב חברי הסתדרות המורים, אבל מיעוט גדול מאוד).

  דוח ראמ"ה על אופק חדש אימת הרבה מהטענות של שניידר על הבעייתיות בהסכם (למשל על השעה הפרטנית והיעדר תשתית לשעות בדיקת מבחנים והכנת שיעורים), וחלק אחר של הטענות (שכר, פנסיה וכו) לא נבדק כלל כי לא היה רלוונטי למנדט של ראמ"ה.

  לסיכום, אני מתרשם ששני הארגונים אינם מופת לדמוקרטיה ובשניהם היכולת של אופוזיציה להשפיע או לבצע מהפך היא נמוכה מאוד (אעפ"י שבהסתדרות המורים יש בחירה במסגרת סיעות).

 5. מיכאל לינדנבאום :

  ליאיר שלום,
  עמי כתב:""ההסתדרות הכללית" יצור חריג לרעה . עד כדי כך חריג לרעה, שהתמזגות לתוכה של ארגון המורים, (כפי שעושה כעת "הסתדרות המורים"), שקולה לפירוק הארגון ולוויתור על הגנה ממשית למורי התיכונים".

  למרות זאת אתה כותב :"זה דבר טוב שהם(הסתדרות המורים) חזרו להיות חלק ממההסתדרות הכללית"

  היית מעוניין שיהיה וסרמן כזה,ואופק חדש כזה גם בארגון המורים?

  אני לא מבין

 6. יאיר מלכיאור :

  מיכאל,
  עמי אכן כתב את זה, אבל זה היה מיד אחרי המשפט הנכון מאוד: "ארגוני עובדים כלליים מסוגלים לפזר סיכונים. כלומר במידה והם גדולים דיים יש להם את היכולת להפעיל קבוצות עובדים שונות במועדים שונים כאשר מי שאינו כרגע בחזית נותן גב למי שכרגע נאבק."

  כלומר עקרונית זהו מהלך נכון מאוד רק שההסתדרות היא דפוקה.

  הייתי בהחלט מעוניין שיהיה מישהו שמוכן לדבר על רפורמות במערכת החינוך, מי שמונע אותם בכל מקרה מזיק למורים למדינה והכי גרוע, לתלמידים (שהם העתיד של כולנו).

  איתי,
  אין לי שום דבר טוב להגיד על התנהלות ההסתדרות, הרעיון שלי הוא שבמו"מ ניתן יהיה להקים שם חטיבה עצמאית לחטיבה העליונה ואז לבנות אותה בצורה נכונה ודמוקרטית, לא יודע אם זה אפשרי.

  לגבי אופק חדש בצדק הצביעו על כך שהוא דומה מאוד ל"עוז לתמורה" של הארגון, זה לא הדיון פה ואני לא מספיק בקיא בפרטים ובעובדות בנושא (למרות שאישית אני מכיר גם מורים שמרוצים מאופק חדש, אז כנראה שלא הכל שחור…)

  על ענת שניידר אני כבר לא יכול להגיד שום דבר אחרי שהיא התנהלה בצורה גרועה בדיוק כמו הבוס הקודם שלה, אולי בזה היא הראתה שזה בעיקר ענין אישי ולא מהותי, לוחמי חירות ודמוקרטיה לא אמורים לפעול בצורה כזו.

 7. איתי :

  "עקרונית זהו מהלך נכון מאוד רק שההסתדרות [הכללית] היא דפוקה" –

  אותו דבר נכון גם לגבי השתלבות הסתדרות המורים בהסתדרות הכללית וגם לגבי הצעתך להשתלבות ארגון המורים כחטיבה בתוך הסתדרות המורים.

  כל עוד שני הארגונים, הלוחמני והפייסני, מתנהלים בצורה לא דמוקרטית ועסוקים הרבה יותר מדי במריבות אגו זה בזה (להנאתם הרבה של פקידי האוצר), הארגונים מאבדים מכוחם ומהתמיכה בהם בציבור הרחב. יותר ויותר מורים "רגילים" לא חברים באף ארגון ובוודאי מורים של תכניות מיקור חוץ, ששני הארגונים הזניחו אותם במשך שנים, כשהם מאפשרים להעסיק (לעתים באותו חדר מורים שני מעמדות של מורים): בעלי זכויות עם שכר שעתי שחוק וחסרי זכויות עם שכר שעתי טוב יותר.

  בטווח הארוך ייתכנו שני תסריטים טובים, שכרגע נראים כחזון אחרית הימים:

  1. התאגדות מורים שלישית במסגרת כוח לעובדים הופכת להיות דומיננטית (זה כבר מתחיל עם מורים בתוכנית קרב)

  2. כוח לעובדים מתחזקת בצורה שהיא מצליחה להיכנס להסתדרות הכללית ולבצע בה רפורמה חוקתית-מבנית של דמוקרטיזציה (בניגוד למהפך פרסונלי קצר טווח כמו שעשה פרץ בעבודה ב-2005).

  ניסיון ליצור דמוקרטיזציה בארגון המורים או בהסתדרות המורים נראה לי כרגע חסר סיכוי כמו מהפך ס"ד במפלגת העבודה.

  התסריט הסביר ביותר הוא העצוב ביותר – מורי הסתדרות המורים יפסידו מהמיזוג (אובדן עצמאות) יותר משירוויחו (סולידריות), ותנאי העבודה של מורי הארגון ימשיכו להישחק, משום ששום שר אוצר בעתיד הנראה לעין (=ליכוד או קדימה) לא יתן לארז את מבוקשו אבל גם לא יהיה חזק מספיק כדי להכניע אותו.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  ליאיר שלום,
  הרפורמות הן כולן רפורמות ניאו-ליברליות,מ"אופק חדש" וצפונה.

  אפשר להבין מדוע אתה נגד ארגון המורים שנלחם ב"רפורמות" של ביבי ונעריו?.
  רפורמות אלה מטרתן אחת.להפוך את כל המורים,בסופו של יום ,לעובדי קבלן.

  אתה מעוניין באופק חדש בארגון המורים?

 9. יאיר מלכיאור :

  איתי,
  אני מסכים איתך פחות או יותר, אני סתם זורק הצעות, אין לי משהו קונקרטי כרגע.

  דווקא כשדיברנו לפני כמה חודשים אמרת שאסור להקים ארגון מורים שלישי(זה דוקא היה הכיוון שלי), שינית את דעתך?

  מיכאל,
  א. זה פשוט לא נכון לגבי אופק חדש, היא לא ניאו ליברלית היא סתם לא משפרת באמת את המצב.

  ב. אני נגד הארגון המושחת שלא מייצג את המורים.

  ג. אני מתנגד לאופק חדש. ואפילו הייתי פעיל והפגנתי בשביתה המטומטמת של רן ארז לפני שנתיים.

  ד. והחשוב ביותר, רן ארז והארגון פוגעים במורים, פוגעים בשכרם, ופוגעים במערכת החינוך בישראל. לכן אני נגדם! (ואני מאוד בעד ארגון עובדים חזק וגדול שמגן על המורים וגם דואג להם)

 10. מיכאל לינדנבאום :

  ליאיר שלום,
  וואלה מי פוגע בשכר ובתנאי המורים ?.

  רן ארז או המשטר הניאו-ליברלי בראשות ביבי ושותפיו?.

  אצל מי נמצא הכסף?

 11. יאיר מלכיאור :

  השכר ותנאי המורים גרועים כבר הרבה זמן למעט הבלחה קצרה של רבין לפני 15 שנים, אשמים בזה גם המשטר הניאו ליברלי וביבי אבל לא רק.

  אדם אחד שאחראי להיאבק על זכויות ותנאי המורים הוא רן ארז, כביכול ע"י ייצוג המורים.
  הוא לא הצליח לשפר את התנאים בכלל, בעברית פשוטה – הוא נכשל. יכול להיות שהוא לא יכול בגלל הסיבות שהזכרת, אבל אז אין שום סיבה להאריך את כהונתו עוד פעם ועוד פעם, כי הוא לא סייע למורים בשום צורה.

  בקיצור הארגון כשל בתפקידו לשפר את תנאי ומעמד המורים, וסרמן לפחות ניסה…

 12. מיכאל לינדנבאום :

  וסרמן לפחות ניסה??!

 13. מערכת עבודה שחורה :

  יאיר,

  לקרוא לארגון המורים "ארגון מושחת" או לשביתת המורים "מטומטמת" זה לירוק בפרצוף לכל חברי הארגון, בין אם הם תומכים ברן ארז או לא.

  אנחנו מנסים לצמצם ככל האפשר ירידה לרמה נמוכה כזו של דיון (שגוררת לעתים את המגיבים האחרים לרדת עוד יותר נמוך), ולכן מומלץ להירגע ולהרגיע.

  איתי

  נ"ב: אם מטרתך היא לשכנע אנשים שאתה צודק ולא רק לפרוק תסכולים ועצבים, השימוש בסגנון תגובות בוטה הוא פשוט יריה ברגל.

 14. יאיר מלכיאור :

  איתי אתה צודק כמובן,
  אבל השביתה היתה באמת מטומטמת (-: מישהו בכלל זוכר אל מה שבתו ומה יצא מזה בסוף?…

 15. דקל-דוד עוזר :

  אני קורא להקים את לשכת העוסקים בהוראה

  הוראה היא מקצוע שצריך להראות גרף התקדמות, והמורים צריכים להיות נתונים לביקרת מקצועית.
  הדרך היחידה לעשות זאת הוא הקמה של תאגיד סטטוטורי שירכז את ההסמכה, השפיטה העצמית וכו' – בדומה ללשכת עורכי הדין, רואי החשבון, שמאים וכו'.

  בנוסף זה ימנע את ההתקפה הבלתי פוסקת על הלגיטימיות של הארגון

 16. על מה שבתו המורים? על הדברים הכי חשובים :

  לטובת קוראינו השכחנים –

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/670/936.html

  "לא נוותר על שלוש הנקודות – צמצום כיתות, החזר שעות ושכר טוב יותר למורים במסגרת רפורמה"

  [צווי המניעה הוצאו בגלל 2 הנקודות הראשונות.]

  וגם – האם שלמה דברת כותב ערכים בויקיפדיה או שההבדל בין וסרמן לארז אינו גדול כמו שנהוג לחשוב?

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%AA%D7%AA_%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%95%D7%9F_%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D_(%D7%AA%D7%A9%D7%A1%22%D7%97)

  "בהסכם הוסכם שארגון המורים יצטרף למהלך של הממשלה להוביל את הרפורמה בחינוך על פי ועדת דברת. נקודות עיקריות בהסכם:

  המורים יקבלו תוספות שכר שיגיעו ל-35 אחוזים – מחצית מהם תשולם במשך שנתיים, והמחצית השניה תשולם בסופו של המהלך, אם ייחתם הסכם סופי על הרפורמה.[8]
  יורחבו סמכויות המנהלים בבתי הספר – עקרון העומד בבסיס המלצות ועדת דברת.
  כמו כן התחייבה הממשלה להחזיר למורים חלק משעות הלימוד שקוצצו, ותפעל לצמצום מספר התלמידים עד 32 תלמידים לכיתה. שני הסיכומים האחרונים לא נכללו בהסכם אלא ניתנו כ"התחייבות שלטונית אישית" של ראש הממשלה אהוד אולמרט."

 17. ק. טוכולסקי :

  אני מתנצל מראש עם בשל הידע הלא רב שיש לי בנושא אני ארגיז כאן מישהו, כמו שהצלחתי לעשות בדיונים קודמים.
  כמי שמסתכל מבחוץ על הנעשה בארגון המורים ושביתותיו, התחושה שלי מהקמפיין נגד רן ארז הייתה של אי נוחות, זה נראה עוד קמפיין של חדש וצעיר מחליף ישן ורקוב ואחרי קמפיינים כאלו בדרך כלל מגיע ניאו ליבראל צבעוני ושוחט את המערכת.
  רן ארז מה שכן נראה לי כמו מנהיג במקרה הטוב שחוק במקרה הרע, לא חכם, שלא מבין ששיטת העבודה שלו לא ממש מקדמת את המורים.
  שביתות קצרות כל שנה על מה שנראה כמו פירורים ובדרך כלל מתפשרים עליהם לא ממש דרל יעילה להשגת השגים.

  אני מסכים עם עמי בנוגע לכניסה להסתדרות, למרות שאחדות ושת"פ בינארגוני בארגוני עובדים זה דבר חשוב, ההסתדרות היא לא הארגון שהיא צריכה או מתיימרת להיות. עצוב אבל נכון.

  אני מקווה שמתישהו ארגוני המורים בשת"פ האחד עם השני ועם הגננות והסייעות וכל מי שעוסק בחינוך במדינת ישראל יפתחו בשביתה פראית וללא הגבלת זמן עד שמעמד המורים הגננות והסייעות ישופר ברצינות. במשכורת, בהעסקה ישירה ובתנאים בעבוד ושל מקום העבודה.

 18. רביב נאוה :

  הדיבורים על הקמת ארגון מורים שלישי הם הבלים מסוכנים והדיבורים על הקמת חטיבת תיכונים בהסתדרות הם פשוט לא רלוונטים.
  ל"חטיבה" שכזו לא תהיה שום יציגות, למרות שאני יכול לראות את ההסתדרות מצד אחד והממשלה מצד שני "מעגלים פינות" כדי להפוך אותם לפרטנר למו"מ.

  אחת הטענות הקשות שיש לי נגד "רוח חדשה" זה שאם היה סיכוי (לא גבוה) להחליף את רן ארז בראשות ארגון המורים בבחירות הקודמות, אנשי "רוח חדשה" חיסלו אותו במו ידיהם. הם עשו את זה באמצעות גישה לא נכונה (הקמת "סיעה"), מועמד לא מתאים וניהול קמפיין שכלל את כל הטעויות האפשריות.

  צר לי, יאיר. הדמוקרטיה בארגון המורים רחוקה מלהיות מושלמת, כמו שהיא לא מושלמת בהסתדרות ולא תהיה מושלמת גם ב"כוח לעובדים" אם הוא יגיע אי-פעם למסה רצינית של כמה עשרות אלפי חברים. אבל התבוסה של "רוח" היא לא תוצאה של חוסר דמוקרטיה אלא של ההתנהלות של פרידמן והחבר'ה והדיבורים על פרישה הם לא יותר מבכיינות של מפסידים. שום פרישה, לא להסתדרות ולא לגוף חדש, לא תשפר את מצב המורים בהשוואה למצבם היום. 

 19. גליה :

  ק. צודק
  חוסר יעילותן של השביתות הארוכות של ארגון המורים מוכיחות שלמדינת ישראל לא באמת אכפת מהחינוך הע"י השביתות הללו לא פוגעות במשק אולי אפילו חוסכות ? (אני עבדתי בחקלאות בשביתה ב 78-9 אז לא היו תילנדים). לעומת זאת בכל שנותי בחינוך היסודי (המיוחד) זכורה לי שביתה אחת של יום אולי יומיים ? להסתדרות המורים כח מיקוח רב, משום שהשבתת החינוך היסודי+הגנים+החה"מ משתקת את המשק.
  לכן אין זה משנה מי יעמוד בראש ארגון המורים אלא מי יעמוד בראש הסתדרות המורים.

 20. יאיר מלכיאור :

  טוכולסקי,
  מסכים עם רוב מה שאמרת (כולל ההתחלה לגבי הצעיר שרוצה להחליף את הישן).

  רביב,
  לא מסכים לגבי הבכיינות, זה לא רק רחוק ממושלם, זה מובנה כך שאי אפשר להחליף את ההנהגה הקיימת.
  לא יודע אם פרישה תשפר, אבל מהמקום בו אנו נמצאים כרגע אפשר (כמעט) רק לעלות…

  גליה,
  נק' מרתקת, לא חשבתי עליה אף פעם. דווקא מחזק אותי בדעתי שצריך לבדוק ברצינות אפשרות של השתלבות בהסתדרות, שאולי יוביל בעתיד לאיחוד של ארגוני המורים… (זה אני החולם כותב את זה..)

 21. ארטור-ליאיר מלכיאור :

  עיצה -כשאתה בתוך הפוזיציה ,נסה לשתוק או כתוב בזהירות מירבית,כי גם ריח קליל מגיע לאפים הרגישים של הקוראים .
  איך אתה עונה למיכאל שאינך מכיר את ההסתדרות ,ומצפה שמישהוא יתיחס לאפילו ניתוח אחד שלך?
  למי אתה משווה את רן ארז והארגון ? לעמותת נזירות נוצריות שמתנדבות בבתי החולים ?(נכון רן ארז נשמע ונראה רע מאד לעומתן ) אבל ההשואה צריכה להיות "לתקנת השוק "והשוק במקרה זה הוא וסרמן ,עיני ,ועד עובדי חברת חשמל,ועוד.
  מצד אחד אתה מודה שאינך בקיא באופק חדש ובעוז לתמורה ,ומצד שני אתה מציג את וסרמן כאחד שניסה ,דהינו אתה מבין ומניח שהוא נכשל .
  הכשלון שלו במבט על ההסכם הינו כשלון בהגנה על המורים והכנסתם לחוזה עבודה פוגעני ביותר לרוב סעיפי הסכם עבודתם הקודמים .את זה יכלו לחשב מראש יועציו ואין שום אלמנט הפתעה בעניין .
  יתכן שהכשלון כפול ומשולש כי חלק ניכר מהמורים מבין שהמעסיק התישב כהוגן על גבו ברשות ה"מזכ'ל " והחליט לסגור כמה סווצים ,לחתוך כמה פינות ,להוסיף 8-10% במבחנים העיקר לקנות עוד כמה דקות נשימה שקטות – אלה נקראים "המורים הרעים" .
  המורים הטובים מחפשים דרכם החוצה ,רק נותר להם לחשב את המחיר הנכון ואת הדרך .

  אני פה כותב באתרים השונים ובשעות הלילה המאוחרות רק בגלל החרדה שלא וסרמן ולא גדעון סער יודעים מה הם גרמו למורים ואיך יראה חדר המורים בעוד 5 שנים .

  בסיום תגובה 3 שלך אתה כותב על הארגון -"אני רוצה שארגון עובדים ייצג את העובדים "
  ואני שואל :אחרי כל החרפות ,הגידופים,ההאשמות שרן ארז חוטף מהממסד ומעוזריו כל השנים ,האם יש ספק שהאירגון מיצג את המורים ?האם אתה הבחנת בבתי ספר שלמים זועקים נגד רן או שראית עשרות אלפי מורים שחתמו נגד אופק חדש שוסרמן רקח להם ?.

  כל עצותך לאיחוד בין האירגונים השונים לבין ההסתדרות הכללית נטולים כל הסבר כי הרי אינך מכיר את הסתדרות המורים ,אינך מכיר את הסכם העבודה שהשתלט בכוח חתימתו של וסרמן על חלק מחברי הארגון ,גם לא מכיר את עוז לתמורה ,אז בשביל מה להציע הצעות איחוד ?

  בא כמשימה תנסה לגלות סוד הכי סודי : מתי יהיו הבחירות בהסתדרות המורים ????

 22. יאיר מלכיאור :

  ארטור,
  הוא בהחלט יוצא רע בהשוואה לכל מי שרשמת ברשימה הזאת ועוד.

  אני מכיר טוב מאוד את ארגון המורים, דווקא למדתי מעט את אופק חדש (וכאן מגזימים בכמה שהוא גרוע).
  אבל אתה כותב כאילו שכל מי שמגיב כאן עשה דוקטורט על הדברים האלה..

  כתבתי לבדוק את הנושא של איחוד, לא לעשות זאת לאלתר.

  כן, אין לי ספק שהנהלת ארגון המורים לא מייצגת את המורים בשום צורה.

  הבחירות בהסתדרות (להם עוד לא נקבע תאריך) אמורים להתקיים בשנה הבאה, וכבר כתבתי למעלה שאני חושב שגם ההסתדרות לא פועלת טוב ולא מייצגת. (וכמו שאתה יודע, אף אחד בארגון המורים לא היה יודע מתי הבחירות ללא רוח חדשה – בקיצור מה הטענה שלך?)

 23. איתי :

  אני מנסה להחזיר את הדיון לנושא המרכזי שלו בעיני – איך נצליח להביא הישגים (=הסכם טוב למורים ולתלמידים) לחינוך העל יסודי?

  בעצם למרות ההתנצחות כולם פה מסכימים על כמה נקודות חשובות:

  1. ההסכם שהשיגה הסתדרות המורים הוא לא טוב, ובוודאי שאינו מתאים לחינוך הע"י.

  2. ארגון המורים לוחמני יותר מהסתדרות המורים, אבל יש לו מעט מאוד מנוף לחץ על הממשלה ממי שיכול להשבית גנים או שדות תעופה.

  3. אי לכך, הפיצול בין שני הארגונים דופק בעיקר את מורי הארגון.

  4. תמיכה ציבורית רחבה במאבק אינה מנוף לחץ חליפי, אפילו אם היא מלווה בקונצנזוס תקשורתי שרן ארז לא יקבל בחיים (ע"ע משפ' שליט)

  5. בשדה הפוליטי – שר אוצר וראש ממשלה עם גישה הפוכה כלפי מעמד העובדים מזו שתיאר עמי במאמר לא יהיו פה בעתיד הנראה לעין.

  ואם זה המצב – מה עושים הלאה?

 24. מיכאל לינדנבאום :

  בהינתן מה שנכתב ב-23 ,המעשי והנכון ביותר להתבצר בחוזה העבודה של "העולם הישן."
  כל שינוי במצב דהיום יהיה לרעת מורי הארגון.
  צריך להמתין עד שמורי היסודי,יבינו שהם נדפקו עד העצם,ויחוללו מהפך בהסתדרות המורים.

 25. איתי :

  מיכאל, אני לא בטוח שהבנתי מה משמעות ההתבצרות וההתנגדות לשינוי.

  לכאורה נובע ממנה כי על רן ארז להודיע פומבית שהוא אינו מעוניין בכלל במו"מ עם האוצר, כל עוד לא התחלפה הממשלה ו/או לא התחולל מהפך בהסתדרות המורים, ממש כמו שישראל מכריזה היום שעם החמאס היא לא מנהלת מו"מ, וכפי שהכריזה במשך עשרות שנים ביחס לאש"ף.

  לדעתי, במצב הבעייתי של שני ארגונים מתחרים התבצרות מסוג זה מזיקה לחברי הארגון ולכוחו של הארגון.

  בלי חידוש של ההסכם הקיבוצי שכרם של מורי התיכונים נשחק לאט לאט וכך נוצר יתרון יחסי למורים באופק.

  כבר היום קיימים בתי ספר שבהם מורים שאינם באופק ממש מקנאים במורים שבאופק שעובדים איתם באותו בי"ס (כי הם לא מבינים בקריאת האותיות הקטנות, יטען ארטור). תופעה זו תלך ותחריף כאשר מורי ההסתדרות ייהנו מתוספות שחיקה עקב האינפלציה ומורי הארגון ייחנקו לאט לאט תחת המצור. התוצאה תהיה זליגה איטית של מורים להסתדרות המורים (או לאי התאגדות בכלל), בדיוק ההיפך ממה שאתה מעוניין בו.

  בינתיים נערי האוצר יושבים ומחככים ידיהם. יש להם סבלנות והם יותר מתוחכמים מרן ארז. הם מבינים שההתבצרות הזו לא יכולה להימשך לנצח, ושהסיכויים למהפך דרמטי בממשלה או בהסתדרות המורים הם בערך אפס.

  לבסוף, שים לב שהמדיניות המוצעת על ידך אינה המדיניות הננקטת בפועל ע"י רן ארז (אלא אם כן הוא אכן מעדיף מצב בלי הסכם חדש וסכסוכי העבודה הם הונאה). ארז נאבק בצדק למען הסכם שיהיה שונה מהותית מאופק חדש, אלא שהציבור הרחב (ולדעתי גם חלק ניכר מהמורים) לא ממש מבין מה ההבדל בין ההסכם שרוצה ארז ובין אופק חדש, ועל מה כל המהומה. כידוע בעוז לתמורה קיימים הרבה עקרונות שיש באופק חדש – יותר שעות למשרה תמורת עלייה בשכר, שעות שהיה, שעות פרטניות, אלא שהשטן נמצא בפרטים הקטנים, ואת זה מבינים רק מעטים. לא במקרה בחר רן ארז להניף בשביתה הגדולה 2 דגלים שקל להסביר לציבור המורים ההורים והתלמידים (תג' 16 לעיל) ולא לפרט את ההבדל בין עוז לתמורה לאופק חדש (למה זה היה עלול לסבך אותו עם המורים ר' כאן http://www.4morim.co.il/templete.php?id_t=68&id_cat=103 וכאן http://www.kav-lahinuch.co.il/?CategoryID=682&ArticleID=2854
  )

  קל וחומר שעמדת הארגון נתפסת כשמרנות לשמה אם מסתבר שרוב גורף של המורים שנמצאים ברפורמה מעדיפים להמשיך בה למרות התלונות המוצדקות על העומס הרב

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/082/988.html

  http://cms.education.gov.il/educationcms/units/rama/haarachatprojectim/ofek_hadash

  כתוצאה מכך התמיכה הציבורית בארגון המורים הולכת ופוחתת.

  בהתבצרות אי אפשר לנצח.

 26. מיכאל לינדנבאום :

  לאיתי,

  לדבריך,בלי חידוש ההסכם הקיבוצי
  שכרם של מורי התיכונים נשחק לאט לאט.
  אתה באמת חושב שעם כפיית הסכם חדש ברוח הרפורמות התאצ'ריסטיות האהובות על ממשלותינו מ-1985 והלאה,
  המצב יהיה יותר טוב באמת?

  למתנגדי האופק החדש,כמו ענת שניידר או ארתור,מורי ההסתדרות מוכי האימה,אין את כל מנגנון הטירור התעסוקתי,ואמצעי המניפולציה התקשורתיים, שבידי הממשלה ומשרד החינוך.

  מדובר פה על מאבק כוח שבו הממשלה רוצה לכפות את שבירת האיגוד המקצועי הגדול ביותר במדינה.

  אורי יוגב מהאוצר התבטא על כך בפומבי.

  אני לא מאמין לסטטיסטיקות מטעם,הנעשות תחת טירור תעסוקתי.

  בנושא התמיכה הציבורית ,לא נותר לי אלא לצטט אותך מתגובתך 23:" 4. תמיכה ציבורית רחבה במאבק אינה מנוף לחץ חליפי, אפילו אם היא מלווה בקונצנזוס תקשורתי שרן ארז לא יקבל בחיים (ע"ע משפ' שליט)"

  אין לצפות לכלום ממשטר הרוצה להפוך את כולנו לעבדים.מזל שיש עוד איגודים כמו ארגון המורים שיש להם הכוח להשיב מלחמה.

 27. איתי :

  מיכאל,

  כשבוגר מכללה למורים צריך לבחור בין משכורת של 6000 שקל בחטיבה תחת האופק למשכורת של 3000 שקל בחטיבה בלי האופק, הוא יבחר ללכת לאופק ולא יעיין באותיות הקטנות.

  לטענה שרוב המורים בהסתדרות מתנגדים לאופק פשוט אין סימוכין (הנתון הרשמי שסחטה זהבה גלאון מיולי תמיר – מס' החותמים על התנגדות למנגנון שעה פרטנית, הוא גדול מאוד, מעל 20000, אך עדיין מיעוט)

  לאורך זמן מספר המתבצרים במבצר יילך ויקטן, השכר שלהם יישחק והתחמושת תאזל. כאשר יקרסו החומות יהיה רע מאוד, כי אז ההסכם באמת יהיה כניעה מוחלטת.

 28. ארטור-לאיתי :

  דוקא אתה איתי מתחיל לעייף אותי.
  אני מרגיש במערכון העולה חדש שחוזר ארצה (של הגשש החיוור) – "אתם שואלים אותם שאלות והם משיבים אותם תשובות "
  עבור מי אני אכתוב באתר מכובד זה באם האדם הראשי באתר ממשיך למלמל פרופוגנדת שקרים שנשפכת ומוזרקת לעיתונות כבר שנתיים ?
  אם אתה איתי הגעת למצב שאתה כותב מספרים ( 3000 ו 6000) ש"ח כאשר לא ראית או לא הבנת איך בנוי תחשיב השכר ,אז אנה אנו באים ?
  על דעות אפשר להתוכח ,אבל אני כאן בשביל לשים את הנתונים והעובדות בקשר למורים חדשים .
  נתחיל ב 6000 ש"ח שאין באופק .
  שכר האופק למשרה מלאה( 36 שעות בבית הספר) הינו 5380 ש"ח .
  בעולם הישן שכר המופיע בטבלה הינו אומנם מעט מתחת ל 3000 ש"ח אך תלוש שכר בעולם הישן הינו הרבה יותר ארוך משורה זו .לשכר זה מצטרפות 4 תוספות שכר מתוך הסכמי שכר ישנים שכל אחת מהם מאה ומשהו שקלים (הכל ביחד בסביבות כ 500 ש"ח ) ,כן בעבור תעודת ההוראה שחובה להוציא יש גמול כפל תואר של כ 11% (שלוש מאות ומשהו ) .כן המורות או המורים בוגרי צבא מקבלים ובאפליה מתקנת צודקת ונכונה תוספת ותק לפי אורך השרות 10% לנשים ו 15% לגברים (300-450 ש"ח) .
  וכן מורה מקצועי (השוואתי כרגע אינה למורה מחנך ) מקבל גמול הכשרה של 6% ( כ 200 ש"ח ) בקיצור החשבון שלי מראה לפחות 4200 ש"ח למורה ששרתה שנתיים כחיילת .
  אם במקרה או שלא המורה גם השלימה תואר שני אזי שכרה ההתחלתי יעלה ל 4700 ש"ח
  בקיצור- השכר לא הוכפל לא כמעט הוכפל ,המכסימום שניתן לומר שבברוטו הינו גבוה יותר ובתחשיב לשעה ברוב המקרים גבוה רק באחוזים בודדים מהעולם הישן ולידיעתך בנטו מאד דומה ,ביתרת המקרים שכר השעתי של האופק נמוך משכר העולם הישן .
  אני מזכיר שכל ההשוואה הינה למורה חדש (מתחיל ) .
  אתה שוב מעלה את הטענה שאין סימוכין להתנגדות המורים .
  אני רוצה להזכיר לך שהדרגים הגבוהים שידעו היטב על היקפי ההתנגדות טענו בועדת החינוך של הכנסת שאינם יודעים על שום התנגדות מעבר למכתבים בודדים .
  למיטב זכרוני ענת שנידר שילמה את האגרה למשרד המשפטים אשר מאפשרת לה לקבל לשאול שאלה ורק כך התקבלה התשובה שמשמעותה 23000 מורים שלחו מכתבים בהם הם מבקשים ממשרד האוצר להוציא מחשבונות המורים בחזרה לאוצר את התמורה ששולמה עבור השעות הפרטניות באם המשמעות של השארת הכסף הינו הסכמתם להכנס לרפורמה .
  דהינו כל מורה הבין שהתנגדותו תעלה לו מידית 600 עד 1000 ש"ח שיצטרך להחזיר לאוצר .
  כל הפרסום למכתבים אלו נעשה בצורה פרטיזנית דרך אתר התעוררות של ענת בלבד .וישנן אוכלוסיות שלמות של מורים שלא נכנסו לאתר מעולם .
  להגיד שאין כאן רוב מוכח של מורים ,ומצד שני להביא כסימוכין כתבות עיתונאיות שמנסות לתת תמונה ישרה או עקומה נשמע ממש היתממות או אי הבנה טוטלי במחקרים סטטיסטים .

  אתה קצת צודק בקשר לשחיקה המתמשכת בשכרם יש כל שנה חצי אחוז עד 2% שחיקה אך למה להם להסכים לאופק ולחטוף בזבנג אחד 25% או 35% נזקמידי מהשנה הבאה ??

  ואם הממשלה חושבת "להצליח " בהכנעת המורים ,האם יש לה סיכוי שהמורים יראו את טובת התלמיד והמערכת לפני טובתם הם, ברוב רובם של המקרים ??

  ולתגובה 25 שלך עוד לא הגעתי ולא נגעתי כי זמני נגמר .

 29. איתי :

  ארטור, במספרים המדויקים אתה מבין הרבה יותר טוב ממני, אני מדבר פה על עיקרון שלפיו ההתבצרות במצב הקיים מזיקה, כל עוד יש ארגון מתחרה.

  לפי דבריך – בוגרת מכללה טרייה בלי תואר שני צריכה היום לבחור בין 5380 באופק ל-4200 לא באופק.

  בהינתן עלויות המחייה הגבוהות בארץ, סביר יותר שהמורה הטרייה תמחל בצער על הירידה בערך השכר לשעה ותבחר ב-5380 (על הבנת האותיות הקטנות בענייני וותק ופנסיה כמובן שאין מה לדבר).

  עוד שנה, עוד שנתיים, עוד עשר, ההפרש בין משכורת האופק ל-4200 יגדל, כי בהסתדרות המשת"פית יקבלו תוספת יוקר. פחות ופחות מורים טריים יחפצו להצטרף לכללי המשחק הלא מעודכנים של העל יסודי.

  מהקצה השני של הסקאלה – המורים הוותיקים המתנגדים לאופק יפרשו לאט לאט לפנסיה (בגיל הפנסיה או לפני כן, בייאוש).

  המבצר של רן ארז יתרוקן מיושביו. עד שיקרה אחת מהשתיים – או שיוחלף למרבה הצער במועמד נוח לממשלה או שיצטרך לחתום במו ידיו על הסכם שכיום אינו קביל בעיניו
  (בדיוק כפי שקרה לו בסיום השביתה עם "פשרת עיני" שאותה דחה חודש לפני כן).

  הוא שאמרתי – המאבק צודק אבל לא חכם.

 30. דליה :

  יש לקחת בחשבון שתוספת הוותק באופק חדש מותנית בעלייה בסולם הדרגות. מורה שאינו מקודם בדרגה, משכורתו לא תגדל. לעומת זאת, מורה שלא באופק חדש מקבל עלייה של 2% כל שנה כתוספת וותק. כך שעם השנים משכורת המורה שלא באופק חדש תעלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.